Krátke správy redakcie

Adam Takáč pred 537 d

Pápež František ustanovil novú liturgickú spomienku venovanú Panne Márii. Od tohto roka by sa mala v pondelok po Turíčnej nedeli, známom ako svätodušný pondelok, sláviť spomienka Panny Márie, Matky Cirkvi.

„Najvyšší veľkňaz František pozorne uvážil, nakoľko môže povýšenie tejto úcty podporiť rast zmyslu pre materstvo Cirkvi v pastieroch, v zasvätených a vo veriacich, ako tiež pravú mariánsku úctu, a stanovil, aby sa spomienka na Blahoslavenú Pannu Máriu, Matku Cirkvi zapísala do Rímskeho kalendára na pondelok po Turícach a slávila sa každý rok,“ píše sa v dekréte, ktorý zverejnila Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí.

Jej prefekt, kardinál Robert Sarah v komentári k dekrétu, z ktorého cituje Vatikánsky rozhlas, dodáva: „Nádejam sa, že toto slávenie, rozšírené na celú Cirkev, pripomenie všetkým Kristovým nasledovníkom, že ak chceme rásť v Božej láske a napĺňať sa ňou, potrebujeme zakoreniť náš život v troch skutočnostiach: Kríži, Hostii a Panne Márii – Crux, Hostia et Virgo. Toto sú tri tajomstvá, ktoré Boh daroval svetu na budovanie, zúrodnenie a posvätenie nášho vnútorného života, aby nás privádzali k Ježišovi Kristovi. Sú to tri tajomstvá na kontemplovanie v tichu.“

Foto: Pápež František sa dotýka sochy Panny Márie v svätyni na mieste jej zjavení v portugalskej Fátime. TASR/AP

Martin Hanus pred 537 d

Keď som si to najskôr prečítal kdesi na facebooku, myslel som si, že ide len o paródiu. Ale Ján Čarnogurský v mene Správnej rady Slovensko-ruskej spoločnosti naozaj napísal tento text: „Slovensko-ruská spoločnosť so znepokojením pozoruje súčasné dianie na Slovensku, najmä pokusy opozičných a iných skupín zneužiť tragickú udalosť vraždy novinára a jeho priateľky na destabilizáciu ústavného poriadku. (...) Opozícia a ďalšie skupiny chcú potlačiť kriminalistiku a nastoliť chaotickú politiku. Igor Matovič má byť zárukou, že vyšetrovanie vraždy sa povedie odborne? Osobitnú pozornosť vyvoláva v nás správa, že v týchto dňoch prišiel na Slovensko odborník Georga Sorosa na farebné revolúcie – čítaj: na protiústavné zvrhávanie vlád a parlamentov! Jeho príchod stavia aj vraždu Jána Kuciaka do nového svetla. Keď pred štyrmi rokmi Majdan na Ukrajine ochaboval, zrazu sa objavili snajperi a postrieľali asi stovku demonštrantov a policajtov – berkutovcov. V prvých dňoch a týždňoch tie isté médiá, ktoré aj u nás chcú zneužiť vraždu Jána Kuciaka na destabilizáciu vlády, obviňovali zo streľby exprezidenta Janukoviča. Dnes vieme, práve zo západných zdrojov, že snajperov si objednali vtedajší demonštranti proti Janukovičovi a dnešní ústavní činitelia kyjevskej Ukrajiny. Potreboval niekto vraždu Jána Kuciaka, aby vyhnal neinformovaných ľudí do ulíc proti vláde, ktorá niektorým kruhom na Západe nevyhovuje? Veď inak vražda Jána Kuciaka nedáva zmysel. Obraciame sa na slovenských vlastencov, aby sa nedali zneužiť. Treba tlačiť na ministra vnútra Róberta Kaliňáka a na prezidenta policajného zboru Tibora Gašpara, aby viedli vyšetrovanie vraždy novinára a jeho priateľky s absolútne najvyššou intenzitou a čas od času informovali verejnosť, nakoľko to priebeh vyšetrovania umožní. Prichádza do úvahy aj vytvorenie paralelného vyšetrovacieho výboru opozície a demonštrantov, ktorý nech taktiež vedie vyšetrovanie a nech taktiež čas od času zverejní výsledky. Nedovoľme, aby sa George Soros smial ako posledný.“

Soros sa teda podľa Jána Čarnogurského rozhodol zvrhnúť tretiu Ficovu vládu, ktorá chce Slovensko dostať do superintegrovaného jadra EÚ okolo Merkelovej Nemecka – a týmto prevratom nastoliť vládu s euroskeptickou Sulíkovou SaS, Matovičovým OĽaNO a Kollárovým hnutím Sme rodina. George Soros si našiel na staré kolená akési zvláštne koníčky. 

