Krátke správy redakcie

Jaroslav Daniška pred 753 d

Cenu Dominika Tatarku za rok 2017 získali Bohdan Hroboň, Miloš Lichner a Misha Kapustinov za knihu Žalmy 51-75 a Milan Šimečka za esej Medzi Slovákmi. Cena bola odovzdaná dnes v Bratislave.

Je dobré, že si komisia všimla dielo o žalmoch a ocenila ho, Šimečkovu knihu sme, naopak, v Postoji vnímali veľmi kriticky.

Žalmy sú piatym zväzkom teologickej knižnice, ktorá komentuje knihy Starého zákona, autormi zväzku sú Marcela Andoková, Peter Dubovský, Benedikt Hajas, Lucia Hidvéghyová, Bohdan Hroboň, Agnesa Adriana Jenčíková, Peter Juhás, Adrián Kacian, Róbert Lapko, Mykhaylyna Kľusková, Libor Marek, Milan Sova, Blažej Štrba, Martin Štrbák, Jozef Tiňo. Anton Tyrol, Miroslav Varšo, Pavel Vilhan, recenzentmi Jozef Jančovič a Miloš Lichner.

Martin Hanus pred 753 d

O zatknutí Antonina Vadalu, ktorého by malo Slovensko vydať Talianom pre drogový trestný čin spáchaný zločineckou skupinou s nadnárodnou pôsobnosťou, píše na prvých stránkach aj talianska tlač. 

La Repubblica cituje prokurátora Bruna Cherchiho, podľa ktorého „dôležitosť vyšetrovania je v účasti niekoľkých osôb s veľkým významom v oblasti organizovanej kriminality, najmä pokiaľ ide o Vadalu“.

Antonino Vadalà teda rozhodne nie je len chlapík z Kalábrie, ktorému sa na východe Slovenska zapáčili iba dievčatá a agrodotácie.

Adam Takáč pred 754 d

Organizátorom zhromaždení Za slušné Slovensko nestačí odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Na piatok zvolávajú ďalšie protesty, na ktorých chcú žiadať demisiu vlády. Protesty sú zatiaľ ohlásené v Trenčíne, Košiciach a Bratislave. V hlavnom meste sa bude demonštrovať, rovnako ako minulý týždeň, v piatok o 17. hodine na Námestí SNP, kde prišlo naposledy viac ako 50-tisíc ľudí. 

„Odchod ministra vnútra Kaliňáka nestačí! Jeho odchod musí byť len začiatkom. Začiatkom veľkého upratovania. Pretože je legitímnou požiadavkou občianskej verejnosti, aby sme žili v krajine, kde korupcia nie je štandardom. Kde vo vládnych kruhoch neexistuje prepojenie na organizovaný zločin,“ napísali organizátori vo vyhlásení. 

Žiadajú dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov a vyšetrenie všetkých káuz, na ktoré Ján poukázal a – demisiu vlády. „Vyzývame všetkých občanov, aby sa k nám pridali a vytrvali.“

Uplynulý piatok vyšlo do ulíc slovenských a zahraničných miest celkovo viac ako stotisíc ľudí. 

„My mladí ľudia, ktorí sa narodili v období Nežnej revolúcie, vyzývame vás všetkých – študentov, vysoké školy, pracujúcich, podnikateľov, aby ste sa k nám pridali,“ píšu organizátori. „Dokončime to, čo začali naši rodičia v Novembri 1989. Postavme sa za slušné Slovensko a nevzdávajme sa.“

Foto: Andrej Lojan

Martin Hanus pred 755 d

Hoci boli tento týždeň v hlavnom meste a na juhozápade krajiny jarné prázdniny a viacerí politici aj novinári dovolenkovali, prežili sme politicky asi najohromujúcejšie dni v ére samostatného Slovenska. Premiér Fico prekrýval prirodzené emócie po vražde novinára Georgom Sorosom, ktorý riadi prezidenta, opozíciu aj hnev ľudu, potom prišla neuveriteľná výpoveď prokurátora Vasiľa Špirka, v ktorej sa zhmotnil marazmus kaliňákovskej doby kešu, a vyvrcholenie nasledovalo v piatok, keď sme zažili najmasovejšie demonštrácie od roku 1989, pokojné a kultivované, ale s odhodlaným výkrikom „Nie je nám to jedno!“ a „Dosť bolo Fica!“.

