Krátke správy redakcie

Adam Takáč pred 724 d

Za prvých sto dní tohto roka zomrelo vo svete už najmenej deväť kňazov. Ak bude tento trend pokračovať, rok 2018 sa stane v tomto smere jedným z najtragickejších. Informuje o tom česká sekcia Vatikánskeho rozhlasu s odvolaním sa na vatikánsky Il Sismografo.

Poslednou z obetí bol 38-ročný kňaz v Demokratickej republike Kongo, ktorého v uplynulú nedeľu chladnokrvne zastrelili. Okrem neho zabili v Afrike tento rok ďalších dvoch kňazov. Smrť štvrtého kňaza nebola oficiálne objasnená, no nikto nepochybuje, že bol takisto zavraždený.

Štyroch kňazov usmrtili aj v Amerike (z toho dvoch v Mexiku), jedného kňaza zabili v Ázii (v Indii) a Európe (kňaz z Konga slúžiaci v Berlíne).

V minulom roku zavraždili vo svete spolu trinásť kňazov, z toho ôsmich v Amerike.

Foto: TASR/AP

Martin Hanus pred 725 d

Je tu prvý prieskum, ktorý zachytáva nálady verejnosti po tom, čo na čele vlády vystriedal Roberta Fica Peter Pellegrini. Prieskum agentúry AKO potvrdzuje úpadok Smeru, ktorý už po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nameral Focus. Smer poklesol v meraniach AKO oproti februáru o štyri percentá, dnes by ho volilo 20,7 percenta. Ešte nikdy v histórii prieskumov nebola SaS takto tesne v závese za Smerom, momentálne by ju volilo 17,1 percenta. Ak teda zoberieme do úvahy štatistickú odchýlku, Smer by podľa tohto prieskumu nemal isté volebné prvenstvo. Spodná hranica odchýlky Smeru je totiž 18,2 percenta, horná hranica SaS je 19,4 percenta.

Agentúra AKO tiež potvrdila nárast pre SNS (10,7) a Kotlebu (10), naopak, na rozdiel od prieskumu Focusu sa neukazuje, že by z prepadu Smeru profitovalo hnutie Sme rodina (8,6). Stúplo KDH (8,6), ktoré sa približuje k matovičovcom, tí stagnujú s 9,1 percentami. Most-Híd je v pásme akútneho ohrozenia s vyše piatimi percentami. Štefunkovi progresívci sa tesne prehupli cez tri percentá, Beblavého Spolu má 2,8 percenta, takže obe strany si oproti februáru zhruba dvojnásobne polepšili, spoločne majú šesť percent. 

Zaujímavou správou sú len 2,7 percenta pre SMK. Ak tento zisk pre SMK nie je podhodnotený, potvrdzuje trendy, ktorými sa interne utešujú v Moste – Béla Bugár si totiž uvedomuje, že zotrvávaním vo Ficovej tretej vláde a odchodom Lucie Žitňanskej z výslnia stráca časť slovenských voličov, vďaka ktorým sa Most v roku 2016 dostal do parlamentu. Súčasne v Moste spolu s odlivom slovenských voličov registrujú aj príliv časti maďarských voličov, ktorí predtým volili SMK. Bugár verí, že práve tento príliv ho udrží v ďalších voľbách nad hladinou. 

 

FOTO TASR – Martin Baumann

Jana Vinterová pred 725 d

Dnes (pondelok) sa v Košiciach na Hlavnej chystá už 9. Pochod za život. Sprevádzaný bude programom pre deti aj dospelých, ktorý sa má spustiť o 14. hodine. Samotný pochod sa začne o 17.00 pri Immaculate a pokračovať bude okruhom po celej Hlavnej ulici. Ukončí sa adroáciou o 18.00 a následnou sv. omšou v Seminárnom kostole.

Tohtoročné motto: Tvoj život je dôvod na oslavu. 

 

Snímka: Wikipédia – Pochod za život v Košiciach 22. 9. 2013
 

Lukáš Krivošík pred 725 d

Režisér Juraj Herz zomrel vo veku 83 rokov. Najmä dva jeho filmy patria takpovediac ku klasike.

