Krátke správy redakcie

Martin Hanus pred 651 d

V Nemecku je dnes témou najnovší prieskum agentúry INSA, podľa ktorého delia SPD a AfD už len dve percentá. Oproti voľbám stráca aj CDU/CSU, podľa agentúry by ju volilo 30,5 percenta, SPD sa opakovane prepadáva pod 20 percent, podľa INSA má už len 17 percent, kým AfD stúplo na 15 percent. Z prepadu SPD profitujú aj Zelení, ktorí majú nové vedenie, vzrástli na 12,5 percenta (vo voľbách mali deväť percent).

Za normálnych okolností by sa prieskumom, ktoré sa zverejňujú pár mesiacov po voľbách, nevenovala špeciálna pozornosť. Lenže v Nemecku práve finišujú koaličné rokovania medzi CDU/CSU a SPD, pričom členská základňa SPD bude následne vo vnútrostraníckom referende hlasovať o tom, či má SPD za daných podmienok vstúpiť do štvrtej Merkelovej vlády. Už dnes je proti tomu silný odpor, prieskumy tohto typu môžu nervóznu atmosféru v strane ešte viac vyhrotiť. Schulz a stranícke vedenie budú argumentovať tým, že odmietnutie vstupu do vlády by znamenalo predčasné voľby, kde by mohla SPD utrpieť dosiaľ nepoznaný debakel, kým odporcovia koaličného vládnutia budú namietať, že ak sa sociálni demokrati opäť upíšu Merkelovej, neodvratne ich čaká ďalšie postupné chradnutie.   

 

Ján Duda pred 654 d

V evanjeliu piatej nedele v cezročnom období (4. 2. 2018) možno objaviť dva dominantné postoje Ježišovho pozemského života (Mk 1,29-39). Nechajme sa nimi inšpirovať.

(1) Prvý postoj, ktorý dominuje v Ježišovom pozemskom živote, je milosrdenstvo. Ježiš sa stretáva s ľudskou biedou rozličného druhu: dotýka sa chorých, odpúšťa hriešnikom, vyháňa diablov, potešuje utrápených. O všetkých prejavuje záujem (Vanhoye, 245). 

(2) Druhý postoj, ktorý dominuje v Ježišovom pozemskom živote, je modlitba. „Ráno ešte za tmy sa utiahol do samoty, aby sa modlil“ (Mk 1,35). V modlitbe bol s Otcom, boli spolu a bolo im spolu dobre (Vanhoye, 246).

(3) Postoj modlitby a milosrdenstva sú u Ježiša v jednote. Nejestvuje iba Ježiš modlitby bez milosrdenstva ani milosrdný Ježiš bez modlitby.

Ponaučenie: modlime sa o dar sily, aby sme nasledovali Ježiša modlitbou i milosrdenstvom.

Požehnanú nedeľu prajem všetkým.

Ján Duda

 

Foto: fcbcnyc.org

Jaroslav Daniška pred 654 d

Michael Žantovský v novom Echu poodhalil, ako sa hľadal Zemanov protikandidát na prezidenta, čo treba čítať ako začiatok kandidatúry Jiřího Drahoša. Rozhovor je skupinový, zúčastnili sa na ňom aj bývalý minister za ODS Alexander Vondra a spisovateľ David Zábranský, vyberám iba relevantnú časť odpovede od Žantovského.

Daniel Kaiser: Jak vlastně kandidát Jiří Drahoš vznikl? Kde byl inkubátor, kdo tvořil posádku inkubátoru?

Michael Žantovský: Já asi k tomu mám tady nejblíž, přiznám se, že o genezi něco vím. Nebyl to čistě marketingový projekt. Existovala poptávka po kandidátovi, který by nebyl poznamenán stranickou politikou a který by současně nenesl stigma občanské společnosti nebo takřečené pražské kavárny. Z této úvahy v určité skupině vzešla nejdříve myšlenka postavit nějakého respektovaného vědce. Pokud vím, Drahoš nebyl první z vědců, kteří byli osloveni. Byl první, který na tu poptávku reagoval.

A kdo tvořil tu skupinu, která pak oslovovala vědce?

To nebyl jeden člověk, ale pokud to ti lidé blízko inkubátoru budou chtít zveřejnit, udělají to asi sami.

Zeptám se jinak. Byli to lidé z ODA 90. let?

Ani tak bych to neřekl. Nebyli jen ze staré ODA.

Koniec citátu, celý rozhovor je na stránke Echa.

Už som písal, že rozdiel medzi Kiskom a Drahošom bol v inom využití prieskumov a ich vplyve na verejnú mienku, v tom, akú rolu ne/hrali dôležité liberálne médiá (Babišove médiá v Česku boli paralyzované), rozdielov bolo viac, Michael Žantovský práve poukázal na ďalší z nich.

