Krátke správy redakcie

Lukáš Krivošík pred 754 d

Vražda investigatívneho novinára nenecháva ľahostajných ani slovenských protestantov. Predsedníctvo Rady Cirkvi bratskej dnes podporilo požiadavky iniciatívy Za slušné Slovensko:

1) Dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov.

2) Novú dôveryhodnú vládu, ktorej súčasťou nebudú ľudia, u ktorých existujú podozrenia z korupcie a prepojenia na organizovaný zločin.

Pod tieto požiadavky sa podpísali Štefan Evin, predseda Rady Cirkvi bratskej, Miroslav Moravský, podpredseda Rady Cirkvi bratskej a Ján Henžel, tajomník Rady Cirkvi bratskej.

Predsedníctvo Evanjelickej cirkvi a. v. zverejnilo svoje stanovisko už 27. februára. Vyjadrilo v ňom otrasenie z vraždy, sústrasť príbuzným a želanie dôkladného vyšetrenia činu.

Skupina osobností z radov ECAV zverejnilo podrobnejšie stanovisko 1. marca. Okrem iného v ňom o situácii po vražde píšu:

„Aj my členovia jednej z najväčších cirkví na Slovensku priznávame svoj diel zodpovednosti za tento stav. Aj my sme sa vzdialili od svojich ideálov a Boha, v ktorého veríme. Boli sme a sme príliš pasívni, pomýlení, pohodlní, ustráchaní... Naše životy len málo zodpovedajú evanjeliu, ktoré máme prinášať do spoločnosti. Zastavení brutálnou udalosťou prehodnocujeme i naše vlastné postoje k veciam verejným.

Nezmyselná smrť môže mať len vtedy aspoň nejaký zmysel, keď prinesie spravodlivosť a uzdravovanie celej spoločnosti. Obeť, ktorú statočný novinár priniesol pre nás všetkých, nech nás prebudí z pohodlnej ľahostajnosti a povzbudí k širokej náprave vecí verejných a k novému začiatku.“

Ekumenická bohoslužba, ktorá sa v roku 2005 uskutočnila v modlitebni Cirkvi bratskej v Bratislave. Ilustračné foto: TASR – Daniel Veselský

Lukáš Obšitník pred 754 d

„Z lidí, kteří vidí za vším Sorose, si dělají nejvíc srandu lidé, kteří vidí za vším Putina (alternativně Číňana),“ napísal v trefnej poznámke Jan Zahradil, český europoslanec za ODS. „Konspirační genotypy se přitahují? :-) Ale vážně: Putin zde v regionu zcela nepochybně tlačí vlastní 'agendu'. Soros též. Přiznáme-li si to první, přiznejme si i to druhé.“

Foto: zahradil.cz

Jaroslav Daniška pred 756 d

Robert Fico dráždi ulicu. Práve sa mu podarilo upriamiť pozornosť na seba, čo je jediné pozitívum z jeho vystúpení po týždni. Nervy neudržal ani policajný prezident Gašpar, ktorý dáva trestné oznámenie za výroky opozičných politikov.

Vydráždi ale Fico aj poslancov Mosta? Štátny tajomník na obrane Róbert Ondrejcsák rád píše o hodnotách Západu, teraz ich nahlas ignoruje, štátny tajomník Ivan Švejna na ministerstve práce bol dlhšie na ceste do otroctva, zdá sa, že už je za hranicou, týka sa to aj bývalého ministra obrany za SDKÚ Martina Fedora, právnika Petra Kresáka či univerzitnej pedagogičky Kataríny Cséfalvayovej. Všetci teraz mlčia a čakajú. Je to smutný a tragický pohľad.

Ponižujúce je, ako ich zahanbil ešte aj minister Marek Maďarič, komunista z roku 1989, ktorý sa svojej funkcie vzdal. Kto by bol povedal, že František Šebej a Lucia Žitňanská budú raz sedieť v proti-Sorosovej vláde?