Po prvé: Spalovač mrtvol. Pre niekoho morbídny, v skutočnosti brilantný film z roku 1968 so sugestívnym Rudolfom Hrušínským patrí k najlepším a tiež divácky najvyššie hodnoteným snímkam česko-slovenskej kinematografie (89 % na webovej stránke ČSFD). Pre mladšie ročníky: Nedajte sa odradiť tým, že je to čiernobiele.   

Po druhé: Sladké hry minulého leta. Asi to najbližšie erotickej snímke, čo Slováci kedy natočili. A to už v roku 1969! V skutočnosti film ako impresionistický obraz. Július Satinský a Milan Lasica v bohémskych rolách...

Juraj Herz sa kvôli svojmu židovskému pôvodu cez vojnu dostal do koncentračného tábora. Známa je historka ako ho po vojne púšťali ako jediné dieťa do kina aj na mládeži neprístupné filmy. Keď ostatné deti namietali, uvádzač to odôvodnil: „Herz môže, ten už všetko videl.“

Česť jeho pamiatke.

Juraj Herz. FOTO: TASR – Pavel Neubauer

Lukáš Obšitník pred 726 d

Útok v sýrskom meste Dúmá sa napriek celosvetovému zhrozeniu a obviňovaniu sýrskej vlády nebude dať vyšetriť a ani nemôžeme zodpovedne povedať, kto ho spáchal, tvrdí česká novinárka Lenka Klicperová, autorka mnohých reportáží zo sýrskej vojny a spoluautorka dvoch kníh Islámskému státu na dostřel.

„Já bych chtěla vidět, jak vypadá vyšetřování chemického útoku v Douma,“ napísala na sociálnej sieti Facebook. „Už vidím, jak mezinárodní nezávislý tým vyšetřovatelů dostane promptně asadovská víza, režim je ochotně odveze na hranici islamisty ovládaného území. Tam vyšetřovatelům nabídnou šálek čaje islamisté z Jaish al-Islam a ochotně je zavedou na místo činu, aby mohli odebrat vzorky a odvézt je do nezávislé laboratoře. To všechno v časovém rámci několika hodin. Uvědomme si, že cokoliv se tam stalo, je nyní nevyšetřitelné a nikdo dnes nemůže s jistotou říct, kdo chemické zbraně použil. Stejně jako Asad, i islamisté jsou vybaveni takovýmito zbraněmi. Tak si znovu uvědomme, jak obrovská mediální masáž syrskou válku provází. Jediné, co můžeme říct, že nevíme, co se tam stalo. A nebude šance to vyšetřit.“

Podobne zdržanlivá je aj jej spolupracovníčka Markéta Kutilová. Zdôraznila, že aj západné médiá priznávajú, že správy z Dúmy nie je možné overiť z nezávislého zdroja, a dopĺňa, že chemické zbrane mohol použiť Asad (resp. Rusko), no rovnako aj džihádistické skupiny, ktoré Dúmu ovládajú a zbrane mohli získať od ISIS alebo z Turecka. „Pokud čtete zprávy ze Sýrie, používejte proto kritické myšlení a vědomí, že se zde odehrává nejen válka na bojišti, ale i válka mediální a propagandistická.“ Pripomenula svoj článok z minulého roka, v ktorom opísala súboj PR-agentúr a propagandy v Sýrii, keď aj renomované svetové médiá často preberajú neoverené informácie zo zdanlivo hodnoverných sýrskych spravodajských agentúr, ktoré sú však napojené na džihádistické skupiny.

Foto: Obete chemického útoku v sýrskom meste Dúmá neďaleko Damašku, ktoré ovládajú islamistickí radikáli. Snímky zverejnila Sýrska civilná obranná skupina Biele helmy. Z útoku je obviňovaná predovšetkým sýrska vláda. Zdroj: TASR/AP

Ján Duda pred 726 d

Evanjelium 2. veľkonočnej nedele (8. 4. 2018) je o apoštolovi Tomášovi, ktorý odmietal uveriť v Ježišovo zmŕtvychvstanie. Až sa dotkol jeho rán, uveril (Jn 20,19-31). 

