Krátke správy redakcie

Pavol Rábara pred 570 d

Viac než sto ľudí sa zišlo dnes podvečer pred budovou Národnej rady, aby vyjadrili podporu nenarodeným deťom. 

Tichú demonštráciu s názvom Nemý výkrik zvolal Anton Chromík z Aliancie za rodinu a Stanislav Gunčaga z Asociácie Otca mamu deťom. Ľudia pred parlamentom ticho stáli, niektorí držali sviečku, iní si priniesli detské topánočky. 

“Chceme tým vrátiť diskusiu späť k nevinným deťom, o ktoré ide,” uviedli organizátori. Spustili tiež petíciu za to, aby poslanci hlasovali za ochranu nenarodených detí. 

Poslanci parlamentu by mali na aktuálnej schôdzi rokovať aj o návrhu zákona o obmedzení interrupcií z dielne Kotlebovej LSNS.

Lukáš Krivošík pred 570 d

V ekonomických veciach na Slovensku pravičiari (s 25,6 percenta) mierne prevažujú nad ľavičiarmi (22,2 percenta), no najviac ľudí sa hlási k stredu (38,7 percenta opýtaných). Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry FOCUS pre Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika.

Zástancovia ekonomickej pravice prevažujú medzi voličmi SaS, OĽaNO-NOVA, Sme rodina a KDH, kým zástancovia ekonomickej ľavice u voličov Smeru a tiež SNS. U voličov ĽS-NS a Most-Híd boli obe orientácie vyrovnané.

Medzi staršími nad 55 rokov prevažujú ľavicové postoje, medzi mladšími skôr pravicové. Najväčší podiel zástancov pravice však nebol medzi najmladšími respondentmi, ale vo vekovej kategórii 25 – 34 rokov.

Prieskum vznikol v rámci projektu KI „Búranie mýtov o socializme a sociálnom štáte“. V jeho rámci už boli zverejnené výsledky prieskumu o tom, koľko ľudí si myslí, že za socializmu sa žilo lepšie, a tiež výsledky prieskumu o tom, k akému typu ekonomického usporiadania sa Slováci prikláňajú.

Foto: Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika. Obrázok je ilustračný. Zväčšený graf i údaje najdete TU.

Ján Duda pred 572 d

V Evanjeliu nedele Zoslania Ducha Svätého Ježiš uisťuje svojich učeníkov, že nám zošle od Otca Tešiteľa – Ducha pravdy –, ktorý ľuďom o ňom vydá svedectvo (Jn 15,26-27.16,12-15). Tento Duch pravdy vydá svedectvo o Kristovi tak, že „dokáže svetu jeho vinu vo veci hriechu, vo veci spravodlivosti a vo veci súdu“ (Jn 16,8-9).

(1) Duch pravdy nás usvedčuje z hriechu ne-viery (16,9), lebo „svetlo prišlo na svet (= Ježiš, vtelený Boží Syn), ale ľudia milovali viac tmu...“ (Jn 3,19). Ak nám niekto „zasvieti“ do kúta nášho kostola a objaví tam pleseň, pavučinu, smeti, my si to nepriznáme a nepriložíme ruku, aby sme to upratali. My sa budeme hnevať a hundrať na tých, ktorí do „kúta nášho života“ si dovolili zasvietiť. V tme totiž nebolo vidno naše hriechy a náš neporiadok. Toto je hrozné zistenie.
Skúste niekomu pripomenúť jeho nedostatky a veľmi skoro zistíte, čieho ducha má. Rovnako sa dá zistiť, čieho ducha máme my (Flanagan, 99).

(2) Druhou vinou, z ktorej svet usvedčí Duch pravdy (= Duch Svätý) sa týka spravodlivosti: „Spravodlivosť je v tom, že idem k Otcovi“ (Jn 16,10). Ježiš prišiel na svet, vykonal dielo vykúpenia človeka a bolo spravodlivé, aby vystúpil k Otcovi, lebo je Boží Syn. A svetlo Ducha pravdy odhalí, ako sme „naložili“ s dielom svojho vykúpenia, totiž či sme uznali Božiu spravodlivosť voči Kristovi, alebo sme ju odmietli. Či mnohí nepočítajú so spravodlivosťou vplyvu a moci, so spravodlivosťou dosiahnutou peniazmi? A odmietajú počítať a uznávať Božiu spravodlivosť, ktorej ako jedinej neujde nikto (Koch, 44).

(3) Tretí hriechom, z ktorého Duch Svätý usvedčí Kristových protivníkov, sa týka súdu: „Súd je v tom, že knieža tohto sveta už je odsúdené“ (Jn 16,11). Duch pravdy vyjaví zmysel Kristovej smrti na Kalvárii: v očiach Kristových odporcov táto udalosť ostane iba tragickou udalosťou, kým oči jeho učeníkov v jeho Kríži uvidia triumf Božej lásky a milosti (Ravasi, 257). Žiaľ, Ježišovi protivníci si nepripustia pravdu, že súd bol už vykonaný na kríži a že „knieža zla a jeho učeníci“ už sú odsúdení (porov. Zjv 20).

Zrnko duchovnej múdrosti: nedá sa presvedčiť ľudí o Ježišovi a spáse „duchom tohto sveta“, iba Duchom pravdy, iba Duchom Svätým, ktorého poslal Kristus od svojho Otca. Veď ako inak spoznajú, v čom je hriech, v čom spočíva Božia spravodlivosť a v čom Boží súd?

Požehnanú nedeľu Zoslania Ducha Svätého praje všetkým Ján Duda.

Na obr. Ježišov prísľub o zoslaní Ducha svätého apošotolom, autorom výjavu z počiatku storočia je Duccio di Buoninsegna. Foto: wikimedia

Martin Hanus pred 574 d

Samozrejme, nikto nečaká, že liberálna SaS bude vystupovať proti súčasnému interrupčnému zákonu a zasadzovať sa za právo nenarodených na život. Ale vzhľadom na citlivosť tejto témy aj zlepšujúce sa životné podmienky a rôzne alternatívy pre ženy a rodiny by sa azda dalo očakávať, že politici SaS nebudú pri obhajobe legalizovaných potratov používať tie najhoršie a najmenej relevantné argumenty. Tímlíderka pre osobné slobody Natália Blahová pre médiá uviedla, prečo si máme ponechať súčasný voľný interrupčný zákon: „Ak žena a rodina majú malé predpoklady, sociálne, finančné, aby prijala do rodiny ďalšie dieťa, tieto deti pravdepodobne skončia v detských domovoch, skončia týrané a zanedbané.“

Na snímke poslankyňa Natália Blahová (SaS) počas mimoriadnej schôdze Národnej rady SR v Bratislave 7. septembra 2017. FOTO TASR – Michal Svítok
 

Imrich Gazda pred 574 d

Už 20 rokov majú bádatelia z celého sveta voľný prístup k archívom Rímskej inkvizície. V januári 1998 ich sprístupnil vtedajší prefekt Kongregácie pre náuku viery Joseph Ratzinger.

Túto udalosť si desiatky historikov z celého sveta pripomenuli na trojdňovej konferencii, ktorá sa konala v priestoroch bibliotéky talianskeho senátu v Ríme.

Konferencia bola štvrtým pokračovaním cyklu Memoria Fidei, v rámci ktorého si od roku 2013 cirkevné archívy vymieňajú svoje poznatky a skúsenosti.

Foto – memoriafidei.va

Martin Hanus pred 575 d

Prezident Andrej Kiska poskytol portálu Aktuality.sk prvý rozhovor od dvojnásobnej vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Z rozhovoru je zjavné, že Kiska sa nechystá postupne lúčiť s politikou, naopak, voči Ficovi a Smeru sa vymedzuje ostrejšie než kedykoľvek predtým. Na otázku, či prehodnotil svoj názor z minulého roka, keď povedal, že nebude zakladať politickú stranu ani nebude kandidovať do parlamentu, Kiska odpovedal: „Pomôžem si jedným citátom: iba hlupák nemení názory, pokiaľ sa menia okolnosti. Vražda vášho kolegu a jeho snúbenice zmenila moje pôvodné zámery. Ale o tom, čo spravím, potrebujem zodpovedne premýšľať a plánovať. Musím sa rozprávať s ľuďmi a to je teraz úloha najbližších mesiacov.“

Okrem iného prezident Kiska povedal: „Neskôr som s hrôzou zistil, keďže som požiadal informačné služby o všetky materiály, že minister vnútra a prezident policajného zboru mali kvantum informácií o činnosti mafie na východe Slovenska. Ak by sa ukázalo, že za smrťou týchto mladých ľudí stojí talianska mafia, tak ak by konali, ak by mafiu dávno rozprášili, dnes by Ján Kuciak a jeho snúbenica žili. (...) Bývalí spolupracovníci talianskej mafie pracovali na úrade vlády. Naozaj musíme čakať na to, aby sa systém rozhýbal, až keď nám niekoho zavraždia? Čo sme to za štát?“

Na otázku, či by mal Fico odísť z politiky, Kiska povedal: „Myslím, že na to, že bol trikrát premiérom, sa správa hanebne, ale to už je na voličoch, aby rozhodli.“ Potvrdil, že s Ficom sa bavil o jeho odchode na Ústavný súd: „Áno, padol takýto návrh, že by bývalý premiér zvažoval odchod z politiky, zo strany Smer a že by odišiel na Ústavný súd do Košíc. Túto tému nastolil pán Fico.“ Kiska ďalej uviedol, že si vedel predstaviť diskusiu o tejto téme. „Ale dnes je to už iba fikcia a je zbytočné o tom hovoriť…“ 

Andrej Kiska tiež hovoril o kauze únosu vietnamského občana na palube nášho vládneho špeciálu. „Zdalo sa mi však úplne neuveriteľné, že by naše ministerstvo vnútra malo byť zapojené do únosu. Bolo to ako z nepodareného hollywoodskeho filmu. (...) Ale dosť ma prekvapilo, keď mi v septembri minulého roku zavolal premiér Fico. Nikdy predtým sa nestalo, aby mi zavolal kvôli veľvyslancovi. Veľmi netradičným až direktívnym spôsobom ma požiadal, aby som pána Quanga vymenoval za veľvyslanca. (Le Hong Quang je bývalý Ficov poradca, ktorý vedie veľvyslanectvo vo Vietname – pozn. red.) Už vtedy boli na Slovensku informácie o tom, že Quang bol nie veľmi dôveryhodná osoba. Premiérovi som povedal, že budem postupovať rovnako ako pri iných veľvyslancoch. Pravdaže som ho nevymenoval. Potom sa zrazu objavila informácia, že Nemci zistili, že skutočne tu bolo auto, že bolo na Bôriku, že sa tu zdržalo skoro hodinu štyridsaťpäť, prileteli štyria, odleteli zrazu desiati. Hovorím si: to snáď nie je možné, to hádam bude pravda, že naše ministerstvo vnútra je zapojené do únosu z Nemecka.“

Kiska sa vyjadril aj k svojej daňovej kauze: „Čo sa týka firmy KTAG, došlo k pochybeniu, ako boli účtované náklady. Ja som sa za túto chybu ospravedlnil a akonáhle sa chyba zistila, boli všetky nedoplatky na daniach doplatené a tento prípad som pokladal za uzavretý. Veľmi vehementne sa však do toho pustila NAKA. Po ukončení vyšetrovania som pripravený všetky podklady zverejniť.“

Foto: David Ištok/Aktuality.sk

Imrich Gazda pred 576 d

Konferencie, kolokviá či sympóziá bývajú neraz nudnými posedeniami. Najmä keď si prednášajúci kňazi zamenia odborný štýl s homiletickým. No nie vždy to musí dopadnúť práve takto.

Kolokvium biskupov s lídrami charizmatických hnutí pôsobiacich na Slovensku, ktoré sa konalo v utorok v banskobystrickom kňazskom seminári v Badíne, bolo príjemnou skúsenosťou.

Arcibiskup Zvolenský, biskup Galis aj pomocný biskup Haľko sedeli a počúvali. Nechali hovoriť iných. A diskusia to bola naozaj zaujímavá.

Hlavnými rečníkmi boli redemptoristi Michal Zamkovský a Jozef Mihok, ktorí hovorili o svojej charizmatickej skúsenosti, krste v Duchu Svätom či osobitných charizmatických daroch.

V publiku sedeli desiatky kňazov a laikov z Hnutia Svetlo – Život, Katolíckej charizmatickej obnovy či z Koinonie Jána Krstiteľa, ktorí v diskusii po hlavných príspevkoch pridali svoje skúsenosti.

Napriek tomu, že cieľom kolokvia bolo stretnutie biskupov s lídrami charizmatických hnutí, priestor dostal aj kritik tejto formy spirituality – dogmatický teológ Ľubomír Hlad. Aj keď diskusia bola otvorená a miestami intenzívna, biskupi len ticho sedeli a počúvali.

Okrem nepoučujúcich, ale počúvajúcich biskupov bolo na tomto stretnutí dôležité aj čosi iné. Nešlo o výstrel do tmy, ale biskupi sa s lídrami katolíckych spoločenstiev stretli už po tretíkrát a nasledovať by mali aj ďalšie stretnutia.

V čase, keď predovšetkým mladí ľudia nachádzajú cestu k hlbšej viere práve v rôznych hnutiach a spoločenstvách, je dôležité venovať tejto oblasti osobitnú pozornosť. Úrad a charizma musia spolu kráčať ruka v ruke.

Foto – TK KBS

Lukáš Krivošík pred 576 d

Aj keď väčšia časť Slovákov si myslí, že za socializmu sa žilo lepšie ako teraz (43 oproti 32 percentám), k socialistickej ekonomike sa chce vrátiť len 17 percent, teda menšina respondentov. Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry FOCUS pre Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, ktoré boli zverejnené dnes. Najviac, skoro 39 percent ľudí sa prikláňa k sociálno-trhovej ekonomike, kým 31 percent k ekonomike voľného trhu s minimom zásahov štátu.

Oproti roku 2001, keď sa konal podobný prieskum, fanúšikov socialistickej ekonomiky ubudlo. Ich podiel klesol z 23 na spomenutých 17 percent. Mierne poklesol aj podiel priaznivcov sociálno-trhovej ekonomiky zo 43 na 39 percent. Narástol však podiel priaznivcov trhovej ekonomiky s minimom štátnych zásahov z 23 na spomenutých 31 percent.

Z hľadiska veku má socialistická ekonomika najviac zástancov medzi 65 a viacročnými. Vo vekových kategóriách nad 35 rokov dominuje sociálno-trhová ekonomika. Respondenti do 35 rokov dávajú väčšinovo prednosť ekonomike voľného trhu.

Zaujímavé sú výsledky z pohľadu voličských preferencií. Zástancovia ekonomiky voľného trhu prevažujú u priaznivcov SaS, Sme rodina a Most-Híd. Sympatizanti ostatných parlamentných strán dávajú väčšinovo prednosť sociálno-trhovej ekonomike. Platí to aj pre KDH a Smer, medzi priaznivcami ktorých sa tiež nájde najviac fanúšikov socialistickej ekonomiky.

Výskum vznikol v rámci projektu KI „Búranie mýtov o socializme a sociálnom štáte“.

Foto: Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika. Obrázok je ilustračný. Zväčšený graf i údaje z neho nájdete TU.

Martin Hanus pred 576 d

To, že politická korektnosť v západnej Európe neraz presiahne medze normálnosti, je všeobecne známe, teraz však v Nemecku presiahla aj medze minimálnej príčetnosti. Líder nemeckých liberálov Christian Lindner zopakoval cez víkend svoju dlhodobú požiadavku, aby sa v Nemecku nastolil právny štát – teda aby migranti, ktorým bol zamietnutý azyl a v krajine sa zdržiavajú ilegálne, boli vrátení späť (teda aby sa zrýchlilo ich navracanie, ktoré sa veľmi vlečie). Pretože ak sa tak nestane, zvyšuje to napätie v spoločnosti a škodí to tým migrantom, ktorí sú v Nemecku legálne a potrebujú prijatie spoločnosti.   