Alebo inak: Myslím si, že toto už atlantisti z Mosta nerozchodia, Fico to vie a práve začal predvolebnú kampaň, s Kaliňákom a natvrdo. Kedy to pochopia aj ostatní?

Jaroslav Daniška pred 756 d

Marek Vagovič na pohrebe svojho kolegu Jána Kuciaka predniesol krátky príhovor. Oplatí sa ho prečítať si, už preto, že Marek sa vyhýba vystupovaniu na mítingoch, okrem iného povedal:

„Bol veľmi mladý, plný ideálov, celý život mal pred sebou. Veril, že raz budeme žiť v krajine, kde nebudú mať prevahu skorumpovaní politici a mafia v bielych golieroch. Každý deň im dal poriadne zabrať, suploval políciu, prokuratúru aj súdy.

Keďže mal mimoriadny talent, veľmi rýchlo si vytvoril široký okruh nepriateľov. Napriek tomu ani na chvíľu nepoľavil, pretože to nerobil pre seba, slávu alebo peniaze. Janko neúnavne bojoval za nás všetkých, aby sme sa mali lepšie a mohli pokojne spávať.“

Smútočný príhovor zakončil vetou Pravda zvíťazí. Dnes bol Marek hosťom aj v diskusii rádia Lumen, reláciu si možno vypočuť v archíve.

Martin Hanus pred 756 d

Momentálne na Slovensku nemáme príliš mentálnu kapacitu vnímať, čo sa deje okolo nás, ale minimálne dve udalosti zo včerajška sa nás týkajú nemenej ako dianie u nás. V Nemecku napokon bude vládnuť Angela Merkelová aj štvrtýkrát, rozhodli o tom státisíce členov SPD, ktoré vo vnútrostraníckom referende prekvapivo jasne (66 percent za) schválili vstup doráňanej SPD do vlády. Ich hlas bol z pohľadu sebazáchovy strany rozumný aj napriek tomu, že sociálni demokrati porušili svoje predvolebné aj povolebné predsavzatia už nikdy viac nevládnuť pod Merkelovou. Alternatívou však boli predčasné voľby a zrejme ešte väčší prepad SPD.

Celkom iná budúcnosť čaká Taliansko, ktoré po včerajších voľbách s jasnou prevahou ovládli sily, ktoré sú veľmi kritické voči EÚ aj voči členstvu Talianska v eurozóne. Ak sa Merkelová s Macronom budú dohadovať na novej, zjednotenejšej verzii EÚ, z Ríma sa bude ozývať pískanie.

Pôvodne sa čakalo, že zvíťazí stredo-pravá koalícia pod taktovkou Silvia Berlusconiho, ktorá získa buď sama väčšinu, alebo ju nezíska a potom dôjde ku kompromisu medzi Berlusconiho Forza Italia a ľavicovou Demokratickou stranou expremiéra Mattea Renziho. V takýto scenár dúfali aj v EÚ.

Lenže všetko je inak. Stredopravý blok síce zvíťazil s viac ako 36 percentami, ale v rámci tohto bloku nečakane triumfoval s 18 percentami Matteo Salvini, jeho Liga má zhruba o štyri percentá viac než Berlusconi. Salvini niekdajšiu stranu severotalianskych autonomistov pretransformoval na niečo podobné Le Penovej Národnému frontu – už neútočí na Rím, ale na Brusel, žiada vystúpenie Talianska z eurozóny, vystupuje najtvrdšie proti imigrácii. 

Ďalším veľkým víťazom volieb je Hnutie piatich hviezd na čele s 31-ročným Luigim di Maiom. Zreteľne prekročilo hranicu 30 percent, a kým Salvini dobýjal sever Talianska, hnutie šokujúcim spôsobom ovládlo juh Talianska aj ostrovy ako Sicília. Toto hnutie, ktoré založil Beppe Grillo, nemá žiaden jasný program, ním bol len hnev a protest v podobe vztýčeného ukazováka, Grillovci raz boli za vystúpenie z eurozóny, potom zas nie tak celkom. V každom prípade, protest v podobe Salviniho a tohto hnutia získal vo voľbách 50 percent. 