(1) Tomáš sa stal „slávnym a známym“ vďaka biblickému príbehu, že odmietal uveriť v zmŕtvychvstalého Ježiša (Ravasi, 140). Zdá sa, že aj odmietanie viery v živého Ježiša môže priniesť človeku „ľudskú“ slávu a popularitu.

(2) Pre Tomáša viera bola záležitosťou zmyslov: uveril, až keď uvidel Ježiša na vlastné oči a dotkol sa ho (Caprioli, 151). Viera je však niečo viac. Je to poznanie nadobudnuté „duchovným“ pozeraním/nazeraním. Preto platí, že „kto verí, vidí viac“ (kardinál Kasper, 101). 

(3) Tomáš sa svojou rukou dotkol Ježišových rán po klincoch a vložil ruku do jeho prebodnutého boku. Niektorí autori tu hovoria o viere nadobudnutej dotykom „klincov utrpenia“ (Bernardetto, 162). Dotyky klincov bývajú bolestné. Ale aj takáto býva cesta k viere, k slovám „Pán môj a Boh môj“.

(4) Dovoľte ešte jednu poznámku. Je to aj nedeľa Božieho milosrdenstva. V Benátkach je obraz Nanebovzatej P. Márie z roku 1513 (od Palmy Vecchia). Mária je už v nebi, ale podáva neveriacemu Tomášovi zhora svoj pás, aby mu pomohla uveriť (Ravasi, 141). Je to veľmi inšpiratívna myšlienka pre naše modlitby.

Zrnko duchovnej múdrosti: modlime sa a prosme Pannu Máriu, aby nám i našim drahým pomáhala veriť v zmŕtvychvstalého Ježiša i v naše vzkriesenie k večnému životu v nebi.

Požehnanú nedeľu Božieho milosrdenstva prajem všetkým. A ďakujem za vaše veľkonočné pozdravy.

Ján Duda

 

Olejomaľba: Simona Bubánová – Neveriaci Tomáš

Imrich Gazda pred 728 d

Jedným z rečníkov protestu Za slušné Slovensko v Trnave bol aj bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák.

„Prítomnosť Bezáka organizátor akcie Pavol Koprda vopred neavizoval, o to väčší potlesk mal arcibiskup po svojom vystúpení,“ uviedla TASR.

Smrť Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej podľa Bezáka v ľuďoch vzbudila záujem o veci verejné, o pravdu a spravodlivosť a je to búrka, ktorá sa valí Slovenskom a má veľkú silu.

„Verím, že žijeme chvíľu zrodenia čestného občana Slovenska, ktorý chce, aby bola táto krajina slušná a krásna svojimi ľuďmi,“ povedal Bezák, ktorý pred niekoľkými týždňami vystúpil aj na proteste v Bratislave.

Foto – TASR/Lukáš Grinaj 

Martin Hanus pred 728 d

Vo svete ťažko hľadať príklad policajného prezidenta, ktorého by desaťtisíce ľudí na námestiach niekoľko týždňov vyzývalo na odchod a on by neodišiel. Tibor Gašpar po všerajšej masovej manifestácii nielen neodchádza, ale prešiel do protiofenzívy. Po tom, čo dnes ráno opustil reláciu Rádia Aktual, čelil otázkam novinárov z Denníka N a RTVS a povedal, že nemieni odstúpiť, keďže mnohí ľudia mu vyjadrujú aj podporu. Pochválil sa štatistikami, vyzdvihol manažérske schopnosti Tomáša Druckera, zastal sa Kaliňáka kvôli Bašternákovi. 

Ako dôvod útokov proti nemu uvádza to, že ho do funkcie menoval Kaliňák, kritika proti nemu sa vraj spustila od doby, keď podpísal vyhlásenie proti prijímaniu utečencov. 

A potom prešiel do útoku proti prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Uviedol, že na NAKA je päť spisov, ktoré sa týkajú Kisku, v dvoch prípadoch je začaté stíhanie. „Hovorím o pozemku a daňovom správaní sa spoločnosti, v ktorej je pán prezident a ja vnímam, že ten kto nastoľuje otázku môjho odchodu je prezident a kladiem si otázku, či nie je v konflikte záujmov – on je tiež ústavný činiteľa a mal by najmenej zasahovať do personálnej politiky polície.“ 

Tibor Gašpar reaguje podľa manuálu Roberta Kaliňáka, už len chýba to, aby z celovesmírneho útoku proti jeho osobe obvinil Sorosa.

