Krátke správy redakcie

Postoj pred 708 d

V Moste-Híd sa dnes rozhoduje aj o tom, či sa Béla Bugár zapíše do histórie ako pragmatický politik, ktorý má zásluhy za konštruktívnu spoluprácu Slovákov a Maďarov, alebo ako chladný cynik, povedal komentátor denníka Postoj Jozef Majchrák v dnešnej relácii RTVS O 5 minút 12. Pripomenul tiež, že komunikácia Smeru-SD k zvolávaniu zhromaždení pripomínala hru s ohňom a že prezentovanie normálnych reakcií verejnosti ako nejakých veľkých zákulisných hier riadených zo zahraničia, kde ľudia sú len figúrkami bez názoru, môže mať strašný devastačný vplyv na život v tejto krajine.

Reláciu si môžete pozrieť vo videozázname tu.

Reprofoto: RTVS

Adam Takáč pred 709 d

Gréckokatolícky biskup Milan Lach na facebooku vyzýva všetkých veriacich k modlitbe a pôstu za budúcnosť Slovenska. Podľa jeho slov nám teraz nepomôžu vášne a hnev.

„Pred časom som počul od kohosi o tom, čo hovorili katolíci v Nemecku po II. svetovej vojne s pocitom viny, ako spoluzodpovední za strašné následky vojny: ´Pred II. svetovou vojnou sme pozerali a mlčali sme, čo robil Hitler, a boli sme ticho a ako katolíci sme ho nechali konať´,“ napísal slovenský biskup pôsobiaci v USA. 

„Vyzývam všetkých kresťanov bez ohľadu konfesie na Slovensku k modlitbe a pôstu.Teraz prišiel čas duchovnej mobilizácie. Nie vášne a hnev, to nám nepomôže. Ale modlitba a pokánie za Slovensko a za jeho budúcnosť. Modlime sa, prosím, v chrámoch či v spoločenstvách. Zlo sa dá poraziť iba modlitbou a pôstom. Ak mi neveríte, čítajte evanjeliá, čo hovorí Kristus, napríklad Mk 9, 17-29. A Svätý Duch nám dá takú silu, ktorej nebudú môcť odporovať,“ dodal biksup Lach, ktorý sa pred týždňom vyjadril aj priamo k vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

„Ohavná dvojnásobná vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice sú znakom toho, že Slovensko sa dostalo do situácie, keď nielenže je ohrozená demokracia, ale mnohí už strácajú nádej, že sa niečo zmení k lepšiemu,“ vyhlásil minulý týždeň. „Vražda dvoch mladých ľudí, ktorí sú hrdinami boja za ideál, po ktorom tak veľmi túži každý mladý človek, nás nemôže nechať ľahostajnými, ak máme ešte aspoň trochu nádej, že sa naša spoločnosť môže naozaj hlásiť k typu spoločnosti, ktorej ide o spoločné dobro. Často deklarované hlásenie sa ku kresťanským hodnotám sa ináč stane len pokryteckým sloganom na vytĺkanie politického kapitálu.“

Foto – Peter Balberčák

Ján Duda pred 709 d

Evanjelium 4. pôstnej nedele (11. 3. 2018) prináša Ježišov rozhovor s Nikodémom, z ktorého vyberám len túto vetu: „Ako Mojžiš vyzdvihol na púšti hada, tak musí byť vyzdvihnutý aj Syn človeka, aby každý, kto verí, mal v ňom život večný.“ (Jn 3,14-21)

(1) Kľúč k výkladu poskytol sám Ježiš pripomienkou udalosti, ktorá sa stala Izraelitom pri putovaní z Egypta do prisľúbenej vlasti: ľudia cestou stratili trpezlivosť, pohrýzli ich jedovaté hady a umierali. Záchranou sa im stal medený had, ktorého na Boží príkaz vyzdvihol Mojžiš na žrď. Kto sa naň pozrel, nezomrel (porov. Num 21,4-9). Ako sa vyzdvihnutý had stal pre človeka v hodine smrti nádejou života, rovnako Ježiš vyzdvihnutý na kríži sa stáva nádejou života pre tých, ktorí sa na neho pozrú s vierou.

