Krátke správy redakcie

Fero Múčka pred 790 d

Kolega Jaroslav Daniška napísal článok o českých voľbách, v ktorom robil aj paralelu s tým, aký bol rozdiel medzi pozíciou Drahoša a Andreja Kisku. Táto jeho veta vzbudila veľký rozruch: „Lenže Kiska mal prieskumy, desiatky prieskumov, ktoré ho favorizovali a spracovávali tak spolu s médiami verejnú mienku v jeho prospech. To niečo stojí a to Drahoš nemal.“

Pozícia Andreja Kisku naozaj bola taká, že sa mohol opierať o imidž najvážnejšieho kandidáta proti Robertovi Ficovi. Už rok pred voľbami, v prvom prieskume kandidátov (hovoriť budeme o Focuse, ktorý mal za klienta aj Kisku) získal Kiska 24 percent, tretí v poradí mal len 12 percent. Pozíciu si podľa Focusu udržiaval väčšinu času do volieb, výnimkou bola jeseň, keď sa na neho v dvoch prieskumoch dotiahli protikandidáti, pričom v októbri skončil Kiska až tretí.

Od januára nového roka už Kiska v prieskumoch neohrozene valcoval, tesne pred voľbami prieskum hovoril, že Robert Fico by mal 36 percent, Andrej Kiska 27 percent, potom dlho-dlho nič, následne Kňažko 11, Radoslav Procházka 10. Podobne vyzerali prieskumy počas celej dvojmesačnej špičky pred voľbami. Taká pozícia je pre kandidáta veľká pomoc v kampani a Kiska túto kartu vo svojej komunikačnej kampani používal.

Napokon sa ukázalo, že vplyv prieskumov mohol byť kľúčový. V prvom kole totiž Kiska získal len 24 percent a v tom čase podľa prieskumov už mŕtvy muž Procházka až nečakaných 21,24 percent. Ak efekt snehovej gule z prieskumov zobral Procházkovi čo len každého pätnásteho voliča v prospech Kisku, vyrobil z Kisku postupujúceho – a prezidenta. Podobné čísla vtedy Kiskovi namerali aj ostatné agentúry, s ktorými Kiska nespolupracoval.

Je pravda, že prieskumov favorizujúcich Andreja Kisku za to obdobie neboli desiatky. Ani výklad tej vety, že Kiska si prieskumy kupoval, nie je správny.

 

Foto – Foto: Tamás Kovács TASR/Duna/MTI

Martin Hanus pred 790 d

Jeden z najhorúcejších sporov počas koaličných rokovaní medzi CDU/CSU a SPD sa týka utečeneckej politiky, konkrétne otázky zlučovania rodín s utečencami, ktorí prišli v posledných rokoch do Nemecka.

CDU totiž koncom roka 2015 presadila, aby utečenci zo Sýrie nemali status azylantov, ale utečencov s nárokom na takzvanú doplnkovú ochranu – keďže nie sú prenasledovaní individuálne, pretože utekajú pred občianskou vojnou. CDU tak reagovala na verejný tlak aj totálne preťaženie kapacít, chcela tým dať najavo, že Sýrčanom sa poskytuje ochrana do času, kým občianska vojna v Sýrii ustane.

Kresťanskí demokrati súčasne presadili, aby utečenci s týmto statusom nemali nárok na zlučovanie rodín (keďže by tak mohli prísť do Nemecka ďalšie státisíce Sýrčanov). Táto lehota teraz uplynie, SPD sa preto zasadila za zmäkčenie úpravy. Kým Merkelovej CDU vystupuje v povedomí svojich voličov ako strana, ktorá už nechce dopustiť opakovanie roku 2015.

Táto profilácia je pre SPD dlhodobým problémom, najmä je zjavné, že časť súčasných a ešte väčšia časť bývalých voličov sociálnych demokratov chce počuť od svojej strany v oblasti migrácie niečo celkom iné než ľavicovo-liberálny stranícky establišment (ako poznamenal Frankfurter Allgemeine Zeitung).

Problém SPD sa ukazuje aj v prieskumoch, agentúra INSA jej namerala len 17,5 percenta (čo je historicky jedno z najhorších čísiel pre SPD vôbec), kým AfD má 14 percent. Pre Schulzových sociálnych demokratov prichádza ešte aj útok zľava, keďže jedným z dvoch lídrov strany Zelených sa stal Robert Habeck, charizmatický politik, ktorý môže odlákať scvrkávajúcej sa SPD liberálnejších a mestských voličov. 

FOTO TASR/AP

Lukáš Krivošík pred 791 d

Na Oscara v kategórii najlepší krátky hraný film bola tento rok nominovaná aj 22-minútová kensko-nemecká snímka Watu Wote. Bola inšpirovaná skutočnou udalosťou, ktorá sa odohrala v decembri 2015. Teroristi zo skupiny aš-Šabáb vtedy prepadli na severovýchode Kene autobus. Cestovali v ňom kresťanskí i moslimskí pasažieri.

Úmyslom teroristov bolo oddeliť kresťanov od moslimov a prvú skupinu pozabíjať. No moslimovia zatajili kresťanov medzi sebou, moslimské ženy sa dokonca s kresťankami podelili o svoje závoje a niektorí kričali na ozbrojencov, že ich budú musieť zabiť všetkých. Militanti napokon odtiahli. Kresťanským pasažierom tak ich moslimskí spolucestujúci zachránili život.

Pre väčšinovo kresťanskú Keňu, ktorá má asi 11-percentnú moslimskú menšinu a trpí teroristickými útokmi, to bolo silné gesto občianskej spolupatričnosti i statočnosti. Ocenili ho vtedy s vďakou aj miestne kresťanské autority.  

Víťazi tohtoročných Oscarov budú vyhlásení 4. marca. Trailer k filmu Watu Wote možno vidieť TU.

Kenskí policajti vynášajú telo obete po útoku ozbrojencov v meste Mandera na severovýchode Kene 7. júla 2015. Ilustračné foto: TASR/AP.

Lukáš Krivošík pred 792 d

Vo veku 91 rokov zomrel zakladateľ spoločnosti IKEA Ingvar Kamprad. Pred tromi rokmi som navštívil mestečko Älmhult na juhu Švédska, kde svetoznáma firma pred 75 rokmi vznikla.

Absolvoval som prehliadku testovacích laboratórií, ateliérov, kde sa fotia katalógy, či firemné múzeum, no jeden z najsilnejších dojmov na mňa urobil automatizovaný veľkosklad. Jeho deväť regálov, vysokých viac ako dvadsať metrov sa po dĺžke strácalo v tme, kdesi v diaľke. Palety s tovarom z nich vyberali automatizované žeriavy. Pripadal som si ako na Hviezde smrti zo Star Wars.

Pritom Ingvar Kamprad začínal v 40. rokoch svoju podnikateľskú dráhu ako obchodník s drobným tovarom, ktorý skladoval v zelenej búde s bielymi dverami na farme, kde vyrastal. Ten kontrast ukazuje ako jedna firma dokáže narásť v priebehu len pár desaťročí. IKEA je totiž nadnárodná skupina, ktorá vyrástla na švédskom vidieku prakticky uprostred ničoho, hoci dnes už sídli v Holandsku.

Iste, v dlhom Kampradovom živote sú aj kontroverzné momenty. Žiadny jeho nekrológ sa zrejme nezaobíde bez zmienky o tom, že ako dospievajúci mladík v 40. rokoch sympatizoval so švédskymi fašistami (neskôr to ľutoval ako najväčšiu chybu svojho života). No do análov sa zapíše najmä ako ten, čo demokratizoval predaj nábytku.

Desaťmiliónové Švédsko je obdivované najmä pre svoj sociálny systém, no vzhľadom na počet obyvateľstva má tiež veľa svetoznámych firemných značiek (Volvo, Ericsson, Electrolux, H&M, Skanska, Tetra Pak, atď.). Na Slovensku by sme podľa vzoru Švédska mali skúmať, ako z malých firiem na národnej úrovni robiť veľké s medzinárodnou pôsobnosťou.

Časom by sa totiž naše hospodárstvo malo posunúť od lákania zahraničných investícií v podobe výrobných závodov k prostrediu, ktoré praje rastu úspešných slovenských firiem, schopných preraziť aj v medzinárodnej konkurencii.

Ingvar Kamprad. FOTO: TASR/AP

Ján Duda pred 793 d

V evanjeliu štvrtej nedele v cezročnom období (28. 1. 2018) Ježiš zakazuje hovoriť o tom, že on je Osloboditeľ a Bohom sľúbený Mesiáš. Objavuje sa téma „mesiášskeho tajomstva“ (Mk 1,21-28). 

