Krátke správy redakcie

Martin Hanus pred 510 d

Bývalý český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg poskytol rozsiahly rozhovor pre švajčiarsky denník Basler Zeitung, v ktorom okrem iného volá po nevyhnutnosti prekopania Európskej únie. Schwarzenberg sa rozhovoril aj o tom, ako zmeniť EÚ, a možno aj preto, že hovoril k švajčiarskemu publiku, ktoré je alergické na nadnárodné štruktúry a centralizmus, boli názory kniežaťa takmer identické s tým, čo u nás hlása líder SaS Richard Sulík.

Podľa českého exministra by sa EÚ mala starať len o „podstatné veci“ a „mnohé nepodstatné veci, ktoré sí privlastnila v priebehu posledných 60 rokov, by mala odovzdať späť na členské štáty. Nerozumiem, prečo by mal Brusel rozhodovať o otázke, pod akým názvom predávať syr v rámci vnútorného trhu. Nerozumiem, prečo EÚ neprenecháva oblasť ochrany prírody členským štátom“.

Podľa Schwarzenberga je nepochopiteľné, prečo v čase, keď Čína, Rusko a India vo veľkom zbroja a dochádza k migračným prúdom netušených rozmerov, neexistuje žiadna európska bezpečnostná a zahraničná politika ani spoločná energetická politika. EÚ by mala existovať len kvôli týmto podstatným oblastiam, „všetko ostatné, rôzne meny, rôzne daňové systémy, všetok ten zvyšok pokojne prenechajme rôznorodosti Európy. (...) Európa nemá byť centralistickejšou, ale podstatnejšou. A potom treba vziať Bruselu všetky tie nespočetné kompetencie, ktoré nám lezú na nervy“.

 

FOTO TASR – Michal Svítok
 

Ján Duda pred 511 d

Evanjelium 16. nedele v cezročnom období (22. 7. 2018) sa nesie v dvoch rovinách: vzťah Ježiša a jeho učeníkov a vzťah Ježiša a ľudí, ktorí ho vyhľadávali (Mk 6,30-34).

(1) Vzťah Ježiša k apoštolom. Tu sa Ježiš prejavil ako ideálny „biskup“ (Cantalamessa, 210). Stará sa o nich, vidí, že sú unavení, a preto ich pozýva, aby si oddýchli na osamelom mieste a nabrali nových síl. A oni sa pri Ježišovi cítia dobre. Kiež by sa aj biskupi starali o svojich kňazov tak, ako sa staral Ježiš o svojich apoštolov.

(2) Vzťah Ježiša k ľuďom. V nedeľnom evanjeliu pozorujeme dve veci: ľudia vyhľadávali Ježiša, nečakali iba na Ježišovu iniciatívu. A dostalo sa im zadosťučinenia: Ježiš sa im venoval, lebo boli ako ovce bez pastiera. No rovnako koná aj Pán: prišiel, aby zachránil zblúdilú ovečku, a nebol mu ľahostajný nijaký kajúcnik.

(3) Zdá sa, že Ježišovou pastoračnou metódou voči ľuďom bola „akcia“ (= poslal k nim svojich učeníkov) a kontemplácia (= učil ich modliť sa a poučoval o spáse). Nie je to žiadny manažérsky prístup, ale priateľský. 

Zrnko duchovnej múdrosti: pozrime sa na svoje medziľudské vzťahy. Aké sú? Máme ich budovať podľa vzoru Krista.

Požehnaný Pánov deň prajem všetkým.

Ján Duda

 

Foto: wikimedia.org

Adam Takáč pred 514 d

V Ríme otvorili proces blahorečenia 28-ročnej matky Chiary Corbelly Petrillo, ktorá si pred šiestimi rokmi zvolila smrť, aby mohla na svet priviesť svoje dieťa. Informuje o tom Vatikánsky rozhlas.

Chiare počas tretieho tehotenstva zistili nádorové ochorenie, kvôli dieťaťu však odkladala liečbu chemoterapiou. Jej rozhodnutie odložiť liečbu zachránilo dieťa, no malo fatálne následky pre Chiaru. Rakovina sa medzitým rozšírila do celého tela. Zo svojho syna Františka sa tešila rok. Zomrela 13. júna 2012.