Najväčším porazeným je expremiér Matteo Renzi, ktorý ešte pred dvoma-troma rokmi suverénne ovládal stredo-ľavé spektrum a zdalo sa, že Taliansko v ňom našlo nového vodcu po ére Berrlusconiho. To všetko je nateraz passé, Renzi padol pod 20 percent (ešte v eurovoľbách v roku 2014 ich mal 40), dokonca stratil aj mnohé mestá v klasicky ľavicovom Toskánsku, čo sa mu asi neprisnilo ani v najhoršej nočnej more.

Je celkom nejasné, čo sa bude diať ďalej. Establišment v podobe Renziho aj Berlusconiho utrpel porážku, víťazov Salviniho a Hnutie piatich hviezd spája línia proti Bruselu aj systému, ale kultúrne sú to cudzie svety. Pred Talianmi sú preto ďalšie krušné týždne.  

Matteo Salvini reaguje počas príchodu na tlačovú konferenciu po zverejnení predbežných výsledkov nedeľňajších parlamentných volieb v Taliansku, v centrále strany v Miláne 5. marca 2018.

Lukáš Obšitník pred 756 d

Sýrsku oblasť Ghúta nemá pod kontrolou protiasadovská opozícia, ale teroristi a Asadova vláda má právo sa brániť, upozorňuje direktor saleziánov v sýrskom Damasku Mounir Hanachi a vyzýva na objektívne informovanie.

„Ghúta nie je oblasť, kde sú obete prenasledované režimom, ako sa o tom informuje. Je to presne naopak. Sú to roky, čo odtiaľ strieľajú na hlavné mesto, zabíjajú nevinných, civilistov. Koľko je mŕtvych detí, o ktorých nik nehovorí? Títo nie sú opozícia, sú to teroristi, pochádzajú z rôznych častí sveta a sýrska armáda má právo brániť dôstojnosť Sýrčanov a krajiny,“ napísal Hanachi v liste saleziánskej agentúre ANS.

„Píšem vám v týchto dňoch, keď hlavné mesto Sýrie prežíva ťažké chvíle. V týchto siedmich rokoch vojny v Sýrii to tak bolo vždy, ale teraz trpíme ešte viac. Na hlavné mesto dopadajú mnohé strely a bomby z Ghúty, z periférie Damasku, ktorá je plná džihádistov ISIS a mnohých islamistických fundamentalistických skupín. Mnoho striel spôsobuje mnoho civilných obetí i medzi deťmi, mnohé školy sú zatvorené. V celom Damasku je zákaz vychádzania. Ľudia, najmä deti, prežívajú ohromný strach. Aj my v našom saleziánskom stredisku pre mladých sme zrušili všetky aktivity. Deti a mladí iba sem-tam prichádzajú autobusom do strediska; nechať ich len tak prechádzať cez mesto by mohlo byť veľmi nebezpečné. Všetkým sme povedali, aby zostávali doma, až kým sa situácia nezlepší. Čo zatiaľ nenastáva. Dúfam, že tento môj hlas príde až k vám, chcem prerušiť toto mlčanie, ktoré je okolo tejto tragédie, čo prežíva sýrsky ľud.“

„Väčšina z toho, čo sa v posledných rokoch píše o Sýrii, je manipulácia. Prečo sa nás nikto nepýta na to, čo sa tu deje? Prosím vás, nežiadame nič iné, len aby sa písalo o tom, čo tu zažívame posledných sedem rokov,“ napísal don Hanachi.

Saleziáni pôsobia v Sýrii od roku 1948. V súčasnosti tu majú osem svojich členov, v Damasku majú stredisko pre mladých, centrum pre prípravu na povolanie a spravujú kostol; v Aleppe majú centrum pre mladých a kostol. Saleziánske dielo v Kafrúne dočasne pre vojnové pomery prerušilo svoju činnosť.