Po našej včerajšej kritike si Tomáš Drucker zaslúži aj istú dávku empatie, pretože je objektívne v zložitej situácii. Nový minister by bol v skutočnosti najradšej, keby Gašpar odišiel sám, keďže nechce byť za Kaliňákovu bábku, ktorá sa premení na hlavný terč masových demonštrácií. Drucker si chcel pôvodne uchovať svoj mediálny imidž a ostať v rámci možností zadobre aj s Gašparom, lebo keby ho odvolal proti jeho vôli, znepriatelil by si najsilnejšieho muža v polícii. Lenže Gašpar si zatiaľ namiesto odchodu nachystal muníciu na prezidenta Kiska, s ktorým si Drucker systematicky pestoval dobré vzťahy.

Netrúfam si odhadnúť, ako sa Tomáš Drucker pod tlakom z rôznych strán zachová. No zdá sa, že jeho čelo sa bude najbližšie dni vraštiť ešte viac.    

Gabriel Hunčaga pred 728 d

„Žiadne náboženstvo nestojí nad národom.“ Aj takto by sa dali preložiť slová, ktorými Chen Zongrong zo štátneho úradu pre náboženské otázky na utorkovej tlačovej konferencii (3. apríla) predstavil dokument komunistickej vlády o čínskej politike so zreteľom na vykonávanie a na zachovávanie náboženskej slobody.

Paradoxne, kladenie si vlastných podmienok pri menovaní biskupov Komunistická strana Číny nepovažuje za obmedzovanie náboženskej slobody a podľa tamojších súdruhov sa do tohto procesu nesmú miešať žiadne cudzie mocnosti (rozumej Vatikán).

Chen Zongrong neskôr pre agentúru AP povedal: „Nezdieľam názor, že pôjde o obmedzenie náboženskej slobody, keď znemožníme Vatikánu, aby mal nad menovaním biskupov úplnú kontrolu“. 

Zongrong sa pritom odvolával na čínsku ústavu, podľa ktorej náboženské skupiny nesmú byť pod zahraničnou kontrolou a zahraničné mocnosti sa v žiadnom prípade nesmú miešať do náboženských záležitostí Číny. Podľa predstaveného dokumentu sa náboženstvá majú aktívne viesť k tomu, aby sa prispôsobovali socialistickej spoločnosti.

Veriaci majú uprednostňovať záujmy vlastného národa, podriadiť sa čínskemu ľudu a slúžiť mu. Okrem toho sú náboženské skupiny  povinné podporovať vedenie Komunistickej strany Číny a socializmus.

Takáto striktná kontrola ešte zvýši už aj tak vysoký tlak na tie katolícke skupiny v krajine, ktoré sa nestotožňujú so súčasnými krokmi vatikánskej diplomacie v otázke ústupkov štátom kontrolovanej cirkvi. Všetky náboženské záležitosti sú už pritom podriadené Centrálnemu oddeleniu zjednoteného pracovného frontu. Každý režimom uznaný biskup musí byť členom Čínskeho katolícko-patriotického združenia (založené v roku 1957), ktoré je taktiež pod kontrolou Komunistickej strany.

Len veľmi ťažko sa po utorkovej tlačovej konferencii bude vatikánskym predstaviteľom vysvetľovať ich náklonnosť k podpísaniu údajne prelomovej dohody medzi Svätou stolicou a Čínou. Pritom perzekúcie sú na dennom poriadku a nedávno k nim v niektorých oblastiach pribudol zákaz účasti na bohoslužbách pre osoby mladšie ako 18 rokov, napísala vo štvrtkovom vydaní Frankfurter Allgemeine Zeitung Friederike Böge, politická korešpondentka denníka pre východnú Áziu. 

Podľa miestnych by prípadná dohoda viedla k sporom a štiepeniu. Jeden z čínskych cirkevných predstaviteľov, ktorý redaktorke z bezpečnostných dôvodov neprezradil svoje pravé meno, sa vyjadril, že pápežovi nerozumie.