No a teraz sa skúsme vžiť do kože Bélu Bugára, na ktorého rozhodovaní sa láme osud Ficovej tretej vlády. Bugár a jeho straníci veľmi dobre vedia, že v posledných voľbách ich až zo 60 percent volili Slováci, teda že do parlamentu prehupli vďaka tomu, že boli viac Mostom než Hídom. Rovnako vedia, že v piatok boli v uliciach slovenských miest aj títo ich voliči z roku 2016, ktorých nadobro stratia, ak budú ďalej vládnuť s Ficom, ale možno si ich neudržia, ani keby položili vládu a išli do predčasných volieb.

Bugár si preto z hľadiska záujmov vlastnej strany vyberá medzi zlou a ešte horšou perspektívou. Jeho opatrnícky inštinkt hráča – kedysi sa už vyhrážal odchodom z Dzurindovej vlády, ale ostal – mu velí zotrvať, lenže to by mu musel Fico ustúpiť tak, aby mohol udržať Most pokope.

Béla Bugár si uvedomuje, že pád Kaliňáka už dnes nie je žiadnym ústupkom, ani to, ak sa mu Fico miestoprísažne zaviaže, že už nebude konšpirovať Sorosom. Bugár pre svoj Most potrebuje viac, novým ministrom vnútra sa nemôže stať Kaliňákov tieň či sukňa, ale temer až niekto s imidžom typu Jaroslava Spišiaka (ktorého by Oszkár Világi pre stabilitu štátu určite rád prepustil).

Lenže je Fico na takéto ústupky pripravený? Problémom týchto úvah je, že ich obracia celkom naruby SNS –Andrej Danko aj počas tejto krízy opäť preukazoval, že nemá žiaden cit pre politiku, nedostal Fica pod nijaký tlak, len ukladal vedľa seba hluché slová do slepých fráz a teraz jeho SNS (aspoň podľa Antona Hrnka) prichádza s tým, že si pýta hlavu Lucie Žitňanskej.  

Takže Bugár možno napokon treskne dverami s pocitom, že lepšie zhynúť v predčasných voľbách než v tomto cvokhause.  

FOTO TASR – Jakub Kotian

Postoj pred 755 d

V Moste-Híd sa dnes rozhoduje aj o tom, či sa Béla Bugár zapíše do histórie ako pragmatický politik, ktorý má zásluhy za konštruktívnu spoluprácu Slovákov a Maďarov, alebo ako chladný cynik, povedal komentátor denníka Postoj Jozef Majchrák v dnešnej relácii RTVS O 5 minút 12. Pripomenul tiež, že komunikácia Smeru-SD k zvolávaniu zhromaždení pripomínala hru s ohňom a že prezentovanie normálnych reakcií verejnosti ako nejakých veľkých zákulisných hier riadených zo zahraničia, kde ľudia sú len figúrkami bez názoru, môže mať strašný devastačný vplyv na život v tejto krajine.

Reláciu si môžete pozrieť vo videozázname tu.

Reprofoto: RTVS

Adam Takáč pred 756 d

Gréckokatolícky biskup Milan Lach na facebooku vyzýva všetkých veriacich k modlitbe a pôstu za budúcnosť Slovenska. Podľa jeho slov nám teraz nepomôžu vášne a hnev.

„Pred časom som počul od kohosi o tom, čo hovorili katolíci v Nemecku po II. svetovej vojne s pocitom viny, ako spoluzodpovední za strašné následky vojny: ´Pred II. svetovou vojnou sme pozerali a mlčali sme, čo robil Hitler, a boli sme ticho a ako katolíci sme ho nechali konať´,“ napísal slovenský biskup pôsobiaci v USA. 

