Krátke správy redakcie

Adam Takáč pred 627 d

Už tento mesiac by mala vyjsť nová apoštolská exhortácia od hlavy Katolíckej cirkvi pápeža Františka. Hoci túto informáciu zatiaľ Svätá stolica nepotvrdila, o novom pápežskom dokumente hovoril v nedávnom rozhovore kardinál Oscar Rodriguez Maradiaga.

Témou novej apoštolskej exhortácie súčasného pápeža má byť svätosť. „Začul som zatiaľ len veľmi z diaľky hlas, ktorý hovorí, že pápež pripravuje pekný dokument o svätosti. Všetci sme povolaní ku svätosti. Ak nepočúvame toto volanie, reforma nepôjde,“ povedal kardinál Maradiaga, ktorý je členom deväťčlenného poradného orgánu, ktorý pomáha pápežovi pri reforme Rímskej kúrie.

Po Evangelii gaudium z roku 2013 a Amoris laetitiaz roku 2016, pôjde o Františkovu tretiu apoštolskú exhortáciu.

Nový pápežský dokument by mal byť podpísaný na sviatok sv. Jozefa (19. marca) pri príležitosti piateho výročia pontifikátu argentínskeho pápeža. 

Foto: Kópie exhortácie pápeža Františka Amoris laetitia. TASR/AP

Ján Duda pred 628 d

Evanjelium 3. pôstnej nedele (4. 3. 2018) je o tom, že Ježiš sa pustil do očisťovania chrámu (Jn 2,13-25). Duchovná očista je aj posolstvom 3. pôstnej nedele.

(1) Evanjelista pristúpil k prekvapujúcej interpretácii očistenia chrámu: novým chrámom sa stal Ježiš svojím krížom, ktorým nás vykúpil (= zborte tento chrám a za 3 dni ho postavím: hovoril im o chráme svojho tela). Je to Ježiš, ktorý je „vodou“ nášho duchovného očisťovania.

(2) Apoštol Pavol píše: „Neviete, že vaše telo je chrámom Ducha Svätého... že vaše telá sú Kristovými údmi“ (1Kor 6,15.19). „Neviete, že ste Boží chrám?“ (1Kor 3,16). Na túto tému napísal Pius XII. encykliku „Mystici corporis“, tajomné Kristovo telo, ktorým je Cirkev. Cirkevné spoločenstvá je potrebné taktiež očisťovať.

(3) Aj náš osobný duchovný život je potrebné očisťovať. To už je výzva k dobrej veľkonočnej spovedi. Ale nemal by to byť jediný spôsob, sú aj iné. Naznačuje to nedeľná Modlitba dňa: „Bože, ty nás učíš, že pôst, modlitba a skutky kresťanskej lásky sú liekom proti hriechu...“ (Misál, 108). To sú tiež prostriedky duchovného procesu, ktorým sa očisťujeme.

Zrnko duchovnej múdrosti: ak nevieš ako na to, urob ako sv. František Asisský: sústreď svoj záujem na kostol, na bohoslužby. A Pán ti ukáže ako ďalej. Nech nás stravuje horlivosť za Pánov chrám.

Požehnaný pôstny čas prajem všetkým.

Ján Duda

 

Foto: www.verbumdomini.sk

Imrich Gazda pred 629 d

Gréckokatolícky biskup Milan Lach sa dnes na facebooku vyjadril k vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.  

„Ohavná dvojnásobná vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice sú znakom toho, že Slovensko sa dostalo do situácie, keď nielenže je ohrozená demokracia, ale mnohí už strácajú nádej, že sa niečo zmení k lepšiemu,“ napísal slovenský biskup pôsobiaci v USA. 

„Vražda dvoch mladých ľudí, ktorí sú hrdinami boja za ideál, po ktorom tak veľmi túži každý mladý človek, nás nemôže nechať ľahostajnými, ak máme ešte aspoň trochu nádej, že sa naša spoločnosť môže naozaj hlásiť k typu spoločnosti, ktorej ide o spoločné dobro. Často deklarované hlásenie sa ku kresťanským hodnotám sa ináč stane len pokryteckým sloganom na vytĺkanie politického kapitálu,“ pokračoval biskup, ktorý sa v sobotu bude za oboch zavraždených modliť počas božskej liturgie.

