Krátke správy redakcie

Jaroslav Daniška pred 630 d

Prezident Putin bol včera potvrdený v úrade, oficiálne dáta hovoria o takmer 77-percentnej podpore a 67-percentnej účasti, na druhom mieste skončil s odstupom kandidát komunistov Pavel Grudinin s vyše 11 percentami, občianski kandidáti neprekvapili.

Výsledné čísla, najmä ich presnosť netreba veľmi preceňovať (ako potvrdzujú niektoré videá o manipulácii volieb). Ruské voľby plnia iný zmysel, ako je to v demokratických krajinách, o víťazovi je rozhodnuté vopred, súťaž je regulovaná, kampaň založená skôr na demobilizácii než mobilizácii. Už dlhšie je v politickom éteri iná otázka než štvrté funkčné obdobie Putina, a síce: čo bude potom. O tom ale nerozhodujú voľby, skôr to, čo sa deje v krajine a vo svete medzi nimi.

Foto: TASR/AP

Ján Duda pred 630 d

Tri poznámky k sviatku sv. Jozefa (pondelok – 19. 3. 2018). 

(1) V 12. storočí postavili v Nazarete kostol ku cti sv. Jozefa a odvtedy je 19. marec jeho sviatkom. O rozšírenie úcty k sv. Jozefovi sa najviac zaslúžili františkáni. Pius IX. ustanovil sv. Jozefa za patróna celej Cirkvi a povýšil na sviatok prvého stupňa (1870). Lev XIII. napísal nádhernú encykliku o nábožnosti k sv. Jozefovi (1889), kde odporúča modliť sa modlitbu „K tebe sa utiekame, sv. Jozef“. Pius X. schválil Litánie k sv. Jozefovi (1909). Benedikt XV. dal sviatku sv. Jozefa vlastnú „Pieseň vďaky – prefaciu“ (1920), ktorá sa používa aj dnes (Misál 490-492). Ján XXIII. vložil meno sv. Jozefa do omšovej Eucharistickej modlitby (1962). Ján Pavol II. vydal apoštolské povzbudenie „Redemptoris custos – Strážca Vykupiteľa“ (1989).

(2) Duchovné posolstvo sviatku a osoby sv. Jozefa spočíva v tom, že vo svojom srdci nosil vieru v tajomstvo Božieho vtelenia (= Boh sa stal človekom a prijal telo z Panny Márie). Sv. Ján Zlatoústy uvádza, že „Boh Otec mu zveril svoje najcennejšie bohatstvo: Vtelené Slovo a jeho najsvätejšiu Matku“ (RC, 1). Preto ho sv. Ján Pavol II. nazýva „depozitárom/držiteľom Božích tajomstiev“ (RC,4). Až keď 12-ročný Ježiš po návšteve chrámu sám prezradil: „Prečo ste ma hľadali? Nevedeli ste, že mám byť v dome svojho (skutočného) Otca?“ (Lk 49). Viera v Boha je veľkou hodnotou. Od tejto hodnoty sa odvodzuje aj dôstojnosť kresťana ako nositeľa Božích tajomstiev viery a čnostného človeka (= nositeľa Božích hodnôt).

(3) A prečo je sv. Jozef patrónom Cirkvi? Lebo bol starostlivým ochrancom Svätej rodiny. A spoločenstvo kresťanov nie je ničím iným než spoločenstvom Božej rodiny. Tak to vysvetlil Lev XIII. vo svojej encyklike Quamquam pluries v roku 1889 (EE 3, 718-722). Utiekajme sa pod jeho ochranu.

Zrnko duchovnej múdrosti: otcovstvo je aj duchovnou záležitosťou: záležitosťou viery i morálneho životného príkladu.

Pekný sviatočný deň prajem všetkým. A všetkým nositeľom mena Jozef blahoželám.

Ján Duda

 

Foto: http://opusdei.org

Pavol Rábara pred 631 d

Výsmech z Roberta Fica v priamom prenose v sobotu večer na verejnoprávnej stanici. Aj tak by sa dalo vnímať tohtoročné odovzdávanie cien diváckej ankety OTO. 

Kým zo začiatku galavečera sa zdalo, že narážky na politiku budú skôr vtipným bonusom večernej šou, napokon sa z nich stala až súčasť programu. Pomohol tomu nielen moderátor Sajfa či Milan Markovič, ale hlavne príhovor Milana Kňažka pri preberaní ocenenia, ktorým sa stal členom Siene slávy.

Kňažkova reč znela ako z pódia na bratislavskom Námestí SNP. 