(1) V nedeľnom evanjeliu Ježiš zakázal o sebe hovoriť diablovi, od ktorého oslobodil človeka v synagóge v Kafarnaume. Niektorí to vykladajú tak, že tento výkrik Satana „je akoby výkrikom konca jeho moci nad človekom“, lebo Spasiteľ už je tu (Gnilka, 213).

(2) Podľa iných autorov (Ravasi, 231) od Mesiáša boli rôzne očakávania: jedni si želali politického lídra, iní osloboditeľa od nadvlády Rimanov, ďalší očakávali návrat raja... Ježiš potreboval korigovať tieto očakávania, a preto spájal odhalenie svojej identity s krížom a nanebovstúpením (porov. Mk 9,9).

(3) Podľa ďalších nie z našich slov, ale skutkov a spôsobu života má svet spoznať, že sme učeníkmi Ježiša (Vanhoye, 240).

Podľa mňa sú všetky tri výklady duchovným posolstvom, a teda správne, a možno sa podľa nich správať.

Ponaučenie: nech nám Pán dá silu vydávať o Ježišovi svedectvo pred svetom slovom i spôsobom života.

Požehnanú nedeľu prajem všetkým.

Ján Duda

 

Foto: crosswalk.com

Imrich Gazda pred 796 d

Slovenský cyklista Peter Sagan sa dnes stretol s pápežom Františkom. Stalo sa tak po skončení generálnej audiencie na Námestí sv. Petra vo Vatikáne.

Sagana okrem manželky Kataríny a syna Marlona sprevádzali aj rodičia, informoval portál športového denníka La Gazzetta dello Sport.   

Slovenský cyklista pápežovi daroval podpísaný dres majstra sveta a bicykel vo vatikánskej bielo-žltej úprave, s nápisom Francesco a argentínskou vlajkou.

Niektoré slovenské médiá v uplynulých dňoch špekulovali o tom, že pápež by mal pokrstiť Saganovho syna, ale k ničomu takému dnes nedošlo.

Zábery zo stretnutia nájdete aj na YouTube.

Foto – TASR/AP (Peter Sagan s manželkou Katarínou pred začiatkom generálnej audiencie vo Vatikáne.)

Adam Takáč pred 796 d

Okrem dovysvetľovania vyjadrení týkajúcich sa obetí sexuálneho zneužívania sa pápež František pri návrate z Južnej Ameriky musel vrátiť k ešte jednej udalosti. Pri minulotýždňovom leteckom presune v Čile zosobášil František priamo na palube lietadla letušku a stevarda.

Pár Paula a Carlos prišiel za pápežom s prosbou o požehnanie. Dvojica mala pred ôsmimi rokmi civilný sobáš, no ich farnosť zničilo zemetrasenie, a tak aj preto neuzavreli doposiaľ sviatostné manželstvo.

Hlava Katolíckej cirkvi im dala nečakanú ponuku: „Chcete sa zosobášiť teraz?“ Pár súhlasil, a tak František, za prítomnosti majiteľa leteckej spoločnosti, oddal Paulu a Carlosa priamo na palube lietadla.

Nie u všetkých sa to však stretlo s pochopením, ako podotkol pápež, niektorí ho preto označili za blázna. Pri odpovedi na jednu z novinárskych otázok sa k tomu vyjadril takto:

„Trochu som ich podrobil výsluchu a ich odpovede boli jasné – ´Áno, je to na celý život´. Pýtal som sa, či si to ešte pamätajú z katechizmu, ale povedali mi, že už vtedy prešli kurzom predmanželskej prípravy. Posúdil som, že boli dobre pripravení. Požiadali ma o sviatosť – a sviatosti sú pre ľudí. Všetky okolnosti boli jasné. Prečo teda odkladať na zajtra to, čo môžeš urobiť dnes, tým viac, ak by zajtrajšok mal znamenať ďalších osem či desať rokov? Posúdil som ich prípravu, vedeli, čo robia. Každý z nich sa takisto pripravil vo sviatosti zmierenia a potom som ich oddal. Niekto mi povedal, že vraj už mali v úmysle požiadať ma vopred o svadbu v lietadle, neviem ale, čo je na tom pravdy. Bola to však úplne regulárna situácia."

Foto - Twitter/CNA

Martin Hanus pred 797 d

Prvý prezidentský duel medzi Jiřím Drahošom a Milošom Zemanom nebol diskusiou, ale estrádnou šou, a to ešte horšou, než sa od Primy dalo čakať. Televízia umožnila každému kandidátovi, aby do veľkého hľadiska Hudobného divadla Karlín pozval 400 svojich fanúšikov, debatu teda neustále prerušoval frenetický potlesk alebo bučanie. Kým plnokrvný politik Zeman si potlesk užíval a bučanie ignoroval, Drahoš neraz potreboval pomoc moderátora, aby dokončil, čo mal v hlave pripravené.

