Krátke správy redakcie

Imrich Gazda pred 619 d

Gréckokatolícky biskup Milan Lach sa dnes na facebooku vyjadril k vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.  

„Ohavná dvojnásobná vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice sú znakom toho, že Slovensko sa dostalo do situácie, keď nielenže je ohrozená demokracia, ale mnohí už strácajú nádej, že sa niečo zmení k lepšiemu,“ napísal slovenský biskup pôsobiaci v USA. 

„Vražda dvoch mladých ľudí, ktorí sú hrdinami boja za ideál, po ktorom tak veľmi túži každý mladý človek, nás nemôže nechať ľahostajnými, ak máme ešte aspoň trochu nádej, že sa naša spoločnosť môže naozaj hlásiť k typu spoločnosti, ktorej ide o spoločné dobro. Často deklarované hlásenie sa ku kresťanským hodnotám sa ináč stane len pokryteckým sloganom na vytĺkanie politického kapitálu,“ pokračoval biskup, ktorý sa v sobotu bude za oboch zavraždených modliť počas božskej liturgie.

„Smrť Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny môžeme prirovnať k nezištnej obeti za iných na ceste hľadania pravdy a budovania sveta, v ktorom môžeme my a naše deti žiť ľudskejší a dôstojnejší život... Prosím, nezabudnime na nich,“ dodal biskup Lach.

Rovnako otvorený tón zvolil v kázni počas piatkového pohrebu Martiny Kušnírovej košický pomocný biskup Marek Forgáč.

Foto – Peter Balberčák

Postoj pred 619 d

Pohreby zavraždených Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka sa budú konať dnes a zajtra. Dnes popoludní o tretej hodine bude pochovaná Martina Kušnírová v obci Gregorovce pri Prešove. Pohreb Jána Kuciaka bude v sobotu rovnako o tretej popoludní v Štiavniku pri Bytči. 

Po celom Slovensku sa dnes budú konať aj zhromaždenia na uctenie ich pamiatky, celý zoznam miest nájdete tu.

Jozef Majchrák pred 620 d

Vládny splnomocnenec pre rýchlostné cesty a člen poslaneckého klubu Mosta Igor Janckulík zvažuje odchod z vládnej koalície. 

„Momentálne, po týchto informáciach týkajúcich sa prípadu vraždy novinára, ale aj situácie v koalícii, ktoré však mám len sprostredkovane z médií, nie som za zotrvanie v koalícii. Chcem však počkať na avizované zasadnutie poslaneckého klubu Mosta-Híd a aj na základe toho vyplynie moje ďalšie rozhodnutie,“ píše sa vo vyjadrení, ktoré Janckulík poskytol Postoju. 

Igor Janckulík bol v ostatných voľbách zvolený do parlamentu za stranu Sieť. Po rozpade Siete sa stal členom poslaneckého klubu Mosta a je aj župným poslancom v Žilinskom kraji.

Foto: TASR/Michal Svítok.

Lukáš Krivošík pred 621 d

Vnútropolitické dosahy vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa vyvíjajú z minúty na minútu, no brutálny skutok bude mať vplyv aj na obraz Slovenska vo svete. V stredu večer, keď píšem túto poznámku, svieti posledný text Jána Kuciaka vysoko na webovej stránke nemeckých denníkov Die Welt a Bild či švajčiarskeho denníka Blick a v Bruseli sídliaceho týždenníka Politico Europe.

Investigatívny článok zavraždeného redaktora Aktuality.sk je tak vďaka vydavateľovi tohto spravodajského webu, spoločnosti Ringier Axel Springer, prístupný v angličtine a nemčine celosvetovému publiku. Mnohé ďalšie zahraničné médiá o celej kauze informujú v skratke. V histórii našej žurnalistiky je to bezprecedentná situácia.

Dianie na Slovensku vo svetových médiách nedostáva priestor často, tobôž takýto prominentný. Je smutné, že naša krajina sa medzinárodne zviditeľnila vraždou novinára a investigatívnou reportážou o talianskej mafii, ktorej chápadlá majú siahať až do samého centra štátnej moci.

Žiaľ, na tom, ako nás vnímajú vo svete, sa to odrazí. Stačí si prečítať diskusie zahraničných čitateľov pod článkami o tejto kauze v jednotlivých svetových médiách. Týmto dňom zrejme padol mýtus, rodiaci sa v posledných mesiacoch, o Slovensku ako o nejakom vzornom ostrove, vymykajúcom sa vlne autoritárstva či populizmu ostatných stredoeurópskych krajín.   

