Krátke správy redakcie

Fero Múčka pred 1581 d

Koncom leta napísal kolega Jozef Majchrák text, v ktorom sa zastával myšlienky, aby Slovensko rýchlo konalo a prijalo väčšiu skupinu kresťanských utečencov z Blízkeho východu. Rozmýšľal pragmaticky: V regióne sú kresťania spolu s jezídmi najohrozenejší a Slovensko ich dokáže prijať s najmenším napätím, čiže je to najreálnejšia a najrýchlejšia cesta, ako vôbec niekomu pomôcť. No hneď sa zdvihli hlasy, že ide o diskriminačný pohľad. (Že Kanada prijíma v prípade single mužov len gejov, im však nevadí).

Popri tom, ako najhlasnejší kritici o tom do nemoty filozofovali na facebooku, koncertovali a diskutovali v televízii, vznikla v kresťanskom prostredí potichu kompletná akcia na umiestnenie 149 utečencov do blízkosti Nitry. Vďaka tejto súkromnej akcii sa Slovensko zaradilo medzi krajiny, ktoré aspoň nejako pomohli tým, ktorým ide o život.

Ukázalo sa, že Jozef to odhadol úplne presne a dnes môže pokojne napísať Vitajte, naši Iračania. 

Martin Hanus pred 1581 d

Je dôvod, aby sa Taliansko obávalo masakru ako v Paríži? Denník Corriere della Sera sa na to, ako vyzerá miestna moslimská komunita, pozrel trochu bližšie. V Taliansku žije vyše 1,6 milióna moslimov (pôvodom najmä z Maroka, Albánska a Bangladéšu), tvoria tak asi 5,4 percenta populácie, čo je viac ako vo Švédsku (4,6 percenta populácie), ale menej než vo Francúzsku (7,5 percenta). Ako píše denník, podľa odhadov sa počet moslimov žijúcich v Taliansku do roku 2030 takmer zdvojnásobí, na 3 milióny. Aj Taliani majú skúsenosti s islamistickými radikálmi - od roku 2001 sa úradom podarilo zmariť 13 teroristických plánov či pokusov, pre podozrenie z teroristických aktivít odvtedy polícia zatkla zhruba 200 osôb a v súčasnosti ich monitoruje asi jednu tisícku.

 

Celkovo je však situácia značne lepšia než vo Francúzsku: miestni moslimovia sú integrovaní do spoločnosti, mnohí z nich sa živia ako drobní remeselníci, nenájdeme tu nespokojné robotnícke masy ako z parížskych predmestí. Navyše, hlavná moslimská organizácia Ucoii nielenže odsudzuje násilnú interpretáciu islamu ako "zelený terorizmus", ale aj vyzýva moslimov, aby nahlasovali, ak vo svojom okolí uvidia niečo podozrivé.

Inak povedané, problém nie je v 164 mešitách, ktoré sú v Taliansku. Najväčším rizikom sú podľa Corriere della Sera práve imámovia, ktorí pôsobia v garážach či pivniciach v Ríme a jeho okolí, bez kontroly štátu a vlastnej komunity.

Jaroslav Daniška pred 1581 d

Na klimatickom summite v Paríži sa odohrá nový spor Západu s Ruskom. Moskva je podľa prepočtov 5. najproblémovejším štátom v emisiách (po Číne, USA, EÚ a Indii) a ruskému prezidentovi sa vôbec nepáčia návrhy na redukciu emisií CO2 do roku 2030 o 40 percent v porovnaní s rokom 1990. Rusi sú podľa poľského denníka Gazeta Wyborcza pripravení na redukciu maximálne o 25-30 percent. Navyše neplánujú podporiť ani vznik medzinárodných nadácií, ktoré by mali pomáhať chrániť životné prostredie, prekážajú im tiež obmedzenia, ktoré ohraničujú ruské plány tzv. zelenej energetiky v Arktíde, aj sankcie západných štátov kvôli prítomnosti ruských vojakov v Donbase, čo má podľa Putina vplyv na menej ekologickú ťažbu. Naopak, svet by mal podľa Kremľa oveľa viac oceniť rozsiahle ruské lesy a nie Rusko kritizovať. Zhrnuté a podčiarknuté, Rusko a Západ čaká v Paríži ďalší spor. Zaujímavé bude sledovať, na čej strane sa v tomto spore ocitne Čína a India.

Lukáš Obšitník pred 1582 d

Kým v Európe sme stále v šoku z útokov v Paríži, nie je až taký známy výrazný nárast počtu útokov v Izraeli počas posledných dvoch mesiacov. Sú síce omnoho menšieho charakteru, no dôjde k nim priemerne každý jeden deň. Naposledy včera, keď terorista bodol nožom ženu cestujúcu autobusom v Jeruzaleme a následne utiekol. Tri hodiny predtým iný útočník pobodal na ulici policajta. Posledné útoky pravidelne mapuje táto webstránka.

Martin Hanus pred 1582 d

Pavol Paška už teda – chvalabohu – v politike skončil. A skončil tak, ako v politike celý čas pôsobil, nedôstojne. Paška dnes pre HNtelevíziu oznámil, že nebude kandidovať do parlamentu, pretože už bol sedem rokov predsedom parlamentu, takže by to bolo pod jeho úroveň (samozrejme, opak je pravdou, Paška sa chcel podľa kuloárnych informácií veľmi dostať na kandidátku Smeru), zároveň sa vyrozprával o tom, ako sa ho Robert Fico minulý rok snažil prehovoriť, aby kvôli kauze CT neodchádzal z parlamentu (samozrejme, opak je pravdou, k demisii ho pod tlakom ulice dotlačil Fico).

