Krátke správy redakcie

Lukáš Obšitník pred 719 d

Cenzuruje Facebook konzervatívcov? Mark Zuckerberg v Senáte USA odpovedal na otázky týkajúce sa zneužitia údajov svojich používateľov, ale aj na niektoré ďalšie.

Republikánsky senátor Ted Cruz sa ho spýtal, či Facebook sám seba považuje za neutrálnu verejnú platformu alebo sa ako celok politicky angažuje, na čo má právo podľa prvého dodatku americkej ústavy. Keď Zuckerberg trval na neutralite svojej firmy, Cruz mu vymenoval viacero verejne známych prípadov, keď bola činnosť konzervatívcov zo strany Facebooku cenzurovaná (napr. pri Mittovi Romneym, Glennovi Beckovi), resp. keď Facebook zablokoval niekoľko desiatok katolíckych fanpage, či naposledy fanpage Trumpových podporovateliek Diamond and Silk, ktorá mala 1,2 milióna fanúšikov, pretože podľa Facebooku vytvárala pocit „nebezpečia“ pre komunitu. 

Zuckerberg mu odpovedal, že chápe, že tieto obavy pochádzajú z toho, že Silicon Valley, kde má sidlo Facebook a ďalšie technologické firmy, „je extrémne ľavicovo zamerané miesto“, a že vo svojej firme sa to snažil vykoreniť. Uisťoval tiež, že ich práca nie je ovplyvnená žiadnou predpojatosťou. Cruz ho prerušil a opýtal sa ho, či má vedomosť o tom, že by Facebook stiahol fanúšikovské stránky napr. firiem Planned Parenthood, Moveon.org (webová stránka pre ľavicovo orientovaný aktivizmus a online petície) alebo akéhokoľvek kandidáta za Demokratickú stranu. Zuckerberg o takých prípadoch nevedel.

Cruz sa ho následne opýtal, či pozná politickú orientáciu 15- až 20-tisícov zamestnancov, ktorých Facebook zamestnáva na dohliadanie nad obsahom zverejňovaným na sociálnej sieti. Zakladateľ Facebooku mu iba odpovedal, že pri prijímaní ľudí sa nepýtajú na ich politickú orientáciu, a snažil sa presvedčiť, že Facebook je platformou pre všetky myšlienky a názory.

Zuckerberg sa snažil, ale politickú neutralitu zjavne neobhájil.

Foto: Ted Cruz a Mark Zuckerberg v Senáte USA, zdroj: youtube.com/CNN

Adam Takáč pred 720 d

Iniciatíva Za slušné Slovensko zvoláva na nedeľu ďalšie protesty. Uskutočnia sa o 16. hodine v Bratislave a v Humennom.

„Takto chceme symbolicky vyjadriť jednotu naprieč všetkými slovenskými krajmi – symbolicky na začiatku a konci krajiny,“ napísali organizátori.

Naďalej požadujú vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara, odstúpenie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a systémové zmeny v polícii a špeciálnej prokuratúre.

„Napriek prísľubom politikov o systémových zmenách a vyvodení personálnej zodpovednosti nenastali najmä v rezorte ministerstva vnútra stále žiadne reálne zmeny. Miesto toho počúvame výhovorky a vnímame hrozbu nastupujúcej „normalizácie“ ako zo strany politikov, tak zo strany vedenia RTVS,“ uviedli organizátori.

Minister vnútra Tomáš Drucker v utorok popoludní povedal, že do konca pracovného týždňa oznámi, či Tibora Gašpara odvolá z funkcie.

Foto: TASR

Lukáš Obšitník pred 720 d

„Ve vaší protiasadovské bublině mluvíte jen o civilistech zabitých na té ‚správné straně‘!" napísala na svojom facebooku česká vojnová reportérka Markéta Kutilová. Zverejnila pritom video nakrútené priamo z terénu jej kolegyňou Janou Andert, ktoré zachytáva kurdské obete tureckého bombardovania v Afríne, medzi nimi sú ženy aj deti. Kurdských civilných obetí na životoch bolo podľa jej údajov viac ako 500. 

„Některá média, politici a aktivisté mluví jen o některých z nich – hlavně o těch zabitých Asadem a Ruskem (mají na svědomí nejvíc mrtvých Syřanů). Vadí mi neskutečně jejich pokrytectví. Krásně to ukazuje teď chemický útok, při němž ve městě Duma zahynulo několik desítek civilistů. OSN, USA a další už plamenně prohlašují, že za tím stojí Asad a Rusko a že budou potrestáni. (...) A po Afrínu ticho. OSN, USA mlčí, Rusko mlčí, dokonce i aktivisté mlčí. No jo, šlo hlavně o kurdské oběti, kteří nebojovali proti Asadovi. Navíc si nikdo nechce naštvat Turecko. (...) Vytváříte dojem, že jediný, kdo v Sýrii vraždí, je Asad a Rusko. Ani jednou se nezmíníte o těch zabitých tzv. rebely (to nevadí, že jde hlavně o džihádisty, že...), nezmíníte se, že tzv. rebelové ostřelovali Damašek 5 let a umírali tam civilisté denně, nezmíníte se o tom, že rebelové používají civilisty jako živé štíty, ani o těch zabitých USA (bombardování Rakky např.), Tureckem (bombardování Afrínu) a těmi, kdo podle vás stojí na té správné, tedy protiasadovské straně. Je to fakt ubohé.“

Markéta Kutilová spolu s Lenkou Klicperovou v marci napísali verejnú výzvu predstaviteľom ČR, aby v NATO vyjadrili jasný nesúhlas s tureckým bombardovaním kurdských civilistov, podpísalo ju už viac ako 7-tisíc ľudí.

Foto: facebook.com//marketa.kutilova.5

Adam Takáč pred 720 d

Za prvých sto dní tohto roka zomrelo vo svete už najmenej deväť kňazov. Ak bude tento trend pokračovať, rok 2018 sa stane v tomto smere jedným z najtragickejších. Informuje o tom česká sekcia Vatikánskeho rozhlasu s odvolaním sa na vatikánsky Il Sismografo.

Poslednou z obetí bol 38-ročný kňaz v Demokratickej republike Kongo, ktorého v uplynulú nedeľu chladnokrvne zastrelili. Okrem neho zabili v Afrike tento rok ďalších dvoch kňazov. Smrť štvrtého kňaza nebola oficiálne objasnená, no nikto nepochybuje, že bol takisto zavraždený.

Štyroch kňazov usmrtili aj v Amerike (z toho dvoch v Mexiku), jedného kňaza zabili v Ázii (v Indii) a Európe (kňaz z Konga slúžiaci v Berlíne).

V minulom roku zavraždili vo svete spolu trinásť kňazov, z toho ôsmich v Amerike.

Foto: TASR/AP

Martin Hanus pred 721 d

Je tu prvý prieskum, ktorý zachytáva nálady verejnosti po tom, čo na čele vlády vystriedal Roberta Fica Peter Pellegrini. Prieskum agentúry AKO potvrdzuje úpadok Smeru, ktorý už po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nameral Focus. Smer poklesol v meraniach AKO oproti februáru o štyri percentá, dnes by ho volilo 20,7 percenta. Ešte nikdy v histórii prieskumov nebola SaS takto tesne v závese za Smerom, momentálne by ju volilo 17,1 percenta. Ak teda zoberieme do úvahy štatistickú odchýlku, Smer by podľa tohto prieskumu nemal isté volebné prvenstvo. Spodná hranica odchýlky Smeru je totiž 18,2 percenta, horná hranica SaS je 19,4 percenta.

Agentúra AKO tiež potvrdila nárast pre SNS (10,7) a Kotlebu (10), naopak, na rozdiel od prieskumu Focusu sa neukazuje, že by z prepadu Smeru profitovalo hnutie Sme rodina (8,6). Stúplo KDH (8,6), ktoré sa približuje k matovičovcom, tí stagnujú s 9,1 percentami. Most-Híd je v pásme akútneho ohrozenia s vyše piatimi percentami. Štefunkovi progresívci sa tesne prehupli cez tri percentá, Beblavého Spolu má 2,8 percenta, takže obe strany si oproti februáru zhruba dvojnásobne polepšili, spoločne majú šesť percent. 

