Krátke správy redakcie

Adam Takáč pred 546 d

Pápež František prijal minulý týždeň abdikáciu amerického kardinála Theodora McCarricka. Emeritný arcibiskup Washingtonu čelí v USA obvineniam zo sexuálneho zneužívania mladistvých a nevhodného správania voči dospelým. Informuje o tom Vatikánsky rozhlas.

Skutok, ktorý je teraz predmetom súdneho vyšetrovania, sa mal odohrať pred 45 rokmi, keď bol McCarrick kňazom v New Yorku.

88-ročný duchovný sa svojho členstva v kardinálskom zbore zriekol v liste, ktorý poslal pápežovi Františkovi. Ten mu už pred mesiacom nariadil život v utiahnutosti.

Teraz ho oficiálne suspendoval "z vykonávania akejkoľvek verejnej služby, spolu s povinnosťou zdržiavať sa v dome, ktorý mu bude určený, aby tam viedol život modlitby a pokánia, až pokým sa obvinenia vznesené proti nemu neobjasnia v riadnom kánonickom procese".

Foto: Americký kardinál  Theodore Edgar McCarrick (TASR/AP)

 

 

Adam Takáč pred 547 d

V piatok čakala na cyklistov pretekov Tour de France mimoriadne náročná pyrenejská etapa. Jazdci ju odštartovali v meste Lurdy, čo niektorí z nich využili na návštevu jedného z najznámejších pútnických miest na svete.

Portál Catholic Herald priniesol na svojej stránke fotografie pretekárov, ktorí si tu prišli pred najťažšou etapou po požehnanie od kňaza alebo zapáliť sviečku (pozrieť si ich môžete TU). 

Foto: Taliani Oliveiro Troia (druhý vľavo) a Marco Marcato (tretí vľavo) dostávajú požehnanie pred 19. etapou TdF z Lourdes do Laruns (TASR/AP)

Ján Duda pred 547 d

Evanjelium 17. nedele v cezročnom období (29. 7. 2018) je o tom, že Pán Ježiš nasýtil vyše 5-tisícový zástup ľudí, keď rozmnožil 2 ryby a 5 rožkov, ktoré mal so sebou istý chlapec pre seba (Jn 6,1-15).

(1) Zdá sa, že väčšina odborníkov vykladá text evanjelia v súvislosti s Eucharistiou (Vanhoye, 178; Marconcini, 195 a iní). V texte evanjelia sa uvádza, že „blízko bola židovská Veľká noc“. Teda Ježiš už vopred mal na mysli svoju smrť, Veľkú noc, ktorú zrealizuje On, ktorou nás vykúpi z otroctva hriechu. Preto zázrak rozmnoženia chleba chápu ako vykupiteľské Ježišovo dielo: jeho smrť a zmŕtvychvstanie, lebo sám Ježiš je pre nás chlebom života (= Eucharistiou).

(2) Iní autori nedeľnému evanjeliu dávajú viac výklad liturgický, ktorý opierajú o nedeľnú modlitbu dňa: „Bože, pomáhaj nám tak užívať pominuteľné (= pozemské) veci, aby nás privádzali k hodnotám trvácim (= nebeským) (Misál, 302). Ježiš rozmnožil pozemský chlieb, aby tým naznačil, že potrebujeme jesť aj chlieb nebeský (= Eucharistiu) (Cantalamessa, 214).

(3) Ešte je tu výklad asketický: kto zažije skutočný pozemský hlad a nedostatok, skôr pochopí, že existuje aj hlad človeka po duchovnom pokrme. Zážitok pozemského hladu môže byť nezriedka poučením, že je potrebná aj duchovná nasýtenosť (Croce, 201).

Zrnko duchovnej múdrosti: nech rastie naša túžba po Kristovi, po Eucharistii.

Požehnanú nedeľu prajem všetkým.

Ján Duda

 

Obrázok: http://www.detektorweb.cz

Lukáš Obšitník pred 551 d

Progresívci si myslia, že ak pritvrdia v škandalizovaní Trumpa, jeho podporovatelia sa od neho začnú sťahovať. Deje sa však pravý opak, napísal v The Guardian politológ Henry Olsen, spolupracovník inštitútu Ethics and Public Policy Center. 