(2) Príbeh púšte a vyzdvihnutého hada na žrdi vysvetľuje aj biblická Kniha múdrosti (Múd 16,5-8). Hada na žrdi považuje za „spásonosný znak“ a „človeka, čo sa k nemu obrátil, nezachránilo to, na čo sa pozeral, ale ty, Spasiteľ všetkých“. Je jasné, že Kniha múdrosti má na mysli Ježiša vyzdvihnutého na kríži. A tak kríž – nástroj smrti Kristus mení na prostriedok nového života. Dokážeme to pochopiť a prijať?

(3) Evanjelista sv. Ján, keď píše o Ježišovom zomieraní na kríži, chápe tento úkon ako „pozdvihnutie/vyzdvihnutie“ (k novému životu, k Bohu). Moment smrti je zároveň momentom pozdvihnutia k životu (porov. Jn 3,14; 8,28; 12,23; 12,34). Je to priam neuveriteľné: Ježiš mení moment smrti na moment života, koniec na nový počiatok; udalosť nenávisti na udalosť lásky a milosti.

Zrnko duchovnej múdrosti: pri sv. omši kňaz každú modlitbu končí apelom na Krista. (... skrze Krista nášho Pána. Amen.) Lebo sa dožadujeme spásy, nového začiatku, nového života, večného života.

Požehnané putovanie pôstnym obdobím prajem všetkým.

Ján Duda

 

Obrázok: Anthony van Dyck – Mojžiš a mosadzný had

Jaroslav Daniška pred 711 d

Daniel Kaiser, redaktor českého týždenníka Echo, priniesol v aktuálnom čísle zaujímavý text. Realisticky opisuje situáciu v našej krajine a v závere textu prináša zaujímavú informáciu, týka sa eurokomisára pre rozpočet Günthera Oettingera (na obr.), ktorý sa chystá preverovať zneužívanie našich eurofondov. Kaiser píše:

„V 90. rokoch Oettinger vo svojom domovskom Stuttgarte udržoval dôverné kontakty s istým Mariom L. Tohto majiteľa pizzerie vyšetrovala v spolupráci s nemeckými kolegami talianska polícia kvôli členstvu v zločineckom zoskupení. Oettinger sa, ako inak, hájil absolútnou nevedomosťou. Zato autor kníh o mafii Nisio Palmieri v štúdii z roku 2005 píše, že Oettinger vtedy svojmu kumpánovi Mariovi L. nosil informácie z policajných kruhov. Názov toho zločineckého zoskupenia bol ‘ndrangheta.“

Nuž tak. Porovnanie s Máriou Troškovou nech si urobí každý sám.

Foto: wikimedia

Jozef Majchrák pred 711 d

Ďalší diel do skladačky, komu vlastne patrí tento štát. Veľmi silná verejná výpoveď prokurátora Vasiľa Špirka o tom, ako sa ho snažili zdiskreditovať, keď pracoval na prípade, v ktorom sa objavili aj mená Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka. 

Špirko opísal obsah trestného oznámenia na Kaliňáka a Počiatka, podľa ktorého dostávali stotisícové provízie za zakázky na obstarávanie sieťových komponentov a technológií. 

Kvôli následným pokusom o diskreditáciu sa Špirko rozhodol podať tresné oznámenia na ministra vnútra, policajného prezidenta a šéfa NAKA. 

Foto: TASR/ Martin Baumann

Adam Takáč pred 712 d

Svätá stolica oficiálne potvrdila druhý zázrak na príhovor blahoslaveného Pavla VI.

