Krátke správy redakcie

Jozef Majchrák pred 680 d

Šéfredaktor českého časopisu Respekt Erik Tabery verejne vyzval Andreja Kisku, aby opäť kandidoval v prezidentských voľbách. Presviedča ho okrem iného aj týmito argumentmi:  

„Stali ste sa slovenským Václavom Havlom a ktokoľvek, kto ho poznal, vám potvrdí, že chcel stokrát odísť, ale neurobil to.“

„Určite poznáte rozprávku Pyšná princezná. Vy ste zo Slovenska urobili zem kráľa Miroslava, na ktorú od nás závistlivo nejeden občan pokukuje. Myslím, že je to vzhľadom na legendárnu českú povýšenosť prvýkrát a ojedinelé. Nebola by škoda zahodiť to?“

Svoj text Tabery končí nasledujúcou výzvou, v ktorej Kiskovi ponúka, že ho kedykoľvek môže požiadať o radu. „Tak ma neštvite, oblečte si boxerské rukavice a bežte znovu do ringu na druhé kolo. Keby ste chceli čokoľvek osobne vysvetliť, napíšte mi na tabery@respekt.cz a rád prídem.“

Toto sa dá naozaj komentovať len tým, že niektorí ľudia v Česku musia byť dnes skutočne v ťažkej depresii. 

Foto: Radcovia z filmu Pyšná princezná. Zdroj: Československý státní film

Jaroslav Daniška pred 680 d

Volajú sa Čung Čung a Čua Čua, na obrázku sa hrajú s hračkami. Fotky dvoch vyklonovaných opíc v Číne obleteli svet, aj s vetou, že vedcov by to malo problížiť ku klonovaniu ľudí, resp. ľudských orgánov. Na celej správe udrie do očí to, že sa to deje v Číne, zvykli sme si, že vedecké pokroky sa odohrávajú inde. Ale ešte viac zaráža, že tento virál nesprevádza nijaká debata o etike. Iste, nemožno ju čakať v Číne pod vedením strany, tu realita predstihla aj antiutopický film Ostrov (2005), ale na niečo podobné malo kedysi slúžiť OSN, či nie?

Foto: TASR/AP

Jozef Majchrák pred 680 d

Katalánsky líder Carles Puigdemont chcel Katalánsko riadiť z Bruselu cez Skype a videokonferencie. Španielsky Ústavný súd mu to však zatrhol. Rozhodol, že ak sa chce ujať funkcie premiéra, musí v Barcelone osobne zložiť prísahu. 

Puigdemont je v zložitej situácii. Jeho koalícia vyhrala katalánske regionálne voľby a on je jediným kandidátom separatistických strán na premiéra. Pokiaľ by sa však vrátil do Španielska, mohla by ho kvôli obvineniam zo vzbury a zneužitia verejných peňazí zatknúť polícia. 

Centrálna španielska vláda kalkuluje s tým, že separatistický tábor nakoniec cúvne a premiérom sa stane iný, pre Madrid prijateľnejší kandidát. Jeho lídri však zatiaľ vyhlasujú, že iného kandidáta na premiéra nemajú.

Foto: TASR/AP Manu Fernandez

Martin Hanus pred 681 d

Čerstvý rakúsky kancelár Sebastian Kurz privítal dnes vo Viedni maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý ho pozval na skorú návštevu do Budapešti. Obaja si vymieňali zdvorilosti, ktoré boli miestami nad rámec bežnej diplomacie. Bolo zjavné, že všetky témy aj prípadné spory medzi Rakúskom a Maďarskom prekrýva nová jednota v utečeneckej politike. 

Kurz zdôrazňoval spoločnú líniu medzi oboma krajinami: „Môžem sa poďakovať, že v ochrane európskej vonkajšej hranice ťaháme za jeden povraz“, „Musíme zastaviť ilegálnu migráciu, aby sme zaistili bezpečnosť EÚ“. Orbán, pre ktorého bola návšteva Budapešti aj súčasťou predvolebnej kampane, bol podľa očakávania razantnejší, hovoril nielen technicky o potrebe ochrany hraníc v „najradikálnejšej podobe“, ale aj ideologicky: o „sťahovaní národov“, ktoré označil za najväčšie ohrozenie strednej Európy a kresťanskej kultúry. Orbán tiež hovoril o vytvorení V4 plus, ktorá by zahŕňala aj Rakúsko. To je idea, na ktorú by Orbánovi okamžite kývli predstavitelia FPÖ, Kurzovi koaliční partneri, no sám kancelár skôr vníma Rakúsko ako most medzi strednou a západnou Európou. 