„Smrť Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny môžeme prirovnať k nezištnej obeti za iných na ceste hľadania pravdy a budovania sveta, v ktorom môžeme my a naše deti žiť ľudskejší a dôstojnejší život... Prosím, nezabudnime na nich,“ dodal biskup Lach.

Rovnako otvorený tón zvolil v kázni počas piatkového pohrebu Martiny Kušnírovej košický pomocný biskup Marek Forgáč.

Foto – Peter Balberčák

Postoj pred 629 d

Pohreby zavraždených Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka sa budú konať dnes a zajtra. Dnes popoludní o tretej hodine bude pochovaná Martina Kušnírová v obci Gregorovce pri Prešove. Pohreb Jána Kuciaka bude v sobotu rovnako o tretej popoludní v Štiavniku pri Bytči. 

Po celom Slovensku sa dnes budú konať aj zhromaždenia na uctenie ich pamiatky, celý zoznam miest nájdete tu.

Jozef Majchrák pred 630 d

Vládny splnomocnenec pre rýchlostné cesty a člen poslaneckého klubu Mosta Igor Janckulík zvažuje odchod z vládnej koalície. 

„Momentálne, po týchto informáciach týkajúcich sa prípadu vraždy novinára, ale aj situácie v koalícii, ktoré však mám len sprostredkovane z médií, nie som za zotrvanie v koalícii. Chcem však počkať na avizované zasadnutie poslaneckého klubu Mosta-Híd a aj na základe toho vyplynie moje ďalšie rozhodnutie,“ píše sa vo vyjadrení, ktoré Janckulík poskytol Postoju. 

Igor Janckulík bol v ostatných voľbách zvolený do parlamentu za stranu Sieť. Po rozpade Siete sa stal členom poslaneckého klubu Mosta a je aj župným poslancom v Žilinskom kraji.

Foto: TASR/Michal Svítok.

Lukáš Krivošík pred 631 d

Vnútropolitické dosahy vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa vyvíjajú z minúty na minútu, no brutálny skutok bude mať vplyv aj na obraz Slovenska vo svete. V stredu večer, keď píšem túto poznámku, svieti posledný text Jána Kuciaka vysoko na webovej stránke nemeckých denníkov Die Welt a Bild či švajčiarskeho denníka Blick a v Bruseli sídliaceho týždenníka Politico Europe.

Investigatívny článok zavraždeného redaktora Aktuality.sk je tak vďaka vydavateľovi tohto spravodajského webu, spoločnosti Ringier Axel Springer, prístupný v angličtine a nemčine celosvetovému publiku. Mnohé ďalšie zahraničné médiá o celej kauze informujú v skratke. V histórii našej žurnalistiky je to bezprecedentná situácia.

Dianie na Slovensku vo svetových médiách nedostáva priestor často, tobôž takýto prominentný. Je smutné, že naša krajina sa medzinárodne zviditeľnila vraždou novinára a investigatívnou reportážou o talianskej mafii, ktorej chápadlá majú siahať až do samého centra štátnej moci.

Žiaľ, na tom, ako nás vnímajú vo svete, sa to odrazí. Stačí si prečítať diskusie zahraničných čitateľov pod článkami o tejto kauze v jednotlivých svetových médiách. Týmto dňom zrejme padol mýtus, rodiaci sa v posledných mesiacoch, o Slovensku ako o nejakom vzornom ostrove, vymykajúcom sa vlne autoritárstva či populizmu ostatných stredoeurópskych krajín.   

Na druhej strane, obraz krajiny vo svete nikdy nie je definovaný s konečnou platnosťou. V polovici 90. rokov sme boli „čiernou dierou“ Európy, no už o pár rokov sa vďaka ekonomike a reformám Slovensko tešilo veľmi dobrej publicite svetových médií ako „tatranský tiger“ či krajina, ktorá sa zo škaredého káčatka zmenila na labuť.

Medzičasom srsť tigra vypĺzla a labuť prišla o svoje perie. No pokiaľ sa otočí kormidlo, existuje dobrá šanca, že sa prestíž Slovenska zregeneruje. V tomto prípade sa to však zrejme nezaobíde bez výmeny kormidelníka.   