Foto: infoans.org

Jaroslav Daniška pred 756 d

Včerajšie Oskary boli ďalším sklamaním v rade, odkedy sa filmové ceny zideologizovali a riešia najmä politiku a kvóty (pre farebných či ženy), sa oplatí sledovať najmä kategóriu najlepší cudzojazyčný film. Aj tu ale teraz vyhral film s trans-gender témou Fantastická žena, zaujímavejší ako víťaz boli zvyšní nominovaní. O troch filmoch sme už na Postoji s priazňou písali (Bez lásky, O duši a tele, Štvorec), štvrtý film (L´insulte) o vypuknutí náboženského násilia na Blízkom východe u nás ešte v distribúcii nebol.

Všetky tri filmy, o ktorých som písal, sú výborné. Fakt, že Oskara nedostal už druhýkrát nominovaný režisér Andrej Zvjagincev (predtým Leviathan v roku 2014), začína páchnuť tým, že ho nezíska najmä kvôli tomu, že je Rus. Zvjagincev je mimoriadny zjav, robí výborné filmy, nikto dnes nevypovedá o kríze v rodine originálnejšie a dramatickejšie ako on. Oskara si zaslúži nielen za posledný film.

Pro forma dodajme, že najlepším filmom bol vyhlásený film Podoba vody, jeho režisér del Toro získal Oskara za najlepšiu réžiu, najlepší herec je Gary Oldman za Churchilla, najlepšia ženská postava je podľa poroty Frances McDormand za film o troch bilbordoch, pozoruhodný Dunkirk získal troch Oskarov.

Foto: Prayitno/flickr.com

Adam Takáč pred 756 d

Pápež František ustanovil novú liturgickú spomienku venovanú Panne Márii. Od tohto roka by sa mala v pondelok po Turíčnej nedeli, známom ako svätodušný pondelok, sláviť spomienka Panny Márie, Matky Cirkvi.

„Najvyšší veľkňaz František pozorne uvážil, nakoľko môže povýšenie tejto úcty podporiť rast zmyslu pre materstvo Cirkvi v pastieroch, v zasvätených a vo veriacich, ako tiež pravú mariánsku úctu, a stanovil, aby sa spomienka na Blahoslavenú Pannu Máriu, Matku Cirkvi zapísala do Rímskeho kalendára na pondelok po Turícach a slávila sa každý rok,“ píše sa v dekréte, ktorý zverejnila Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí.

Jej prefekt, kardinál Robert Sarah v komentári k dekrétu, z ktorého cituje Vatikánsky rozhlas, dodáva: „Nádejam sa, že toto slávenie, rozšírené na celú Cirkev, pripomenie všetkým Kristovým nasledovníkom, že ak chceme rásť v Božej láske a napĺňať sa ňou, potrebujeme zakoreniť náš život v troch skutočnostiach: Kríži, Hostii a Panne Márii – Crux, Hostia et Virgo. Toto sú tri tajomstvá, ktoré Boh daroval svetu na budovanie, zúrodnenie a posvätenie nášho vnútorného života, aby nás privádzali k Ježišovi Kristovi. Sú to tri tajomstvá na kontemplovanie v tichu.“

Foto: Pápež František sa dotýka sochy Panny Márie v svätyni na mieste jej zjavení v portugalskej Fátime. TASR/AP

