Krátke správy redakcie

Martin Hanus pred 724 d

Vo svete ťažko hľadať príklad policajného prezidenta, ktorého by desaťtisíce ľudí na námestiach niekoľko týždňov vyzývalo na odchod a on by neodišiel. Tibor Gašpar po všerajšej masovej manifestácii nielen neodchádza, ale prešiel do protiofenzívy. Po tom, čo dnes ráno opustil reláciu Rádia Aktual, čelil otázkam novinárov z Denníka N a RTVS a povedal, že nemieni odstúpiť, keďže mnohí ľudia mu vyjadrujú aj podporu. Pochválil sa štatistikami, vyzdvihol manažérske schopnosti Tomáša Druckera, zastal sa Kaliňáka kvôli Bašternákovi. 

Ako dôvod útokov proti nemu uvádza to, že ho do funkcie menoval Kaliňák, kritika proti nemu sa vraj spustila od doby, keď podpísal vyhlásenie proti prijímaniu utečencov. 

A potom prešiel do útoku proti prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Uviedol, že na NAKA je päť spisov, ktoré sa týkajú Kisku, v dvoch prípadoch je začaté stíhanie. „Hovorím o pozemku a daňovom správaní sa spoločnosti, v ktorej je pán prezident a ja vnímam, že ten kto nastoľuje otázku môjho odchodu je prezident a kladiem si otázku, či nie je v konflikte záujmov – on je tiež ústavný činiteľa a mal by najmenej zasahovať do personálnej politiky polície.“ 

Tibor Gašpar reaguje podľa manuálu Roberta Kaliňáka, už len chýba to, aby z celovesmírneho útoku proti jeho osobe obvinil Sorosa.

Po našej včerajšej kritike si Tomáš Drucker zaslúži aj istú dávku empatie, pretože je objektívne v zložitej situácii. Nový minister by bol v skutočnosti najradšej, keby Gašpar odišiel sám, keďže nechce byť za Kaliňákovu bábku, ktorá sa premení na hlavný terč masových demonštrácií. Drucker si chcel pôvodne uchovať svoj mediálny imidž a ostať v rámci možností zadobre aj s Gašparom, lebo keby ho odvolal proti jeho vôli, znepriatelil by si najsilnejšieho muža v polícii. Lenže Gašpar si zatiaľ namiesto odchodu nachystal muníciu na prezidenta Kiska, s ktorým si Drucker systematicky pestoval dobré vzťahy.

Netrúfam si odhadnúť, ako sa Tomáš Drucker pod tlakom z rôznych strán zachová. No zdá sa, že jeho čelo sa bude najbližšie dni vraštiť ešte viac.    

Gabriel Hunčaga pred 724 d

„Žiadne náboženstvo nestojí nad národom.“ Aj takto by sa dali preložiť slová, ktorými Chen Zongrong zo štátneho úradu pre náboženské otázky na utorkovej tlačovej konferencii (3. apríla) predstavil dokument komunistickej vlády o čínskej politike so zreteľom na vykonávanie a na zachovávanie náboženskej slobody.

Paradoxne, kladenie si vlastných podmienok pri menovaní biskupov Komunistická strana Číny nepovažuje za obmedzovanie náboženskej slobody a podľa tamojších súdruhov sa do tohto procesu nesmú miešať žiadne cudzie mocnosti (rozumej Vatikán).

Chen Zongrong neskôr pre agentúru AP povedal: „Nezdieľam názor, že pôjde o obmedzenie náboženskej slobody, keď znemožníme Vatikánu, aby mal nad menovaním biskupov úplnú kontrolu“. 

Zongrong sa pritom odvolával na čínsku ústavu, podľa ktorej náboženské skupiny nesmú byť pod zahraničnou kontrolou a zahraničné mocnosti sa v žiadnom prípade nesmú miešať do náboženských záležitostí Číny. Podľa predstaveného dokumentu sa náboženstvá majú aktívne viesť k tomu, aby sa prispôsobovali socialistickej spoločnosti.

Veriaci majú uprednostňovať záujmy vlastného národa, podriadiť sa čínskemu ľudu a slúžiť mu. Okrem toho sú náboženské skupiny  povinné podporovať vedenie Komunistickej strany Číny a socializmus.

Takáto striktná kontrola ešte zvýši už aj tak vysoký tlak na tie katolícke skupiny v krajine, ktoré sa nestotožňujú so súčasnými krokmi vatikánskej diplomacie v otázke ústupkov štátom kontrolovanej cirkvi. Všetky náboženské záležitosti sú už pritom podriadené Centrálnemu oddeleniu zjednoteného pracovného frontu. Každý režimom uznaný biskup musí byť členom Čínskeho katolícko-patriotického združenia (založené v roku 1957), ktoré je taktiež pod kontrolou Komunistickej strany.