Na druhej strane, obraz krajiny vo svete nikdy nie je definovaný s konečnou platnosťou. V polovici 90. rokov sme boli „čiernou dierou“ Európy, no už o pár rokov sa vďaka ekonomike a reformám Slovensko tešilo veľmi dobrej publicite svetových médií ako „tatranský tiger“ či krajina, ktorá sa zo škaredého káčatka zmenila na labuť.

Medzičasom srsť tigra vypĺzla a labuť prišla o svoje perie. No pokiaľ sa otočí kormidlo, existuje dobrá šanca, že sa prestíž Slovenska zregeneruje. V tomto prípade sa to však zrejme nezaobíde bez výmeny kormidelníka.   

Sviečky, ktoré pred Úradom vlády zapálili účastníci spomienkového pochodu na pamiatku zavraždeného páru. Foto: TASR – Dano Veselský  

Martin Hanus pred 621 d

Premiér Robert Fico prežíva svoje najhoršie dni v politike. Bolo to vidieť aj na podvečernej tlačovke, na ktorej demonštratívne vystúpil s J. Blanárom, P. Pellegrinim, J. Richterom a Kaliňákom (najmä tí prví traja by boli počas vystúpenia premiéra najradšej niekde celkom inde). Fico sa ani slovkom nezmienil o odstúpení svojho dlhoročného ministra, Maďarič je pre neho už mesiace zradcom, ktorý teraz svoju zradu dokonal. Zároveň aj premiér cíti, že demisia jeho ministra spúšťa nepredvítateľné procesy, ktoré už on sám nemá pod kontrolou. Preto radšej na túto tému mlčal. O Márii Troškovej a Viliamovi Jasaňovi mlčal rovnako, takisto sa nijako nevyjadril k textu Jána Kuciaka, ktorý by bol celonárodným škandálom aj v prípade, keby mladého, talentovaného novinára nezavraždili.  

A tak tápajúci premiér, ktorý sa vyhýbal tomu najpodstatnejšiemu, zvolil len rutinný útok na opozíciu ("Smrť dvoch ľudí sa pre opozíciu stala obyčajným politickým nástrojom, ktorým chce vyhnať ľudí do ulíc a získať moc."), hoci sám najlepšie vie, že on by ako opozičný líder v rovnakej situácii robil to isté. Teda oproti súčasnej opozícii s jediným rozdielom: už odvčera by volal po páde vlády zlepenca a po rýchlych predčasných voľbách.

Na snímke zľava podpredseda strany Smer-SD  Juraj Blanár, minister vnútra Robert Kaliňák, predseda vlády Robert Fico, podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini a minister práce Ján Richter počas vyhlásenia pre médiá, 28. februára 2018. FOTO TASR – Dano Veselský

Pavol Rábara pred 621 d

Mafiánska organizácia ‘ndrangheta už nezvykne vykonávať vraždy podobné tej, pri ktorej prišli o život Ján Kuciak a jeho priateľka Martina Kušnírová. 

Povedal to taliansky profesor a odborník na mafiu Enzo Ciconte z rímskej univerzity Roma Tre vo vysielaní stanice Rai Radio 3. 

Prítomnosť ‘ndranghety mimo Talianska podľa profesora neprekvapuje, na diskusiu je niečo iné. „Za normálnych okolností sa 'ndrangheta nepúšťa až do vrážd a zvlášť nie do takých ako v prípade Jána Kuciaka, ktorý bol novinárom, známou osobou. Preto je otázne, prečo sa to stalo,“ povedal historik Ciconte, ktorý sa venuje dejinám mafie. 

„Vo všeobecnosti, 'ndrangheta, okrem prípadov z Austrálie v 60. rokoch, nikdy neurobila niečo takéto,“ uviedol Ciconte s tým, že ‘ndrangheta sa z princípu snaží pracovať v tajnosti, bez zbytočných okázalostí. 

Talianska rozhlasová stanica Radio 3 venovala slovenskému prípadu dnes dopoludnia dvadsať minút. V príspevku odzneli základné informácie o zisteniach Jána Kuciaka, ako aj reakcie slovenskej verejnosti, médií a politikov. Jedna z poslucháčok poslala do vysielania odkaz, že kým na Slovensku zomreli možno pre mafiu ľudia, politické strany v Taliansku pred nedeľnými parlamentnými voľbami boj s mafiou v kampani opomínajú. 