„Nepovedzte raz Františkovi, že jeho matka kvôli nemu zomrela, ale že mu jeho mama dala život,“ povedal františkán Vito D’Amato. 

„Jej obeť je svetlou nádejou, svedectvom viery v Boha – darcu života – a tiež príkladom lásky, ktorá je silnejšia ako smrť,“ píše sa v dekréte k beatifikačnému procesu Talianky. 

Silný príbeh možno budúcej svätice Chiary si môžete prečítať tu.

 

Adam Takáč pred 515 d

Takmer dvesto mladých britských katolíkov podpísalo začiatkom júla otvorený list, v ktorom vyjadrujú podporu učeniu encykliky Humanae vitae. Budúci týždeň uplynie päťdesiat rokov od vydania dokumentu pápeža Pavla VI. o morálnych otázkach sexuality a odovzdávania ľudského života.

Mladí katolíci v liste tvrdia, že i keď sa môžu zdať myšlienky o živote v čistote v dnešnej dobe nemoderné, neznamená to, že by tým strácali na pravde.

„Žiť v čistote je náročné a znamená to ísť proti súčasnej kultúre, ale je to prospešné pre vzťahy,“ píšu autori listu, ktorý zverejnil britský Catholic Herald. „Pripomína nám to, že človek, ktorý nás priťahuje nie je vec k použitiu, ale rovnoprávna ľudská bytosť, ktorú máme milovať, ctiť a jednať s ňou s úctou.“

Posolstvo najznámejšej encykliky, dnes už blahoslaveného pápeža Pavla VI., v ktorej hovorí aj o manželskej láske a zodpovednom rodičovstve, je podľa signatárov listu kľúčové k uzdraveniu a rozvoju spoločnosti.

„Sex nikdy nemôže byť skutočne nezáväzný, pretože je vo svojej podstate naplnený zmyslom – a to vzájomnou láskou manželov a otvorenosti novému životu. Preto je potrebné rešpektovať integritu pohlavného aktu. Súhlas so sexom má napĺňať jeho význam, že sa manželia môžu jeden druhému naplno darovať vo vzájomnej láske.“

Ilustračné foto: Flickr.com/Teemily shop

Jaroslav Daniška pred 516 d

Bill Gates už nie je najbohatší človek planéty, je ním Jeff Bezos (na obr., wikipedia), majiteľ Amazonu, jeho majetok je dokonca o 55 miliárd dolárov vyšší než Gatesov. Čísla priniesol Bloomberg Billionares Index, Bezos dosiahol 151 miliárd, Gates 95 miliárd, Buffet a Zuckerberg sú na úrovni 83 miliárd dolárov.

Z Bezosovho úspechu by sme sa mali tešiť aj na Slovensku, Amazon tu dostal daňové a iné stimuly, aj mzdy ekonomických migrantov sú spôsob ako ušetriť. Hreje vás to pri srdci? A kde je problém?

Zoznam miliardárov podľa Bloombergu si možno pozrieť tu.

Pavol Rábara pred 516 d

Jednou z tém, ktorá sa vždy vynorí pri akciách LGBTI, ale aj prorodinných aktivistov, je otázka mediálneho priestoru. Ideálna prieskumná vzorka sa ponúkla uplynulý víkend, keď sme v Bratislave zaznamenali naraz Dúhový Pride aj pochod Hrdí na rodinu.

Portál Aktuality.sk sa pozrel na to, ako dopadlo mediálne "meranie síl". Porovnali mediálne výstupy z oboch akcií v sobotňajších hlavných spravodajských relácií TV Markíza, TV JOJ a RTVS. 

RTVS mala ku každému pochodu osobitný príspevok. JOJ-ka a Markíza spojili obe akcie do jedného príspevku. 

Ako uvádzajú Aktuality.sk, reportáž v Správach RTVS z Dúhového Pridu trvala necelé 3 minúty 50 sekúnd. Pochodu Hrdí na rodinu venovala Jednotka približne o minútu menej.

"Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo Markíza a JOJ umiestnili informáciu o oboch pochodoch hneď na začiatku svojich spravodajských relácií, v prípade RTVS sa prvá z dvoch reportáži dostala k divákom až v takmer 16. minúte Správ RTVS," píšu Aktuality. 