Rozdiely sú dôležité kvôli rozdielnemu výsledku aj viacerým podobnostiam. Kiska aj Drahoš boli dva roky pred voľbami v podstate neznámi, ani jeden z nich nemal relevatný politický program, Kiska ale dokázal de facto komunikovať s voličmi od SaS po KDH (aj keď Aliancia za rodinu bola neskôr z jeho postupu právom sklamaná, podobne ako ďalší konzervatívni voliči), Drahoš to v Česku nevedel. Dôvodov prečo je opäť viac, ale jedným z nich bude aj to, ako a prečo Drahoš začal kandidovať.

Foto: FB profil J. Drahoša

Imrich Gazda pred 655 d

Od polovice januára môžete na obrazovkách RTVS sledovať novú dokumentárnu sériu o sakrálnych stavbách Slovenska s názvom Božie domy s Vandalom.

„Cyklus je koncipovaný do 12 častí,  ktoré v historickej chronológii mapujú najvýznamnejšie a pre danú dobu najcharakteristickejšie sakrálne stavby. Predstavuje ich v celom spektre jednotlivých slohových, ale aj duchovných prúdov – rímskokatolíckych, reformovaných, ortodoxných i judaistických,“ uviedla pre Postoj hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

V prvých troch častiach hudobník, spisovateľ a redaktor náboženského rozhlasového vysielania RTVS Pišta Vandal (občianskym menom Štefan Chrappa), ktorého môžete poznať aj z Postoja, predstavil divákom románske a gotické chrámy na Slovensku.

Obsahom tretej časti, ktorú môžete sledovať v sobotu o 8.55 alebo v repríze v nedeľu o 6.55, bude návšteva gotických katedrál sv. Martina v Bratislave a sv. Alžbety v Košiciach.

„Cesta po sakrálnych pamiatkach v niečom pripomína ,road movie´ – Vandal cestuje na veľkej motorke v klasickom motorkárskom ,outfite´, ktorý k nemu neodmysliteľne patrí, krížom cez Slovensko a pri jeho zastávkach mu robia spoločnosť i regionálni odborníci na danú sakrálnu pamiatku,“ dodáva Rusnáková, podľa ktorej je Vandalovo rozprávanie neakademické a obohatené jeho vlastnými postrehmi, úvahami, ako aj snahou preniknúť do „záhad“ jednotlivých stavieb.

Foto - youtube.com

Pavol Rábara pred 656 d

Americký herec Jim Caviezel bude v plánovanom pokračovaní filmu Umučenie Krista opäť hrať postavu Ježiša. „Bude to najväčší film v histórii,“ vyjadril sa Caviezel pre denník USA Today. 

„Isté veci, ktoré nemôžem prezradiť, budú šokovať divákov,“ povedal 49-ročný Caviezel. „Bude to pecka, uvidíte,“ dodal herec, ktorý má aj slovenské korene.

O tom, že Mel Gibson chystá sequel Umučenia Krista, sa síce vie, ale informácií o filme je žalostne málo. Nepomohol tomu výrazne ani Caviezel, ktorého zástupcovia aspoň potvrdili, že vo filme o zmŕtvychstaní opäť stvárni Krista. „Môžem vám povedať len toľko, že film, čo sa chystá (Gibson) urobiť, bude najväčším v histórii,“ povedal. Dodal, že Gibson je konečene pripravený začať film nakrúcať. 

Umučenie Krista z roku 2004 zožalo veľký úspech aj po komerčnej stránke. Film s výrobným rozpočtom na úrovni 30 miliónov dolárov priniesol zisk 612 miliónov. Len v Amerike zarobil 370 miliónov dolárov, čo ho radí medzi najúspešnejšie filmy s označením R (pre dospelých). 

Na „Umučení 2“ by mal pracovať aj scenárista a dlhoročný Gibsonov spolupracovník Randall Wallace. Ten v polovici roku 2016 potvrdil, že pracujú na pokračovaní, ktoré bude o zmŕtvychvstaní. „Pôjde o veľký a posvätný projekt,“ povedal vtedy Wallace.

Dvojica Gibson-Wallace naposledy priniesla film Hacksaw Ridge z prostredia druhej svetovej vojny. Príbeh o zdravotníkovi Desmondovi Dossovi, ktorý si uplatnil výhradu vo svedomí, keď odmietol na fronte zabíjať ľudí, získal dvoch Oskarov.