Za svätého ho pravdepodobne vyhlásia na konci októbrovej synody biskupov o mladých, ktorá sa bude konať 3. – 28. októbra.

Kongregácia pre kauzy svätých pred mesiacom oficiálne potvrdila nevysvetliteľnosť uzdravenia nenarodeného dieťaťa na príhovor blahoslaveného pápeža Pavla VI. Čakalo sa už len na súhlas pápeža Františka.

Matka v piatom mesiaci tehotenstva sa k zosnulému pápežovi začala modliť za uzdravenie svojho dieťaťa krátko po tom, čo pápež František v októbri 2014 vyhlásil Pavla VI. za blahoslaveného.

Ženu, ktorá pochádza z okolia Verony, lekári upozornili na ruptúru placenty, ktorá ohrozovala život jej aj samotného dieťaťa. Napokon všetko dobre dopadlo a 25. decembra dievčatko oslávilo už tretie narodeniny.

Krátko predtým nevysvetliteľnosť zázračného uzdravenia potvrdila aj teologická komisia Kongregácie pre kauzy svätých, ktorá tak odobrila predchádzajúce rozhodnutie lekárskeho konzília.

Pavol VI., vlastným menom Giovanni Battista Montini, viedol katolícku cirkev v rokoch 1963 – 78. Po svojom nástupe na pápežský stolec pokračoval v Druhom vatikánskom koncile, ktorý prerušila smrť jeho predchodcu, pápeža Jána XXIII.

Pavol VI. počas svojho pontifikátu napísal encykliku Humanae Vitae. Ide o dokument, v ktorom prezentoval tradičné kresťanské učenie proti antikoncepcii a varoval pred dôsledkami umelých metód plánovaného rodičovstva. V tomto dokumente tiež odsúdil „zámerný a plánovaný potrat“ z akéhokoľvek dôvodu.

Ako informuje Vatikánsky rozhlas, priamu cestu k svätorečeniu majú potvrdenú aj blahoslavený mučeník Óscar Arnulfo Romero, arcibiskup San Salvadoru (1917 – 1980), talianski diecézni kňazi bl. Francesco Spinelli (1853 – 1913) a bl. Vincenzo Romano (1751 – 1831) a nemecká rehoľníčka bl. Catharina Kasperová (1820 – 1898), zakladateľka Inštitútu chudobných služobníc Ježiša Krista. Dekrétom bol potvrdený aj zázrak na príhovor paraguajskej bosej karmelitánky Ctihodnej Božej služobníčky Márie Felície od Sviatostného Ježiša (1925 – 1959).

Foto: Wikimedia.org

Lukáš Krivošík pred 712 d

Vražda investigatívneho novinára nenecháva ľahostajných ani slovenských protestantov. Predsedníctvo Rady Cirkvi bratskej dnes podporilo požiadavky iniciatívy Za slušné Slovensko:

1) Dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov.

2) Novú dôveryhodnú vládu, ktorej súčasťou nebudú ľudia, u ktorých existujú podozrenia z korupcie a prepojenia na organizovaný zločin.

Pod tieto požiadavky sa podpísali Štefan Evin, predseda Rady Cirkvi bratskej, Miroslav Moravský, podpredseda Rady Cirkvi bratskej a Ján Henžel, tajomník Rady Cirkvi bratskej.

Predsedníctvo Evanjelickej cirkvi a. v. zverejnilo svoje stanovisko už 27. februára. Vyjadrilo v ňom otrasenie z vraždy, sústrasť príbuzným a želanie dôkladného vyšetrenia činu.

Skupina osobností z radov ECAV zverejnilo podrobnejšie stanovisko 1. marca. Okrem iného v ňom o situácii po vražde píšu:

„Aj my členovia jednej z najväčších cirkví na Slovensku priznávame svoj diel zodpovednosti za tento stav. Aj my sme sa vzdialili od svojich ideálov a Boha, v ktorého veríme. Boli sme a sme príliš pasívni, pomýlení, pohodlní, ustráchaní... Naše životy len málo zodpovedajú evanjeliu, ktoré máme prinášať do spoločnosti. Zastavení brutálnou udalosťou prehodnocujeme i naše vlastné postoje k veciam verejným.