 

Paška však napriek tomuto všetkému teraz hovorí, že by po marcových voľbách predsa len uvažoval nad funkciou ministra zahraničných vecí. To, že sa Paška lúči s politikou ako ponížený babrák, dokazuje aj reakcia inak zakríknutej podpredsedníčky parlamentu Jany Laššákovej zo Smeru: "Pre mňa je to dosť nepochopiteľné, že takýto rozhovor dal." 

Imrich Gazda pred 1582 d

Pastierske listy slovenských biskupov sú častým terčom kritiky pre svoj ťažko zrozumiteľný jazyk, ošúchané frázy a nekonkrétny, všeobjímajúci obsah. Keď som si počas nedeľnej svätej omše vypočul aktuálny list o mimoriadnom Svätom roku milosrdenstva, mal som o čosi lepší pocit. Biskupi vysvetlili, o čom bude tento rok, dali konkrétne podnety k jeho hlbšiemu prežitiu a našiel sa aj spoločenský presah, keď (mierne) pozdvihli hlas proti korupcii a za utečencov. Nielen veriaci potrebujú počuť jasný a zrozumiteľný hlas svojich biskupov. Foto - TASR/Dušan Hein  

Jaroslav Daniška pred 1585 d

Navštívte s pápežom Františkom Afriku! Tak by som nazval súkromnú reklamu na spravodajstvo, ktoré o pápežovej návšteve Afriky robí česká sekcia Vatikánskeho rozhlasu. Českí kolegovia mapujú pápežove cesty už tradične na vysokej úrovni, prečítate si tu krátke zhrnutie, dobre vybrané úryvky z Františkových príhovorov aj odkazy na do češtiny preložené homílie a príhovory, ktoré pápež predniedol. Skrátka za pár minút máte prehľad o témach a problémoch, ku ktorým sa pápež vyjadruje. Skvelá práca, kolegovia!

 

Veľmi solídne pokrýva pápeža na cestách aj slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – viacero textov, preložené príhovory, homílie, fotografie... A dnes, počas návštevy pápeža v nairobskom slame Kangemi, čo je stotisícové „mesto“ bez pitnej vody a ciest, sú aj rýchlejší. Všetky texty, homílie a príhovory, samozrejme, nájdete aj na stránke Svätej stolice, ale musí vám stačiť niektorá zo svetových rečí.

 

Tak ak máte chvíľku, neváhajte, Afrika je blízko. 

Fero Múčka pred 1585 d

Daniela Matejovičová a Pavol Rábara, naši novinári, strávili tri dni s deťmi zo Základnej školy sv. Jána Krstiteľa zo Spišských Vlách.  S cieľom pomôcť žiakom mediálneho krúžku získať nové skúsenosti s písaním profesionálnych spravodajských článkov a zlepšiť sa vo fotografovaní. Hoci stále len štartujeme a roboty je veľa, záleží nám, aby sme boli v kontakte s mladými, ktorých baví novinárčina. S redakciou Postoja spolupracuje viacero študentov – žurnalistov, fotografov či grafikov. Za jednu z našich úloh totiž považujeme aj to, aby také kvalitné články, aké dnes nájdete na Postoji, mal kto tvoriť aj o desať či dvadsať rokov.

Martin Hanus pred 1586 d

Premiér Robert Fico využil facebookovú diskusiu novinárov z Aktuality.sk s podpredsedom strany NOVA (a bývalým novinárskym kolegom) Gáborom Grendelom, aby napísal dlhší komentár, v ktorom tento portál obvinil, že je v službách opozície.

 

K tomu dve poznámky: 1. Novinári by si naozaj mali dávať pozor, akým spôsobom diskutujú na facebooku, ktorý je pre novinárov súčasťou ich verejného priestoru. Asi podobne, ako keď diskutujú v kaviarni či v krčme pred stovkou divákov a niekto z toho robí záznam. Aj sám premiér síce dobre vie, že novinári ako Marek Vagovič a Dag Daniš neslúžia žiadnej politickej strane, ale úryvky z facebooku mu môžu dobre poslúžiť, aby pred masovým a z nemalej časti smeráckym publikom Aktualít spochybňoval dôveryhodnosť média. Tak to robil kedysi dávno s Pravdou, obsedantne so Sme aj s ďalšími. 

 

2. Reakcia premiéra však ešte viac než o jeho pobúrení z facebookových statusov vypovedá o tom, že Aktuality.sk sa po príchode komentátora Daniša a investigatívca Vagoviča stali dôležitým médiom s veľkým verejným dosahom, čo už Smer (a predtým Penta) nemôžu ignorovať. V tomto zmysle treba kolegom ku komentárom z Úradu vlády poblahoželať.    

Imrich Gazda pred 1586 d

Pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti násiliu páchanom na ženách (25. november) pápež František prijal v Dome sv. Marty 11 žien z Talianska, Nigérie, Rumunska a Ukrajiny a ich šesť detí, ktoré sú obeťami domáceho násilia a prostitúcie. Prostredníctvom nich chcel vyjadriť svoju blízkosť všetkým ženám a deťom, ktoré trpeli a trpia podobným spôsobom.