„Vyzývam všetkých kresťanov bez ohľadu konfesie na Slovensku k modlitbe a pôstu.Teraz prišiel čas duchovnej mobilizácie. Nie vášne a hnev, to nám nepomôže. Ale modlitba a pokánie za Slovensko a za jeho budúcnosť. Modlime sa, prosím, v chrámoch či v spoločenstvách. Zlo sa dá poraziť iba modlitbou a pôstom. Ak mi neveríte, čítajte evanjeliá, čo hovorí Kristus, napríklad Mk 9, 17-29. A Svätý Duch nám dá takú silu, ktorej nebudú môcť odporovať,“ dodal biksup Lach, ktorý sa pred týždňom vyjadril aj priamo k vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

„Ohavná dvojnásobná vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice sú znakom toho, že Slovensko sa dostalo do situácie, keď nielenže je ohrozená demokracia, ale mnohí už strácajú nádej, že sa niečo zmení k lepšiemu,“ vyhlásil minulý týždeň. „Vražda dvoch mladých ľudí, ktorí sú hrdinami boja za ideál, po ktorom tak veľmi túži každý mladý človek, nás nemôže nechať ľahostajnými, ak máme ešte aspoň trochu nádej, že sa naša spoločnosť môže naozaj hlásiť k typu spoločnosti, ktorej ide o spoločné dobro. Často deklarované hlásenie sa ku kresťanským hodnotám sa ináč stane len pokryteckým sloganom na vytĺkanie politického kapitálu.“

Foto – Peter Balberčák

Ján Duda pred 756 d

Evanjelium 4. pôstnej nedele (11. 3. 2018) prináša Ježišov rozhovor s Nikodémom, z ktorého vyberám len túto vetu: „Ako Mojžiš vyzdvihol na púšti hada, tak musí byť vyzdvihnutý aj Syn človeka, aby každý, kto verí, mal v ňom život večný.“ (Jn 3,14-21)

(1) Kľúč k výkladu poskytol sám Ježiš pripomienkou udalosti, ktorá sa stala Izraelitom pri putovaní z Egypta do prisľúbenej vlasti: ľudia cestou stratili trpezlivosť, pohrýzli ich jedovaté hady a umierali. Záchranou sa im stal medený had, ktorého na Boží príkaz vyzdvihol Mojžiš na žrď. Kto sa naň pozrel, nezomrel (porov. Num 21,4-9). Ako sa vyzdvihnutý had stal pre človeka v hodine smrti nádejou života, rovnako Ježiš vyzdvihnutý na kríži sa stáva nádejou života pre tých, ktorí sa na neho pozrú s vierou.

(2) Príbeh púšte a vyzdvihnutého hada na žrdi vysvetľuje aj biblická Kniha múdrosti (Múd 16,5-8). Hada na žrdi považuje za „spásonosný znak“ a „človeka, čo sa k nemu obrátil, nezachránilo to, na čo sa pozeral, ale ty, Spasiteľ všetkých“. Je jasné, že Kniha múdrosti má na mysli Ježiša vyzdvihnutého na kríži. A tak kríž – nástroj smrti Kristus mení na prostriedok nového života. Dokážeme to pochopiť a prijať?

(3) Evanjelista sv. Ján, keď píše o Ježišovom zomieraní na kríži, chápe tento úkon ako „pozdvihnutie/vyzdvihnutie“ (k novému životu, k Bohu). Moment smrti je zároveň momentom pozdvihnutia k životu (porov. Jn 3,14; 8,28; 12,23; 12,34). Je to priam neuveriteľné: Ježiš mení moment smrti na moment života, koniec na nový počiatok; udalosť nenávisti na udalosť lásky a milosti.

Zrnko duchovnej múdrosti: pri sv. omši kňaz každú modlitbu končí apelom na Krista. (... skrze Krista nášho Pána. Amen.) Lebo sa dožadujeme spásy, nového začiatku, nového života, večného života.

Požehnané putovanie pôstnym obdobím prajem všetkým.