Zaujímavou správou sú len 2,7 percenta pre SMK. Ak tento zisk pre SMK nie je podhodnotený, potvrdzuje trendy, ktorými sa interne utešujú v Moste – Béla Bugár si totiž uvedomuje, že zotrvávaním vo Ficovej tretej vláde a odchodom Lucie Žitňanskej z výslnia stráca časť slovenských voličov, vďaka ktorým sa Most v roku 2016 dostal do parlamentu. Súčasne v Moste spolu s odlivom slovenských voličov registrujú aj príliv časti maďarských voličov, ktorí predtým volili SMK. Bugár verí, že práve tento príliv ho udrží v ďalších voľbách nad hladinou. 

 

FOTO TASR – Martin Baumann

Jana Vinterová pred 721 d

Dnes (pondelok) sa v Košiciach na Hlavnej chystá už 9. Pochod za život. Sprevádzaný bude programom pre deti aj dospelých, ktorý sa má spustiť o 14. hodine. Samotný pochod sa začne o 17.00 pri Immaculate a pokračovať bude okruhom po celej Hlavnej ulici. Ukončí sa adroáciou o 18.00 a následnou sv. omšou v Seminárnom kostole.

Tohtoročné motto: Tvoj život je dôvod na oslavu. 

 

Snímka: Wikipédia – Pochod za život v Košiciach 22. 9. 2013
 

Lukáš Krivošík pred 721 d

Režisér Juraj Herz zomrel vo veku 83 rokov. Najmä dva jeho filmy patria takpovediac ku klasike.

Po prvé: Spalovač mrtvol. Pre niekoho morbídny, v skutočnosti brilantný film z roku 1968 so sugestívnym Rudolfom Hrušínským patrí k najlepším a tiež divácky najvyššie hodnoteným snímkam česko-slovenskej kinematografie (89 % na webovej stránke ČSFD). Pre mladšie ročníky: Nedajte sa odradiť tým, že je to čiernobiele.   

Po druhé: Sladké hry minulého leta. Asi to najbližšie erotickej snímke, čo Slováci kedy natočili. A to už v roku 1969! V skutočnosti film ako impresionistický obraz. Július Satinský a Milan Lasica v bohémskych rolách...

Juraj Herz sa kvôli svojmu židovskému pôvodu cez vojnu dostal do koncentračného tábora. Známa je historka ako ho po vojne púšťali ako jediné dieťa do kina aj na mládeži neprístupné filmy. Keď ostatné deti namietali, uvádzač to odôvodnil: „Herz môže, ten už všetko videl.“

Česť jeho pamiatke.

Juraj Herz. FOTO: TASR – Pavel Neubauer

Lukáš Obšitník pred 722 d

Útok v sýrskom meste Dúmá sa napriek celosvetovému zhrozeniu a obviňovaniu sýrskej vlády nebude dať vyšetriť a ani nemôžeme zodpovedne povedať, kto ho spáchal, tvrdí česká novinárka Lenka Klicperová, autorka mnohých reportáží zo sýrskej vojny a spoluautorka dvoch kníh Islámskému státu na dostřel.

„Já bych chtěla vidět, jak vypadá vyšetřování chemického útoku v Douma,“ napísala na sociálnej sieti Facebook. „Už vidím, jak mezinárodní nezávislý tým vyšetřovatelů dostane promptně asadovská víza, režim je ochotně odveze na hranici islamisty ovládaného území. Tam vyšetřovatelům nabídnou šálek čaje islamisté z Jaish al-Islam a ochotně je zavedou na místo činu, aby mohli odebrat vzorky a odvézt je do nezávislé laboratoře. To všechno v časovém rámci několika hodin. Uvědomme si, že cokoliv se tam stalo, je nyní nevyšetřitelné a nikdo dnes nemůže s jistotou říct, kdo chemické zbraně použil. Stejně jako Asad, i islamisté jsou vybaveni takovýmito zbraněmi. Tak si znovu uvědomme, jak obrovská mediální masáž syrskou válku provází. Jediné, co můžeme říct, že nevíme, co se tam stalo. A nebude šance to vyšetřit.“