FOTO TASR – Martin Baumann
 

Adam Takáč pred 537 d

Už tento mesiac by mala vyjsť nová apoštolská exhortácia od hlavy Katolíckej cirkvi pápeža Františka. Hoci túto informáciu zatiaľ Svätá stolica nepotvrdila, o novom pápežskom dokumente hovoril v nedávnom rozhovore kardinál Oscar Rodriguez Maradiaga.

Témou novej apoštolskej exhortácie súčasného pápeža má byť svätosť. „Začul som zatiaľ len veľmi z diaľky hlas, ktorý hovorí, že pápež pripravuje pekný dokument o svätosti. Všetci sme povolaní ku svätosti. Ak nepočúvame toto volanie, reforma nepôjde,“ povedal kardinál Maradiaga, ktorý je členom deväťčlenného poradného orgánu, ktorý pomáha pápežovi pri reforme Rímskej kúrie.

Po Evangelii gaudium z roku 2013 a Amoris laetitiaz roku 2016, pôjde o Františkovu tretiu apoštolskú exhortáciu.

Nový pápežský dokument by mal byť podpísaný na sviatok sv. Jozefa (19. marca) pri príležitosti piateho výročia pontifikátu argentínskeho pápeža. 

Foto: Kópie exhortácie pápeža Františka Amoris laetitia. TASR/AP

Ján Duda pred 538 d

Evanjelium 3. pôstnej nedele (4. 3. 2018) je o tom, že Ježiš sa pustil do očisťovania chrámu (Jn 2,13-25). Duchovná očista je aj posolstvom 3. pôstnej nedele.

(1) Evanjelista pristúpil k prekvapujúcej interpretácii očistenia chrámu: novým chrámom sa stal Ježiš svojím krížom, ktorým nás vykúpil (= zborte tento chrám a za 3 dni ho postavím: hovoril im o chráme svojho tela). Je to Ježiš, ktorý je „vodou“ nášho duchovného očisťovania.

(2) Apoštol Pavol píše: „Neviete, že vaše telo je chrámom Ducha Svätého... že vaše telá sú Kristovými údmi“ (1Kor 6,15.19). „Neviete, že ste Boží chrám?“ (1Kor 3,16). Na túto tému napísal Pius XII. encykliku „Mystici corporis“, tajomné Kristovo telo, ktorým je Cirkev. Cirkevné spoločenstvá je potrebné taktiež očisťovať.

(3) Aj náš osobný duchovný život je potrebné očisťovať. To už je výzva k dobrej veľkonočnej spovedi. Ale nemal by to byť jediný spôsob, sú aj iné. Naznačuje to nedeľná Modlitba dňa: „Bože, ty nás učíš, že pôst, modlitba a skutky kresťanskej lásky sú liekom proti hriechu...“ (Misál, 108). To sú tiež prostriedky duchovného procesu, ktorým sa očisťujeme.

Zrnko duchovnej múdrosti: ak nevieš ako na to, urob ako sv. František Asisský: sústreď svoj záujem na kostol, na bohoslužby. A Pán ti ukáže ako ďalej. Nech nás stravuje horlivosť za Pánov chrám.

Požehnaný pôstny čas prajem všetkým.

Ján Duda

 

Foto: www.verbumdomini.sk

Imrich Gazda pred 539 d

Gréckokatolícky biskup Milan Lach sa dnes na facebooku vyjadril k vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.  

„Ohavná dvojnásobná vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice sú znakom toho, že Slovensko sa dostalo do situácie, keď nielenže je ohrozená demokracia, ale mnohí už strácajú nádej, že sa niečo zmení k lepšiemu,“ napísal slovenský biskup pôsobiaci v USA. 

„Vražda dvoch mladých ľudí, ktorí sú hrdinami boja za ideál, po ktorom tak veľmi túži každý mladý človek, nás nemôže nechať ľahostajnými, ak máme ešte aspoň trochu nádej, že sa naša spoločnosť môže naozaj hlásiť k typu spoločnosti, ktorej ide o spoločné dobro. Často deklarované hlásenie sa ku kresťanským hodnotám sa ináč stane len pokryteckým sloganom na vytĺkanie politického kapitálu,“ pokračoval biskup, ktorý sa v sobotu bude za oboch zavraždených modliť počas božskej liturgie.

„Smrť Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny môžeme prirovnať k nezištnej obeti za iných na ceste hľadania pravdy a budovania sveta, v ktorom môžeme my a naše deti žiť ľudskejší a dôstojnejší život... Prosím, nezabudnime na nich,“ dodal biskup Lach.