(Foto Jim Caviezel, Flickr.com/Genevieve)

Lukáš Obšitník pred 656 d

Americký senát v pondelok zablokoval zákon, ktorý by v USA zakázal vykonávanie potratov po 20. týždni tehotenstva. Zákon predložil republikán Lindsay Graham, hlasovalo zaň 51 senátorov (takmer všetci republikáni), proti zákazu bolo 46 senátorov (takmer všetci demokrati), traja nehlasovali.

Zákon pritom už prešiel dolnou komorou Kongresu (Snemovňou reprezentantov) v októbri minulého roku. USA tak naďalej patria medzi iba sedem štátov vo svete, ktoré povoľujú potraty aj po 20. týždni (po 5 mesiacoch) tehotenstva.

Keďže dieťa je v tomto neskorom štádiu už fyziologicky takmer plne vyvinuté, potraty sa v tomto období vykonávajú obzvlášť drastickým spôsobom, keď je dieťa z tela matky vytrhávané nožnicami po kúskoch.

Kňaz a publicista Dwight Longenecker na svojom blogu zrhnul mená 14 senátorov, ktorí hlasovali proti zákazu a súčasne sa verejne hlásia ku katolíckej viere. „Týchto štrnásť mužov a žien hlasovalo za to, aby tieto barbarské a neľudské praktiky zostali v USA legálne. Treba ich menovať. Ak máte nejaký hlas, zverejnite ich mená a ukážte horor, ktorý svojím hlasovaním umožnili.“

Spolu s menami senátorov uverejnil aj mená biskupov, do ktorých diecézy patria, a píše: „Ich biskupi by mali vydať oficiálne vyhlásenie, že títo muži a ženy verejne popreli svoju katolícku vieru, a ak nie formálne, tak neformálne sa sami exkomunikovali. Keďže ich čin je verejný, malo by to byť verejne oznámené a ich pastori by ich mali verejne pokarhať a odmietnuť im prístup k sviatostiam. Tento odporný zločin proti ľudskosti, tento skrytý holokaust sa nezastaví, pokiaľ sa ľudia majúci príslušnú zodpovednosť proti nemu verejne a vehementne nepostavia.“

Zákon potreboval na schválenie trojpätinovú väčšinu, čiže 60 hlasov, chýbalo ich deväť.

Medzi štrnástimi katolíckymi senátormi hlasujúcimi proti bol aj Tim Kaine z Virgínie, ktorého si počas poslednej prezidentskej kampane vybrala Hillary Clintonová za svojho kandidáta na viceprezidenta. Viacero katolíckych voličov ho vtedy považovalo za nádej na vyváženie Clintonovej radikálnych propotratových názorov. Kritici upozorňovali, že je to falošný dojem.

Foto: Tim Kaine a Hillary Clintonová na zjazde demokratov vo Philadelphii 28. júla 2016, zdroj: flickr.com/ABC/Ida Mae Astute

Jozef Majchrák pred 657 d

Šéfredaktor českého časopisu Respekt Erik Tabery verejne vyzval Andreja Kisku, aby opäť kandidoval v prezidentských voľbách. Presviedča ho okrem iného aj týmito argumentmi:  

„Stali ste sa slovenským Václavom Havlom a ktokoľvek, kto ho poznal, vám potvrdí, že chcel stokrát odísť, ale neurobil to.“

„Určite poznáte rozprávku Pyšná princezná. Vy ste zo Slovenska urobili zem kráľa Miroslava, na ktorú od nás závistlivo nejeden občan pokukuje. Myslím, že je to vzhľadom na legendárnu českú povýšenosť prvýkrát a ojedinelé. Nebola by škoda zahodiť to?“

Svoj text Tabery končí nasledujúcou výzvou, v ktorej Kiskovi ponúka, že ho kedykoľvek môže požiadať o radu. „Tak ma neštvite, oblečte si boxerské rukavice a bežte znovu do ringu na druhé kolo. Keby ste chceli čokoľvek osobne vysvetliť, napíšte mi na tabery@respekt.cz a rád prídem.“

Toto sa dá naozaj komentovať len tým, že niektorí ľudia v Česku musia byť dnes skutočne v ťažkej depresii. 

Foto: Radcovia z filmu Pyšná princezná. Zdroj: Československý státní film

Jaroslav Daniška pred 657 d

Volajú sa Čung Čung a Čua Čua, na obrázku sa hrajú s hračkami. Fotky dvoch vyklonovaných opíc v Číne obleteli svet, aj s vetou, že vedcov by to malo problížiť ku klonovaniu ľudí, resp. ľudských orgánov. Na celej správe udrie do očí to, že sa to deje v Číne, zvykli sme si, že vedecké pokroky sa odohrávajú inde. Ale ešte viac zaráža, že tento virál nesprevádza nijaká debata o etike. Iste, nemožno ju čakať v Číne pod vedením strany, tu realita predstihla aj antiutopický film Ostrov (2005), ale na niečo podobné malo kedysi slúžiť OSN, či nie?

Foto: TASR/AP

Jozef Majchrák pred 657 d

Katalánsky líder Carles Puigdemont chcel Katalánsko riadiť z Bruselu cez Skype a videokonferencie. Španielsky Ústavný súd mu to však zatrhol. Rozhodol, že ak sa chce ujať funkcie premiéra, musí v Barcelone osobne zložiť prísahu. 

Puigdemont je v zložitej situácii. Jeho koalícia vyhrala katalánske regionálne voľby a on je jediným kandidátom separatistických strán na premiéra. Pokiaľ by sa však vrátil do Španielska, mohla by ho kvôli obvineniam zo vzbury a zneužitia verejných peňazí zatknúť polícia. 

Centrálna španielska vláda kalkuluje s tým, že separatistický tábor nakoniec cúvne a premiérom sa stane iný, pre Madrid prijateľnejší kandidát. Jeho lídri však zatiaľ vyhlasujú, že iného kandidáta na premiéra nemajú.

Foto: TASR/AP Manu Fernandez

Martin Hanus pred 658 d

Čerstvý rakúsky kancelár Sebastian Kurz privítal dnes vo Viedni maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý ho pozval na skorú návštevu do Budapešti. Obaja si vymieňali zdvorilosti, ktoré boli miestami nad rámec bežnej diplomacie. Bolo zjavné, že všetky témy aj prípadné spory medzi Rakúskom a Maďarskom prekrýva nová jednota v utečeneckej politike. 

Kurz zdôrazňoval spoločnú líniu medzi oboma krajinami: „Môžem sa poďakovať, že v ochrane európskej vonkajšej hranice ťaháme za jeden povraz“, „Musíme zastaviť ilegálnu migráciu, aby sme zaistili bezpečnosť EÚ“. Orbán, pre ktorého bola návšteva Budapešti aj súčasťou predvolebnej kampane, bol podľa očakávania razantnejší, hovoril nielen technicky o potrebe ochrany hraníc v „najradikálnejšej podobe“, ale aj ideologicky: o „sťahovaní národov“, ktoré označil za najväčšie ohrozenie strednej Európy a kresťanskej kultúry. Orbán tiež hovoril o vytvorení V4 plus, ktorá by zahŕňala aj Rakúsko. To je idea, na ktorú by Orbánovi okamžite kývli predstavitelia FPÖ, Kurzovi koaliční partneri, no sám kancelár skôr vníma Rakúsko ako most medzi strednou a západnou Európou. 

Kurz a Orbán sa zhodli nielen na ochrane hraníc a odpore voči kvótam, ako ich navrhuje Európska komisia s podporou niektorých štátov, ale aj o spoločnej línii v debate o budúcnosti EÚ. Kurz vyhlásil, že sa mu páči stratégia, na ktorej sa nedávno dohodli krajiny V4, pretože ani on si neželá „viac Európy“, ale „efektívnejšiu, decentralizovanejšiu Európu“, ktorá sa bude koncentrovať na podstatné záležitosti, inak nechá priestor národným štátom.

Na Orbánovi bolo cítiť, že sa chce s Kurzom zblížiť ešte viac, hovoril o „osobných sympatiách“, Kurz však nechcel vyvolať dojem, že je Orbánovým ochrancom v EÚ. Neskôr preto kancelársky úrad médiám oznámil, že Kurz sa pýtal Orbána aj na pochybnosti týkajúce sa právneho štátu a mediálnej slobody v Maďarsku. 

Orbán sa počas návštevy Viedne stretol ešte s dvomi ministrami vládnucej FPÖ, s bývalým kancelárom Wolfgangom Schüsselom aj kardinálom Christophom Schönbornom. Ale rakúski – a ešte viac maďarskí – novinári by sa najradšej dozvedeli, aký bol obsah rozhovoru na jedinom Orbánovom neoficiálnom stretnutí: v pondelok večer si maďarský premiér povečeral s Heinrichom Pecinom, rakúskym podnikateľom, ktorý v roku 2016 ako dovtedajší majiteľ zatvoril denník „Népszabadság“, dovtedy jeden z hlavných kritických hlasov proti Orbánovi. Investičný bankár Pecina bol v Rakúsku v inej veci odsúdený za spreneveru na 22 mesiacov podmienečne a pokutu 288-tisíc eur. S Orbánom sa však pri večeri bavili istotne o príjemnejších veciach.

Na snímke Sebastian Kurz a Viktor Orbán počas stretnutia 30. januára 2018 vo Viedni. FOTO TASR/AP