Podobne zdržanlivá je aj jej spolupracovníčka Markéta Kutilová. Zdôraznila, že aj západné médiá priznávajú, že správy z Dúmy nie je možné overiť z nezávislého zdroja, a dopĺňa, že chemické zbrane mohol použiť Asad (resp. Rusko), no rovnako aj džihádistické skupiny, ktoré Dúmu ovládajú a zbrane mohli získať od ISIS alebo z Turecka. „Pokud čtete zprávy ze Sýrie, používejte proto kritické myšlení a vědomí, že se zde odehrává nejen válka na bojišti, ale i válka mediální a propagandistická.“ Pripomenula svoj článok z minulého roka, v ktorom opísala súboj PR-agentúr a propagandy v Sýrii, keď aj renomované svetové médiá často preberajú neoverené informácie zo zdanlivo hodnoverných sýrskych spravodajských agentúr, ktoré sú však napojené na džihádistické skupiny.

Foto: Obete chemického útoku v sýrskom meste Dúmá neďaleko Damašku, ktoré ovládajú islamistickí radikáli. Snímky zverejnila Sýrska civilná obranná skupina Biele helmy. Z útoku je obviňovaná predovšetkým sýrska vláda. Zdroj: TASR/AP

Ján Duda pred 722 d

Evanjelium 2. veľkonočnej nedele (8. 4. 2018) je o apoštolovi Tomášovi, ktorý odmietal uveriť v Ježišovo zmŕtvychvstanie. Až sa dotkol jeho rán, uveril (Jn 20,19-31). 

(1) Tomáš sa stal „slávnym a známym“ vďaka biblickému príbehu, že odmietal uveriť v zmŕtvychvstalého Ježiša (Ravasi, 140). Zdá sa, že aj odmietanie viery v živého Ježiša môže priniesť človeku „ľudskú“ slávu a popularitu.

(2) Pre Tomáša viera bola záležitosťou zmyslov: uveril, až keď uvidel Ježiša na vlastné oči a dotkol sa ho (Caprioli, 151). Viera je však niečo viac. Je to poznanie nadobudnuté „duchovným“ pozeraním/nazeraním. Preto platí, že „kto verí, vidí viac“ (kardinál Kasper, 101). 

(3) Tomáš sa svojou rukou dotkol Ježišových rán po klincoch a vložil ruku do jeho prebodnutého boku. Niektorí autori tu hovoria o viere nadobudnutej dotykom „klincov utrpenia“ (Bernardetto, 162). Dotyky klincov bývajú bolestné. Ale aj takáto býva cesta k viere, k slovám „Pán môj a Boh môj“.

(4) Dovoľte ešte jednu poznámku. Je to aj nedeľa Božieho milosrdenstva. V Benátkach je obraz Nanebovzatej P. Márie z roku 1513 (od Palmy Vecchia). Mária je už v nebi, ale podáva neveriacemu Tomášovi zhora svoj pás, aby mu pomohla uveriť (Ravasi, 141). Je to veľmi inšpiratívna myšlienka pre naše modlitby.

Zrnko duchovnej múdrosti: modlime sa a prosme Pannu Máriu, aby nám i našim drahým pomáhala veriť v zmŕtvychvstalého Ježiša i v naše vzkriesenie k večnému životu v nebi.

Požehnanú nedeľu Božieho milosrdenstva prajem všetkým. A ďakujem za vaše veľkonočné pozdravy.

Ján Duda

 

Olejomaľba: Simona Bubánová – Neveriaci Tomáš

Imrich Gazda pred 724 d

Jedným z rečníkov protestu Za slušné Slovensko v Trnave bol aj bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák.

„Prítomnosť Bezáka organizátor akcie Pavol Koprda vopred neavizoval, o to väčší potlesk mal arcibiskup po svojom vystúpení,“ uviedla TASR.

Smrť Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej podľa Bezáka v ľuďoch vzbudila záujem o veci verejné, o pravdu a spravodlivosť a je to búrka, ktorá sa valí Slovenskom a má veľkú silu.

„Verím, že žijeme chvíľu zrodenia čestného občana Slovenska, ktorý chce, aby bola táto krajina slušná a krásna svojimi ľuďmi,“ povedal Bezák, ktorý pred niekoľkými týždňami vystúpil aj na proteste v Bratislave.

Foto – TASR/Lukáš Grinaj