„Rád by som navrhol pár mien do zásadnej rekonštrukcie vlády. Myslím si, že ministrom financií by sa mal stať pán Bašternák, novým ministrom vnútra Kočner a predsedníčkou vlády by mala byť Trošková, definitívne. Myslím, že niečo už pochytila od premiéra, dúfajme, že pán premiér nepochytil nič od nej,“ rečnil Kňažko za potlesku a výkrikov v sále Slovenského národného divadla. Vyzval tiež mladých, aby sa nevzdávali.

Politikou bol však nasiaknutý celý televízny večer

Víťaz hereckej kategórie Michal Hudák pri prevzatí sošky vyzval na „vyčistenie všetkej špiny v tejto krajine“ a pripomenul, že aj humor má svoju úlohu v boji zo zlom. 

Svoje pridal aj moderátor večera Matej Sajfa Cifra. Najprv s Jurajom „Šokom“ Tabačkom vtipkovali, že nebudú predčasné voľby, potom pri uvedení Andera z Košíc Sajfa do kamery vážnou tvárou vyhlásil: „Chcel by som zvlášť pozdraviť východné Slovensko. Hoci som rodený Bratislavčan a veľmi hrdý, nemyslím si, že tam nič nie je…“ Nasledoval obrovský potlesk. 

Najmenej korektný bol Milan Markovič. 

„Že vraj Ficko sa už dnes volá Pellegrini,“ povedal herec, ktorý kedysi hral v Radošincoch postavu zdravotnej sestry, ktorá pomáhala známemu Fickovi z dvora Alžbety Báthory. 

„Že niekto riskne mňa a do priameho prenosu?“ pýtal sa Markovič, keď prišiel na javisko odovzdať cenu OTO pre najlepšieho moderátora. „Neviem, kto je za tým, žeby Soros? No uznajte, toto nemohlo vzniknúť na Slovensku. Ale prestaňme už citovať neúspešných,“ dodal.  

Foto: web RTVS

Ján Duda pred 632 d

Evanjelium 5. pôstnej nedele (18. 3. 2018) je úryvkom Jánovho evanjelia: Gréci prišli a chceli vidieť Ježiša a Ježiš sa rozhovoril o svojom utrpení (Jn 12,20-33). Kľúčom k odhaleniu posolstva nedeľného evanjelia môžu byť 3 slová: „Ježišova hodina“, „vidieť Ježiša“ a „oslava Boha svojím konaním“.

(1) V evanjeliách existujú vyjadrenia, že ešte neprišla „jeho (Ježišova) hodina“. Tak napr. povedal Ježiš svojej matke na svadbe v Káne (Jn 2,4). Teraz Ježiš sám priznáva, že „nadišla hodina, keď bude oslávený Syn človeka“ (Jn 12,23). Autori duchovného života jednoznačne stotožňujú „Ježišovu hodinu“ s časom/momentom jeho utrpenia, smrti a zmŕtvychvstania (Mannucci, 102; Wróbel, zv. 2, 248). Pekne to vyjadril ten prvý autor: „K zmŕtvychvstalému Kristovi priamo vedie cesta, ktorá nespočíva v mystickom zážitku či meditácii, ale spočíva v prijatí vlastnej služby, obety a smrti ako našej cesty k Bohu“ (103). Takto sa „Ježišova hodina“ stáva súčasťou nášho životného príbehu.

(2) Gréci požiadali Filipa, že chcú „vidieť Ježiša“ (Jn 12,21). Ich túžba presahuje videnie telesným zrakom. U sv. Jána „vidieť“ znamená „uveriť v Ježiša, spoznať Ježiša“ (Maggiali,106). Ako príklad duchovného poznania sa uvádza milovaný Ježišov učeník, ktorý s Petrom pribehol k prázdnemu Ježišovmu hrobu, vošiel tam i „videl a uveril“ (Jn 20,8).

(3) Ježiš vie, že sa blíži „jeho hodina“ (= utrpenie). Preto hovorí, že jeho duša je znepokojená. „Čo mám povedať? Otče, zachráň ma pred touto hodinou? Veď práve pre túto hodinu som prišiel“ (Jn 12,27). Prijíma poslanie, ktoré mu dal Otec. A vyjadril to slovami: „Otče, osláv svoje meno.“ Aj my oslávme Boha prijatím „našej hodiny“.

