Krátke správy redakcie

Jozef Majchrák pred 390 d

Tisícky jezidských žien, ktoré padli do rúk bojovníkov Islamského štátu, boli zotročené a znásilňované. Ich utrpenie sa však ani po porážke Islamského štátu nekončí. Môžu sa síce vrátiť domov k svojim rodinám, ale nemôžu si so sebou zobrať deti, ktoré sa im počas zajatia narodili. 

Staršinovia jezidskej komunity vydali po oslobodení Mosulu dekrét, podľa ktorého majú byť tieto ženy privítané s otvorenou náručou. Zároveň sa v ňom však uvádza, že deti, ktoré majú s bojovníkmi Islamského štátu, sa vrátiť nesmú. Kvôli svojmu moslimskému pôvodu sú vraj hrozbou pre jezidský spôsob života. 

Počet jezidských žien, ktoré boli zotročné islamistami, sa odhaduje na viac ako šesťtisíc. 

Foto: TASR/AP

Martin Hanus pred 390 d

Kým uplynulé roky prichádzali migranti stredomorskou trasou najmä cez Líbyu do Talianska, zdá sa, že v týchto týždňoch sa utečenecká vlna presúva na brehy Španielska. Nápor na Taliansko poľavil už v lete minulého roka, prvých päť mesiacov tohto roka prichádzalo cez Stredozemné more zhruba rovnaký počet migrantov do Talianska ako do Španielska. Odkedy v júni nastúpila nová talianska vláda so silným protimigračným kurzom a minister vnútra Matteo Salvini zakázal viacerým lodiam s migrantmi príchod do talianskych prístavov, situácia v Stredomorí sa zmenila.

Podľa najnovších informácií prichádza v posledných dňoch z Maroka do južného Španielska asi 400 migrantov denne, minulý piatok ich prišlo dokonca 800. Z Maroka cez Gibraltar je to na najjužnejší cíp Španielska len štrnásť kilometrov, preťažené sú najmä juhošpanielské mestá ako Tarifa, Algeciras, Barbate, Malaga a Cádiz. Reportér nemeckého týždenníka Der Spiegel sa bol pozrieť na mieste, videl preplnené telocvične, cely na policajných staniciach, mnohí migranti spia vonku, starosta Algericasu mu povedal, že z jeho mesta sa stáva nová Lampedusa. 

Reportér Spiegla tiež zisťoval, prečo sa utečenecká trasa presúva v posledných mesiacoch do Španielska. Jedným z dôvodov je, že čoraz viac Afričanov sa vyhýba Líbyi, pretože sa už všeobecne rozkríklo, že v tamojších utečeneckých táboroch sú veľmi zlé podmienky, dochádza tam k mučeniu, alebo sa obchoduje s ľuďmi ako s otrokmi, kým Maroko je bezpečnejšou krajinou. V posledných týždňoch k väčšej atraktivite Španielska prispel zaiste aj fakt, že Matteo Salvini uzatvoril talianske prístavy. Ale takisto sa javí, že marocké bezpečnostné zložky poľavili v činnosti, keď predtým zachytávali utečencoch na člnoch, preto sa špekuluje, či Marokánci nečakajú niečo od Španielska alebo EÚ, aby výmenou za isté benefity opäť starostlivejšie chránili svoju hranicu.  

Migranti čakajú na distribúciu jedla v záchytnom centre pre migrantov zriadenom v miestnom športovom stredisku v meste Barbate na juhu Španielska 28. júna 2018 po tom, ako ich zachránilo španielske námorné palvidlo v Gibraltárskom prielive. FOTO TASR/AP
 

Adam Takáč pred 390 d

Pápež František prijal minulý týždeň abdikáciu amerického kardinála Theodora McCarricka. Emeritný arcibiskup Washingtonu čelí v USA obvineniam zo sexuálneho zneužívania mladistvých a nevhodného správania voči dospelým. Informuje o tom Vatikánsky rozhlas.

Skutok, ktorý je teraz predmetom súdneho vyšetrovania, sa mal odohrať pred 45 rokmi, keď bol McCarrick kňazom v New Yorku.

88-ročný duchovný sa svojho členstva v kardinálskom zbore zriekol v liste, ktorý poslal pápežovi Františkovi. Ten mu už pred mesiacom nariadil život v utiahnutosti.

Teraz ho oficiálne suspendoval "z vykonávania akejkoľvek verejnej služby, spolu s povinnosťou zdržiavať sa v dome, ktorý mu bude určený, aby tam viedol život modlitby a pokánia, až pokým sa obvinenia vznesené proti nemu neobjasnia v riadnom kánonickom procese".