Už teraz podľa neho cítiť medzi katolíkmi napätie. Nájdu sa aj radikáli, ktorý v prípade Františka hovoria o „falošnom pápežovi“. Morálna autorita cirkvi v očiach ne-prorežimných veriacich za posledné mesiace výrazne klesla a tento trend sa môže ešte prehĺbiť.

Obavy z toho, že čínska komunistická vláda a Vatikán stoja tesne pred nájdením spoločnej reči v náboženských otázkach v prospech patriotickej národnej cirkvi, sú veľké a vzbudzujú sklamanie, obavy a pre milióny čínskych katolíkov majú trpkú príchuť.

Ako sa redaktorke zdôveril iný nemenovaný postarší kňaz, ktorý kvôli odmietnutiu vstupu do Čínskeho katolícko-patriotického združenia strávil vo väzeniach tri desaťročia: „Vôbec nie som si istý, či nám Svätá stolica chce pomôcť, alebo je proti nám.“ Prevažná väčšina veriacich zatiaľ deklaruje, že nechce byť Svätému Otcovi neposlušná a dôveruje pôsobeniu Ducha Svätého.

Či sa katolícka cirkev v Číne stiahne do ilegality ako počas kultúrnej revolúcie alebo bude profitovať z chystanej dohody, ukáže najbližší vývoj. 

Foto TASR/AP: Ľudia s čínskymi vlajkami vítajú pápeža Františka v papamobile v talianskom meste Prato 10. novembra 2015.

Martin Hanus pred 729 d

Ešte síce nemáme k dispozícii dáta z najnovších prieskumov, takže nevieme, ako prijali výmenu Fica za Pellegriniho tí, ktorí nechodia na námestia - teda jadroví, respektíve potenciálni voliči Smeru. Už však vieme, že nesmerácka časť krajiny vylepšenú fasádu s Pellegrinim a Druckerom neprijala. Výjazdové zasadnutie vlády v Sabinove čakala skupina miestnych nespokojencov s pokrikom "fuj, hanba!". A Sabinovčania reportérom dávali najavo, že Ficov výrok "na východe nič nie je" sa stal okrídleným symbolom vládnutia Smeru (viac v reportáži aj videu na stránke Plus7dní). Kde sú tie časy, keď premiéra Smeru na spanilých výjazdoch stredom a východom krajiny, kde sa rozdávali peniaze na rôzne projekty, čakal vždy hlúčik fanúšikov a tým ostatným to bolo jedno. 

Pellegriniho režim však zažil po nepríjemnom včerajšku v Sabinove omnoho horší dnešok: dosiaľ rekordné ponovembrové demonštrácie síce mierne oslabli, ale naďalej sú mohutné. V Bratislave prišla na SNP niečo medzi 40 až 50 tisíc ľudí, v ďalších väčších mestách to boli tisícky. Dokopy je to aj napriek pádu Fica a Kaliňáka a aj napriek výpadku dvoch týždňov kvôli sviatkom stále oveľa viac než počas vrcholnej demonštrácie proti Gorile, keď sa zosypala Dzurindova SDKÚ. Takže ak dosiaľ platilo, že za posledných 30 rokov zažil po komunistoch proti sebe najmasovejšie demonštrácie Robert Fico, ktorý bol premiérom desať rokov, teraz ich v porovnateľnej intenzite zažil Pellegrini, ktorý je premiérom desať dní.

V Smere preto dnes asi pochopili, že situácia je naďalej vážna - možno si to vyhodnotia tak, že do letných prázdnin akosi prečkajú a budú sa tešiť aj z toho, keď nabudúce príde na bratislavské SNP "len" 35 tisíc ľudí. Alebo urýchlia čisto imidžové riešenie, Gašpar sa bude radšej rýchlo porúčať a Drucker bude dokola s pohľadom ustarosteného manažéra opakovať, že vďaka jeho novému zákonu o voľbe policajného prezidenta získame politicky najnezávislejšiu políciu v Európe. Dôležitejšie však bude, čo s touto nahromadenou energiou urobí opozícia či iniciatíva Za slušné Slovensko.     

Na snímke protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko v Bratislave 5. apríla 2018. FOTO TASR – Martin Baumann