Krátke správy redakcie

Jaroslav Daniška pred 695 d

Dolná komora českého parlamentu dnes po druhýkrát zbavila poslaneckej imunity Andreja Babiša a jeho blízkeho spolupracovníka Jaroslava Faltýnka, obvinených v kauze Bocianie hniezdo z dotačného podvodu a poškodenia záujmov EÚ. Za zbavenie imunity hlasovali všetci prítomní poslanci s výnimkou poslancov za stranu ANO, zbavenie imunity ale podporili svojím hlasom Babiš aj Faltýnek. Česko má tak trestne stíhaného premiéra. Obvineniu čelí aj Babišova manželka a dospelé deti z prvého manželstva.

Súčasne s tým sa v českej politike začína druhé kolo rokovaní o zostavení druhej Babišovej vlády, prezident Zeman žiada garanciu väčšiny v parlamente. ČSSD či KDU-ČSL pred časom potvrdili, že Babiš by kvôli obvineniu nemohol byť vo vláde, na ktorej by sa zúčastnili, premiérom. Andrej Babiš to dlho nepripúšťal, v poslednom čase názor zmenil.

Bude zaujímavé sledovať, ako a či vôbec sa k téme Babiš vyjadria kandidáti na prezidenta, resp. akú rolu zohrajú po prípadnom zvolení.

Ilustračné foto: Pirátska strana/flickr.com

Lukáš Obšitník pred 695 d

Trumpova vláda prijíma nové opatrenia na obranu lekárov, zdravotných sestier a ďalších zdravotníckych pracovníkov, ktorí sa z náboženských alebo morálnych dôvodov odmietajú podieľať na vykonávaní potratov alebo operácií týkajúcich sa zmeny pohlavia, píše New York Times.

Vláda pracuje na vydaní nariadení, ktoré by definovali okolnosti, za ktorých budú môcť zdravotnícki pracovníci odmietnuť poskytnúť niektoré úkony, ak k nim majú náboženské alebo morálne výhrady. Obranu výhrady vo svedomí nariadil ešte prezident George W. Bush, no Barack Obama Bushove smernice zrušil a, naopak, nariadil vynucovanie úkonov, voči ktorým by mohli mať zamestnanci morálne výhrady. Trumpova vláda to má za cieľ opäť zvrátiť. Podľa všetkého ide o podobný zámer, aký mali pred viac ako 10 rokmi na Slovensku poslanci KDH okolo Vladimíra Palka pri predkladaní zákona o výhrade svedomia, čo sa u nás v tom čase stretlo s veľkým odporom.

Americká vláda tiež na Úrade pre ľudské práva, ktorý patrí pod ministerstvo zdravotníctva, zriadila nové oddelenie pre svedomie a náboženskú slobodu a vyzýva ľudí, aby na ňom hlásili prípady diskriminácie pri uplatňovaní výhrady vo svedomí, s ktorými sa stretnú. Riaditeľ úradu Roger Severino prisľúbil, že dôkladne preskúmajú každú sťažnosť. Podľa neho federálna vláda takéto sťažnosti príliš dlho ignorovala alebo s nimi zaobchádzala „otvorene nepriateľsky“. V rokoch 2008 až 2016 prišlo na úrad podľa jeho slov 10 takýchto sťažností, no od Trumpovho zvolenia to bolo za posledný rok už 34.

Kritici týchto krokov Trumpovej vlády hovoria o tom, že je nesprávne dávať právne krytie neposkytovaniu medicínskych zákrokov, na ktoré majú pacienti právo. Na opačnej strane predstavitelia konzervatívnych mimovládnych organizácií nové nariadenia vítajú ako „baštu náboženskej slobody“. Eric Hargan z ministerstva zdravotníctva povedal: „Otcovia zakladatelia [USA] vedeli, že národ, ktorý rešpektuje právo na výhradu vo svedomí, je pestrejší a slobodnejší. Nové oddelenie Úradu pre ľudské práva pomôže uskutočniť túto víziu.“

Foto: TASR/AP

Adam Takáč pred 696 d

Love is in the air! Pápež František zosobášil na palube lietadla letušku a stevarda. Urobil tak počas letu zo Santiaga do mesta Iquique. Mladý pár, ktorý sprevádza pápeža počas jeho leteckých presunov na tohtotýždňovej návšteve v Čile, prišiel za Františkom s prosbou o požehnanie. Dvojica Paula a Carlos mala pred ôsmimi rokmi civilný sobáš, no ich farnosť zničilo zemetrasenie, a tak aj preto neuzavreli doposiaľ sviatostné manželstvo. Hlava Katolíckej cirkvi im dala nečakanú ponuku: „Chcete sa zosobášiť teraz?“

Pár súhlasil, a tak František, za prítomnosti majiteľa leteckej spoločnosti, oddal Paulu a Carlosa priamo na palube lietadla. Požehnal im prstene, predniesol krátke zamyslenie a vyhlásil ich za manželov. Na margo prsteňov pápež zažartoval, že nemajú byť príliš úzke, aby nespôsobovali bolesť, ani príliš voľné, aby ich nestratili. Obom daroval ružence. Spoločne s kardinálmi následne vyhotovil manželský certifikát, ktorý jeden z kardinálov podpísal ako svedok udalosti.

„Je to sviatosť, ktorú svet potrebuje – sviatosť manželstva. Azda to povzbudí ďalšie páry po celom svete, aby ju prijali,“ povedal mladomanželom František.

Foto: Twitter

Jaroslav Daniška pred 696 d

Nový poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz navštívil Berlín a výsledky sú prekvapivo dobré: pochvaľuje si nemecký minister Gabriel, nemeckí diplomati, dokonca aj poľská liberálna tlač. Zdá sa, že poľsko-nemecké vzťahy sa môžu zlepšiť a hlavné zahraničnopolitické zadanie pre Morawickeho vládu má šancu, čo by bolo dobré pre obidve krajiny aj náš región.

Gazeta Wyborcza, vždy nabrúsene kritická k pravicovej vláde, text o návšteve uviedla nadpisom, že nový minister očaril Berlín, vraj v porovnaní so svojím predchodcom Waszczykowským pôsobil ako z inej planéty. Tak uvidíme.

Foto: wikimedia

Jaroslav Daniška pred 696 d

Tomáš Němeček napísal článok, kde vysvetľuje, ako Andrej Babiš chráni svoju manželku a deti, za každú cenu, ide totiž o ich zdravie! Babišova manželka síce stihla pred voľbami veľkú svadbu, ale voliť už, žiaľ, nemohla, dôvodom sú jej zdravotné problémy. Podobne sú na tom aj Babišove deti. A najmä, ako píše Němeček, mozaika je kompletná vtedy, keď si domyslíme dôsledky, prečo chce Babiš vládnuť sám, prečo nestál zatiaľ o žiadnych koaličných partnerov. Ako píše autor: „... celá jeho první vláda má za cíl – mimo jiné – dostat z kauzy jeho ženu a děti, a proto nepouští nikoho jiného k moci.“

Podľa najnovších správ stále funguje parlamentná väčšina Babiš-Okamura-komunisti, ktorá zablokovala, resp. odložila hlasovanie o vydanie Babiša na trestné stíhanie v kauze farmy Bocianie hniezdo. Na to, že je spor o Babiša centrom českej politiky, mi akosi chýba jasné vyjadrenie prezidentského kandidáta Drahoša k téme, resp. predstava, ako chce chrániť vládu práva, ku ktorej sa formálne hlási.

Foto: archív red.

Martin Hanus pred 697 d

Medzi sudcami koluje už dlhšie chýr, že Štefan Harabin to chce skúsiť na prezidenta. Portál Aktuality.sk dnes uvádza, že Harabinovi prívrženci práve začali so zberom podpisov na jeho prezidentskú kandidatúru už aj v teréne, na sociálnych sieťach sa fotografia petičného hárku šíri už pár dní.

Je teda čoraz pravdepodobnejšie, že Štefan Harabin sa ku kandidatúre odhodlá. Už dlhšie si na ňu robí predpolie na takzvaných alternatívnych médiách, kde má silnú podporu, zastával sa Kotlebu a je hrdinom najbizarnejších postavičiek slovenského Youtube ako Vasky/Daňo. Je absurdné, že tento človek, ktorý vždy vynikal najmä troma vlastnosťami, húževnatosťou, zlomyseľnosťou a pomstychtivosťou, sa stal novou ikonou protisystémovej alternatívy. Pritom je prototypom sudcu ako vystrihnutého z 50. rokov, ochotného podpísať sa pod akýkoľvek rozsudok, ktorý vyhovuje moci (akej práve slúži), alebo jeho vlastnému záujmu či iba tomu, že chce len tak robiť zle.   

Harabinovu kariéru dobre zosumarizoval Dag Daniš, viac netreba dodávať.

FOTO TASR – Pavel Neubauer

Pavol Rábara pred 697 d

Kým jedni považujú počítačové hry za jeden z dôvodov streľby na amerických školách, iní ich dokážu využiť na dobrú vec.

Ministerstvo vnútornej bezpečnosti Spojených štátov spolu s americkou armádou školia svoje zložky či personál škôl pomocou počítačového programu, ktorý sa až nápadne podobá na známu videohru Counter-Strike. 