Foto: Americký kardinál  Theodore Edgar McCarrick (TASR/AP)

 

 

Adam Takáč pred 391 d

V piatok čakala na cyklistov pretekov Tour de France mimoriadne náročná pyrenejská etapa. Jazdci ju odštartovali v meste Lurdy, čo niektorí z nich využili na návštevu jedného z najznámejších pútnických miest na svete.

Portál Catholic Herald priniesol na svojej stránke fotografie pretekárov, ktorí si tu prišli pred najťažšou etapou po požehnanie od kňaza alebo zapáliť sviečku (pozrieť si ich môžete TU). 

Foto: Taliani Oliveiro Troia (druhý vľavo) a Marco Marcato (tretí vľavo) dostávajú požehnanie pred 19. etapou TdF z Lourdes do Laruns (TASR/AP)

Ján Duda pred 391 d

Evanjelium 17. nedele v cezročnom období (29. 7. 2018) je o tom, že Pán Ježiš nasýtil vyše 5-tisícový zástup ľudí, keď rozmnožil 2 ryby a 5 rožkov, ktoré mal so sebou istý chlapec pre seba (Jn 6,1-15).

(1) Zdá sa, že väčšina odborníkov vykladá text evanjelia v súvislosti s Eucharistiou (Vanhoye, 178; Marconcini, 195 a iní). V texte evanjelia sa uvádza, že „blízko bola židovská Veľká noc“. Teda Ježiš už vopred mal na mysli svoju smrť, Veľkú noc, ktorú zrealizuje On, ktorou nás vykúpi z otroctva hriechu. Preto zázrak rozmnoženia chleba chápu ako vykupiteľské Ježišovo dielo: jeho smrť a zmŕtvychvstanie, lebo sám Ježiš je pre nás chlebom života (= Eucharistiou).

(2) Iní autori nedeľnému evanjeliu dávajú viac výklad liturgický, ktorý opierajú o nedeľnú modlitbu dňa: „Bože, pomáhaj nám tak užívať pominuteľné (= pozemské) veci, aby nás privádzali k hodnotám trvácim (= nebeským) (Misál, 302). Ježiš rozmnožil pozemský chlieb, aby tým naznačil, že potrebujeme jesť aj chlieb nebeský (= Eucharistiu) (Cantalamessa, 214).

(3) Ešte je tu výklad asketický: kto zažije skutočný pozemský hlad a nedostatok, skôr pochopí, že existuje aj hlad človeka po duchovnom pokrme. Zážitok pozemského hladu môže byť nezriedka poučením, že je potrebná aj duchovná nasýtenosť (Croce, 201).

Zrnko duchovnej múdrosti: nech rastie naša túžba po Kristovi, po Eucharistii.

Požehnanú nedeľu prajem všetkým.

Ján Duda

 

Obrázok: http://www.detektorweb.cz

Lukáš Obšitník pred 395 d

Progresívci si myslia, že ak pritvrdia v škandalizovaní Trumpa, jeho podporovatelia sa od neho začnú sťahovať. Deje sa však pravý opak, napísal v The Guardian politológ Henry Olsen, spolupracovník inštitútu Ethics and Public Policy Center. 

Aj napriek viacerým kontroverziám, ako boli Charlottesville, odoberanie detí migrantom či spory okolo stretnutia s Putinom v Helsinkách, Trumpova podpora medzi americkými voličmi od konca minulého roka rastie. Olsen to vysvetľuje viacerými dôvodmi. Medzi hlavné patrí bipolárny stranícky systém v USA, ktorý dáva voličom na výber len medzi demokratmi a republikánmi.

Olsen uvádza, že podľa viacerých štúdií Trumpa volilo klasické republikánske spektrum voličov – zástancovia slobodného trhu a nízkych daní, nábožensky založení ľudia, spoločenskí konzervatívci, zástancovia práva na vlastnenie zbrane a pod. Trump každú túto skupinu uistil, že jej záujmy bude brániť. A hoci si jeho voliči uvedomujú jeho škandály, prijali tento „transakčný vzťah“, pretože zatiaľ funguje. Takisto sú si dobre vedomí, že demokratická strana sa posúva čím ďalej, tým viac doľava, a ich vláda by šla priamo proti ich záujmom.

Olson dodáva, že napriek realitívne bežnej republikánskej agende, ktorú Trump presadzuje, v hlavných médiách naklonených demokratom mimo Fox News a okrajových konzervatívnych časopisov je Trump denne démonizovaný. „Prakticky všetci stĺpčekári v New York Times a Washington Post, dvoch amerických najrešpektovanejších denníkoch, Trumpom pohŕdajú – vrátane takmer všetkých konzervatívnych, libertariánskych a republikánskych stĺpčekárov. Trumpovi podporovatelia, ktorí správy sledujú, každodennému vúbuchu negativity nemajú šancu uniknúť.“ Podľa Olsena ich to utvrdzuje v Trumpovej podpore ešte viac a, naopak, strácajú dôveru v médiá aj v prípadoch, keď tieto môžu mať vo svojej kritike pravdu.

Keď sa Trumpovi nepodarilo zvrátiť Obamacare, jeho podpora klesla na 37 percent. Odvtedy narástla na 43 percent. Podľa Olsena z toho vyplýva, že mu podpora môže opäť klesnúť v prípade, ak nevyjde v ústrety záujmov svojich voličov či ak sa nebude dariť ekonomike. „Je však veľmi nepravdepodobné, že k tomu vo väčšej miere dôjde na základe odhalení liberálov a progresívcov, z ktorých sa často vytešujú,“ píše Olsen. „Nielenže ho to udržuje politicky nažive, o dva roky to môže poslúžiť aj jeho znovuzvoleniu, keď bude proti nemu stáť silný progresívny kandidát.“

Foto: Donald Trump na stretnutí so svojimi podporovateľmi v Montane 5. júla 2018. Zdroj: TASR/AP

Adam Takáč pred 396 d

„Láska ku Chiare mi dovoľovala vidieť mimoriadnosť a jedinečnosť jej srdca,“ hovorí v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas manžel Talianky Chiary Corbello Petrillo, ktorá pred šiestimi rokmi obetovala svoj život, aby mohla na svet priviesť dieťa. Minulý týždeň sa začal v Ríme proces jej blahorečenia.

„Najmä v posledných mesiacoch jej života som tušil, že je svätá. Intuícia je jedna vec a ešte niečo iné je, keď vidíte napísané: Chiara, Božia služobnica,“ vraví Chiarin manžel Enrico Petrillo.

Jeho manželka zomrela vo veku 28 rokov po tom, čo jej počas tretieho tehotenstva zistili nádorové ochorenie. Kvôli dieťaťu však odkladala liečbu chemoterapiou. Už predtým im navyše zomreli dve deti krátko po narodení. Jej rozhodnutie odložiť liečbu zachránilo tretie dieťa, no pre ňu malo fatálne následky. Rakovina sa rozšírila do celého tela. Zo svojho syna Františka sa tešila rok. Zomrela 13. júna 2012.

Enrico v rozhovore tvrdí, že Chiara prežívala v posledných momentoch života pocit šťastia. „Nie je to bežné pre každého. Z toho, ako umierate, sa dá vytušiť, ako ste žili. Chiara umierala šťastná, pretože v posledných chvíľach dokázala vidieť celý zázrak svojho života (...) Zdanlivo žila len 28 rokov, ale nejde predovšetkým o to, ako dlho žijete, ale skôr o plnosť prežitého života. A Chiara prežila veľmi krásny a plný život.“

Na to, aby mladú ženu, ktorej príbeh sa stal známym aj za hranicami Talianska, mohla cirkev vyhlásiť za blahoslavenú, bude potrebný zázrak na jej príhovor. 

„Zatiaľ nevieme o žiadnych veľkých veciach v súvislosti s beatifikačným procesom,“ vraví Enrico. „Môžem však dosvedčiť, že dochádza k množstvu konverzií a veľmi veľa dievčatiek nosí Chiarino meno. Je to pozoruhodné, zástupy ľudí, ktorí sú ako rozvodnená rieka. Práve tomu sa hovorí „povesť svätosti“. Ľudia nepretržite putujú k jej hrobu. A to je zázrak. Ja som nikomu nevolal.“

Úlohu zhromažďovať svedectvá o živote Chiary potrebné na blahorečenie dostal kňaz Romano Gambalunga z rádu bosých karmelitánov. „Je to oficiálny krok, ktorý zo strany cirkvi uznáva to, čo je na ľudovej či mediálnej úrovni evidentné – že život tejto ženy a jej viera mnoho ľudí zasahuje, inšpiruje a pomáha im. Už toto samo osebe spôsobuje veľa dobrého,“ vraví pre Vatikánsky rozhlas postulátor beatifikačného procesu.