Len veľmi ťažko sa po utorkovej tlačovej konferencii bude vatikánskym predstaviteľom vysvetľovať ich náklonnosť k podpísaniu údajne prelomovej dohody medzi Svätou stolicou a Čínou. Pritom perzekúcie sú na dennom poriadku a nedávno k nim v niektorých oblastiach pribudol zákaz účasti na bohoslužbách pre osoby mladšie ako 18 rokov, napísala vo štvrtkovom vydaní Frankfurter Allgemeine Zeitung Friederike Böge, politická korešpondentka denníka pre východnú Áziu. 

Podľa miestnych by prípadná dohoda viedla k sporom a štiepeniu. Jeden z čínskych cirkevných predstaviteľov, ktorý redaktorke z bezpečnostných dôvodov neprezradil svoje pravé meno, sa vyjadril, že pápežovi nerozumie.

Už teraz podľa neho cítiť medzi katolíkmi napätie. Nájdu sa aj radikáli, ktorý v prípade Františka hovoria o „falošnom pápežovi“. Morálna autorita cirkvi v očiach ne-prorežimných veriacich za posledné mesiace výrazne klesla a tento trend sa môže ešte prehĺbiť.

Obavy z toho, že čínska komunistická vláda a Vatikán stoja tesne pred nájdením spoločnej reči v náboženských otázkach v prospech patriotickej národnej cirkvi, sú veľké a vzbudzujú sklamanie, obavy a pre milióny čínskych katolíkov majú trpkú príchuť.

Ako sa redaktorke zdôveril iný nemenovaný postarší kňaz, ktorý kvôli odmietnutiu vstupu do Čínskeho katolícko-patriotického združenia strávil vo väzeniach tri desaťročia: „Vôbec nie som si istý, či nám Svätá stolica chce pomôcť, alebo je proti nám.“ Prevažná väčšina veriacich zatiaľ deklaruje, že nechce byť Svätému Otcovi neposlušná a dôveruje pôsobeniu Ducha Svätého.

Či sa katolícka cirkev v Číne stiahne do ilegality ako počas kultúrnej revolúcie alebo bude profitovať z chystanej dohody, ukáže najbližší vývoj. 

Foto TASR/AP: Ľudia s čínskymi vlajkami vítajú pápeža Františka v papamobile v talianskom meste Prato 10. novembra 2015.

Martin Hanus pred 725 d

Ešte síce nemáme k dispozícii dáta z najnovších prieskumov, takže nevieme, ako prijali výmenu Fica za Pellegriniho tí, ktorí nechodia na námestia - teda jadroví, respektíve potenciálni voliči Smeru. Už však vieme, že nesmerácka časť krajiny vylepšenú fasádu s Pellegrinim a Druckerom neprijala. Výjazdové zasadnutie vlády v Sabinove čakala skupina miestnych nespokojencov s pokrikom "fuj, hanba!". A Sabinovčania reportérom dávali najavo, že Ficov výrok "na východe nič nie je" sa stal okrídleným symbolom vládnutia Smeru (viac v reportáži aj videu na stránke Plus7dní). Kde sú tie časy, keď premiéra Smeru na spanilých výjazdoch stredom a východom krajiny, kde sa rozdávali peniaze na rôzne projekty, čakal vždy hlúčik fanúšikov a tým ostatným to bolo jedno. 

Pellegriniho režim však zažil po nepríjemnom včerajšku v Sabinove omnoho horší dnešok: dosiaľ rekordné ponovembrové demonštrácie síce mierne oslabli, ale naďalej sú mohutné. V Bratislave prišla na SNP niečo medzi 40 až 50 tisíc ľudí, v ďalších väčších mestách to boli tisícky. Dokopy je to aj napriek pádu Fica a Kaliňáka a aj napriek výpadku dvoch týždňov kvôli sviatkom stále oveľa viac než počas vrcholnej demonštrácie proti Gorile, keď sa zosypala Dzurindova SDKÚ. Takže ak dosiaľ platilo, že za posledných 30 rokov zažil po komunistoch proti sebe najmasovejšie demonštrácie Robert Fico, ktorý bol premiérom desať rokov, teraz ich v porovnateľnej intenzite zažil Pellegrini, ktorý je premiérom desať dní.