Tentoraz k tomu pripojil aj tento obraz: „Keď stojíte v rade u pekára, nedá sa odlíšiť, či ten, ktorý si lámanou nemčinou pýta pečivo, je vysokokvalifikovaný vývojar umelej inteligencie z Indie alebo je to cudzinec, ktorý sa u nás zdržiava ilegálne. Na to, aby bol v našej spoločnosti pokoj a aby tí, ktorí stoja v rade, nehľadeli na cudzinca krivo a so strachom, treba mať istotu, že každý, ktorý sa u nás zdržiava, sa tu zdržiava legálne.“ Lindner to označil za požiadavku liberálnej prisťahovaleckej politiky. 

Po tejto jeho vete sa na sociálnych sieťach aj v médiách rozpútalo doslova verbálne peklo. Noviny uverejňovali, ako niektorí členovia FDP na protest vystúpili zo strany, v médiách sa viedla polemika, či je výrok Lindnera rasistický, a aj mnohí z tých, ktorí ho ochránili pred obvinením z rasizmu, tvrdili, že takýto výrok je neprijateľný, pretože Lindner si ním naháňa do košiara voličov AfD. Ostro ho kritizovali aj predstavitelia strany Zelených, SPD a aj z CDU zazneli hlasy, že „robí kampaň proti ľuďom tmavej pleti“. 

Lindner sa následne obhajoval, že príbeh z pekárne mu napadol práve preto, že mu o svojich nemilých skúsenostiach v rade u pekára hovoril jeho známy, ktorý je cudzinec. Samozrejme, našli sa aj komentátori, ktorí niekoľkodňovú debatu o Lindnerovom rasizme odmietli ako čistý nezmysel. Anekdota z pekárne však ukázala, v akom mentálnom zajatí je veľká časť nemeckej politickej aj mediálnej scény, ktorá nevie normálne diskutovať o problémoch svojej krajiny.

Predseda FDP Christian Lindner, foto TASR/AP

Martin Hanus pred 576 d

Vyzerá to, že Hnutie piatich hviezd (M5S) a Liga sa napriek istým nezhodám z uplynulých dní čoskoro dohodnú na novej vláde. Do talianskych médií prenikli obrysy ich novej dohody, denník La Stampa píše, že Liga Mattea Salviniho si výmenou za niektoré ústupky presadila tvrdý euroskeptický kurz.

Na verejnosť sa dokonca dostal návrh koaličnej zmluvy, podľa ktorej bude nová vláda presadzovať vystúpenie Talianska z eurozóny. Následne prišlo dementi, že išlo o pár dní starý návrh zmluvy, ktorý už nie je aktuálny, nová vláda M5S a Ligy vraj nebudú žiadať italexit. Aj tento dementovaný návrh však ukazuje, v akej atmosfére prebiehajú rokovania. Z ďalších informácií vyplýva, že nová vláda príde s radikálnymi požiadavkami (napríklad, aby Európska centrálna banka zmrazila taliansky dlh vo výške 250 miliárd eur.) 

Líder M5S Luigi di Maio, ktorý patrí v strane založenej komikom Beppem Grillom k umiernenému krídlu, údajne akceptoval, že určovať tón voči EÚ bude Salvini, naopak, Salvini súhlasil, že premiérom sa stane najskôr nominant M5S, teda buď 31-ročný Di Maio, alebo iný predstaviteľ hnutia. V polovici funkčného obdobia by malo dôjsť k výmene na premiérskom poste, keď štafetu prevezme nominant Ligy.

Nová talianska vláda bude zrejme presadzovať úplné zrušenie sankcií voči Rusku. Beppe Grillo, neformálny líder M5S, poskytol rozhovor americkému časopisu Newsweek, v ktorom okrem iného povedal: „Vôbec sa nebojím Putina. Rusko chce robiť obchod, nie vojnu. Antiputinizmus nás v podobe sankcií stojí miliardy eur.“ Zopakoval tiež, že je za talianske referendum o eure, pričom najlepšie by podľa neho bolo, keby v EÚ fungovali dve eurá, jedno pre sever, druhé pre juh Európy. 

 

Líderka krajne pravicového Národného frontu (FN) Marine Le Penová sa objíma s lídrom Ligy Matteom Salvinim počas stretnutia európskych krajne pravicových národných a slobodných hnutí v Miláne 28. januára 2016. FOTO TASR/AP