Foto: Sobáš Chiary a Enrica v Assisi v roku 2008 (Aleteia.it)

Martin Hanus pred 397 d

Bývalý český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg poskytol rozsiahly rozhovor pre švajčiarsky denník Basler Zeitung, v ktorom okrem iného volá po nevyhnutnosti prekopania Európskej únie. Schwarzenberg sa rozhovoril aj o tom, ako zmeniť EÚ, a možno aj preto, že hovoril k švajčiarskemu publiku, ktoré je alergické na nadnárodné štruktúry a centralizmus, boli názory kniežaťa takmer identické s tým, čo u nás hlása líder SaS Richard Sulík.

Podľa českého exministra by sa EÚ mala starať len o „podstatné veci“ a „mnohé nepodstatné veci, ktoré sí privlastnila v priebehu posledných 60 rokov, by mala odovzdať späť na členské štáty. Nerozumiem, prečo by mal Brusel rozhodovať o otázke, pod akým názvom predávať syr v rámci vnútorného trhu. Nerozumiem, prečo EÚ neprenecháva oblasť ochrany prírody členským štátom“.

Podľa Schwarzenberga je nepochopiteľné, prečo v čase, keď Čína, Rusko a India vo veľkom zbroja a dochádza k migračným prúdom netušených rozmerov, neexistuje žiadna európska bezpečnostná a zahraničná politika ani spoločná energetická politika. EÚ by mala existovať len kvôli týmto podstatným oblastiam, „všetko ostatné, rôzne meny, rôzne daňové systémy, všetok ten zvyšok pokojne prenechajme rôznorodosti Európy. (...) Európa nemá byť centralistickejšou, ale podstatnejšou. A potom treba vziať Bruselu všetky tie nespočetné kompetencie, ktoré nám lezú na nervy“.

 

FOTO TASR – Michal Svítok
 

Ján Duda pred 398 d

Evanjelium 16. nedele v cezročnom období (22. 7. 2018) sa nesie v dvoch rovinách: vzťah Ježiša a jeho učeníkov a vzťah Ježiša a ľudí, ktorí ho vyhľadávali (Mk 6,30-34).

(1) Vzťah Ježiša k apoštolom. Tu sa Ježiš prejavil ako ideálny „biskup“ (Cantalamessa, 210). Stará sa o nich, vidí, že sú unavení, a preto ich pozýva, aby si oddýchli na osamelom mieste a nabrali nových síl. A oni sa pri Ježišovi cítia dobre. Kiež by sa aj biskupi starali o svojich kňazov tak, ako sa staral Ježiš o svojich apoštolov.

(2) Vzťah Ježiša k ľuďom. V nedeľnom evanjeliu pozorujeme dve veci: ľudia vyhľadávali Ježiša, nečakali iba na Ježišovu iniciatívu. A dostalo sa im zadosťučinenia: Ježiš sa im venoval, lebo boli ako ovce bez pastiera. No rovnako koná aj Pán: prišiel, aby zachránil zblúdilú ovečku, a nebol mu ľahostajný nijaký kajúcnik.

(3) Zdá sa, že Ježišovou pastoračnou metódou voči ľuďom bola „akcia“ (= poslal k nim svojich učeníkov) a kontemplácia (= učil ich modliť sa a poučoval o spáse). Nie je to žiadny manažérsky prístup, ale priateľský. 

Zrnko duchovnej múdrosti: pozrime sa na svoje medziľudské vzťahy. Aké sú? Máme ich budovať podľa vzoru Krista.

Požehnaný Pánov deň prajem všetkým.

Ján Duda

 

Foto: wikimedia.org

Adam Takáč pred 401 d

V Ríme otvorili proces blahorečenia 28-ročnej matky Chiary Corbelly Petrillo, ktorá si pred šiestimi rokmi zvolila smrť, aby mohla na svet priviesť svoje dieťa. Informuje o tom Vatikánsky rozhlas.

Chiare počas tretieho tehotenstva zistili nádorové ochorenie, kvôli dieťaťu však odkladala liečbu chemoterapiou. Jej rozhodnutie odložiť liečbu zachránilo dieťa, no malo fatálne následky pre Chiaru. Rakovina sa medzitým rozšírila do celého tela. Zo svojho syna Františka sa tešila rok. Zomrela 13. júna 2012.

„Nepovedzte raz Františkovi, že jeho matka kvôli nemu zomrela, ale že mu jeho mama dala život,“ povedal františkán Vito D’Amato. 

„Jej obeť je svetlou nádejou, svedectvom viery v Boha – darcu života – a tiež príkladom lásky, ktorá je silnejšia ako smrť,“ píše sa v dekréte k beatifikačnému procesu Talianky. 

Silný príbeh možno budúcej svätice Chiary si môžete prečítať tu.