Ján Duda

 

Obrázok: Anthony van Dyck – Mojžiš a mosadzný had

Jaroslav Daniška pred 758 d

Daniel Kaiser, redaktor českého týždenníka Echo, priniesol v aktuálnom čísle zaujímavý text. Realisticky opisuje situáciu v našej krajine a v závere textu prináša zaujímavú informáciu, týka sa eurokomisára pre rozpočet Günthera Oettingera (na obr.), ktorý sa chystá preverovať zneužívanie našich eurofondov. Kaiser píše:

„V 90. rokoch Oettinger vo svojom domovskom Stuttgarte udržoval dôverné kontakty s istým Mariom L. Tohto majiteľa pizzerie vyšetrovala v spolupráci s nemeckými kolegami talianska polícia kvôli členstvu v zločineckom zoskupení. Oettinger sa, ako inak, hájil absolútnou nevedomosťou. Zato autor kníh o mafii Nisio Palmieri v štúdii z roku 2005 píše, že Oettinger vtedy svojmu kumpánovi Mariovi L. nosil informácie z policajných kruhov. Názov toho zločineckého zoskupenia bol ‘ndrangheta.“

Nuž tak. Porovnanie s Máriou Troškovou nech si urobí každý sám.

Foto: wikimedia

Jozef Majchrák pred 758 d

Ďalší diel do skladačky, komu vlastne patrí tento štát. Veľmi silná verejná výpoveď prokurátora Vasiľa Špirka o tom, ako sa ho snažili zdiskreditovať, keď pracoval na prípade, v ktorom sa objavili aj mená Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka. 

Špirko opísal obsah trestného oznámenia na Kaliňáka a Počiatka, podľa ktorého dostávali stotisícové provízie za zakázky na obstarávanie sieťových komponentov a technológií. 

Kvôli následným pokusom o diskreditáciu sa Špirko rozhodol podať tresné oznámenia na ministra vnútra, policajného prezidenta a šéfa NAKA. 

Foto: TASR/ Martin Baumann

Adam Takáč pred 759 d

Svätá stolica oficiálne potvrdila druhý zázrak na príhovor blahoslaveného Pavla VI.

Za svätého ho pravdepodobne vyhlásia na konci októbrovej synody biskupov o mladých, ktorá sa bude konať 3. – 28. októbra.

Kongregácia pre kauzy svätých pred mesiacom oficiálne potvrdila nevysvetliteľnosť uzdravenia nenarodeného dieťaťa na príhovor blahoslaveného pápeža Pavla VI. Čakalo sa už len na súhlas pápeža Františka.

Matka v piatom mesiaci tehotenstva sa k zosnulému pápežovi začala modliť za uzdravenie svojho dieťaťa krátko po tom, čo pápež František v októbri 2014 vyhlásil Pavla VI. za blahoslaveného.

Ženu, ktorá pochádza z okolia Verony, lekári upozornili na ruptúru placenty, ktorá ohrozovala život jej aj samotného dieťaťa. Napokon všetko dobre dopadlo a 25. decembra dievčatko oslávilo už tretie narodeniny.

Krátko predtým nevysvetliteľnosť zázračného uzdravenia potvrdila aj teologická komisia Kongregácie pre kauzy svätých, ktorá tak odobrila predchádzajúce rozhodnutie lekárskeho konzília.

Pavol VI., vlastným menom Giovanni Battista Montini, viedol katolícku cirkev v rokoch 1963 – 78. Po svojom nástupe na pápežský stolec pokračoval v Druhom vatikánskom koncile, ktorý prerušila smrť jeho predchodcu, pápeža Jána XXIII.

Pavol VI. počas svojho pontifikátu napísal encykliku Humanae Vitae. Ide o dokument, v ktorom prezentoval tradičné kresťanské učenie proti antikoncepcii a varoval pred dôsledkami umelých metód plánovaného rodičovstva. V tomto dokumente tiež odsúdil „zámerný a plánovaný potrat“ z akéhokoľvek dôvodu.

Ako informuje Vatikánsky rozhlas, priamu cestu k svätorečeniu majú potvrdenú aj blahoslavený mučeník Óscar Arnulfo Romero, arcibiskup San Salvadoru (1917 – 1980), talianski diecézni kňazi bl. Francesco Spinelli (1853 – 1913) a bl. Vincenzo Romano (1751 – 1831) a nemecká rehoľníčka bl. Catharina Kasperová (1820 – 1898), zakladateľka Inštitútu chudobných služobníc Ježiša Krista. Dekrétom bol potvrdený aj zázrak na príhovor paraguajskej bosej karmelitánky Ctihodnej Božej služobníčky Márie Felície od Sviatostného Ježiša (1925 – 1959).

Foto: Wikimedia.org