Kurz a Orbán sa zhodli nielen na ochrane hraníc a odpore voči kvótam, ako ich navrhuje Európska komisia s podporou niektorých štátov, ale aj o spoločnej línii v debate o budúcnosti EÚ. Kurz vyhlásil, že sa mu páči stratégia, na ktorej sa nedávno dohodli krajiny V4, pretože ani on si neželá „viac Európy“, ale „efektívnejšiu, decentralizovanejšiu Európu“, ktorá sa bude koncentrovať na podstatné záležitosti, inak nechá priestor národným štátom.

Na Orbánovi bolo cítiť, že sa chce s Kurzom zblížiť ešte viac, hovoril o „osobných sympatiách“, Kurz však nechcel vyvolať dojem, že je Orbánovým ochrancom v EÚ. Neskôr preto kancelársky úrad médiám oznámil, že Kurz sa pýtal Orbána aj na pochybnosti týkajúce sa právneho štátu a mediálnej slobody v Maďarsku. 

Orbán sa počas návštevy Viedne stretol ešte s dvomi ministrami vládnucej FPÖ, s bývalým kancelárom Wolfgangom Schüsselom aj kardinálom Christophom Schönbornom. Ale rakúski – a ešte viac maďarskí – novinári by sa najradšej dozvedeli, aký bol obsah rozhovoru na jedinom Orbánovom neoficiálnom stretnutí: v pondelok večer si maďarský premiér povečeral s Heinrichom Pecinom, rakúskym podnikateľom, ktorý v roku 2016 ako dovtedajší majiteľ zatvoril denník „Népszabadság“, dovtedy jeden z hlavných kritických hlasov proti Orbánovi. Investičný bankár Pecina bol v Rakúsku v inej veci odsúdený za spreneveru na 22 mesiacov podmienečne a pokutu 288-tisíc eur. S Orbánom sa však pri večeri bavili istotne o príjemnejších veciach.

Na snímke Sebastian Kurz a Viktor Orbán počas stretnutia 30. januára 2018 vo Viedni. FOTO TASR/AP  

Fero Múčka pred 681 d

Kolega Jaroslav Daniška napísal článok o českých voľbách, v ktorom robil aj paralelu s tým, aký bol rozdiel medzi pozíciou Drahoša a Andreja Kisku. Táto jeho veta vzbudila veľký rozruch: „Lenže Kiska mal prieskumy, desiatky prieskumov, ktoré ho favorizovali a spracovávali tak spolu s médiami verejnú mienku v jeho prospech. To niečo stojí a to Drahoš nemal.“

Pozícia Andreja Kisku naozaj bola taká, že sa mohol opierať o imidž najvážnejšieho kandidáta proti Robertovi Ficovi. Už rok pred voľbami, v prvom prieskume kandidátov (hovoriť budeme o Focuse, ktorý mal za klienta aj Kisku) získal Kiska 24 percent, tretí v poradí mal len 12 percent. Pozíciu si podľa Focusu udržiaval väčšinu času do volieb, výnimkou bola jeseň, keď sa na neho v dvoch prieskumoch dotiahli protikandidáti, pričom v októbri skončil Kiska až tretí.

Od januára nového roka už Kiska v prieskumoch neohrozene valcoval, tesne pred voľbami prieskum hovoril, že Robert Fico by mal 36 percent, Andrej Kiska 27 percent, potom dlho-dlho nič, následne Kňažko 11, Radoslav Procházka 10. Podobne vyzerali prieskumy počas celej dvojmesačnej špičky pred voľbami. Taká pozícia je pre kandidáta veľká pomoc v kampani a Kiska túto kartu vo svojej komunikačnej kampani používal.

Napokon sa ukázalo, že vplyv prieskumov mohol byť kľúčový. V prvom kole totiž Kiska získal len 24 percent a v tom čase podľa prieskumov už mŕtvy muž Procházka až nečakaných 21,24 percent. Ak efekt snehovej gule z prieskumov zobral Procházkovi čo len každého pätnásteho voliča v prospech Kisku, vyrobil z Kisku postupujúceho – a prezidenta. Podobné čísla vtedy Kiskovi namerali aj ostatné agentúry, s ktorými Kiska nespolupracoval.

