Pápežská rada pre napomáhanie jednoty kresťanov a Svetová evanjelikálna aliancia (World Evangelical Alliance) so sídlom v New Yorku koncom minulého roka ukončili ďalšiu etapu niekoľkoročného teologického dialógu, na záver ktorého vydali spoločný dokument pod názvom Písmo a tradícia. Úloha cirkvi v spáse: Katolíci a evanjelikáli skúmajú výzvy a možnosti (dokument v angličtine). Prvé vzájomné konzultácie medzi oficiálnym zastúpením evanjelikálov a katolíkov sa odohrali už v rokoch 1977 až 1984 a pokračovali druhým kolom bilaterálnych rozhovorov v období od roku 1993 do roku 2002.
Schválený text sumarizuje výsledky konzultácií tretieho spoločného výboru oboch inštitúcií z rokov 2008 až 2016. Na strane WEA viedol dialóg riaditeľ jej sekcie pre ekumenické záležitosti Rolf Hille a zo strany katolíkov zastupoval pápežskú radu kolumbijský teológ Juan Usma Gómez, ktorý v nej má na starosti pentekostálne a evanjelikálne cirkvi. Dokument zdôrazňuje, že ani katolíci, ani evanjelikáli nechcú unikať pred tým, čo vo svete vyvoláva čoraz viac globalizovaný kontext, v ktorom sa spoločenská paradigma posúva k sekulárnemu pohľadu na spoločnosť a kultúru.
Obe cirkevné spoločenstvá s poľutovaním vyjadrujú, že z tohto trendu vyplývajúce požiadavky na manželstvá osôb rovnakého pohlavia, eutanáziu, asistovanú samovraždu, potraty a vývoj v bioetických otázkach podkopávajú základné pochopenie toho, čo to znamená byť človekom. Práve tieto oblasti často vedú k ešte užšej spolupráci medzi obidvomi entitami. Podľa Thomasa Schirrmachera, hlavného teológa WEA, „boli obidve strany prekvapené z toho, aký dlhý je zoznam toho, čo majú spoločné“. Pre evanjelikálov aj katolíkov zostáva Sväté písmo jediný pravý zdroj zjavenia, ktorému ani pápež nemôže pripisovať iný význam.
V minulosti zvykli práve evanjelikáli pápežský primát ostro kritizovať, čo sa za posledné obdobie trochu zmiernilo, hoci aj naďalej sú niektoré katolícke dogmy ako trebárs Nanebovzatie Panny Márie pre nich ťažko prijateľné. Na druhej strane, katolícka strana dialógu poukazuje na skutočnosť, že medzi evanjelikálmi došlo k strate, resp. redukcii pôvodnej úlohy sviatostí. Dokument má deklaratívny charakter a spolu s udalosťami, akými bola 14. decembra 2017 privátna pápežská audiencia generálneho sekretára WEA Efraima Tendera a následne 17. decembra audiencia ďalších predstaviteľov evanjelikálnych cirkví, napomáha zbližovanie obidvoch cirkevných spoločenstiev.
Evanjelikálne a pentekostálne cirkvi boli a ešte stále sú považované za model náboženského úspechu 20. storočia, pričom ich dynamický rozkvet je často vnímaný ako opak triumfu sekularizácie. Dokonca aj medzi katolíkmi nachádzajú ich bezprostredné prejavy svoju odozvu a len v Nemecku sa dnes ku tzv. evnajelikálnym katolíkom (Evangelikale Katholiken) hlási už okolo 700 000 veriacich. Predovšetkým v Latinskej Amerike, Afrike a kresťanských krajinách Ázie je v súčasnosti viac ako 600-miliónová celosvetová populácia evanjelikálov konkurentom katolicizmu.
Predovšetkým v prostredí, kde sa tlak sekularizmu považuje za hlavnú príčinu náboženského úpadku, platí atraktivita evanjelikálov a pentekostálnych cirkví za hlavný argument, ako sa dá znižovať jej vplyv dokonca aj s pozitívnym dosahom na politiku a verejný život. V rozpore s tézou sekularizácie o tom, že v prostredí, kde sa zvyšuje životná úroveň a zlepšuje sa sociálno-ekonomická situácia, klesá dopyt po náboženstve, dokázali neortodoxné kresťanské spoločenstvá zažiť masový nárast členskej základne.
Aj v kontexte popularity týchto hnutí v Brazílii sa Vatikán po nedávnej návšteve pápeža Františka v Amazónii rozhodol pre lokálny experiment so svätením ženatých kandidátov presbyterátu. V každom prípade, hľadanie a nachádzanie vzájomného porozumenia medzi katolicizmom a evanjelikálnymi cirkevnými spoločenstvami môže posilniť obojstrannú spoluprácu vo viacerých náboženských a sociálnych oblastiach, týkajúcich sa zatiaľ najmä dôstojnosti a posvätnosti ľudského života na všetkých jeho stupňoch.
Pápežská audiencia predstaviteľov evanjelikálnych cirkví zo 17. decembra 2017