Markíza venovala Dúhovému Pridu približne 2 minúty 10 sekúnd, informáciu z akcie Hrdí na rodinu zmestila televízia približne do 1 minúty 30 sekúnd.

Najmenej času pochodu Hrdí na rodinu venovali Noviny TV JOJ, Aktaulity mu namerali približne 45 sekúnd. Akcia LGBTI komunity dostala vo vysielaní JOJ-ky viac času, konkrétne viac ako 2 minúty 54 sekúnd.

Na snímke účastníci pochodu Hrdí na rodinu v Bratislave 14. júla 2018. FOTO TASR - Martin Baumann

Martin Hanus pred 517 d

Keby nebolo Ute, futbalové majstrovstvá v Rusku by som strávil bez väčšieho emocionálneho pohnutia, teda okrem drukovania Chorvátom v posledných troch zápasoch.

Ute, moja bývalá kolegyňa, skvelá učiteľka a didaktička nemčiny, dnes sedemdesiatnička, s ktorou sme pred vyše pätnástimi rokmi učili na jednom z bratislavských gymnázií, to však zmenila. Od začiatku šampionátu sme si vymieňali správy cez WhatsApp, na Ute a jej postrehoch znalca bolo hneď cítiť, že je príslušníčkou veľkého futbalového národa. Po šokujúcej prehre s Mexikom mi písala, že spolu s milónmi ďalších Nemcov očakáva, že Joachim Löw vymení Mesuta Özila („lebo tam stál ako mechom udretý“), Ute navrhovala vymeniť aj Khediru (odvtedy som ju oslovoval „die neue Bundestrainerin“).

Keď Nemci prehrali proti Južnej Kórei, Ute už strácala slová, vyťukala len dve vety: „Blamáž na celej čiare. Odteraz sú mojím mužstvom Chorváti.“ A tak sme na diaľku vytvorili germánsko-slovanské spojenectvo, Ute mala ešte slabosť pre Portugalčanov, analyzovala psychologické rozdiely medzi Neymarom a Ronaldom, a keď neslávne skončili Poliaci, napísala: „Moja útecha pre všetkých Slovákov, ktorí nemohli povzbudzovať svoje mužstvo: radšej sa nezúčastniť ako takto prehrať.“

Teraz počas finále písala o svojej dcére, ktorá žije v jednom východonemeckom meste, vraj na jej ulici všetci fandili Chorvátom.

Na konci sme boli trochu sklamaní, Ute to uzavrela: „Treba ešte dodať jedno: ako by to celé prebehlo, keby rozhodca nespravil na začiatku zjavne zlé rozhodnutie? Ale to sú už zbytočné. Vive l'équipe tricolore!“

Na snímke fanúšik Nemecka v hľadisku čaká na začiatok zápasu základnej F-skupiny MS vo futbale Kórejská republika - Nemeckov ruskej Kazani 27. júna 2018. FOTO TASR/AP

Ján Duda pred 518 d

Evanjelium 15. nedele cezročného obdobia je o tom, že Ježiš začal k ľuďom posielať apoštolov (Mk 6,7-13). Obsah toho, čo mali robiť, spresňuje nedeľné Evanjelium takto: Ježiš ich poslal ohlasovať pokánie; vyháňať zlých duchov; mazať chorých olejom a uzdravovať (Mk 6,13).
 
(1) K ohlasovaniu len dve poznámky. Kristom poslaný ohlasovateľ nesmie ohlasovať svoje názory, svoju mienku, ale musí ľuďom prinášať slová Pána Ježiša. A ohlasovať ľuďom pokánie, nie je nikdy ohlasovaním úspechu na tejto zemi, ale ohlasovaním vzťahu človeka pred Bohom. Lebo k Bohu môže človek nájsť cestu iba cez pokánie.
 
(2) Ak dovolíte, namiesto "vyháňať zlých duchov" by som uprednostnil vyjadrenie "zužovať priestor vplyvu zlých duchov". Existuje "exorcizmus" ako liturgický obrad vyháňania diabla z posadnutého človeka (tzv. veľký exorcizmus). Ale existujú iné úkony obmedzujúce vplyv zlých duchov: vysluhovanie sviatosti, modlitby za obmedzenie vplyvu zlých duchov (tzv. malé exorcizmy), časté prijímanie Eucharistie a iné. Toto všetko majú konať tí, ktorým Ježiš zveril spásu prinášajúce poslanie.
 