Opatrne sa o úlohe mafie v Kuciakovej vražde stavia aj Jaroslav Kmenta z českého Reportér magazínu. 

„Verzia, že Kuciaka mafia zabila, aby mu zabránila napísať o tejto konkrétnej kauze, mi príde veľmi divná. Povedal by som dokonca nepravdepodobná,“ napísal pre Denník N. 

Podľa Kmentu však v súvislosti s talianskou mafiou pripadajú do úvahy ešte dve možnosti – buď vedú stopy do najvyšších poschodí slovenskej politiky a na vražde sa podieľal niektorý zo štátnych orgánov. Alebo ide o popravu, ktorá mala byť dôraznou výstrahou.

Výstraha mohla byť nasmerovaná buď novinárom, alebo slovenským politikom. „Je totiž možné, že práčka špinavých peňazí úplne nevyšla a talianskej mafii sa nevrátili všetky požadované sumy. Alebo dokončeniu transakcií niečo bráni či bránilo,“ napísal český reportér. 

V texte tiež upozornil na rozsiahle razie voči ‘ndranghete zo začiatku tohto roka. Policajti pozatýkali okolo dvesto ľudí a zhabali okolo 150 miliónov eur, pričom zločinecká sieť mala väzby na viac než šesť desiatok firiem nielen v Taliansku, ale aj vo východnej Európe či na Balkáne. „Možno aj to mohlo mať vplyv na eskaláciu situácie na Slovensku,“ myslí si reportér.

Martin Hanus pred 622 d

Premiér Robert Fico sa naozaj snaží rozptýliť akýkoľvek dojem, že by vyšetrovanie brutálnej vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej mohlo byť nedostatočné či manipulované, s jeho výsledkami chce otvorene oboznamovať šéfredaktora Aktualít.sk Petra Bárdyho, stretol sa so zástupcami zahraničného vydavateľa portálu, práve prebieha jeho stretnutie so šéfredaktormi najvýznamnejších médií. 

Dnešná tlačová konferencia Roberta Fica s Robertom Kaliňákom a policajným prezidentom Tiborom Gašparom sa do marketingových dejín politiky zapíše miliónom eur v hotovosti, ktoré vyložili na stolík. Fico tým chcel ukázať, ako veľmi mu záleží na vyšetrení zločinu, ale ten obraz bol lacný, veľmi lacný. 

Fico s Kaliňákom si tiež vyprosili útoky od opozície aj rôzne mediálne konštrukcie, samozrejme, to v tejto chvíli musia hovoriť. Ich politické prežitie však v prvom aj druhom rade závisí od toho, či Tibor Gašpar a jeho vyšetrovatelia veľmi rýchlo prídu s reálnymi výsledkami, ktoré by súčasne museli smerovať niekam celkom inam než napríklad k talianskej línii prepojenej s regionálnymi politikmi Smeru a s ľuďmi z Úradu vlády (Trošková, Jasaň).

Boli časy, keď Robert Fico pár tlačovkami dokázal zničiť kariéru Mikuláša Dzurindu alebo majstrovsky odraziť útoky opozície. Lenže dnes je situácia taká dramatická, že ani politikovi jeho rangu nepomôže žiaden marketing. 

 

FOTO TASR – Marko Erd

Martin Hanus pred 623 d

Slovenskí novinári sa po roku 1989 ešte neprebudili do takého hrozného rána. Policajný prezident potvrdil, že najpravdepodobnejší motív, prečo bol zavraždený investigatívny reportér Aktualít.sk Ján Kuciak aj spolu so svojou priateľkou Martinou, súvisí s prácou novinára.

Jána Kuciaka som osobne nepoznal, Marek Vagovič, šéf investigatívneho tímu Aktualít.sk, mi však viackrát s obdivom rozprával o zanietení mladého kolegu, ktorý dokázal vypátrať informácie z akejkoľvek databázy či registrov, na čo by často neprišli ani starší a skúsenejší investigatívci.

Až do dnešného rána sme žili v presvedčení, že novinári píšuci o kriminálnom pozadí rôznych osôb síce na Slovensku neraz čelia vyhrážkam, žalobám a nepríjemným súdom, ale inak sme bezpečnou krajinou, kde sa novinári nezabíjajú. Tento pocit sa dnes zmenil.

Naše myšlienky a modlitby patria Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej, ich rodinám aj kolegom z redakcie Aktualít.sk.  