Aj napriek viacerým kontroverziám, ako boli Charlottesville, odoberanie detí migrantom či spory okolo stretnutia s Putinom v Helsinkách, Trumpova podpora medzi americkými voličmi od konca minulého roka rastie. Olsen to vysvetľuje viacerými dôvodmi. Medzi hlavné patrí bipolárny stranícky systém v USA, ktorý dáva voličom na výber len medzi demokratmi a republikánmi.

Olsen uvádza, že podľa viacerých štúdií Trumpa volilo klasické republikánske spektrum voličov – zástancovia slobodného trhu a nízkych daní, nábožensky založení ľudia, spoločenskí konzervatívci, zástancovia práva na vlastnenie zbrane a pod. Trump každú túto skupinu uistil, že jej záujmy bude brániť. A hoci si jeho voliči uvedomujú jeho škandály, prijali tento „transakčný vzťah“, pretože zatiaľ funguje. Takisto sú si dobre vedomí, že demokratická strana sa posúva čím ďalej, tým viac doľava, a ich vláda by šla priamo proti ich záujmom.

Olson dodáva, že napriek realitívne bežnej republikánskej agende, ktorú Trump presadzuje, v hlavných médiách naklonených demokratom mimo Fox News a okrajových konzervatívnych časopisov je Trump denne démonizovaný. „Prakticky všetci stĺpčekári v New York Times a Washington Post, dvoch amerických najrešpektovanejších denníkoch, Trumpom pohŕdajú – vrátane takmer všetkých konzervatívnych, libertariánskych a republikánskych stĺpčekárov. Trumpovi podporovatelia, ktorí správy sledujú, každodennému vúbuchu negativity nemajú šancu uniknúť.“ Podľa Olsena ich to utvrdzuje v Trumpovej podpore ešte viac a, naopak, strácajú dôveru v médiá aj v prípadoch, keď tieto môžu mať vo svojej kritike pravdu.

Keď sa Trumpovi nepodarilo zvrátiť Obamacare, jeho podpora klesla na 37 percent. Odvtedy narástla na 43 percent. Podľa Olsena z toho vyplýva, že mu podpora môže opäť klesnúť v prípade, ak nevyjde v ústrety záujmov svojich voličov či ak sa nebude dariť ekonomike. „Je však veľmi nepravdepodobné, že k tomu vo väčšej miere dôjde na základe odhalení liberálov a progresívcov, z ktorých sa často vytešujú,“ píše Olsen. „Nielenže ho to udržuje politicky nažive, o dva roky to môže poslúžiť aj jeho znovuzvoleniu, keď bude proti nemu stáť silný progresívny kandidát.“

Foto: Donald Trump na stretnutí so svojimi podporovateľmi v Montane 5. júla 2018. Zdroj: TASR/AP

Adam Takáč pred 553 d

„Láska ku Chiare mi dovoľovala vidieť mimoriadnosť a jedinečnosť jej srdca,“ hovorí v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas manžel Talianky Chiary Corbello Petrillo, ktorá pred šiestimi rokmi obetovala svoj život, aby mohla na svet priviesť dieťa. Minulý týždeň sa začal v Ríme proces jej blahorečenia.

„Najmä v posledných mesiacoch jej života som tušil, že je svätá. Intuícia je jedna vec a ešte niečo iné je, keď vidíte napísané: Chiara, Božia služobnica,“ vraví Chiarin manžel Enrico Petrillo.

Jeho manželka zomrela vo veku 28 rokov po tom, čo jej počas tretieho tehotenstva zistili nádorové ochorenie. Kvôli dieťaťu však odkladala liečbu chemoterapiou. Už predtým im navyše zomreli dve deti krátko po narodení. Jej rozhodnutie odložiť liečbu zachránilo tretie dieťa, no pre ňu malo fatálne následky. Rakovina sa rozšírila do celého tela. Zo svojho syna Františka sa tešila rok. Zomrela 13. júna 2012.

Enrico v rozhovore tvrdí, že Chiara prežívala v posledných momentoch života pocit šťastia. „Nie je to bežné pre každého. Z toho, ako umierate, sa dá vytušiť, ako ste žili. Chiara umierala šťastná, pretože v posledných chvíľach dokázala vidieť celý zázrak svojho života (...) Zdanlivo žila len 28 rokov, ale nejde predovšetkým o to, ako dlho žijete, ale skôr o plnosť prežitého života. A Chiara prežila veľmi krásny a plný život.“

Na to, aby mladú ženu, ktorej príbeh sa stal známym aj za hranicami Talianska, mohla cirkev vyhlásiť za blahoslavenú, bude potrebný zázrak na jej príhovor. 