(3) Uzdravovať a mazať olejom. Telo a duša v človeku úzko súvisia. Ale nemám tu na mysli telesné a psychické ochorenia, ale duchovné. Každý hriech spôsobuje človeku duchovnú ranu, niekedy veľmi bolestnú. Napr. pri vysluhovaní krstu, pri sviatosti birmovania, pri pomazaní chorých a sviatostnej vysviacke sa používajú posvätné oleje a koná sa pomazanie. Tak Kristus vykonáva duchovne uzdravovanie a posväcovanie človeka. I toto je misia-poslanie, ktoré vykonáva Ježišom poslaný človek.
 
Zrnko duchovnej múdrosti: Pán nás všetkých posiela: jedných sviatosťou krstu a birmovania, iných aj sviatostnou vysviackou; nech nám dá odvahu pomáhať iným k spáse a večnému životu.
 
Požehnanú nedeľu a pravú duchovnú radosť prajem všetký Ján Duda.
 
Foto: Apoštoli podľa Titiana/wiki

Lukáš Krivošík pred 519 d

Tretie youtubové video z dielne americkej konzervatívnej Prager University vybavili ľudia z pražského Občianskeho inštitútu českými titulkami. Môžu ho teda sledovať aj diváci z našich dvoch krajín, ktorí angličtinu neovládajú.

Jeho téma? Je o piatich mýtoch o slobodnom podnikaní.

O Dennisovi Pragerovi a fenoméne jeho úspešnej série približne päťminútových videí, ktoré k rôznym spoločenským témam pristupujú zo široko chápaných konzervatívnych pozícií, sme nedávno písali na tomto mieste. V USA sa im darí oslovovať predovšetkým mladších konzumentov internetového obsahu vďaka kombinácii stručnosti a názornosti. Pražský Občiansky inštitút, ktorý vedie banskobystrický rodák Roman Joch, sa rozhodol postupne videá vybaviť aj českými titulkami.

Jeden z našich čitateľov nás však upozornil, že sedem videí PragerU už možno sledovať aj so slovenskými titulkami. Ide o nasledujúce videá:

Rodia sa ľudia dobrí?

Prečo je sebaúcta gól do vlastnej brány

Vojna proti chlapcom

Nenasleduj svoju vášeň

Muži a sila pohľadu

Aká je ideálna minimálna mzda

Socializmus robí ľudí sebeckými

Slovenské titulky si aktivujete tak, že spustíte video. Kliknete na koliesko vpravo dole, ktoré označuje nastavenia. Následne kliknete na „Subtitles“ a z panelu jazykov si vyberiete „Slovak“.

Americký rozhlasový moderátor a komentátor Dennis Prager pred budovou kalifornského kapitolu v Sacramente. FOTO: Wikimedia/Nate Mandos

Jaroslav Daniška pred 520 d

Kňaz Marián Kuffa dnes poslal slovenským médiám vyhlásenie k trestnému oznámeniu na Michala Havrana, za jeho hlúpy článok v Sme, ktoré iniciatívne podala kancelária Čarnogurského ml. Text znie:

"Po mojom včerajšom návrate z duchovných cvičení v zahraničí som sa dozvedel, že bolo voči pánovi Havranovi podané trestné oznámenie pre článok v Denníku SME: Pošlite Kuffu do cirkusu. Chcem týmto verejne poprosiť oznamovateľov, aby trestné oznámenie vzali späť. Nežiadam si, aby bol Michal Havran za nenávistné výroky voči mne odsúdený. Odpúšťam mu a posielam mu svoje kňazské požehnanie."

Kuffa tým ukončil hysterickú vlnu o údajnom zastrašovaní (šéfredaktorka Sme Balogová) a postavil sa na stranu slobody slova.

Konzervatívcom doteraz celý cirkus nestál veľmi za angažovanie, len malé glosovanie, už preto, že nešlo o žiadne zastrašovanie, ale pokus o self-promo právnika, ktorý by o Božom treste mal najmä mlčať. Preto je dobre, že túto hru tieňov ukončil sám Kuffa.

Foto: Lukáš Furcoň/TASR