Rovnako otvorený tón zvolil v kázni počas piatkového pohrebu Martiny Kušnírovej košický pomocný biskup Marek Forgáč.

Foto – Peter Balberčák

Postoj pred 540 d

Pohreby zavraždených Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka sa budú konať dnes a zajtra. Dnes popoludní o tretej hodine bude pochovaná Martina Kušnírová v obci Gregorovce pri Prešove. Pohreb Jána Kuciaka bude v sobotu rovnako o tretej popoludní v Štiavniku pri Bytči. 

Po celom Slovensku sa dnes budú konať aj zhromaždenia na uctenie ich pamiatky, celý zoznam miest nájdete tu.

Jozef Majchrák pred 541 d

Vládny splnomocnenec pre rýchlostné cesty a člen poslaneckého klubu Mosta Igor Janckulík zvažuje odchod z vládnej koalície. 

„Momentálne, po týchto informáciach týkajúcich sa prípadu vraždy novinára, ale aj situácie v koalícii, ktoré však mám len sprostredkovane z médií, nie som za zotrvanie v koalícii. Chcem však počkať na avizované zasadnutie poslaneckého klubu Mosta-Híd a aj na základe toho vyplynie moje ďalšie rozhodnutie,“ píše sa vo vyjadrení, ktoré Janckulík poskytol Postoju. 

Igor Janckulík bol v ostatných voľbách zvolený do parlamentu za stranu Sieť. Po rozpade Siete sa stal členom poslaneckého klubu Mosta a je aj župným poslancom v Žilinskom kraji.

Foto: TASR/Michal Svítok.

Lukáš Krivošík pred 541 d

Vnútropolitické dosahy vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa vyvíjajú z minúty na minútu, no brutálny skutok bude mať vplyv aj na obraz Slovenska vo svete. V stredu večer, keď píšem túto poznámku, svieti posledný text Jána Kuciaka vysoko na webovej stránke nemeckých denníkov Die Welt a Bild či švajčiarskeho denníka Blick a v Bruseli sídliaceho týždenníka Politico Europe.

Investigatívny článok zavraždeného redaktora Aktuality.sk je tak vďaka vydavateľovi tohto spravodajského webu, spoločnosti Ringier Axel Springer, prístupný v angličtine a nemčine celosvetovému publiku. Mnohé ďalšie zahraničné médiá o celej kauze informujú v skratke. V histórii našej žurnalistiky je to bezprecedentná situácia.

Dianie na Slovensku vo svetových médiách nedostáva priestor často, tobôž takýto prominentný. Je smutné, že naša krajina sa medzinárodne zviditeľnila vraždou novinára a investigatívnou reportážou o talianskej mafii, ktorej chápadlá majú siahať až do samého centra štátnej moci.

Žiaľ, na tom, ako nás vnímajú vo svete, sa to odrazí. Stačí si prečítať diskusie zahraničných čitateľov pod článkami o tejto kauze v jednotlivých svetových médiách. Týmto dňom zrejme padol mýtus, rodiaci sa v posledných mesiacoch, o Slovensku ako o nejakom vzornom ostrove, vymykajúcom sa vlne autoritárstva či populizmu ostatných stredoeurópskych krajín.   

Na druhej strane, obraz krajiny vo svete nikdy nie je definovaný s konečnou platnosťou. V polovici 90. rokov sme boli „čiernou dierou“ Európy, no už o pár rokov sa vďaka ekonomike a reformám Slovensko tešilo veľmi dobrej publicite svetových médií ako „tatranský tiger“ či krajina, ktorá sa zo škaredého káčatka zmenila na labuť.

Medzičasom srsť tigra vypĺzla a labuť prišla o svoje perie. No pokiaľ sa otočí kormidlo, existuje dobrá šanca, že sa prestíž Slovenska zregeneruje. V tomto prípade sa to však zrejme nezaobíde bez výmeny kormidelníka.   