„Zatiaľ nevieme o žiadnych veľkých veciach v súvislosti s beatifikačným procesom,“ vraví Enrico. „Môžem však dosvedčiť, že dochádza k množstvu konverzií a veľmi veľa dievčatiek nosí Chiarino meno. Je to pozoruhodné, zástupy ľudí, ktorí sú ako rozvodnená rieka. Práve tomu sa hovorí „povesť svätosti“. Ľudia nepretržite putujú k jej hrobu. A to je zázrak. Ja som nikomu nevolal.“

Úlohu zhromažďovať svedectvá o živote Chiary potrebné na blahorečenie dostal kňaz Romano Gambalunga z rádu bosých karmelitánov. „Je to oficiálny krok, ktorý zo strany cirkvi uznáva to, čo je na ľudovej či mediálnej úrovni evidentné – že život tejto ženy a jej viera mnoho ľudí zasahuje, inšpiruje a pomáha im. Už toto samo osebe spôsobuje veľa dobrého,“ vraví pre Vatikánsky rozhlas postulátor beatifikačného procesu.

Foto: Sobáš Chiary a Enrica v Assisi v roku 2008 (Aleteia.it)

Martin Hanus pred 553 d

Bývalý český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg poskytol rozsiahly rozhovor pre švajčiarsky denník Basler Zeitung, v ktorom okrem iného volá po nevyhnutnosti prekopania Európskej únie. Schwarzenberg sa rozhovoril aj o tom, ako zmeniť EÚ, a možno aj preto, že hovoril k švajčiarskemu publiku, ktoré je alergické na nadnárodné štruktúry a centralizmus, boli názory kniežaťa takmer identické s tým, čo u nás hlása líder SaS Richard Sulík.

Podľa českého exministra by sa EÚ mala starať len o „podstatné veci“ a „mnohé nepodstatné veci, ktoré sí privlastnila v priebehu posledných 60 rokov, by mala odovzdať späť na členské štáty. Nerozumiem, prečo by mal Brusel rozhodovať o otázke, pod akým názvom predávať syr v rámci vnútorného trhu. Nerozumiem, prečo EÚ neprenecháva oblasť ochrany prírody členským štátom“.

Podľa Schwarzenberga je nepochopiteľné, prečo v čase, keď Čína, Rusko a India vo veľkom zbroja a dochádza k migračným prúdom netušených rozmerov, neexistuje žiadna európska bezpečnostná a zahraničná politika ani spoločná energetická politika. EÚ by mala existovať len kvôli týmto podstatným oblastiam, „všetko ostatné, rôzne meny, rôzne daňové systémy, všetok ten zvyšok pokojne prenechajme rôznorodosti Európy. (...) Európa nemá byť centralistickejšou, ale podstatnejšou. A potom treba vziať Bruselu všetky tie nespočetné kompetencie, ktoré nám lezú na nervy“.

 

FOTO TASR – Michal Svítok
 

Ján Duda pred 554 d

Evanjelium 16. nedele v cezročnom období (22. 7. 2018) sa nesie v dvoch rovinách: vzťah Ježiša a jeho učeníkov a vzťah Ježiša a ľudí, ktorí ho vyhľadávali (Mk 6,30-34).

(1) Vzťah Ježiša k apoštolom. Tu sa Ježiš prejavil ako ideálny „biskup“ (Cantalamessa, 210). Stará sa o nich, vidí, že sú unavení, a preto ich pozýva, aby si oddýchli na osamelom mieste a nabrali nových síl. A oni sa pri Ježišovi cítia dobre. Kiež by sa aj biskupi starali o svojich kňazov tak, ako sa staral Ježiš o svojich apoštolov.

(2) Vzťah Ježiša k ľuďom. V nedeľnom evanjeliu pozorujeme dve veci: ľudia vyhľadávali Ježiša, nečakali iba na Ježišovu iniciatívu. A dostalo sa im zadosťučinenia: Ježiš sa im venoval, lebo boli ako ovce bez pastiera. No rovnako koná aj Pán: prišiel, aby zachránil zblúdilú ovečku, a nebol mu ľahostajný nijaký kajúcnik.