V Smere preto dnes asi pochopili, že situácia je naďalej vážna - možno si to vyhodnotia tak, že do letných prázdnin akosi prečkajú a budú sa tešiť aj z toho, keď nabudúce príde na bratislavské SNP "len" 35 tisíc ľudí. Alebo urýchlia čisto imidžové riešenie, Gašpar sa bude radšej rýchlo porúčať a Drucker bude dokola s pohľadom ustarosteného manažéra opakovať, že vďaka jeho novému zákonu o voľbe policajného prezidenta získame politicky najnezávislejšiu políciu v Európe. Dôležitejšie však bude, čo s touto nahromadenou energiou urobí opozícia či iniciatíva Za slušné Slovensko.     

Na snímke protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko v Bratislave 5. apríla 2018. FOTO TASR – Martin Baumann

Martin Hanus pred 725 d

Je digitalizácia na školách naozaj takým požehnaním, za aké sa dnes často považuje? Jürgen Kaube, vydavateľ Frankfurter Allgemeine Zeitung, je skôr presvedčený o opaku. Štvrtá vláda Angely Merkelovej chce do digitalizácie na školách investovať päť miliárd eur, do serverov, wifi sietí, smartfónov, tabletov, PC a tak ďalej. Kaube však o zmysle podobných megainvestícií pochybuje, ako píše, už dnes je známe, že smartfóny predstavujú v nemeckých školách skôr problém než riešenie. Na viacerých miestach už prikročili k ich zákazu, „aby sa škola nestala zhromaždením izolovaných atómov, ktoré sa hrajú na počítačoch alebo si prezerajú filmy“, alebo atómov, ktoré v temných kútoch cez prestávku hľadia do malých obrazoviek, a takisto aby sa eliminovalo riziko takzvaného „cybermobbingu“, teda šikanovania vo virtuálnom priestore cez sociálne siete a podobne.

Podľa Kaubeho je totiž úplne dobrodružnou predstavou myslieť si, že smartfón v rukách mladých upevňuje poznanie. „Sú to práve dospelí, ktorí medzičasom naskočia na každú frázu, ktorá znie ako budúcnosť, inovácia a Silicon Valley.“ K tomu patria aj frázy ako „individualizované učenie sa“, „internetová kompetencia“ a podobne, hoci je dokázané, že len čo sú na vyučovaní otvorené laptopy, vyučovací proces sa zhoršuje, keďže študenti sa venujú rôznym iným činnostiam. Ako píše Kaube, samozrejme, unudení žiaci, ktorí si hľadajú v škole aj iné zdroje rozptýlenia, tu boli vždy aj bez smartfónov. Autor len nerozumie, prečo sa idú toľké miliardy eur investovať do digitalizácie, hoci jej prínos je viac než otázny.

Ilustračné foto, TASR – Oliver Ondráš

Pavol Rábara pred 725 d

Revíziu Istanbulského dohovoru navrhujú Rade Európy desiatky európskych organizácií nespokojných s „rodovými“ časťami dohovoru.  

Spolu 333 organizácií z deviatich členských štátov Rady Európy žiada Radu Európy, aby odstránila rodovú ideológiu z Istanbulského dohovoru a umožnila výhrady voči ideologickým častiam Istanbulského dohovoru.

Zo Slovenska sa pod túto výzvu predstaviteľom Rady Európy Andersovi Samuelsenovi, Bridget O’Loughlinovej a Thorbjørnovi Jaglandovi podpísalo 35 organizácií. Uvedená výzva je reakciou na vyjadrenie Bridget O’Loughlinovej, ktorým podľa vlastného vyjadrenia chcela objasniť mylné predstavy týkajúce sa Istanbulského dohovoru. 

Signatári upozorňujú, že jej vysvetlenie odporuje explicitne textu Istanbulského dohovoru a tiež, že jej vysvetlenie je v priamom rozpore s vyjadreniami iných autorít EÚ. Preto navrhujú, aby Rada Európy iniciovala revíziu Istanbulského dohovoru, ktorou sa z Dohovoru odstráni koncept „rodu“ a všetky s ním súvisiace pojmy, a zároveň umožnila, aby štáty mohli mať voči ideologickým častiam Istanbulského dohovoru výhrady.

Generálny sekretár Rady Európy Thorbjørn Jagland. (Foto: Flickr.com/Aktiv I Oslo.no)

Martin Hanus pred 726 d

Riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník stojí pred najťažšou skúškou svojej mediálnej kariéry. Na jednej strane je tu vládna koalícia, vďaka ktorej sa stal riaditeľom televízie a rozhlasu a ktorá je dlhodobo nespokojná s údajne opozičným profilom vysielania. Na druhej strane stojí sebavedomý tím redaktorov, ktorý si už zvykol na isté štandardy a nemá dôveru k vedeniu redakcie. No a potom sú tu noví šéfovia spravodajstva či televíznych správ, ktorí cítia, že nemajú rešpekt podriadených, preto sa snažia niektoré veci riešiť silovo a dôsledkom je čoraz horšia atmosféra v inštitúcii.