Sviečky, ktoré pred Úradom vlády zapálili účastníci spomienkového pochodu na pamiatku zavraždeného páru. Foto: TASR – Dano Veselský  

Martin Hanus pred 631 d

Premiér Robert Fico prežíva svoje najhoršie dni v politike. Bolo to vidieť aj na podvečernej tlačovke, na ktorej demonštratívne vystúpil s J. Blanárom, P. Pellegrinim, J. Richterom a Kaliňákom (najmä tí prví traja by boli počas vystúpenia premiéra najradšej niekde celkom inde). Fico sa ani slovkom nezmienil o odstúpení svojho dlhoročného ministra, Maďarič je pre neho už mesiace zradcom, ktorý teraz svoju zradu dokonal. Zároveň aj premiér cíti, že demisia jeho ministra spúšťa nepredvítateľné procesy, ktoré už on sám nemá pod kontrolou. Preto radšej na túto tému mlčal. O Márii Troškovej a Viliamovi Jasaňovi mlčal rovnako, takisto sa nijako nevyjadril k textu Jána Kuciaka, ktorý by bol celonárodným škandálom aj v prípade, keby mladého, talentovaného novinára nezavraždili.  

A tak tápajúci premiér, ktorý sa vyhýbal tomu najpodstatnejšiemu, zvolil len rutinný útok na opozíciu ("Smrť dvoch ľudí sa pre opozíciu stala obyčajným politickým nástrojom, ktorým chce vyhnať ľudí do ulíc a získať moc."), hoci sám najlepšie vie, že on by ako opozičný líder v rovnakej situácii robil to isté. Teda oproti súčasnej opozícii s jediným rozdielom: už odvčera by volal po páde vlády zlepenca a po rýchlych predčasných voľbách.

Na snímke zľava podpredseda strany Smer-SD  Juraj Blanár, minister vnútra Robert Kaliňák, predseda vlády Robert Fico, podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini a minister práce Ján Richter počas vyhlásenia pre médiá, 28. februára 2018. FOTO TASR – Dano Veselský

Pavol Rábara pred 631 d

Mafiánska organizácia ‘ndrangheta už nezvykne vykonávať vraždy podobné tej, pri ktorej prišli o život Ján Kuciak a jeho priateľka Martina Kušnírová. 

Povedal to taliansky profesor a odborník na mafiu Enzo Ciconte z rímskej univerzity Roma Tre vo vysielaní stanice Rai Radio 3. 

Prítomnosť ‘ndranghety mimo Talianska podľa profesora neprekvapuje, na diskusiu je niečo iné. „Za normálnych okolností sa 'ndrangheta nepúšťa až do vrážd a zvlášť nie do takých ako v prípade Jána Kuciaka, ktorý bol novinárom, známou osobou. Preto je otázne, prečo sa to stalo,“ povedal historik Ciconte, ktorý sa venuje dejinám mafie. 

„Vo všeobecnosti, 'ndrangheta, okrem prípadov z Austrálie v 60. rokoch, nikdy neurobila niečo takéto,“ uviedol Ciconte s tým, že ‘ndrangheta sa z princípu snaží pracovať v tajnosti, bez zbytočných okázalostí. 

Talianska rozhlasová stanica Radio 3 venovala slovenskému prípadu dnes dopoludnia dvadsať minút. V príspevku odzneli základné informácie o zisteniach Jána Kuciaka, ako aj reakcie slovenskej verejnosti, médií a politikov. Jedna z poslucháčok poslala do vysielania odkaz, že kým na Slovensku zomreli možno pre mafiu ľudia, politické strany v Taliansku pred nedeľnými parlamentnými voľbami boj s mafiou v kampani opomínajú. 

Opatrne sa o úlohe mafie v Kuciakovej vražde stavia aj Jaroslav Kmenta z českého Reportér magazínu. 

„Verzia, že Kuciaka mafia zabila, aby mu zabránila napísať o tejto konkrétnej kauze, mi príde veľmi divná. Povedal by som dokonca nepravdepodobná,“ napísal pre Denník N. 