Zrnko duchovnej múdrosti: v evanjeliu silne zaznieva posolstvo utrpenia a smrti. Už budúca nedeľa sa nazýva nedeľou utrpenia Pána. Milujme chorých, starých a trpiacich, lebo oni azda najmocnejšie veria, že dni ich pozemského života sú ešte stále užitočnými. Vďaka Ježišovi a jeho nádeji večnosti.

Požehnaný pôstny čas prajem všetkým.

Ján Duda

 

Foto: studiu-biblic.ro

Martin Hanus pred 632 d

Prezident Andrej Kiska sa chystá zjavne využiť mohutný verejný tlak na to, aby pri tvorbe novej Pellegriniho vlády aktívne využíval svoje ústavné právomoci (o možnostiach, aké má v týchto dňoch prezident vo vzťahu k nominácii jednotlivých ministrov, sme už písali v tomto texte).

Andrej Kiska pred chvíľou na svojom facebooku napísal: „CHCEM VLÁDU, KTOREJ BUDEME MÔCŤ VERIŤ.
Pred tým, ako som poveril Petra Pellegriniho zostavením vlády, som mu na rokovaní jasne povedal, aké sú moje a nielen moje očakávania. 
Slovensko potrebuje nepolarizujúcu vládu. Vládu, v ktorej budeme môcť každému členovi veriť, že urobí všetky kroky na rýchle vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Len takáto vláda sa môže usilovať o dôveru moju a potom o dôveru Národnej rady a verejnosti. V tejto súvislosti som, samozrejme, pripravený dôsledne využívať všetky ústavné pravomoci hlavy štátu.“

Prezident SR Andrej Kiska (vpravo) poveril zostavením novej vlády vicepremiéra Petra Pellegriniho (vľavo) 15. marca 2018 v Bratislave. Urobil tak po tom, ako prijal demisiu doterajšieho premiéra Roberta Fica. FOTO TASR – Martin Baumann

Imrich Gazda pred 632 d

Situácia na sneme KDH v Ružomberku sa vyvíja naozaj zaujímavo. Dopoludnia Milan Majerský v mene predsedníctva navrhol za predsedu Alojza Hlinu, zároveň sa tretí kandidát Miloslav Hatala vzdal v prospech Richarda Vašečku.

S príhovorom vystúpil aj bývalý predseda KDH Ján Figeľ, podľa ktorého by bol najideálnejším predsedom Milan Majerský.

Kým dôjde k samotnej voľbe, ešte to chvíľu potrvá. Alojz Hlina aj Richard Vašečka už síce majú volebné prejavy za sebou, ale do nasledujúcej diskusie sa prihlásili desiatky delegátov. Medzi nimi aj členka predsedníctva Eva Grey, ktorá podporila súčasného predsedu a europoslankyňa Anna Záborská, ktorá sa postavila za Vašečku.

O čom presne obaja kandidáti rozprávali, nie je verejne známe, keďže po úvodnej časti snemu museli novinári opustiť zasadanie.

Čo-to však napovedá dopoludňajší prejav Alojza Hlinu, ktorý predniesol ešte z pozície úradujúceho predsedu, nie kandidáta. „KDH tu bolo, je a bude, ak sa sami nezničíme. Najväčším nepriateľom si môžeme byť len my sami,“ vyhlásil Hlina, ktorý následne odmietol akúkoľvek formu spolupráce so Smerom.

Vašečka vo svojom volebnom prejave zrejme zopakoval väčšinu téz, ktoré predstavil v liste adresovanom delegátom snemu a ostatným členom KDH.

„Počul som stovky ľudí, ktorí hovorili, že začnú voliť KDH, keď sa stanem predsedom, ale ani jedného, ktorý by tvrdil, že kvôli mne KDH voliť nebude. Ako predseda ponúkam KDH zásadný nárast voličov i aktívnych členov,“ napísal Vašečka, ktorý zároveň odmietol názor, že odradí liberálnejších voličov.

Vašečka taktiež napísal, že nesúhlasí so zmenou stanov spojenou s úpravou názvu na KDH – kresťanskí demokrati, ako to navrhuje Alojz Hlina.

Keď však dopoludnia jeden z delegátov snemu navrhol, aby bol tento bod vypustený z programu, jeho návrh neprešiel o viac ako 50 hlasov (na sneme je spolu takmer 350 delegátov). Aj to čosi napovedá o rozložení síl.

O atmosfére pred začiatkom snemu si môžete prečítať tu.

Ilustračné foto – Fero Múčka

Imrich Gazda pred 632 d

KDH si dnes v Ružomberku zvolí predsedu, ktorý povedie hnutie počas nasledujúcich dvoch rokov. Favoritmi sú doterajší predseda Alojz Hlina a poslanec parlamentu Richard Vašečka, ktorý pred mesiacom odišiel z OĽaNO.