O pomeroch svedčí najnovší otvorený list takmer 60 redaktorov televízie a rozhlasu, ktorý adresovali J. Rezníkovi a Rade RTVS: "Atmosféra v spravodajstve RTVS je už niekoľko mesiacov napätá. Bojujeme s nedôverou voči našim nadriadeným, voči ich úmyslom a schopnostiam. Väčšinou ide o ľudí, ktorí prekročili nepísané novinárske pravidlo a prišli z tlačových oddelení. Doteraz však nezaviedli mechanizmus, ktorý by vylúčil možný vplyv ich konfliktu záujmov na obsah spravodajstva. Zatiaľ pracujeme slobodne, ale v nepriateľskej atmosfére. Sme svedkami eliminácie, degradovania a preraďovania profesionálov, ktorí vyjadrujú voči manažmentu svoj kritický názor. Očakávali sme, že práve nový šéfredaktor pomôže túto situáciu upokojiť. Rýchlo sa však ukázalo, že trend je opačný. Neveríme, že naši nadriadení sú schopní ochrániť redakciu pred silnými tlakmi z vonkajšieho prostredia. Denne absolvujeme debaty o vyváženom spravodajstve, pretože ide o náš spoločný cieľ. Odmietame však tlak manažmentu, aby naše reportáže a diskusie umelo vyvažovali osoby, ktoré koketujú s dezinformačnými médiami, absentuje u nich expertíza na danú oblasť, prípadne sa netaja politickými ambíciami."

 

FOTO TASR - Michal Svítok

Adam Takáč pred 727 d

Organizátori protestov Za slušné Slovensko dnes opakovane odmietli stretnutie s ministrom vnútra Tomášom Druckerom. 

„S organizátormi zhromaždení z celého Slovenska sme sa vo štvrtok dohodli, že stretnutia s pánom Druckerom sa nezúčastníme skôr, ako odvolá policajného prezidenta pána Gašpara. Jeho odvolanie považujeme za prvý a nevyhnutný krok pre začiatok obnovovania dôvery v nové vedenie MV SR,“ napísali vo vyhlásení. 

Iniciatíva Za slušné Slovensko pokračuje tento týždeň v protestoch. V Bratislave sa uskutoční vo štvrtok o 17. hodine na Námestí SNP.

Foto: Andrej Lojan

Adam Takáč pred 729 d

Populárnych vianočných piesní existuje obrovské množstvo, no máte obľúbenú veľkonočnú skladbu? Medzi tie moje určite patrí pieseň Psalm z Krakowem (Žalm s Krakovom) od poľského hudobného skladateľa Piotra Rubika, ktorá má okrem chytľavej melódie vydarený text. Pieseň si môžete vypočuť tu.

Preklad textu piesne:

Človeka vraciaš do prachu a hovoríš: „Vráťte sa, synovia človeka!“ Veď tisíc rokov je u teba ako deň včerajší, čo sa pominul, a ako jedna nočná stráž. Uchvacuješ ich: sú ako ranný sen; sú ako bylina v rozpuku: ráno kvitne a rastie, večer vädne a usychá (Žalm 90, 3-6).

Jana, Mária, Jakubova matka a Mária Magdaléna,
Boží posol vám povedal, Pánov anjel vám povedal,
že Ježiš-ožil, tak, ako sľúbil, že predsa vravel, čo sa stane.
Boží posol vám povedal, Pánov anjel vám povedal,
že Ježiš-ožil, tak, ako sľúbil, že predsa vravel, čo sa stane.
Jana, Mária, Jakubova matka a Mária Magdaléna.

Vraj sa poriadne triasla zem, keď anjel z neba schádzal nadol.
Strážca pri hrobe priam onemel a nevedel, čo sa tiež s ním stane.
Chcela som sa spýtať anjela na vec zdanlivo jasnú,
čo cítil, keď volal na ženy hľadáte ho-a on, a on vstal z mŕtvych.