Slabý moderátor Karel Voříšek vedel, že domovské publikum Primy je skôr prozemanovské, takže v otázkach občas prisladkasto nadbehol Zemanovi, ale ten to nepotreboval. Pohodlne trónil v kresle, bol sústredený, ale uvoľnený, sršal humorom, v debate dominoval a odpaľoval efektné útoky na Drahoša. Ten sa väčšinou bránil, bol napätejší a strnulejší, ale postupom času sa zlepšoval. Dá sa však predpokladať, že debata mala na oba tábory opačný účinok, kým Drahoš sa v očiach svojho jadra prívržencov ubránil proti agresívnemu predátorovi, fanklub Zeman mohol jasať, ako starý harcovník natieral akademika na chlieb. Otázne je, ako to pôsobilo na menej vyhranených a ešte stále zvažujúcich voličov.

Podľa očakávania Zeman vyšiel na Drahoša s témou migrácie a označil ho za posledného vítača moslimských migrantov (Drahoš však útok odrazil), ešte nepríjemnejšie pre profesora bolo, keď Zeman vytiahol do boja za zdanenie cirkevných reštitúcií. Drahoš namietal, že je to nesystémový krok, publikum bučalo, Zeman vrtel hlavou. Mimochodom, s touto témou prišli komunisti, českú cirkev by stálo zdanenie reštitučných náhrad ročne asi 380 miliónov českých korún, Babiš sa s tým stotožnil a Zemanovi sa téma hodí do kampane. Drahoš si mohol len vydýchnuť, keď sa obrátil list. Aj táto výmena ukazuje, že v krajine ako Česko je trochu iluzórne čakať, že by biskupi v takto vyhrotenej kampani vstupovali s vlastnými požiadavkami a mohli veriť, že to bude plus pre cirkev aj spoločnosť (v tom mám trochu iný názor než kolega Jaro Daniška). 

Samozrejme, skutočnou témou v pozadí bol vzťah k Babišovi, Zeman z pozície sily deklaroval, že Babiša hneď v stredu poverí zostavením vlády a vo februári ho vymenuje za premiéra, Drahoš trval na tom, že trestne stíhaného človeka by za premiéra nemenoval.

Voříšek sa rozlúčil s divákmi slovami „ať nás provází síla našich hlasů“. Lepšie by to neodmoderovala ani Helena Vondráčková.   

Miloš Zeman počas televíznej debaty v TV Prima 23. januára 2018 v Prahe. FOTO TASR/AP  

Jozef Majchrák pred 797 d

Tesne pred zasadnutím Svetového ekonomického fóra v Davose vydala medzinárodná charitatívna organizácia Oxfam štúdiu, podľa ktorej sa rozdiely medzi bohatými a chudobnými stále zväčšujú. Štúdia tvrdí, že približne 82 percent peňazí, ktoré sa v minulom roku vygenerovali, smerovali k jednému percentu najbohatších ľudí. Majetok chudobnejšej časti sveta sa nijako významne nezvýšil. 

Za dôvody tohto stavu považuje Oxfam daňové úniky, redukciu výdavkov či vplyv veľkých firiem na politiku. Metodika tejto organizácie však čelí aj kritike. Viacerí ekonómovia tvrdia, že globálna nerovnosť sa v posledných desaťročiach zmenšuje. 

Foto: TASR/ AP

Imrich Gazda pred 797 d

Svätá stolica dnes napoludnie oznámila, že pápež František vymenoval za nového pomocného biskupa Pražskej arcidiecézy 51-ročného kňaza Zdenka Wasserbauera, doterajšieho generálneho vikára arcidiecézy.

Menovanie oznámil počas plenárneho zasadania Českej biskupskej konferencie v Prahe apoštolský nuncius Giuseppe Leanza.

Na čele Pražskej arcidiecézy stojí kardinál Dominik Duka, ktorý v apríli tohto roku dosiahne kanonický vek 75 rokov, keď každý cirkevný hodnostár musí pápežovi ponúknuť svoju abdikáciu. Pomocným pražským biskupom je Václav Malý a emeritným biskupom Karel Herbst.

Viac informácií o novom biskupovi nájdete na internetovej stránke apha.cz.

Foto – apha.cz