(3) Zdá sa, že Ježišovou pastoračnou metódou voči ľuďom bola „akcia“ (= poslal k nim svojich učeníkov) a kontemplácia (= učil ich modliť sa a poučoval o spáse). Nie je to žiadny manažérsky prístup, ale priateľský. 

Zrnko duchovnej múdrosti: pozrime sa na svoje medziľudské vzťahy. Aké sú? Máme ich budovať podľa vzoru Krista.

Požehnaný Pánov deň prajem všetkým.

Ján Duda

 

Foto: wikimedia.org

Adam Takáč pred 557 d

V Ríme otvorili proces blahorečenia 28-ročnej matky Chiary Corbelly Petrillo, ktorá si pred šiestimi rokmi zvolila smrť, aby mohla na svet priviesť svoje dieťa. Informuje o tom Vatikánsky rozhlas.

Chiare počas tretieho tehotenstva zistili nádorové ochorenie, kvôli dieťaťu však odkladala liečbu chemoterapiou. Jej rozhodnutie odložiť liečbu zachránilo dieťa, no malo fatálne následky pre Chiaru. Rakovina sa medzitým rozšírila do celého tela. Zo svojho syna Františka sa tešila rok. Zomrela 13. júna 2012.

„Nepovedzte raz Františkovi, že jeho matka kvôli nemu zomrela, ale že mu jeho mama dala život,“ povedal františkán Vito D’Amato. 

„Jej obeť je svetlou nádejou, svedectvom viery v Boha – darcu života – a tiež príkladom lásky, ktorá je silnejšia ako smrť,“ píše sa v dekréte k beatifikačnému procesu Talianky. 

Silný príbeh možno budúcej svätice Chiary si môžete prečítať tu.

 

Adam Takáč pred 559 d

Takmer dvesto mladých britských katolíkov podpísalo začiatkom júla otvorený list, v ktorom vyjadrujú podporu učeniu encykliky Humanae vitae. Budúci týždeň uplynie päťdesiat rokov od vydania dokumentu pápeža Pavla VI. o morálnych otázkach sexuality a odovzdávania ľudského života.

Mladí katolíci v liste tvrdia, že i keď sa môžu zdať myšlienky o živote v čistote v dnešnej dobe nemoderné, neznamená to, že by tým strácali na pravde.

„Žiť v čistote je náročné a znamená to ísť proti súčasnej kultúre, ale je to prospešné pre vzťahy,“ píšu autori listu, ktorý zverejnil britský Catholic Herald. „Pripomína nám to, že človek, ktorý nás priťahuje nie je vec k použitiu, ale rovnoprávna ľudská bytosť, ktorú máme milovať, ctiť a jednať s ňou s úctou.“

Posolstvo najznámejšej encykliky, dnes už blahoslaveného pápeža Pavla VI., v ktorej hovorí aj o manželskej láske a zodpovednom rodičovstve, je podľa signatárov listu kľúčové k uzdraveniu a rozvoju spoločnosti.

„Sex nikdy nemôže byť skutočne nezáväzný, pretože je vo svojej podstate naplnený zmyslom – a to vzájomnou láskou manželov a otvorenosti novému životu. Preto je potrebné rešpektovať integritu pohlavného aktu. Súhlas so sexom má napĺňať jeho význam, že sa manželia môžu jeden druhému naplno darovať vo vzájomnej láske.“

Ilustračné foto: Flickr.com/Teemily shop

Jaroslav Daniška pred 559 d

Bill Gates už nie je najbohatší človek planéty, je ním Jeff Bezos (na obr., wikipedia), majiteľ Amazonu, jeho majetok je dokonca o 55 miliárd dolárov vyšší než Gatesov. Čísla priniesol Bloomberg Billionares Index, Bezos dosiahol 151 miliárd, Gates 95 miliárd, Buffet a Zuckerberg sú na úrovni 83 miliárd dolárov.

Z Bezosovho úspechu by sme sa mali tešiť aj na Slovensku, Amazon tu dostal daňové a iné stimuly, aj mzdy ekonomických migrantov sú spôsob ako ušetriť. Hreje vás to pri srdci? A kde je problém?

Zoznam miliardárov podľa Bloombergu si možno pozrieť tu.