Na snímke novinár Ján Kuciak s priateľkou Martinou, zdroj facebook.

Martin Hanus pred 624 d

Státisíce Nemcov si dnes privstalo, aby s úžasom sledovali celkom nečakané olympijské finále s účasťou nemeckých hokejistov. K ďalšej senzácii chýbalo len málo, Rusi odvrátili hroziacu katastrofu len minútu pred koncom riadneho hracieho času, keď vo vlastnom oslabení vyrovnali a v predĺžení napokon rozhodli.

Nemecké médiá trochu smútia, že k zlatu chýbalo „máličko šťastia“ a veľký zázrak by bol dokonaný, prevláda však hrdosť. A spolu s ňou aj pokusy o prvé analýzy, či domáci hokej bude z tohto strieborného megaúspechu profitovať alebo či sa stane z hry s pukom na ľade v tejto futbalovej krajine národný šport číslo dva.

Podľa Frankfurter Allgemeine Zeitung však pri kráčaní za olympijským striebrom nešlo len o zázrak, ale o rozumné plánovanie a štruktúrovanú prácu počas turnaja, čo je aj zásluha reprezentačného trénera Marca Sturma. Denník varuje, aby sa nemecký zväzový hokej tentoraz poučil z chýb, ktoré nastali po roku 2010, keď Nemci na domácich Majstrovstvách sveta hrali nečakane o bronz.  

V ošiali z tohto úspechu sa však ďalšie roky opakovali staré chyby, spory medzi funkcionármi veľa vecí zničili a tréner Sturm uplynulé tri roky s veľkým osobným nasadením „zametal po svojich predchodcoch črepiny“. Frankfurter Allgemeine Zeitung preto považuje za pozitívny signál, že Sturm, bývalý profík z NHL, má predĺženú zmluvu až do roku 2022. 

Tu však treba dodať, že nemecké olympijské striebro by bolo sotva možné, keby do Južnej Kórey mohli prísť aj hráčske hviezdy z NHL. Najmä Kanada a USA sem prišli s kádrom, ktorý by sa za normálnych okolností nezmestil ani do reprezentačného D-čka, o niečo lepšie boli na tom Švédi, Fíni a Rusi, no ani tí tu nemali svoju špičku. Aj preto olympijský rebríček z Pyeongchangu vypovedá o skutočnej sile národných tímov len veľmi málo. A to je dôvod, prečo mohli získať striebro aj outsideri z Nemecka. 

Nemeckí hokejisti sa tešia po strelení vyrovnávajúceho gólu na 1:1 po strele Felixa Schutza vo finálovom zápase Olympijskí športovci z Ruska – Nemecko na ZOH v Kangnungu 25. februára 2018. FOTO TASR /AP 

Pavol Rábara pred 624 d

Slovenský futbalový obranca Milan Škriniar znova ukázal, prečo záujem veľkoklubov o jeho služby nemusí byť len mediálna bublina. 

V sobotňajšom zápase svojho Interu Miláno proti Beneventu strelil krásny gól hlavou na 1:0. Druhý presný zásah zaznamenal jeho spoluhráč – a tiež obranca – Andrea Ranocchia. Vďaka tomuto víťazstvu sa Inter posunul na tretie miesto Serie A.

Škriniar nielenže podáva od začiatku sezóny skvelé výkony v defenzíve „nerazzuri“, ale dokáže pomôcť aj útoku Interu, ktorý neprežíva práve najlepšie obdobie. Rodák zo Žiaru nad Hronom dal túto sezónu už štyri góly, na stopéra skvelé číslo.

A keď sme pri číslach, v tých majú talianski novinári už jasno, aspoň pokiaľ ide o prípadnú prestupovú čiastku za 23-ročného Slováka. Údajne majitelia Interu nepustia Škriniara za menej ako 80 miliónov eur. Možno to znie šialene, ale ak bude Škriniar predvádzať podobné výkony, pri dnešnej cenovej politike futbalu to nemusí byť nereálne. A málokto pochybuje, že by odolal ponuke Barcelony, Realu alebo iného giganta. 

Sám Škriniar sa po včerajšom zápase nehral na to, že by plánoval v FC Internazionale zostať do Hamšíkovho veku. „Budúcnosť? Už som povedal, že nechcem ísť preč, v lete sa však môže stať všetko.“

Foto TASR/AP: Milan Škriniar a Matias Vecino sa tešia po góle v 26. kole talianskej Serie A Inter Miláno – Benevento.