Sviečky, ktoré pred Úradom vlády zapálili účastníci spomienkového pochodu na pamiatku zavraždeného páru. Foto: TASR – Dano Veselský  

Martin Hanus pred 541 d

Premiér Robert Fico prežíva svoje najhoršie dni v politike. Bolo to vidieť aj na podvečernej tlačovke, na ktorej demonštratívne vystúpil s J. Blanárom, P. Pellegrinim, J. Richterom a Kaliňákom (najmä tí prví traja by boli počas vystúpenia premiéra najradšej niekde celkom inde). Fico sa ani slovkom nezmienil o odstúpení svojho dlhoročného ministra, Maďarič je pre neho už mesiace zradcom, ktorý teraz svoju zradu dokonal. Zároveň aj premiér cíti, že demisia jeho ministra spúšťa nepredvítateľné procesy, ktoré už on sám nemá pod kontrolou. Preto radšej na túto tému mlčal. O Márii Troškovej a Viliamovi Jasaňovi mlčal rovnako, takisto sa nijako nevyjadril k textu Jána Kuciaka, ktorý by bol celonárodným škandálom aj v prípade, keby mladého, talentovaného novinára nezavraždili.  

A tak tápajúci premiér, ktorý sa vyhýbal tomu najpodstatnejšiemu, zvolil len rutinný útok na opozíciu ("Smrť dvoch ľudí sa pre opozíciu stala obyčajným politickým nástrojom, ktorým chce vyhnať ľudí do ulíc a získať moc."), hoci sám najlepšie vie, že on by ako opozičný líder v rovnakej situácii robil to isté. Teda oproti súčasnej opozícii s jediným rozdielom: už odvčera by volal po páde vlády zlepenca a po rýchlych predčasných voľbách.

Na snímke zľava podpredseda strany Smer-SD  Juraj Blanár, minister vnútra Robert Kaliňák, predseda vlády Robert Fico, podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini a minister práce Ján Richter počas vyhlásenia pre médiá, 28. februára 2018. FOTO TASR – Dano Veselský

Pavol Rábara pred 542 d

Mafiánska organizácia ‘ndrangheta už nezvykne vykonávať vraždy podobné tej, pri ktorej prišli o život Ján Kuciak a jeho priateľka Martina Kušnírová. 

Povedal to taliansky profesor a odborník na mafiu Enzo Ciconte z rímskej univerzity Roma Tre vo vysielaní stanice Rai Radio 3. 

Prítomnosť ‘ndranghety mimo Talianska podľa profesora neprekvapuje, na diskusiu je niečo iné. „Za normálnych okolností sa 'ndrangheta nepúšťa až do vrážd a zvlášť nie do takých ako v prípade Jána Kuciaka, ktorý bol novinárom, známou osobou. Preto je otázne, prečo sa to stalo,“ povedal historik Ciconte, ktorý sa venuje dejinám mafie. 

„Vo všeobecnosti, 'ndrangheta, okrem prípadov z Austrálie v 60. rokoch, nikdy neurobila niečo takéto,“ uviedol Ciconte s tým, že ‘ndrangheta sa z princípu snaží pracovať v tajnosti, bez zbytočných okázalostí. 

Talianska rozhlasová stanica Radio 3 venovala slovenskému prípadu dnes dopoludnia dvadsať minút. V príspevku odzneli základné informácie o zisteniach Jána Kuciaka, ako aj reakcie slovenskej verejnosti, médií a politikov. Jedna z poslucháčok poslala do vysielania odkaz, že kým na Slovensku zomreli možno pre mafiu ľudia, politické strany v Taliansku pred nedeľnými parlamentnými voľbami boj s mafiou v kampani opomínajú. 

Opatrne sa o úlohe mafie v Kuciakovej vražde stavia aj Jaroslav Kmenta z českého Reportér magazínu. 

„Verzia, že Kuciaka mafia zabila, aby mu zabránila napísať o tejto konkrétnej kauze, mi príde veľmi divná. Povedal by som dokonca nepravdepodobná,“ napísal pre Denník N. 

Podľa Kmentu však v súvislosti s talianskou mafiou pripadajú do úvahy ešte dve možnosti – buď vedú stopy do najvyšších poschodí slovenskej politiky a na vražde sa podieľal niektorý zo štátnych orgánov. Alebo ide o popravu, ktorá mala byť dôraznou výstrahou.

Výstraha mohla byť nasmerovaná buď novinárom, alebo slovenským politikom. „Je totiž možné, že práčka špinavých peňazí úplne nevyšla a talianskej mafii sa nevrátili všetky požadované sumy. Alebo dokončeniu transakcií niečo bráni či bránilo,“ napísal český reportér. 

V texte tiež upozornil na rozsiahle razie voči ‘ndranghete zo začiatku tohto roka. Policajti pozatýkali okolo dvesto ľudí a zhabali okolo 150 miliónov eur, pričom zločinecká sieť mala väzby na viac než šesť desiatok firiem nielen v Taliansku, ale aj vo východnej Európe či na Balkáne. „Možno aj to mohlo mať vplyv na eskaláciu situácie na Slovensku,“ myslí si reportér.