Píše o tom aj český server idnes.cz. Ukážku si možno pozrieť TU

Nejde pritom o hru, ale trenažér s názvom The Enhanced Dynamic Geo-Social Environment (EDGE). Ten má pomôcť zvládať kritické situácie. No kým v legendárnej strieľačke Counter-Strike si môže hráč vybrať, či bude hrať za člena policajného komanda alebo teroristu, v programe EDGE má používateľ na výber viac možností. 

Okrem pozície policajta či ozbrojeného útočníka si môžete zvoliť postavu hasiča, prevádzkara, dispečéra či učiteľky, ktorá má za úlohu bezpečne vyviesť deti zo školskej triedy. 

Z „herných“ prostredí je na výber napríklad hotel, v ktorom sú dostupné všetky izby a miestnosti, alebo škola, z ktorej treba evakuovať žiakov. 

Ako upozorňuje na svojej webovej stránke americké ministerstvo, program nie je určený pre jednotlivcov, ale celé tímy ako pomôcka pri výučbe. „Hrá“ sa totiž výlučne cez internet.

Zostáva už len otázka, či si môžete EDGE vyskúšať aj vy. S tým bude zrejme problém, keďže americké úrady ho poskytujú len domovským štátnym organizáciám, hasičským a záchranárskym tímom a ďalším bezpečnostným zložkám. 

Na skvelom nápade je smutné len to, že je potrebný. 

Martin Hanus pred 697 d

V Česku sa zrodil prvý zaujímavý prieskum pred druhým kolom prezidentských volieb. Agentúry Median a STEM/MARK skúmali, aký podiel voličov Pavla Fischera, Michala Horáčka, Marka Hilšera a Mirka Topolánka sa prikloní k Drahošovi, Zemanovi alebo ostane doma.

Podľa očakávaní môže Drahoš rátať s oveľa masívnejším prísunom voličov a zmazať tak 12-percentný náskok Zemana z prvého kola. Hlas mu má dať zhruba 50 percent voličov z jednotlivých táborov vyradených štyroch kandidátov (podrobnejší prehľad nájdete tu). Len 7 percent Horáčkových voličov deklaruje, že dá hlas Zemanovi, v prípade Hilšera je to 13, v tábore Topolánkových voličov takmer 19 percent (tu treba dodať, že vzhľadom na nízku vzorku respondentov pripadajúcich na jednotlivých kandidátov nemusia byť tieto čísla príliš presné). Pomerne veľký podiel voličov štyroch vyradených kandidátov svoju voľbu ešte zvažuje, prípadne sa nechystá k urnám.

Podľa tohto prieskumu by tak Drahošovi malo pribudnúť 900-tisíc voličov, kým Zemanovi len 180-tisíc voličov, takže Drahoš by mal predbehnúť Zemana o stotisíc hlasov. Ak sa však započítajú voliči, ktorí síce majú svoju preferenciu, ale ešte nie sú pevne rozhodnutí, Drahošov náskok stúpa na 300-tisíc hlasov.

Takže Drahoš je v tejto chvíli miernym papierovým favoritom. Stačia však menšie presuny v táboroch vyradených kandidátov jedným alebo druhým smerom a Drahoš môže vyhrať ešte s väčším prehľadom, alebo aj pomerne tesne prehrať.

Foto TASR/AP

Adam Takáč pred 698 d

Bývalej holandskej ministerke a známej propotratovej aktivistke Lilianne Ploumenovej Svätá stolica udelila Pápežský rád sv. Gregora Veľkého.

Aj keď k oceneniu došlo ešte v júni minulého roku, správa upútala pozornosť až po tom, čo Ploumenová zverejnila video, kde ukazuje pápežskú medailu, ktorú jej doručili v decembri. Holanďanka tvrdí, že sa cíti byť vysoko poctená.

Catholic Herald píše, že nie je vôbec jasné, či pápež František o tomto rozhodnutí vedel.

Kto je vlastne Lilianne Ploumenová? V rokoch 2004 – 2007 bola šéfkou katolíckej charitatívnej agentúry CORDAID, ktorá svoje „poslanie“ napĺňala tak, že financovala propotratovú korporáciu Planned Parenthood a takisto distribuovala antikoncepciu.

Po tom, čo americký prezident Donald Trump po nástupe do úradu zrušil vládne financovanie zahraničných mimovládnych organizácií, ktoré vykonávajú potraty alebo lobujú za ich legalizáciu (tzv. Mexico City Policy), založila Ploumenová mimovládku She decides. Jej cieľom je podpora organizácií, ktoré kvôli Trumpovmu nariadeniu prišli o finančnú podporu americkej vlády.

Organizácii She decides sa už podarilo vyzbierať a medzi Planned Parenthood a ďalšie propotratové organizácie prerozdeliť približne 400 miliónov dolárov. „Sú to úspešné a efektívne programy: priama distribúcia kondómov, zaisťovanie sprievodu ženám pri pôrode a bezpečné potraty, pokiaľ nie je iná možnosť,“ vyhlásila Ploumenová.

Pápežský rád sv. Gregora Veľkého ustanovil v roku 1831 pápež Gregor XVI. na počesť svojho menovca Gregora I. Svätá stolica ho udeľuje osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o dobro spoločnosti alebo cirkvi. Jeho držiteľmi sú napríklad spisovateľ a filozof Gilbert Keith Chesterton, americký herec a spevák Bob Hope či filozofka Alice von Hildebrand.

Foto – Wikipedia

Martin Hanus pred 698 d

Výsledok českých prezidentských volieb bude dôležitý, nejde len o to, čí zvíťazí zemanovská hrubosť a svojvoľnosť alebo drahošovská nevýraznosť, ale najmä o to, či bude mať babišovské politicko-ekonomicko-mediálne impérium na Pražskom hrade starnúceho komplica, alebo akého-takého oponenta. Preto je legitímne, ak sa v tejto dobe ozývajú hlasy českých biskupov a významných kňazov, ktorí dávajú najavo svoju preferenciu.

Napriek tomu však zaskočil spôsob, akým sa postavil za Drahoša plzenský biskup Tomáš Holub. Sám od seba – nie na otázku novinára – na svojom twitteri napísal, že sa medzi katolíkmi šíri správa, že Drahoš je slobodomurár, čo komentoval takto: „Som hlboko presvedčený, že ide o celkom lživú a ničím nepodloženú diskreditáciu. Prosím, oznámte môj postoj všetkým, ktorí túto lož berú vážne.“ Jednak je zvláštne, keď biskup vyslovuje garanciu tohto typu, navyše v situácii, keď Drahoša za slobodomurára verejne neoznačil Zeman ani žiaden vážny hlas (na rozdiel od Fica, ktorý Kisku opakovane cajchoval ako scientológa). Na sociálnych sieťach sa šíri všeličo, o tom vie napokon svoje aj Miloš Zeman. 

Takisto pôsobí neprimerane slovník kňaza Tomáša Halíka. Ten označuje voličský hlas za Zemana „za ťažké morálne previnenie proti záujmom krajiny“ a deklaruje, že „ja sa za Miloša Zemana modlím, pretože se modlím za všetkých zlých ľudí“ – koho môže tón takých vyhlásení z úst kňaza mobilizovať akurát v Česku viac, zemanovcov či antizemanovcov?  

Halík tiež voľby označil za stret dvoch kultúr „medzi džentlmenstvom a barbarstvom“, pritom si nevšimol, že zatiaľ najneférovejšieho útoku sa vo volebnej kampani dopustil sám Drahoš. V poslednej televíznej superdebate sa pokúsil diskreditovať Pavla Fischera tým, že poukáže na jeho katolicizmus v ľudsky najcitlivejšej otázke ochrany nenarodeného života. Keďže vedel, že Fischer sa už predtým preventívne vyjadril, že nie je za zmenu českého (dalo by sa povedať barbarského) potratového zákona, Drahoš mu nastavil pascu – tlačil ho k múru tým, nech povie svoj názor na poľský potratový zákon (ktorý je jeden z najprísnejších v Európe, potraty sa môžu vykonávať v prípade nezvratného poškodenia plodu alebo v prípade ohrozenia zdravia, života matky). Fischer sa potil, vedel, že úprimná odpoveď v takejto téme ho môže stáť percentá, takže nejako sa vykrútil.

Z Drahošovho chladnokrvného útoku však ostala pachuť, v Česku je predsa známe, že sám Fischer vychoval ťažko postihnutého syna, ktorý pred pár rokmi zomrel, rovnaká diagnóza hrozila aj ďalším jeho trom deťom. Takže ako na svojom facebooku poznamenala novinárka Lucie Sulovská, Fischer si asi častejšie užil lekárov, ktorý ho navádzali k potratu.

Napokon, na svojom facebooku reagoval po debate aj biskup Václav Malý, ktorý v súvislosti s touto výmenou vyčítal Drahošovi, že celkom odbočil od témy, a napísal: „Od pána Drahoša by som očakával väčšiu citlivosť.“ Biskup Malý pritom Zemana určite voliť nebude.

Niekedy je problém, keď cirkevní predstavitelia k politickým témam celkom mlčia alebo hovoria tak, aby sa to páčilo moci. Ale niekedy je problém aj to, keď hovoria ako príslušníci jedného politického či mediálneho frontu, hoci ich misia je oveľa vyššia.

Jiří Drahoš, foto TASR/AP