Tretím kandidátom je poslanec Nitrianskeho samosprávneho kraja Miloslav Hatala. Stanovy hnutia však umožňujú navrhovať kandidátov aj počas samotného snemu.

Ani pár desiatok minút pred samotnou voľbou (naplánovaná je okolo poludnia) nie je možné s určitosťou povedať, kto vyhrá. Z kuloárov zaznieva, že miernu prevahu má Hlina, ale rozhodujúca bude atmosféra na samotnom sneme.

Hlina bude stavať na tom, že KDH sa v prieskumoch pohybuje stabilne okolo siedmich percent, bodovalo v novembrových župných voľbách a zároveň apelovať na to, že v nestálej politickej situácii by nebolo dobré experimentovať s novými ľuďmi na čele hnutia.

Jeho kritici, ktorí pred dvoma rokmi podporovali Hlinovu hlavnú protikandidátku Eleonóru Porubcovú, budú, naopak, zdôrazňovať, že percentuálny nárast nie je ani tak zásluhou súčasného vedenia, ako skôr dôsledkom návratu voličov od krachnutej Siete a stagnujúcej Novej väčšiny, ktorá de facto splynula s OĽaNO.

Záborská, Brocka a spol. mu budú vyčítať aj to, že KDH v posledných rokoch nepritiahlo nové tváre, ktoré Hlina sľuboval, a neprinieslo ani výrazné témy, ktoré by vzbudili celospoločenskú pozornosť. Staré štruktúry sa nevedia vyrovnať ani s tým, že ich Hlina odstavil na vedľajšiu koľaj, čo je podľa nich dôkaz autoritatívneho vedenia hnutia.    

Podstatné podľa Hlinových podporovateľov je, aby sa pri polemike so svojimi oponentmi nenechal uniesť a nevybuchol, čo by len nahralo na smeč zmierlivo pôsobiaceho Vašečku.

Okrem celkovej atmosféry sú dôležité ešte dva faktory – postoje proliferov a vnútri hnutia populárneho podpredsedu Milana Majerského, súčasného prešovského župana.

Prolife skupina okolo Renáty Ocilkovej a Evy Grey pred dvoma rokmi podporila Hlinu a dnes sú obe súčasťou predsedníctva. Nemožno však prehliadnuť, že svojím zmýšľaním majú omnoho bližšie k Vašečkovi ako ku Hlinovi.

Milan Majerský, ktorý mal byť pred dvoma rokmi Hlinov protikandidát, sa napokon vzdal v jeho prospech a pomohol mu zvíťaziť. Aj tentokrát je pre Hlinu nesmierne dôležité, aby sa v diskusii pred samotnou voľbou jasne postavil na jeho stranu.

Či má Vašečka pripraveného podobného žolíka, akým bola pred pár dňami prešovská primátorka Andrea Turčanová, sa dozvieme už čoskoro.

Foto – TASR/AP

Martin Hanus pred 633 d

Iste sa dá polemizovať o tom, či to organizátori občianskych protestov Za slušné Slovensko dobre premysleli, ak teraz mobilizujú ľudí pod vlajkou predčasných volieb. Ak bude totiž účasť nižšia než naposledy, vládne strany pochopia, že to najhoršie majú za sebou, bude zjavné, že z predčasných volieb nateraz nič nebude a najaktívnejšia časť verejnosti zažije opäť pocit frustrácie, aký ostal po protestoch pred Bonaparte. 

Lenže minulý piatok sa predsa podarilo niečo veľké: desaťtisícové davy občanov po celej krajine kričali „Fico, odstúp“ a Fico o pár dní odstúpil. A hoci sa včera pri odovzdávaní demisie prezidentov škeril ako víťaz, v skutočnosti išlo len o máčovské mimikry. 

Aj preto dnes privedie tisíce ľudí do ulíc hnev, spravodlivý hnev. A keďže Pellegrini v týchto hodinách zostavuje vládu, majú plné námestia pokojne protestujúcich ľudí reálnu šancu zabrániť tomu, aby sa ministrom vnútra nestal niekto z Kaliňákovej liahne a aby došlo k výmenám na vrcholných policajných pozíciách. Na tento tlak bude citlivý najmä Most, ktorého masové zhromaždenia bolia z vládnych strán najviac, tento tlak je takisto spojencom prezidenta Kisku, ktorý môže v medziach ústavy tlačiť na čo najnezávislejšie meno na poste ministra vnútra (samozrejme, v medziach možného).

