Krátke správy redakcie

Adam Takáč pred 646 d

Taliansky denník Corriere della Sera zverejnil krátky list od emeritného pápeža. Benedikt XVI. v ňom ďakuje čitateľom, ktorí sa zaujímajú o to, ako sa má, a naznačuje, že jeho životná púť sa pomaly končí.

„Pri pomalom ubúdaní fyzických síl som vnútorne na púti smerom Domov. Je to pre mňa veľká milosť byť obklopený na tomto poslednom kúsku cesty, neraz namáhavom, takou láskou a dobrotou, akú som si nemohol ani len predstaviť,“ píše 90-ročný emeritný pápež a pridáva svoje uistenie o modlitbe za všetkých, ktorí ho na poslednom úseku života sprevádzajú.

List prichádza pár dní pred piatym výročím abdikácie Benedikta XVI., ktorú oznámil 11. februára 2013. Odvtedy žije v kláštore Mater Ecclesiae vo Vatikáne.

Foto: TASR/AP

Imrich Gazda pred 646 d

Vatikán musí čeliť ďalším nepríjemným otázkam súvisiacim so sexuálnymi deliktmi laicizovaného čilského kňaza Fernanda Karadimu. Svedkom zneužívania mal byť podľa jednej z obetí aj súčasný biskup diecézy Osorno a niekdajší Karadimov študent a spolupracovník Juan de la Cruz Barros.

Pápež František bol počas januárovej návštevy Čile s týmto prípadom konfrontovaný niekoľkokrát. „V deň, keď mi predložia dôkaz proti biskupovi Barrosovi, tak to uznám. Ale nateraz tu nie je žiadny dôkaz, len samé klebety,“ vyhlásil František, čím spustil spŕšku kritiky na svoju adresu.

„Nemôžem ho odsúdiť bez niečoho zjavného a osobne som presvedčený, že je nevinný,“ povedal pápež už o čosi zmierlivejšie počas tlačovej konferencie pri návrate z Čile.

Čilský denník La Tercera a následne aj agentúra AP však tento týždeň zverejnili obsah rozsiahleho listu Juana Carlosa Cruza, ktorý bol v mladosti jednou z Karadimových obetí. Pápežovi Františkovi ho zaslal ešte v roku 2015 a detailne v ňom opísal Karadimove zverstvá aj Barrosovu spoluvinu.

Cruz najprv požiadal o doručenie listu apoštolského nuncia v Čile, ale keď ani po mesiaci nereagoval na jeho prosbu, obrátil sa na Mariu Collins, ktorá bola v tom čase členkou Pápežskej komisie pre ochranu maloletých zriadenej pápežom Františkom. Tá list odovzdala predsedovi komisie, kardinálovi Seánovi Patrickovi O´Malleymu (na fotografii TASR/AP), čo zachytáva aj fotografia zverejnená agentúrou AP.

Podľa Collinsovej kardinál prisľúbil, že list odovzdá pápežovi, a tým považovala vec za vybavenú. Dnes sa však zdá, že list skončil ktoviekde.

Vatikán ani kardinál na aktuálne skutočnosti nereagovali. Na ceste do Čile je však už maltský arcibiskup Charles Scicluna, ktorého pápež hneď po návrate z januárovej cesty poveril prešetrením obvinení vznášaných proti biskupovi Barrosovi. Jeho vyšetrovanie možno vnesie svetlo aj do prípadu zmiznutého listu. 

Jozef Majchrák pred 647 d

Portál Aktuality.sk priniesol informáciu, že oponenti Alojza Hlinu vo vnútri KDH hľadajú človeka, ktorý by proti nemu kandidoval na marcovom sneme hnutia. S touto ponukou mali osloviť aj poslanca za OĽaNO Richarda Vašečku.

Ten na to reagoval tým, že ponuky od KDH dostáva od svojho vstupu do politiky. To, že by aktuálne zvažoval prestup do KDH a kandidatúru na sneme, však nepotvrdil. „Momentálne to neriešim. Som predseda poslaneckého klubu OĽaNO,“ povedal Vašečka pre Aktuality. 

V minulosti dostal ponuku na vstup do KDH aj poslanec Igor Janckulík, ktorý do parlamentu kandidoval za Sieť a dnes je členom poslaneckého klubu Mosta. Zatiaľ sa nerozhodol, či do KDH vstúpi. Začiatkom minulého roku dal Alojz Hlina ponuku na vstup do KDH aj trenčianskemu primátorovi Richardovi Rybníčkovi. S tým, že v predsedníctve strany je stále jedno voľné miesto. 

Foto: TASR/Martin Baumann

Martin Hanus pred 647 d

V Nemecku je dnes témou najnovší prieskum agentúry INSA, podľa ktorého delia SPD a AfD už len dve percentá. Oproti voľbám stráca aj CDU/CSU, podľa agentúry by ju volilo 30,5 percenta, SPD sa opakovane prepadáva pod 20 percent, podľa INSA má už len 17 percent, kým AfD stúplo na 15 percent. Z prepadu SPD profitujú aj Zelení, ktorí majú nové vedenie, vzrástli na 12,5 percenta (vo voľbách mali deväť percent).

Za normálnych okolností by sa prieskumom, ktoré sa zverejňujú pár mesiacov po voľbách, nevenovala špeciálna pozornosť. Lenže v Nemecku práve finišujú koaličné rokovania medzi CDU/CSU a SPD, pričom členská základňa SPD bude následne vo vnútrostraníckom referende hlasovať o tom, či má SPD za daných podmienok vstúpiť do štvrtej Merkelovej vlády. Už dnes je proti tomu silný odpor, prieskumy tohto typu môžu nervóznu atmosféru v strane ešte viac vyhrotiť. Schulz a stranícke vedenie budú argumentovať tým, že odmietnutie vstupu do vlády by znamenalo predčasné voľby, kde by mohla SPD utrpieť dosiaľ nepoznaný debakel, kým odporcovia koaličného vládnutia budú namietať, že ak sa sociálni demokrati opäť upíšu Merkelovej, neodvratne ich čaká ďalšie postupné chradnutie.   

 

Ján Duda pred 649 d

V evanjeliu piatej nedele v cezročnom období (4. 2. 2018) možno objaviť dva dominantné postoje Ježišovho pozemského života (Mk 1,29-39). Nechajme sa nimi inšpirovať.

(1) Prvý postoj, ktorý dominuje v Ježišovom pozemskom živote, je milosrdenstvo. Ježiš sa stretáva s ľudskou biedou rozličného druhu: dotýka sa chorých, odpúšťa hriešnikom, vyháňa diablov, potešuje utrápených. O všetkých prejavuje záujem (Vanhoye, 245). 

(2) Druhý postoj, ktorý dominuje v Ježišovom pozemskom živote, je modlitba. „Ráno ešte za tmy sa utiahol do samoty, aby sa modlil“ (Mk 1,35). V modlitbe bol s Otcom, boli spolu a bolo im spolu dobre (Vanhoye, 246).

(3) Postoj modlitby a milosrdenstva sú u Ježiša v jednote. Nejestvuje iba Ježiš modlitby bez milosrdenstva ani milosrdný Ježiš bez modlitby.

Ponaučenie: modlime sa o dar sily, aby sme nasledovali Ježiša modlitbou i milosrdenstvom.

Požehnanú nedeľu prajem všetkým.

Ján Duda

 

Foto: fcbcnyc.org

Jaroslav Daniška pred 650 d

Michael Žantovský v novom Echu poodhalil, ako sa hľadal Zemanov protikandidát na prezidenta, čo treba čítať ako začiatok kandidatúry Jiřího Drahoša. Rozhovor je skupinový, zúčastnili sa na ňom aj bývalý minister za ODS Alexander Vondra a spisovateľ David Zábranský, vyberám iba relevantnú časť odpovede od Žantovského.

Daniel Kaiser: Jak vlastně kandidát Jiří Drahoš vznikl? Kde byl inkubátor, kdo tvořil posádku inkubátoru?

Michael Žantovský: Já asi k tomu mám tady nejblíž, přiznám se, že o genezi něco vím. Nebyl to čistě marketingový projekt. Existovala poptávka po kandidátovi, který by nebyl poznamenán stranickou politikou a který by současně nenesl stigma občanské společnosti nebo takřečené pražské kavárny. Z této úvahy v určité skupině vzešla nejdříve myšlenka postavit nějakého respektovaného vědce. Pokud vím, Drahoš nebyl první z vědců, kteří byli osloveni. Byl první, který na tu poptávku reagoval.

A kdo tvořil tu skupinu, která pak oslovovala vědce?

To nebyl jeden člověk, ale pokud to ti lidé blízko inkubátoru budou chtít zveřejnit, udělají to asi sami.

Zeptám se jinak. Byli to lidé z ODA 90. let?

Ani tak bych to neřekl. Nebyli jen ze staré ODA.

Koniec citátu, celý rozhovor je na stránke Echa.

Už som písal, že rozdiel medzi Kiskom a Drahošom bol v inom využití prieskumov a ich vplyve na verejnú mienku, v tom, akú rolu ne/hrali dôležité liberálne médiá (Babišove médiá v Česku boli paralyzované), rozdielov bolo viac, Michael Žantovský práve poukázal na ďalší z nich.

Rozdiely sú dôležité kvôli rozdielnemu výsledku aj viacerým podobnostiam. Kiska aj Drahoš boli dva roky pred voľbami v podstate neznámi, ani jeden z nich nemal relevatný politický program, Kiska ale dokázal de facto komunikovať s voličmi od SaS po KDH (aj keď Aliancia za rodinu bola neskôr z jeho postupu právom sklamaná, podobne ako ďalší konzervatívni voliči), Drahoš to v Česku nevedel. Dôvodov prečo je opäť viac, ale jedným z nich bude aj to, ako a prečo Drahoš začal kandidovať.

Foto: FB profil J. Drahoša

Imrich Gazda pred 651 d

Od polovice januára môžete na obrazovkách RTVS sledovať novú dokumentárnu sériu o sakrálnych stavbách Slovenska s názvom Božie domy s Vandalom.

„Cyklus je koncipovaný do 12 častí,  ktoré v historickej chronológii mapujú najvýznamnejšie a pre danú dobu najcharakteristickejšie sakrálne stavby. Predstavuje ich v celom spektre jednotlivých slohových, ale aj duchovných prúdov – rímskokatolíckych, reformovaných, ortodoxných i judaistických,“ uviedla pre Postoj hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

V prvých troch častiach hudobník, spisovateľ a redaktor náboženského rozhlasového vysielania RTVS Pišta Vandal (občianskym menom Štefan Chrappa), ktorého môžete poznať aj z Postoja, predstavil divákom románske a gotické chrámy na Slovensku.

Obsahom tretej časti, ktorú môžete sledovať v sobotu o 8.55 alebo v repríze v nedeľu o 6.55, bude návšteva gotických katedrál sv. Martina v Bratislave a sv. Alžbety v Košiciach.

„Cesta po sakrálnych pamiatkach v niečom pripomína ,road movie´ – Vandal cestuje na veľkej motorke v klasickom motorkárskom ,outfite´, ktorý k nemu neodmysliteľne patrí, krížom cez Slovensko a pri jeho zastávkach mu robia spoločnosť i regionálni odborníci na danú sakrálnu pamiatku,“ dodáva Rusnáková, podľa ktorej je Vandalovo rozprávanie neakademické a obohatené jeho vlastnými postrehmi, úvahami, ako aj snahou preniknúť do „záhad“ jednotlivých stavieb.

Foto - youtube.com

Pavol Rábara pred 652 d

Americký herec Jim Caviezel bude v plánovanom pokračovaní filmu Umučenie Krista opäť hrať postavu Ježiša. „Bude to najväčší film v histórii,“ vyjadril sa Caviezel pre denník USA Today. 

„Isté veci, ktoré nemôžem prezradiť, budú šokovať divákov,“ povedal 49-ročný Caviezel. „Bude to pecka, uvidíte,“ dodal herec, ktorý má aj slovenské korene.

O tom, že Mel Gibson chystá sequel Umučenia Krista, sa síce vie, ale informácií o filme je žalostne málo. Nepomohol tomu výrazne ani Caviezel, ktorého zástupcovia aspoň potvrdili, že vo filme o zmŕtvychstaní opäť stvárni Krista. „Môžem vám povedať len toľko, že film, čo sa chystá (Gibson) urobiť, bude najväčším v histórii,“ povedal. Dodal, že Gibson je konečene pripravený začať film nakrúcať. 

Umučenie Krista z roku 2004 zožalo veľký úspech aj po komerčnej stránke. Film s výrobným rozpočtom na úrovni 30 miliónov dolárov priniesol zisk 612 miliónov. Len v Amerike zarobil 370 miliónov dolárov, čo ho radí medzi najúspešnejšie filmy s označením R (pre dospelých). 

Na „Umučení 2“ by mal pracovať aj scenárista a dlhoročný Gibsonov spolupracovník Randall Wallace. Ten v polovici roku 2016 potvrdil, že pracujú na pokračovaní, ktoré bude o zmŕtvychvstaní. „Pôjde o veľký a posvätný projekt,“ povedal vtedy Wallace.

Dvojica Gibson-Wallace naposledy priniesla film Hacksaw Ridge z prostredia druhej svetovej vojny. Príbeh o zdravotníkovi Desmondovi Dossovi, ktorý si uplatnil výhradu vo svedomí, keď odmietol na fronte zabíjať ľudí, získal dvoch Oskarov.

(Foto Jim Caviezel, Flickr.com/Genevieve)

Lukáš Obšitník pred 652 d

Americký senát v pondelok zablokoval zákon, ktorý by v USA zakázal vykonávanie potratov po 20. týždni tehotenstva. Zákon predložil republikán Lindsay Graham, hlasovalo zaň 51 senátorov (takmer všetci republikáni), proti zákazu bolo 46 senátorov (takmer všetci demokrati), traja nehlasovali.

Zákon pritom už prešiel dolnou komorou Kongresu (Snemovňou reprezentantov) v októbri minulého roku. USA tak naďalej patria medzi iba sedem štátov vo svete, ktoré povoľujú potraty aj po 20. týždni (po 5 mesiacoch) tehotenstva.

Keďže dieťa je v tomto neskorom štádiu už fyziologicky takmer plne vyvinuté, potraty sa v tomto období vykonávajú obzvlášť drastickým spôsobom, keď je dieťa z tela matky vytrhávané nožnicami po kúskoch.

Kňaz a publicista Dwight Longenecker na svojom blogu zrhnul mená 14 senátorov, ktorí hlasovali proti zákazu a súčasne sa verejne hlásia ku katolíckej viere. „Týchto štrnásť mužov a žien hlasovalo za to, aby tieto barbarské a neľudské praktiky zostali v USA legálne. Treba ich menovať. Ak máte nejaký hlas, zverejnite ich mená a ukážte horor, ktorý svojím hlasovaním umožnili.“

Spolu s menami senátorov uverejnil aj mená biskupov, do ktorých diecézy patria, a píše: „Ich biskupi by mali vydať oficiálne vyhlásenie, že títo muži a ženy verejne popreli svoju katolícku vieru, a ak nie formálne, tak neformálne sa sami exkomunikovali. Keďže ich čin je verejný, malo by to byť verejne oznámené a ich pastori by ich mali verejne pokarhať a odmietnuť im prístup k sviatostiam. Tento odporný zločin proti ľudskosti, tento skrytý holokaust sa nezastaví, pokiaľ sa ľudia majúci príslušnú zodpovednosť proti nemu verejne a vehementne nepostavia.“

Zákon potreboval na schválenie trojpätinovú väčšinu, čiže 60 hlasov, chýbalo ich deväť.

Medzi štrnástimi katolíckymi senátormi hlasujúcimi proti bol aj Tim Kaine z Virgínie, ktorého si počas poslednej prezidentskej kampane vybrala Hillary Clintonová za svojho kandidáta na viceprezidenta. Viacero katolíckych voličov ho vtedy považovalo za nádej na vyváženie Clintonovej radikálnych propotratových názorov. Kritici upozorňovali, že je to falošný dojem.

Foto: Tim Kaine a Hillary Clintonová na zjazde demokratov vo Philadelphii 28. júla 2016, zdroj: flickr.com/ABC/Ida Mae Astute

Jozef Majchrák pred 653 d

Šéfredaktor českého časopisu Respekt Erik Tabery verejne vyzval Andreja Kisku, aby opäť kandidoval v prezidentských voľbách. Presviedča ho okrem iného aj týmito argumentmi:  

„Stali ste sa slovenským Václavom Havlom a ktokoľvek, kto ho poznal, vám potvrdí, že chcel stokrát odísť, ale neurobil to.“

„Určite poznáte rozprávku Pyšná princezná. Vy ste zo Slovenska urobili zem kráľa Miroslava, na ktorú od nás závistlivo nejeden občan pokukuje. Myslím, že je to vzhľadom na legendárnu českú povýšenosť prvýkrát a ojedinelé. Nebola by škoda zahodiť to?“

Svoj text Tabery končí nasledujúcou výzvou, v ktorej Kiskovi ponúka, že ho kedykoľvek môže požiadať o radu. „Tak ma neštvite, oblečte si boxerské rukavice a bežte znovu do ringu na druhé kolo. Keby ste chceli čokoľvek osobne vysvetliť, napíšte mi na tabery@respekt.cz a rád prídem.“

Toto sa dá naozaj komentovať len tým, že niektorí ľudia v Česku musia byť dnes skutočne v ťažkej depresii. 

Foto: Radcovia z filmu Pyšná princezná. Zdroj: Československý státní film