Je pravda, že prieskumov favorizujúcich Andreja Kisku za to obdobie neboli desiatky. Ani výklad tej vety, že Kiska si prieskumy kupoval, nie je správny.

 

Foto – Foto: Tamás Kovács TASR/Duna/MTI

Martin Hanus pred 681 d

Jeden z najhorúcejších sporov počas koaličných rokovaní medzi CDU/CSU a SPD sa týka utečeneckej politiky, konkrétne otázky zlučovania rodín s utečencami, ktorí prišli v posledných rokoch do Nemecka.

CDU totiž koncom roka 2015 presadila, aby utečenci zo Sýrie nemali status azylantov, ale utečencov s nárokom na takzvanú doplnkovú ochranu – keďže nie sú prenasledovaní individuálne, pretože utekajú pred občianskou vojnou. CDU tak reagovala na verejný tlak aj totálne preťaženie kapacít, chcela tým dať najavo, že Sýrčanom sa poskytuje ochrana do času, kým občianska vojna v Sýrii ustane.

Kresťanskí demokrati súčasne presadili, aby utečenci s týmto statusom nemali nárok na zlučovanie rodín (keďže by tak mohli prísť do Nemecka ďalšie státisíce Sýrčanov). Táto lehota teraz uplynie, SPD sa preto zasadila za zmäkčenie úpravy. Kým Merkelovej CDU vystupuje v povedomí svojich voličov ako strana, ktorá už nechce dopustiť opakovanie roku 2015.

Táto profilácia je pre SPD dlhodobým problémom, najmä je zjavné, že časť súčasných a ešte väčšia časť bývalých voličov sociálnych demokratov chce počuť od svojej strany v oblasti migrácie niečo celkom iné než ľavicovo-liberálny stranícky establišment (ako poznamenal Frankfurter Allgemeine Zeitung).

Problém SPD sa ukazuje aj v prieskumoch, agentúra INSA jej namerala len 17,5 percenta (čo je historicky jedno z najhorších čísiel pre SPD vôbec), kým AfD má 14 percent. Pre Schulzových sociálnych demokratov prichádza ešte aj útok zľava, keďže jedným z dvoch lídrov strany Zelených sa stal Robert Habeck, charizmatický politik, ktorý môže odlákať scvrkávajúcej sa SPD liberálnejších a mestských voličov. 

FOTO TASR/AP

Lukáš Krivošík pred 682 d

Na Oscara v kategórii najlepší krátky hraný film bola tento rok nominovaná aj 22-minútová kensko-nemecká snímka Watu Wote. Bola inšpirovaná skutočnou udalosťou, ktorá sa odohrala v decembri 2015. Teroristi zo skupiny aš-Šabáb vtedy prepadli na severovýchode Kene autobus. Cestovali v ňom kresťanskí i moslimskí pasažieri.

Úmyslom teroristov bolo oddeliť kresťanov od moslimov a prvú skupinu pozabíjať. No moslimovia zatajili kresťanov medzi sebou, moslimské ženy sa dokonca s kresťankami podelili o svoje závoje a niektorí kričali na ozbrojencov, že ich budú musieť zabiť všetkých. Militanti napokon odtiahli. Kresťanským pasažierom tak ich moslimskí spolucestujúci zachránili život.

Pre väčšinovo kresťanskú Keňu, ktorá má asi 11-percentnú moslimskú menšinu a trpí teroristickými útokmi, to bolo silné gesto občianskej spolupatričnosti i statočnosti. Ocenili ho vtedy s vďakou aj miestne kresťanské autority.  

Víťazi tohtoročných Oscarov budú vyhlásení 4. marca. Trailer k filmu Watu Wote možno vidieť TU.

Kenskí policajti vynášajú telo obete po útoku ozbrojencov v meste Mandera na severovýchode Kene 7. júla 2015. Ilustračné foto: TASR/AP.

Lukáš Krivošík pred 683 d

Vo veku 91 rokov zomrel zakladateľ spoločnosti IKEA Ingvar Kamprad. Pred tromi rokmi som navštívil mestečko Älmhult na juhu Švédska, kde svetoznáma firma pred 75 rokmi vznikla.

Absolvoval som prehliadku testovacích laboratórií, ateliérov, kde sa fotia katalógy, či firemné múzeum, no jeden z najsilnejších dojmov na mňa urobil automatizovaný veľkosklad. Jeho deväť regálov, vysokých viac ako dvadsať metrov sa po dĺžke strácalo v tme, kdesi v diaľke. Palety s tovarom z nich vyberali automatizované žeriavy. Pripadal som si ako na Hviezde smrti zo Star Wars.