Hoci si myslím, že organizátori si mali na dnes stanoviť reálnejšie ciele než predčasné voľby, aj tento piatok sa hrá o charakter štátu.

Na snímke zhromaždenie s názvom Postavme sa za slušné Slovensko na Námestí SNP v Bratislave 9. marca 2018. FOTO TASR – Pavol Zachar

Martin Hanus pred 633 d

Topky.sk priniesli správu, ktorá našu nedôveru voči politickým lídrom tejto krajiny celkom neposilní. Béla Bugár sa mal na dovolenke na Maledivách stretnúť s Mariánom Kočnerom, Topkám.sk to potvrdili očití svedkovia. 

Podozrenie umocnila aj reakcia oboch pánov. Portál ich s tým súčasne konfrontoval, Bugár priznal, že sa videli, ale vraj išlo o náhodu a len sa pozdravili. „Áno, je pravda, že sme sa videli v štvrtý deň našej dovolenky v reštaurácii. Videli sme sa aj s ďalšími ľuďmi zo Slovenska, napríklad s exmanželkou pána Drobu. Náhoda je blbec.“ 

Tomu by sa dalo veriť, problém je, že Kočner akékoľvek stretnutie poprel týmito slovami: „Bol som na Novom Zélande hrať golf, let číslo EK 406 Dubai Melbourne a následne let do Aucklandu.“

Po tom, čo Topky.sk zverejnili text a rozpory medzi Bugárom a Kočnerom, Marián Kočner portálu odpísal: „Nestretol som sa s pánom Bugárom, pretože výraz stretnúť sa (s niekým) u mňa znamená mať dohodnuté stretnutie. Iný je výraz stretnúť niekoho, tzn. náhodne na niekoho natrafiť. Takže, keďže vaša otázka bola, či „som sa s pánom Bugárom stretol“, tak odpovedám „nie“. Pokiaľ by ste sa chceli doplňujúco opýtať, či „som pána Bugára stretol“, tak moja odpoveď je „áno“, pána Bugára som zahliadol v reštaurácii, pozdravil som ho (ako prvý, keďže som mladší), on odzdravil. Žiaden iný kontakt medzi nami neprebehol.“

Keby tak Kočner reagoval na začiatku, pokojne by sa dalo tomu veriť. Ale keďže na začiatku hovoril, že ho nemohol stretnúť, lebo bol na Novom Zélande, ostáva z toho len istá pachuť.

FOTO TASR – Pavol Zachar

Martin Hanus pred 634 d

Poslanec Mosta-Híd František Šebej už nebude poslancom Národnej rady. Svoje rozhodnutie oznámil pred pár minútami na svojom facebooku. Šebej bol doposiaľ lojálnym poslancom Bugárovej strany, v marci roku 2016 sa spolu s ostatnými straníkmi s výnimkou Zsolta Simona priklonil k názoru, že voči tretej Ficovej vláde v zložení Smer-SNS-Most niet inej alternatívy.

Od minulého týždňa dával najavo, že je proti pokračovaniu vlády, tento pondelok ešte pred Republikovou radou naznačil, že výmenu premiéra Fica by si vedel predstaviť. V stredu na obed bol jednoznačne na strane predčasných volieb a tým ľuďom zo Smeru, ktorí verili v rekonštrukciu vlády, cez médiá odkázal, že majú problém s čítaním s porozumením (čím narážal na znenie uznesenia Republikovej rady Most).

Keď však včera poobede Béla Bugár ukázal, že aj on číta uznesenie Rady celkom inak, František Šebej bol zjavne zaskočený a nevedel, či novú vládu bez Fica s premiérom Pellegrinim podporí. Napokon sa však aj on podpísal na zoznam 79 poslancov Smeru, SNS a Most, ktorí sa zaviazali podporovať novú vládu. No teraz oznámil, že medzi vládnymi poslancami nebude a odchádza z parlamentu.

Okrem rekonštrukcie vlády tak dochádza aj k rekonštrukcii slovenskej vetvy Mosta – Lucia Žitňanská už nebude ministerkou spravodlivosti (v kuloároch sa dokonca hovorí, že by sa chcela stať na jeseň ústavnou sudkyňou) a František Šebej, po Žitňanskej mediálne najvýraznejšia tvár slovenského Mosta, odchádza z parlamentu.  

Na snímke opoziční poslanci: vľavo Béla Bugár a vpravo František Šebej (obaja MOST-Híd) počas 2. schôdze NR SR 9. mája 2012 v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann