Krátke správy redakcie

Martin Hanus pred 660 d

Prvý prezidentský duel medzi Jiřím Drahošom a Milošom Zemanom nebol diskusiou, ale estrádnou šou, a to ešte horšou, než sa od Primy dalo čakať. Televízia umožnila každému kandidátovi, aby do veľkého hľadiska Hudobného divadla Karlín pozval 400 svojich fanúšikov, debatu teda neustále prerušoval frenetický potlesk alebo bučanie. Kým plnokrvný politik Zeman si potlesk užíval a bučanie ignoroval, Drahoš neraz potreboval pomoc moderátora, aby dokončil, čo mal v hlave pripravené.

Slabý moderátor Karel Voříšek vedel, že domovské publikum Primy je skôr prozemanovské, takže v otázkach občas prisladkasto nadbehol Zemanovi, ale ten to nepotreboval. Pohodlne trónil v kresle, bol sústredený, ale uvoľnený, sršal humorom, v debate dominoval a odpaľoval efektné útoky na Drahoša. Ten sa väčšinou bránil, bol napätejší a strnulejší, ale postupom času sa zlepšoval. Dá sa však predpokladať, že debata mala na oba tábory opačný účinok, kým Drahoš sa v očiach svojho jadra prívržencov ubránil proti agresívnemu predátorovi, fanklub Zeman mohol jasať, ako starý harcovník natieral akademika na chlieb. Otázne je, ako to pôsobilo na menej vyhranených a ešte stále zvažujúcich voličov.

Podľa očakávania Zeman vyšiel na Drahoša s témou migrácie a označil ho za posledného vítača moslimských migrantov (Drahoš však útok odrazil), ešte nepríjemnejšie pre profesora bolo, keď Zeman vytiahol do boja za zdanenie cirkevných reštitúcií. Drahoš namietal, že je to nesystémový krok, publikum bučalo, Zeman vrtel hlavou. Mimochodom, s touto témou prišli komunisti, českú cirkev by stálo zdanenie reštitučných náhrad ročne asi 380 miliónov českých korún, Babiš sa s tým stotožnil a Zemanovi sa téma hodí do kampane. Drahoš si mohol len vydýchnuť, keď sa obrátil list. Aj táto výmena ukazuje, že v krajine ako Česko je trochu iluzórne čakať, že by biskupi v takto vyhrotenej kampani vstupovali s vlastnými požiadavkami a mohli veriť, že to bude plus pre cirkev aj spoločnosť (v tom mám trochu iný názor než kolega Jaro Daniška). 

Samozrejme, skutočnou témou v pozadí bol vzťah k Babišovi, Zeman z pozície sily deklaroval, že Babiša hneď v stredu poverí zostavením vlády a vo februári ho vymenuje za premiéra, Drahoš trval na tom, že trestne stíhaného človeka by za premiéra nemenoval.

Voříšek sa rozlúčil s divákmi slovami „ať nás provází síla našich hlasů“. Lepšie by to neodmoderovala ani Helena Vondráčková.   

Miloš Zeman počas televíznej debaty v TV Prima 23. januára 2018 v Prahe. FOTO TASR/AP  

Jozef Majchrák pred 661 d

Tesne pred zasadnutím Svetového ekonomického fóra v Davose vydala medzinárodná charitatívna organizácia Oxfam štúdiu, podľa ktorej sa rozdiely medzi bohatými a chudobnými stále zväčšujú. Štúdia tvrdí, že približne 82 percent peňazí, ktoré sa v minulom roku vygenerovali, smerovali k jednému percentu najbohatších ľudí. Majetok chudobnejšej časti sveta sa nijako významne nezvýšil. 

Za dôvody tohto stavu považuje Oxfam daňové úniky, redukciu výdavkov či vplyv veľkých firiem na politiku. Metodika tejto organizácie však čelí aj kritike. Viacerí ekonómovia tvrdia, že globálna nerovnosť sa v posledných desaťročiach zmenšuje. 

Foto: TASR/ AP

Imrich Gazda pred 661 d

Svätá stolica dnes napoludnie oznámila, že pápež František vymenoval za nového pomocného biskupa Pražskej arcidiecézy 51-ročného kňaza Zdenka Wasserbauera, doterajšieho generálneho vikára arcidiecézy.

Menovanie oznámil počas plenárneho zasadania Českej biskupskej konferencie v Prahe apoštolský nuncius Giuseppe Leanza.

Na čele Pražskej arcidiecézy stojí kardinál Dominik Duka, ktorý v apríli tohto roku dosiahne kanonický vek 75 rokov, keď každý cirkevný hodnostár musí pápežovi ponúknuť svoju abdikáciu. Pomocným pražským biskupom je Václav Malý a emeritným biskupom Karel Herbst.

Viac informácií o novom biskupovi nájdete na internetovej stránke apha.cz.

Foto – apha.cz

Jaroslav Daniška pred 661 d

Turecká armáda prekročila hranicu so Sýriou a potláča kurdské vojenské aktivity na území až do 30 kilometrov vo vnútrozemí, operácia sa orwellovsky volá Olivová vetvička, EÚ vyjadrilo znepokojenie, Američania žiadajú od Turkov umiernenosť (restraint), Francúzi požiadali o zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN, všetky regionálne veľmoci vývoj pozorne sledujú.

Nemožno očakávať žiadny vojensky či politicky významný krok proti Turecku, najmä ak bude operácia rýchla a neprekročí pohraničné územie. O to viac treba zbystriť pozornosť. Po prvé preto, že kedysi porušenie suverenity susedného štátu vyvolávalo pobúrenie a demonštrácie (pamätáte ešte na časy Georga W. Busha?), dnes sa nič podobné neopakuje, pritom ide o Turecko, členský štát NATO.

Po druhé, už vyše 100 rokov platí, že Kurdi sú najväčšou politickou obeťou na Blízkom východe. Aj posledné dni ukazujú, ako im chýba vo svete nielen odhodlaný spojenec, ale čo i len angažovaný intelektuál alebo aspoň celebrita, ktorý/á by ich kauzu vnášal na stránky svetovej tlače. Ako kedysi robil lord Byron či nedávno herec George Clooney.

Foto: kurdská zástava, wikimedia

Imrich Gazda pred 662 d

Každoročne v polovici januára sa v médiách objavujú zábery kňazov požehnávajúcich zvieratá. Niektorí sa pýtajú, či ide o ďalší z výstrelkov alebo je to normálny kresťanský obrad.

„Na požehnaní zvierat nie je nič výnimočné. Tento obrad sa nachádza aj v liturgickej knihe Benedikcionál, ktorá obsahuje najrôznejšie obrady požehnania,“ vysvetlil pre Postoj hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara.

„Bože, láskavo vystri svoju pravicu a urob, aby tieto zvieratá slúžili našim potrebám a aby sme my, tvoji služobníci, podporovaní touto časnou pomocou túžili s väčšou dôverou po nadprirodzenej pomoci,“ modlí sa kňaz počas obradu požehnania zvierat.

V niektorých katolíckych farnostiach sa tieto obrady konajú 17. januára na sviatok svätého opáta Antona, ktorý je považovaný za patróna domácich zvierat.

Tento zvyk je populárny napríklad v krajinách ako Španielsko či Taliansko.

Foto – TASR/AP (Kňaz požehnáva psa v jednom z madridských kostolov.)

Martin Hanus pred 662 d

Delegáti SPD včera na mimoriadnom sneme odhlasovali, že strana môže začať oficiálne rokovania s CDU/CSU o vytvorení novej vlády. Lenže pre šéfa SPD Martina Schulza nenastala žiadna špeciálna úľava: za vstup do vlády hlasovalo 362 delegátov, teda len 56 percent, zvyšok bol proti. Schulz svojím prejavom, v ktorom zdôvodňoval nevyhnutnosť vstupu do vlády, nikoho nenadchol, zožal len povinný aplauz. A keď hovoril, že napriek všetkým rozdielom je strana zjednotená, delegáti reagovali – tichom.

Všetci dobre cítili, že hnacím motorom, prečo sa SPD opäť vrhá do náručia Merkelovej, je strach z predčasných volieb. Schulz a spol. dlhé mesiace pred voľbami presviedčal, že nevstúpi do vlády s CDU ako junior partner. Potom prišla historická volebná porážka SPD, Schulz rezolútne oznámil odchod do opozície a dúfal, že CDU sa dohodne so Zelenými a FDP, pričom on ako líder opozície vráti SPD opäť na veľkú scénu. Keď však tento zámer stroskotal a všetko smerovalo k predčasným voľbám, nastal obrat a Schulz odvtedy vlastnú stranu presviedča, že okolnosti sa zmenili a nedá sa inak než ísť – sľuby-nesľuby – opäť do Merkelovej vlády.

A hoci mu to delegáti teraz pomerne tesne schválili, nemá ešte nič isté. O tom, či SPD vstúpi do vlády, napokon rozhodnú v hlasovaní členovia strany. A keďže v masovej členskej základni SPD je zrejme nechuť voči pokračovaniu veľkej koalície väčšia než medzi delegátmi snemu (z ktorých sú mnohí osobne zainteresovaní, aby SPD ostala pri moci), má Martin Schulz najväčšiu prekážku ešte len pred sebou. Ak ju nezdolá, definitívne sa stane „tragickou postavou nemeckej politiky“, ako to o ňom napísal jeden nemecký denník. 

Ján Duda pred 663 d

Evanjelium tretej nedele v cezročnom období (21. 1. 2018) je o tom, že Pán Ježiš začal svoje verejné účinkovanie a povolal prvých učeníkov (Mk 1,14-20). K tomu iba dve poznámky.

(1) Málokto si uvedomí, že slová, ktorými Ježiš začal svoje verejné účinkovanie, sú slovami modlitby, ktorú sa kňaz modlí, keď nám sype popol na hlavu na Popolcovú stredu: „Kajajte sa a verte evanjeliu.“ Autori nazývajú tieto slová „programovou rečou“ (Berger, 374). To znamená, že naším kresťanským životným programom/úlohou je „kajať sa“, čiže očisťovať sa od hriechov a viesť cnostný život; ako aj „veriť evanjeliu“, čiže náuke Ježiša a jeho projektu našej spásy.

(2) Moja druhá poznámka sa týka povolaných za apoštolov. Príkladom povolaného je aj prorok Jonáš, ktorý hlásal pokánie z Božieho poverenia v Ninive (prvé čítanie nedele). Autori ho označujú za človeka, ktorý rád nariekal sám nad sebou, staral sa najmä sám o seba a búril sa voči Božiemu volaniu (Ravasi, 157). Ninive sa vrátilo k Bohu, ale on sa z toho netešil. Chcel, aby Boh toto mesto zničil, lebo to boli nepriatelia Izraela. Boh tohto spurného proroka musel neustále korigovať (porov. Jon 4,10-11). Zaujímavý príbeh jedného z Bohom povolaných, a predsa aj takýchto Pán povoláva.

Ponaučenie: často si pripomínajme, že naším kresťanským programom je kajúcnosť a viera v Ježišovo posolstvo.

Požehnaný Pánov deň prajem všetkým.

Ján Duda

 

Foto: www.seniortip.cz

Jaroslav Daniška pred 665 d

Dolná komora českého parlamentu dnes po druhýkrát zbavila poslaneckej imunity Andreja Babiša a jeho blízkeho spolupracovníka Jaroslava Faltýnka, obvinených v kauze Bocianie hniezdo z dotačného podvodu a poškodenia záujmov EÚ. Za zbavenie imunity hlasovali všetci prítomní poslanci s výnimkou poslancov za stranu ANO, zbavenie imunity ale podporili svojím hlasom Babiš aj Faltýnek. Česko má tak trestne stíhaného premiéra. Obvineniu čelí aj Babišova manželka a dospelé deti z prvého manželstva.

Súčasne s tým sa v českej politike začína druhé kolo rokovaní o zostavení druhej Babišovej vlády, prezident Zeman žiada garanciu väčšiny v parlamente. ČSSD či KDU-ČSL pred časom potvrdili, že Babiš by kvôli obvineniu nemohol byť vo vláde, na ktorej by sa zúčastnili, premiérom. Andrej Babiš to dlho nepripúšťal, v poslednom čase názor zmenil.

Bude zaujímavé sledovať, ako a či vôbec sa k téme Babiš vyjadria kandidáti na prezidenta, resp. akú rolu zohrajú po prípadnom zvolení.

Ilustračné foto: Pirátska strana/flickr.com

Lukáš Obšitník pred 665 d

Trumpova vláda prijíma nové opatrenia na obranu lekárov, zdravotných sestier a ďalších zdravotníckych pracovníkov, ktorí sa z náboženských alebo morálnych dôvodov odmietajú podieľať na vykonávaní potratov alebo operácií týkajúcich sa zmeny pohlavia, píše New York Times.

Vláda pracuje na vydaní nariadení, ktoré by definovali okolnosti, za ktorých budú môcť zdravotnícki pracovníci odmietnuť poskytnúť niektoré úkony, ak k nim majú náboženské alebo morálne výhrady. Obranu výhrady vo svedomí nariadil ešte prezident George W. Bush, no Barack Obama Bushove smernice zrušil a, naopak, nariadil vynucovanie úkonov, voči ktorým by mohli mať zamestnanci morálne výhrady. Trumpova vláda to má za cieľ opäť zvrátiť. Podľa všetkého ide o podobný zámer, aký mali pred viac ako 10 rokmi na Slovensku poslanci KDH okolo Vladimíra Palka pri predkladaní zákona o výhrade svedomia, čo sa u nás v tom čase stretlo s veľkým odporom.

Americká vláda tiež na Úrade pre ľudské práva, ktorý patrí pod ministerstvo zdravotníctva, zriadila nové oddelenie pre svedomie a náboženskú slobodu a vyzýva ľudí, aby na ňom hlásili prípady diskriminácie pri uplatňovaní výhrady vo svedomí, s ktorými sa stretnú. Riaditeľ úradu Roger Severino prisľúbil, že dôkladne preskúmajú každú sťažnosť. Podľa neho federálna vláda takéto sťažnosti príliš dlho ignorovala alebo s nimi zaobchádzala „otvorene nepriateľsky“. V rokoch 2008 až 2016 prišlo na úrad podľa jeho slov 10 takýchto sťažností, no od Trumpovho zvolenia to bolo za posledný rok už 34.

Kritici týchto krokov Trumpovej vlády hovoria o tom, že je nesprávne dávať právne krytie neposkytovaniu medicínskych zákrokov, na ktoré majú pacienti právo. Na opačnej strane predstavitelia konzervatívnych mimovládnych organizácií nové nariadenia vítajú ako „baštu náboženskej slobody“. Eric Hargan z ministerstva zdravotníctva povedal: „Otcovia zakladatelia [USA] vedeli, že národ, ktorý rešpektuje právo na výhradu vo svedomí, je pestrejší a slobodnejší. Nové oddelenie Úradu pre ľudské práva pomôže uskutočniť túto víziu.“

Foto: TASR/AP

Adam Takáč pred 666 d

Love is in the air! Pápež František zosobášil na palube lietadla letušku a stevarda. Urobil tak počas letu zo Santiaga do mesta Iquique. Mladý pár, ktorý sprevádza pápeža počas jeho leteckých presunov na tohtotýždňovej návšteve v Čile, prišiel za Františkom s prosbou o požehnanie. Dvojica Paula a Carlos mala pred ôsmimi rokmi civilný sobáš, no ich farnosť zničilo zemetrasenie, a tak aj preto neuzavreli doposiaľ sviatostné manželstvo. Hlava Katolíckej cirkvi im dala nečakanú ponuku: „Chcete sa zosobášiť teraz?“

Pár súhlasil, a tak František, za prítomnosti majiteľa leteckej spoločnosti, oddal Paulu a Carlosa priamo na palube lietadla. Požehnal im prstene, predniesol krátke zamyslenie a vyhlásil ich za manželov. Na margo prsteňov pápež zažartoval, že nemajú byť príliš úzke, aby nespôsobovali bolesť, ani príliš voľné, aby ich nestratili. Obom daroval ružence. Spoločne s kardinálmi následne vyhotovil manželský certifikát, ktorý jeden z kardinálov podpísal ako svedok udalosti.

„Je to sviatosť, ktorú svet potrebuje – sviatosť manželstva. Azda to povzbudí ďalšie páry po celom svete, aby ju prijali,“ povedal mladomanželom František.

Foto: Twitter