Pritom Ingvar Kamprad začínal v 40. rokoch svoju podnikateľskú dráhu ako obchodník s drobným tovarom, ktorý skladoval v zelenej búde s bielymi dverami na farme, kde vyrastal. Ten kontrast ukazuje ako jedna firma dokáže narásť v priebehu len pár desaťročí. IKEA je totiž nadnárodná skupina, ktorá vyrástla na švédskom vidieku prakticky uprostred ničoho, hoci dnes už sídli v Holandsku.

Iste, v dlhom Kampradovom živote sú aj kontroverzné momenty. Žiadny jeho nekrológ sa zrejme nezaobíde bez zmienky o tom, že ako dospievajúci mladík v 40. rokoch sympatizoval so švédskymi fašistami (neskôr to ľutoval ako najväčšiu chybu svojho života). No do análov sa zapíše najmä ako ten, čo demokratizoval predaj nábytku.

Desaťmiliónové Švédsko je obdivované najmä pre svoj sociálny systém, no vzhľadom na počet obyvateľstva má tiež veľa svetoznámych firemných značiek (Volvo, Ericsson, Electrolux, H&M, Skanska, Tetra Pak, atď.). Na Slovensku by sme podľa vzoru Švédska mali skúmať, ako z malých firiem na národnej úrovni robiť veľké s medzinárodnou pôsobnosťou.

Časom by sa totiž naše hospodárstvo malo posunúť od lákania zahraničných investícií v podobe výrobných závodov k prostrediu, ktoré praje rastu úspešných slovenských firiem, schopných preraziť aj v medzinárodnej konkurencii.

Ingvar Kamprad. FOTO: TASR/AP

Ján Duda pred 683 d

V evanjeliu štvrtej nedele v cezročnom období (28. 1. 2018) Ježiš zakazuje hovoriť o tom, že on je Osloboditeľ a Bohom sľúbený Mesiáš. Objavuje sa téma „mesiášskeho tajomstva“ (Mk 1,21-28). 

(1) V nedeľnom evanjeliu Ježiš zakázal o sebe hovoriť diablovi, od ktorého oslobodil človeka v synagóge v Kafarnaume. Niektorí to vykladajú tak, že tento výkrik Satana „je akoby výkrikom konca jeho moci nad človekom“, lebo Spasiteľ už je tu (Gnilka, 213).

(2) Podľa iných autorov (Ravasi, 231) od Mesiáša boli rôzne očakávania: jedni si želali politického lídra, iní osloboditeľa od nadvlády Rimanov, ďalší očakávali návrat raja... Ježiš potreboval korigovať tieto očakávania, a preto spájal odhalenie svojej identity s krížom a nanebovstúpením (porov. Mk 9,9).

(3) Podľa ďalších nie z našich slov, ale skutkov a spôsobu života má svet spoznať, že sme učeníkmi Ježiša (Vanhoye, 240).

Podľa mňa sú všetky tri výklady duchovným posolstvom, a teda správne, a možno sa podľa nich správať.

Ponaučenie: nech nám Pán dá silu vydávať o Ježišovi svedectvo pred svetom slovom i spôsobom života.

Požehnanú nedeľu prajem všetkým.

Ján Duda

 

Foto: crosswalk.com

Imrich Gazda pred 687 d

Slovenský cyklista Peter Sagan sa dnes stretol s pápežom Františkom. Stalo sa tak po skončení generálnej audiencie na Námestí sv. Petra vo Vatikáne.

Sagana okrem manželky Kataríny a syna Marlona sprevádzali aj rodičia, informoval portál športového denníka La Gazzetta dello Sport.   

Slovenský cyklista pápežovi daroval podpísaný dres majstra sveta a bicykel vo vatikánskej bielo-žltej úprave, s nápisom Francesco a argentínskou vlajkou.

Niektoré slovenské médiá v uplynulých dňoch špekulovali o tom, že pápež by mal pokrstiť Saganovho syna, ale k ničomu takému dnes nedošlo.

Zábery zo stretnutia nájdete aj na YouTube.

Foto – TASR/AP (Peter Sagan s manželkou Katarínou pred začiatkom generálnej audiencie vo Vatikáne.)