Nezmyselná smrť môže mať len vtedy aspoň nejaký zmysel, keď prinesie spravodlivosť a uzdravovanie celej spoločnosti. Obeť, ktorú statočný novinár priniesol pre nás všetkých, nech nás prebudí z pohodlnej ľahostajnosti a povzbudí k širokej náprave vecí verejných a k novému začiatku.“

Ekumenická bohoslužba, ktorá sa v roku 2005 uskutočnila v modlitebni Cirkvi bratskej v Bratislave. Ilustračné foto: TASR – Daniel Veselský

Lukáš Obšitník pred 712 d

„Z lidí, kteří vidí za vším Sorose, si dělají nejvíc srandu lidé, kteří vidí za vším Putina (alternativně Číňana),“ napísal v trefnej poznámke Jan Zahradil, český europoslanec za ODS. „Konspirační genotypy se přitahují? :-) Ale vážně: Putin zde v regionu zcela nepochybně tlačí vlastní 'agendu'. Soros též. Přiznáme-li si to první, přiznejme si i to druhé.“

Foto: zahradil.cz

Jaroslav Daniška pred 714 d

Robert Fico dráždi ulicu. Práve sa mu podarilo upriamiť pozornosť na seba, čo je jediné pozitívum z jeho vystúpení po týždni. Nervy neudržal ani policajný prezident Gašpar, ktorý dáva trestné oznámenie za výroky opozičných politikov.

Vydráždi ale Fico aj poslancov Mosta? Štátny tajomník na obrane Róbert Ondrejcsák rád píše o hodnotách Západu, teraz ich nahlas ignoruje, štátny tajomník Ivan Švejna na ministerstve práce bol dlhšie na ceste do otroctva, zdá sa, že už je za hranicou, týka sa to aj bývalého ministra obrany za SDKÚ Martina Fedora, právnika Petra Kresáka či univerzitnej pedagogičky Kataríny Cséfalvayovej. Všetci teraz mlčia a čakajú. Je to smutný a tragický pohľad.

Ponižujúce je, ako ich zahanbil ešte aj minister Marek Maďarič, komunista z roku 1989, ktorý sa svojej funkcie vzdal. Kto by bol povedal, že František Šebej a Lucia Žitňanská budú raz sedieť v proti-Sorosovej vláde?

Alebo inak: Myslím si, že toto už atlantisti z Mosta nerozchodia, Fico to vie a práve začal predvolebnú kampaň, s Kaliňákom a natvrdo. Kedy to pochopia aj ostatní?

Jaroslav Daniška pred 714 d

Marek Vagovič na pohrebe svojho kolegu Jána Kuciaka predniesol krátky príhovor. Oplatí sa ho prečítať si, už preto, že Marek sa vyhýba vystupovaniu na mítingoch, okrem iného povedal:

„Bol veľmi mladý, plný ideálov, celý život mal pred sebou. Veril, že raz budeme žiť v krajine, kde nebudú mať prevahu skorumpovaní politici a mafia v bielych golieroch. Každý deň im dal poriadne zabrať, suploval políciu, prokuratúru aj súdy.

Keďže mal mimoriadny talent, veľmi rýchlo si vytvoril široký okruh nepriateľov. Napriek tomu ani na chvíľu nepoľavil, pretože to nerobil pre seba, slávu alebo peniaze. Janko neúnavne bojoval za nás všetkých, aby sme sa mali lepšie a mohli pokojne spávať.“

Smútočný príhovor zakončil vetou Pravda zvíťazí. Dnes bol Marek hosťom aj v diskusii rádia Lumen, reláciu si možno vypočuť v archíve.