Jana, Mária, Jakubova matka a Mária Magdaléna,
Boží posol vám povedal, Pánov anjel vám povedal,
že Ježiš-ožil, tak, ako sľúbil, že predsa vravel, čo sa stane.
Chcela by som ťa, anjel, stretnúť a spýtať sa na tisíce vecí.
Trebárs, či má, ako vraví klebeta, Satan namiesto prstov kopytá.
Či vám ktosi bráni byť s ľuďmi, či niekto z vás chváli tance,
či je zvestovanie vašou prácou, či ste poslami významných správ.

Jana, Mária, Jakubova matka a Mária Magdaléna,
Boží posol vám povedal, Pánov anjel vám povedal,
že Ježiš-ožil, tak ako sľúbil, že predsa vravel, čo sa stane.

Kam ste sa ukryli, anjeli, že vás naháňam a krúžim po meste, 
vraj lietate po Krakove, ale taxikár za vami s Fordom nestačí.
Ukázala by som vám cestu a viezla vás všade s poctami,
keby ste sa láskavo spýtali Boha, čo sa stane so mnou.

Jana, Mária, Jakubova matka a Mária Magdaléna,
Boží posol vám povedal, Pánov anjel vám povedal,
že Ježiš-ožil, tak, ako sľúbil, že predsa vravel, čo sa stane.

Foto: Facebook/Portal T2.SK

Ján Duda pred 729 d

Evanjelium veľkonočnej nedele (1. 4. 2018) je o hrobe, v ktorom bol Ježiš pochovaný a Mária Magdaléna ho našla prázdny. Oznámila to apoštolom a k hrobu bežali Peter a Ján. Obidvaja sa presvedčili, že v hrobe Ježišovho tela niet (Jn 20,1-9). 

(1) Začína sa obdobie, počas ktorého nás bude bohoslužba slova (= texty Písma) presviedčať, že Ježiš je živý a máme byť aj my jeho svedkami. Uveríme? Staneme sa svedkami? Ako byť svedkami, keď sme s Ježišom na tejto zemi a v jeho dobe nežili?

(2) Text omšovej Prvej eucharistickej modlitby (= Rímsky kánon) existoval už v roku 380 (podľa sv. Ambróza) a musel vzniknúť ešte skôr. V Rímskom kánone sa spomínajú ako svedkovia apoštoli a „mučeníci“ (Misál, 549.556). Mučeníci vydali svedectvo o svojej láske k Ježišovi, ktorého milovali viac ako svoj vlastný život. Dojímavý je príbeh Felicity a Perpetuy. Jedna bola vydatá a mala aj dieťa. Vlastný otec ju chodieval odhovárať od Krista a žiadal, aby ho zaprela pre „jeho šediny a pre lásku k svojmu dieťaťu“. Druhá bola v čase umučenia tehotná. 

Aj sv. Augustín považuje mučeníctvo za „najvznešenejší dar Božej milosti“ (O zasvätenom panenstve, 172). K svedkom veľkej lásky ku Kristovi možno pripočítať vyznávačov, ktorí z lásky k Ježišovi žili v čnostiach v hrdinskom stupni.

Zrnko duchovnej múdrosti: potrebujeme svedkov viery a potrebujeme prosiť Pána, aby nám ich dal. Čím je Cirkev bez svedkov?

Požehnanú Veľkú noc prajem všetkým.

Ján Duda

 

Foto: daviddflowers.com

Jaroslav Daniška pred 730 d

Už je to dávno, viac ako desať rokov, ale každú Bielu sobotu si na to rád spomeniem: Bolo to v mestečku Cádiz v Andalúzii, sobotná svätá omša sa slávila o polnoci ako polnočná. Cádiz je prístav, odkiaľ dvakrát vyplával Kolumbus, bohaté mesto bolo zničené a obnovenie nikdy nebolo zavŕšené a dokončené, niektoré sochy zostali nevytesanými kameňmi, došli peniaze, dodáva to mestu jedinečnú atmosféru. Kajúce procesie, ako o nich nižšie píše Imro Gazda, boli rovnako tajomné ako pomalé a fyzicky úmorné (pre kajúcnikov), ale niečo bolo ešte krajšie. Aspoň pre mňa.

V sobotu večer som bol v staručkom chráme sv. Augustína, ľudí skôr málo, domáci, liturgia dojemne krásna a dlhá. Po omši išli všetci niekam do átria, nehovorili sme spoločným jazykom, pozvali ma mávaním, konala sa malá hostina s vínom a jedlom. Veľa sme si nepovedali, ale cítil som radosť.

Vždy som mal k obradom Bielej soboty osobitý vzťah, je to najkrajšia omša v roku, ale odvtedy dúfam, že veľkonočnú polnočnú ešte zažijem.

Foto Cádizu: Michael Cohen/flickr.com