Podľa Kmentu však v súvislosti s talianskou mafiou pripadajú do úvahy ešte dve možnosti – buď vedú stopy do najvyšších poschodí slovenskej politiky a na vražde sa podieľal niektorý zo štátnych orgánov. Alebo ide o popravu, ktorá mala byť dôraznou výstrahou.

Výstraha mohla byť nasmerovaná buď novinárom, alebo slovenským politikom. „Je totiž možné, že práčka špinavých peňazí úplne nevyšla a talianskej mafii sa nevrátili všetky požadované sumy. Alebo dokončeniu transakcií niečo bráni či bránilo,“ napísal český reportér. 

V texte tiež upozornil na rozsiahle razie voči ‘ndranghete zo začiatku tohto roka. Policajti pozatýkali okolo dvesto ľudí a zhabali okolo 150 miliónov eur, pričom zločinecká sieť mala väzby na viac než šesť desiatok firiem nielen v Taliansku, ale aj vo východnej Európe či na Balkáne. „Možno aj to mohlo mať vplyv na eskaláciu situácie na Slovensku,“ myslí si reportér.

Martin Hanus pred 632 d

Premiér Robert Fico sa naozaj snaží rozptýliť akýkoľvek dojem, že by vyšetrovanie brutálnej vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej mohlo byť nedostatočné či manipulované, s jeho výsledkami chce otvorene oboznamovať šéfredaktora Aktualít.sk Petra Bárdyho, stretol sa so zástupcami zahraničného vydavateľa portálu, práve prebieha jeho stretnutie so šéfredaktormi najvýznamnejších médií. 

Dnešná tlačová konferencia Roberta Fica s Robertom Kaliňákom a policajným prezidentom Tiborom Gašparom sa do marketingových dejín politiky zapíše miliónom eur v hotovosti, ktoré vyložili na stolík. Fico tým chcel ukázať, ako veľmi mu záleží na vyšetrení zločinu, ale ten obraz bol lacný, veľmi lacný. 

Fico s Kaliňákom si tiež vyprosili útoky od opozície aj rôzne mediálne konštrukcie, samozrejme, to v tejto chvíli musia hovoriť. Ich politické prežitie však v prvom aj druhom rade závisí od toho, či Tibor Gašpar a jeho vyšetrovatelia veľmi rýchlo prídu s reálnymi výsledkami, ktoré by súčasne museli smerovať niekam celkom inam než napríklad k talianskej línii prepojenej s regionálnymi politikmi Smeru a s ľuďmi z Úradu vlády (Trošková, Jasaň).

Boli časy, keď Robert Fico pár tlačovkami dokázal zničiť kariéru Mikuláša Dzurindu alebo majstrovsky odraziť útoky opozície. Lenže dnes je situácia taká dramatická, že ani politikovi jeho rangu nepomôže žiaden marketing. 

 

FOTO TASR – Marko Erd

Martin Hanus pred 633 d

Slovenskí novinári sa po roku 1989 ešte neprebudili do takého hrozného rána. Policajný prezident potvrdil, že najpravdepodobnejší motív, prečo bol zavraždený investigatívny reportér Aktualít.sk Ján Kuciak aj spolu so svojou priateľkou Martinou, súvisí s prácou novinára.

Jána Kuciaka som osobne nepoznal, Marek Vagovič, šéf investigatívneho tímu Aktualít.sk, mi však viackrát s obdivom rozprával o zanietení mladého kolegu, ktorý dokázal vypátrať informácie z akejkoľvek databázy či registrov, na čo by často neprišli ani starší a skúsenejší investigatívci.

Až do dnešného rána sme žili v presvedčení, že novinári píšuci o kriminálnom pozadí rôznych osôb síce na Slovensku neraz čelia vyhrážkam, žalobám a nepríjemným súdom, ale inak sme bezpečnou krajinou, kde sa novinári nezabíjajú. Tento pocit sa dnes zmenil.

Naše myšlienky a modlitby patria Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej, ich rodinám aj kolegom z redakcie Aktualít.sk.  

Na snímke novinár Ján Kuciak s priateľkou Martinou, zdroj facebook.