Martin Hanus pred 757 d

Keď som si to najskôr prečítal kdesi na facebooku, myslel som si, že ide len o paródiu. Ale Ján Čarnogurský v mene Správnej rady Slovensko-ruskej spoločnosti naozaj napísal tento text: „Slovensko-ruská spoločnosť so znepokojením pozoruje súčasné dianie na Slovensku, najmä pokusy opozičných a iných skupín zneužiť tragickú udalosť vraždy novinára a jeho priateľky na destabilizáciu ústavného poriadku. (...) Opozícia a ďalšie skupiny chcú potlačiť kriminalistiku a nastoliť chaotickú politiku. Igor Matovič má byť zárukou, že vyšetrovanie vraždy sa povedie odborne? Osobitnú pozornosť vyvoláva v nás správa, že v týchto dňoch prišiel na Slovensko odborník Georga Sorosa na farebné revolúcie – čítaj: na protiústavné zvrhávanie vlád a parlamentov! Jeho príchod stavia aj vraždu Jána Kuciaka do nového svetla. Keď pred štyrmi rokmi Majdan na Ukrajine ochaboval, zrazu sa objavili snajperi a postrieľali asi stovku demonštrantov a policajtov – berkutovcov. V prvých dňoch a týždňoch tie isté médiá, ktoré aj u nás chcú zneužiť vraždu Jána Kuciaka na destabilizáciu vlády, obviňovali zo streľby exprezidenta Janukoviča. Dnes vieme, práve zo západných zdrojov, že snajperov si objednali vtedajší demonštranti proti Janukovičovi a dnešní ústavní činitelia kyjevskej Ukrajiny. Potreboval niekto vraždu Jána Kuciaka, aby vyhnal neinformovaných ľudí do ulíc proti vláde, ktorá niektorým kruhom na Západe nevyhovuje? Veď inak vražda Jána Kuciaka nedáva zmysel. Obraciame sa na slovenských vlastencov, aby sa nedali zneužiť. Treba tlačiť na ministra vnútra Róberta Kaliňáka a na prezidenta policajného zboru Tibora Gašpara, aby viedli vyšetrovanie vraždy novinára a jeho priateľky s absolútne najvyššou intenzitou a čas od času informovali verejnosť, nakoľko to priebeh vyšetrovania umožní. Prichádza do úvahy aj vytvorenie paralelného vyšetrovacieho výboru opozície a demonštrantov, ktorý nech taktiež vedie vyšetrovanie a nech taktiež čas od času zverejní výsledky. Nedovoľme, aby sa George Soros smial ako posledný.“

Soros sa teda podľa Jána Čarnogurského rozhodol zvrhnúť tretiu Ficovu vládu, ktorá chce Slovensko dostať do superintegrovaného jadra EÚ okolo Merkelovej Nemecka – a týmto prevratom nastoliť vládu s euroskeptickou Sulíkovou SaS, Matovičovým OĽaNO a Kollárovým hnutím Sme rodina. George Soros si našiel na staré kolená akési zvláštne koníčky. 

FOTO TASR – Martin Baumann
 

Adam Takáč pred 757 d

Už tento mesiac by mala vyjsť nová apoštolská exhortácia od hlavy Katolíckej cirkvi pápeža Františka. Hoci túto informáciu zatiaľ Svätá stolica nepotvrdila, o novom pápežskom dokumente hovoril v nedávnom rozhovore kardinál Oscar Rodriguez Maradiaga.

Témou novej apoštolskej exhortácie súčasného pápeža má byť svätosť. „Začul som zatiaľ len veľmi z diaľky hlas, ktorý hovorí, že pápež pripravuje pekný dokument o svätosti. Všetci sme povolaní ku svätosti. Ak nepočúvame toto volanie, reforma nepôjde,“ povedal kardinál Maradiaga, ktorý je členom deväťčlenného poradného orgánu, ktorý pomáha pápežovi pri reforme Rímskej kúrie.

Po Evangelii gaudium z roku 2013 a Amoris laetitiaz roku 2016, pôjde o Františkovu tretiu apoštolskú exhortáciu.

Nový pápežský dokument by mal byť podpísaný na sviatok sv. Jozefa (19. marca) pri príležitosti piateho výročia pontifikátu argentínskeho pápeža. 

Foto: Kópie exhortácie pápeža Františka Amoris laetitia. TASR/AP

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €