Krátke správy redakcie

Adam Takáč pred 664 d

„Keď vnímam odpor, snažím sa o dialóg, pokiaľ je možný. Niektoré jeho prejavy však prichádzajú od ľudí presvedčených, že vlastnia práva doktrinálneho učenia a obviňujú ťa, že si heretik. Keď v týchto ľuďoch a v tom, čo hovoria a píšu, nenachádzam duchovné dobro, proste sa za nich modlím. Isteže ma to mrzí, ale nemôžem sa týmto pocitom zaoberať...“

Tieto vyjadrenia mal pápež František vysloviť pri súkromnom rozhovore s jezuitmi v Čile počas januárovej návštevy. Úryvok z rozhovoru zverejnil taliansky denník Corriere della Sera.

František taktiež povedal, že o stránkach, ktoré ho obviňujú z herézy, vie, no nečíta ich. „Kvôli psychickému zdraviu nečítam internetové stránky tejto tzv „rezistencie“. Viem, o koho ide, poznám tieto skupiny, ale nečítam ich.“

Pápež priznal, že niekedy sú nedorozumenia alebo zmätok jeho vlastnou chybou. Stane sa, že niečo považuje za zrejmé alebo niečo nedovysvetlí mysliac si, že dotyčný jeho slová pochopil. Podľa vlastných slov zistil, že je užitočné preskúmať podstatu rozporu.

„Je ľahké hovoriť, že proti niečomu je odpor, a nevšimnúť si, že v nesúhlase môže byť tiež kúsok pravdy.“

Jezuitom v Čile František povedal aj to, že ho veľmi zarmucujú klebety, ktoré sa rodia v „uzavretých svetoch“. Podľa vlastných slov cíti od momentu v konkláve veľký pokoj, ktorý ho dodnes neopustil, a berie ho ako dar od Boha.

Foto: TASR/AP

Martin Hanus pred 665 d

V týchto dňoch sa v Taliansku zverejňujú posledné prieskumy verejnej mienky, nasledovať bude moratórium a 4. marca prídu voľby, ktoré ukážu skutočnú silu jednotlivých blokov.

Zatiaľ to vyzerá na pomerne jasné víťazstvo stredo-pravej koalície (na čele s Forza Italia a Ligou Severu), ktorú vedie ako neoficiálny líder Silvio Berlusconi. Tejto koalícii prajú predvolebné trendy, v prieskumoch sa stále zlepšuje, môže získať od 36 do 40 percent. Druhé miesto by malo patriť Hnutiu piatich hviezd, s Luigim di Maiom ako vlastným kandidátom na premiéra, tá by mohla získať od 27 do 30 percent hlasov. Naopak, prieskumy neveštia nič dobré pre stredo-ľavú koalíciu, Demokratická strana Mattea Renziho sa stále prepadáva, blíži sa k 20 percentám, jeho koalícia by celkovo mohla dosiahnuť okolo 25 percent.

Výsledok volieb sa bude zrejme lámať na juhu Talianska. Kým na bohatšom severe s jasnou prevahou dominuje pravica, stred volí tradične vľavo, v regiónoch na chudobnom juhu, ktoré predtým inklinovali doľava, budú podľa prognóz z vysokej miery nezamestnanosti a z pocitu bezperspektívnosti najviac ťažiť Berlusconi a Hnutie piatich hviezd. Vo viacerých oblastiach sú ich percentá vyrovnané, od tohto vzájomného juhotalianskeho duelu závisí, či Berlusconiho blok získa v novom parlamente väčšinu. Alebo bude nútený uzavrieť veľkú koalíciu pravdepodobne s Renzim.

Veľká časť Talianov je však nerozhodnutá, až 60 percent voličov nemá na svoju stranu pevnú väzbu, preto sa môžu udiať ešte prekvapenia. Málokto však čaká, že z prípadných voličských presunov bude výrazne profitovať doterajšia vládnuca ľavica na čele s Matteom Renzim. 

Ak by zvíťazil stredo-pravý blok a v rámci neho by výraznejšie uspela antiimigračná Liga Severu s Matteom Salvinim, ktorá žiada vystúpenie Talianska z eurozóny, Európska únia bude riešiť ďalší horúci problém. Aj preto bude európska elita na čele so Jeanom-Claudem Junckerom dúfať, aby sa v rámci tohto bloku čo najviac darilo Berlusconimu, a to bez ohľadu na jeho desiatky korupčných či sexuálnych škandálov. Juncker to dal už najavo koncom januára, spoločné stretnutie s Berlusconim označil za „excelentné“.

Na snímke Silvio Berlusconi prichádza do televízie pred vystúpením v relácii Tagada v Ríme 15. februára 2018. Parlamentné voľby v Taliansku sa uskutočnia 4. marca 2018. FOTO TASR/AP

Pavol Rábara pred 665 d

Kardinál Gerhard Müller osobne povedal pápežovi Františkovi, že ak budú biskupské konferencie rozlične interpretovať Amoris laetitia, Cirkev sa ocitne v podobnej situácii ako pred reformáciou. 

Emeritný prefekt Kongregácie pre náuku viery to priznal začiatkom februára na teologickej konferencii v Bratislave. Informuje o tom rakúska agentúra kath.net, ktorá sa odvoláva na nemecký katolícky týždenník Die Tagespost. 

V diskusnej časti bratislavskej konferencie sa nemecký kardinál vyjadril, že nie je vôbec nadšený z toho, že niektoré biskupské konferencie chápu rozdielne isté časti Amoris laetitia. V dogmatických otázkach podľa kardinála Müllera nemôže byť žiadna pluralita, veď existuje iba jeden učiteľský úrad, biskupské konferencie môžu odpovedať iba na pastoračné otázky.   

Podľa kardinála Müllera musí byť 8. kapitola exhortácie chápaná ortodoxne, teda kto žije v ťažkom hriechu, nemôže pristúpiť k sv. prijímaniu. 

Nemecké noviny zmienili tiež slová kardinála Müllera o „samovražednej modernizácii“ Cirkvi, keď hovoril o submisívnej „transformácii Cirkvi na neziskovú organizáciu“ s cieľom zlepšiť podmienky života na zemi. 

Kardinál Müller navštívil Bratislavu 5. – 7. februára. V Katedrále sv. Martina slávil slávnostnú svätú omšu, na druhý deň vystúpil na medzinárodnom sympóziu v Aule Benedikta XVI. na Bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave pri príležitosti 25. výročia encykliky sv. Jána Pavla II. Veritatis splendor o základných otázkach cirkevnej náuky o mravnosti.

Denníku Postoj poskytol na záver svojej návštevy rozhovor, ktorý si môžete prečítať TU

Kardinál Müller počas konferencie. Foto: TK KBS/Peter Zimen 

Martin Hanus pred 666 d

Amerikou otriasla ďalšia krvavá tragédia na škole, v Parklande na Floride 19-ročný Nikolas Cruz spustil na školskej chodbe streľbu, zabil 17 ľudí, ďalších 15 zranil, niektorých veľmi ťažko. Ide o bývalého žiaka, ktorý bol vylúčený zo školy. 

Je to len ďalší z podobných masakrov, už len v tomto roku riešili na amerických školách 19 incidentov so zbraňou. Cruz srieľal z poloautomatickej zbrane typu AR-15, odporcovia veľmi voľne poňatého práva na zbraň argumentujú, že na Floride sa 19-ročnému nevyrovnanému mladíkovi ľahšie dostane do rúk puška než pivo. 

V Amerike sa tak opäť rozpúta debata o vlastníctve zbraní. A je možné, že prezident Donald Trump opäť ako po masakri v klube v Orlande s 50 mŕtvymi povie, že keby boli ozbrojení na škole viacerí, mohli Cruza spacifikovať a obetí mohlo byť menej.

Aj z európskej perspektívy je však zjavné, že veľmi vysoká miera vrážd v USA v porovnaní s európskymi štátmi (v USA zomrie násilnou smrťou na 100-tisíc ľudí ročne zhruba štvornásobne viac osôb než v Nemecku či u nás) súvisí práve s právom na držbu zbrane, ako ho uplatňujú Američania.

Sám Trump bol kedysi zástanca reštrikcií, od svojej prezidentskej kampane sa stal hovorcom zbraňovej loby. A keďže verejná mienka je rozdelená zhruba na dve polovice, nedajú sa očakávať žiadne veľké zmeny.    

Rodičia čakajú na nové informácie po stredajšej streľbe na strednej škole Marjory Stonemanovej Douglasovej v meste Parkland na juhu amerického štátu Florida. FOTO TASR/AP  

Ján Duda pred 667 d

Na Popolcovú stredu sme označení na čele popolom. Označovanie popolom je sprevádzané slovami.

(1) Prvá formula znie: „Pamätaj, že si prach a na prach sa obrátiš.“ Slová sú prevzaté z Genezis 3,19. Sú to slová, ktoré Boh vyriekol nad človekom, keď človek pre hriech musel opustiť raj. Boh stvoril človeka z prachu zeme a človek pre hriech sa musí vrátiť smrťou tam, odkiaľ bol vzatý, čiže do prachu zeme. Lenže aj Ježiš si vzal telo z prachu zeme, keď vzal na seba ľudskú prirodzenosť. A svojím vykupiteľským dielom nám vrátil život (Benedikt XVI., Notitiae 2012, 219). Preto prvá formula popolca nie je pozvaním k smrti, ale ku Kristovi, ktorý dáva život.

(2) Druhá formula, ktorú možno použiť pri poznačení popolom, je z Markovho evanjelia: „Kajajte sa a verte evanjeliu“ (Mk 1,15). Je v nej vyjadrený program kresťanského pozemského života zameraný na spásu (Ravasi, 197). Aj táto formula je pozvaním nasledovať Ježiša, zvoliť si život s Ježišom.

Ponaučenie: cesta pôstnym obdobím je cestou k novému životu s Ježišom.

Prajem všetkým požehnaný čas pôstneho obdobia.

Ján Duda

 

Foto: http://www1.kscm.sk

Jaroslav Daniška pred 668 d

Anglický konzervatívny autor a komentátor Douglas Murray (na obr.) opísal v novom Standpointe neuveriteľný príbeh, prečo sa nateraz neuskutoční štátna návšteva a vlastne ani bilaterálna návšteva prezidenta Trumpa v Londýne. Tamojší starosta a ľavicový moslim Khan totiž pohrozil nespoluprácou a organizovaním protestov.

Murray má pravdu, keď sa rozčuľuje, čo to má znamenať: „Malá skupina hlučných aktivistov na sociálnych sieťach rozhoduje, kto by mal a kto nemal navštíviť Britániu. To nie je demokracia ani vládnutie, ale vláda davu zo sociálnych médií.“ A to všetko v čase, keď Briti odchádzajúci z EÚ Ameriku potrebujú, životne.

Ale patrí sa dodať aj niečo vážnejšie, o čom Murray nepíše: Čo to vypovedá o britskej premiérke a jej vláde, že takémuto bizarnému tlaku ustupuje.

Foto: YouTube.com

Jaroslav Daniška pred 668 d

Jednu vec nedokážem pochopiť: ako je možné, že sa starší komentátori správajú ako elévi, špekulujú a domýšľajú tak ďaleko, kde už neplatia ani zákony fyziky. Posledným príkladom sú úvahy o odchode premiéra Fica na Ústavný súd, kde by sa mal stať jeho predsedom, o čom by mal rozhodnúť odchádzajúci prezident Kiska.

Každý, kto pozná zákonitosti poslednej etapy dlhoročnej politickej kariéry, rozumie faktoru únavy a chýb, ktoré z únavy vyplývajú. Povedzte meno politika s kariérou dlhšou ako 10-12 rokov, príklad sa nájde. Lenže slabá chvíľka a chybné rozhodnutie v zásadnej veci sú dve také odlišné veci ako slovo a čin.

Ak má politika nejakú logiku (a nejakú vždy má), Fico by odchodom do Košíc urobil zo seba Antifica. Poprel by všetko, na čom jeho kariéra stála, stabilitu strany, vlády a do istej miery politického spektra, kaliňákovské špekulácie, ktoré k tomu pridáva Štefan Hríb, sú fantazmagóriou na druhú, stačí si všimnúť, ako Kaliňák v poslednom období politicky ožil.   

Fico už jednu veľkú politickú chybu urobil, keď kandidoval na prezidenta, aj vtedy ale o svojom osude nechal rozhodnúť voličov, nie politického oponenta.

Foto: FB profil R. Fica

Martin Hanus pred 668 d

Keď Richard Vašečka ohlásil vstup do KDH a kandidatúru na predsedu hnutia, veľmi si dával pozor, aby nepovedal krivého slova na Igora Matoviča, naopak, prekvapivo ostro útočil na Alojza Hlinu (hoci mnohí v KDH, hlinovci aj nehlinovci, by si to želali presne v opačnom garde).

Matovič sa však Vašečkovi nijako neodvďačil, vyložil si to ako jeho slabosť a odvtedy dáva najavo, ako si vlastne politika Vašečku neváži. Denník N cituje posledné Matovičove vyjadrenia na adresu doterajšieho šéfa poslaneckého klubu OĽaNO: „Očakával som od neho, že rozbehne autentickú, dobrú kresťanskú platformu v OĽaNO. Po šiestich rokoch som nezaregistroval výraznejšiu aktivitu od Riša na klube či v Národnej rade za kresťanskú či prorodinnú agendu. Takže som prekvapený, že som u neho nevidel ambíciu rozbehnúť kresťanskú platformu, ale ide pokresťančovať KDH.“ Matovič ešte pridal otcovské poučenie: „Je to dobrý človek, ale nemusel by robiť takéto prekvapenia.“

A na záver ho ponížil tým, keď sa zmienil, čo bol za tie roky údajne jediný konflikt medzi ním a Vašečkom. Vraj keď sa v novembri v parlamente riešila valorizácia platov, on, Matovič, bol, samozrejme, proti, ale Vašečka mal mať na zvýšenie miezd poslancov zhruba o tisíc eur mesačne iný názor.

Samozrejme, to, že Vašečka vystúpil na klube OĽaNO proti populistickému zmrazovaniu platov, ešte nehovorí nič proti nemu, v jeho neprospech skôr hovorí to, že sa sám pasoval do roly Matovičovho rukojemníka – namiesto toho, aby sa za tie roky alebo pri odchode z prostredia OĽaNO aspoň slovkom vymedzil voči Matovičovi, musí teraz znášať, ako jeho verejný obraz maľuje práve Igor Matovič.  

Na snímke Igor Matovič a predseda poslaneckého klubu OĽaNO-NOVA Richard Vašečka počas spoločnej tlačovej konferencie po podpísaní Dohody o opozičnej rade 27. mája 2016 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian

Ján Duda pred 670 d

Evanjelium šiestej nedele v cezročnom období (11. 2. 2018) je dojímavou udalosťou. Pred Ježišom pokľakol malomocný človek a odovzdane mu povedal: „Ak chceš, môžeš ma očistiť.“ Ježiš sa ho dotkol a povedal: „Chcem, buď čistý“ (Mk 1,40-45).

(1) Malomocný človek trpel fyzicky i psychicky. Bol žijúcou mŕtvolou (pozri prvé nedeľné čítanie: Lv 13,1-2.45-46). Uzdraviť ho znamenalo „vrátiť ho do života“ (Miralles, 246). Duchovné posolstvo tejto udalosti spočíva v tom, že Ježiš môže dať „nový život“ všetkým mŕtvym, či ešte žijú, alebo zomreli.

(2) Malomocný mal zakázané priblížiť sa k zdravým. Ale tento sa odvážne odhodlal a pristúpil k Ježišovi, kľakol si pred neho a povedal: „Ak chceš, môžeš ma očistiť.“ Teda ešte v ňom bola iskierka viery a vďaka tejto viere a dôvere v Ježiša ešte nebol neodvrátiteľne mŕtvym. A Ježiš sa ho dotkol a vrátil medzi živých. Máme odvahu a vieru pokľaknúť pred Ježišom a prosiť ho o dar „nového života“? Alebo sme rezignovali a už teraz sa považujeme za definitívne mŕtvych, lebo odmietame veriť, kľaknúť si a prosiť Ježiša?

Ponaučenie: ani choroba, ani hriech nás ešte nerobia úplne stratenými pre nebo; ale až naše definitívne rozhodnutie neuveriť, nepokľaknúť si a neprosiť Pána o dar nového života.

Požehnaný Pánov deň a veľa duchovnej sily a odvahy osloviť Ježiša a pokľaknúť pred ním prajem všetkým.

Ján Duda

 

Foto: jamestabor.com

Martin Hanus pred 672 d

Richard Vašečka na dnešnej tlačovke, na ktorej zdôvodňoval svoj vstup do KDH a kandidatúru na predsedu, na margo rozdielov medzi sebou a Alojzom Hlinom tiež povedal: „Ale pre mňa sú kresťanský životný štýl a kresťanské myslenie prirodzené. Ľudia hovoria, že som autentickejší kresťan ako Hlina.“

Alojz Hlina na následnej tlačovke poprosil Vašečku, aby neposudzoval jeho osobnú vieru a neťahal ju týmto spôsobom do politiky. Samozrejme, Hlina má v tomto bode úplnú pravdu. Súčasne platí, že on sám v tom nie je žiadnym príkladom, skôr naopak, nášho kolegu Jaroslava Danišku pred časom posielal na predvianočnú spoveď a na politického súpera Milana Krajniaka útočil cez fakt, že je konvertita (a takí vraj bývajú nebezpeční). 

Kresťanská viera má svoj verejný aj hlboko intímny rozmer. V posledných rokoch mám pocit, že časť novej generácie kresťanských politikov si tieto dva rozmery občas nešťastne zamieňa – otázky týkajúce sa reštrikcie či zákazu potratov odbíjajú tým, že je to osobná vec, do ktorej ľudí nemožno nútiť (hoci je to závažná právna, politická aj morálna otázka), pri posviacke úradu zas zverejňujú, že tam bol prítomný exorcista, do politickej diskusie vťahujú náboženský jazyk, keď sa to vôbec nehodí, alebo posielajú oponenta na spoveď.  

Ak si súčasní či budúci kresťanskí lídri KDH (aj OĽaNO) toto rozlišovanie medzi súkromným a verejným neujasnia, zo slovenskej kresťanskodemokratickej politiky sa stane karikatúra.

Na snímke z roku 2014 opoziční poslanci Richard Vašečka, Alojz Hlina a Lucia Nicholsonová. FOTO TASR – Štefan Puškáš