Krátke správy redakcie

Ján Krupa pred 1012 d

Pravoslávna biskupská konferencia Benelexu na svojom najnovšom plenárnom zasadaní jasne odmietla každú formu eutanázie prikrášľovanej ako „pomoc pri umieraní“.  

Pod predsedníctvom metropolitu Atenagora Peckstadta z Ekumenického patriarchátu arcibiskup Šimon Išunin (Moskovský patriarchát), arcibiskup Michail Donskov (Ruská zahraničná cirkev), ako aj biskupi Marc Alfric (Rumunský patriarchát) a Dosipe Bogveradze (Gruzínsky patriarchát) podporili vyhlásenie svojich katolíckych biskupských spolubratov zvlášť proti eutanázii pre mladých a psychicky chorých. Úcta voči ľudskej dôstojnosti musí naďalej stáť vyššie ako falošný súcit alebo dokonca obchodovanie okolo umierania a smrti.    

Pravoslávna prax je milosrdná s chorými, ktorí pri bolestiach a strachoch vyzerajúcich ako neúnosné, majú želanie umrieť. Pravoslávie je zároveň proti každému podporovaniu alebo dokonca zárobkovému organizovaniu aktívnej pomoci pri umieraní. Východná kresťanská spiritualita odporúča ľudské „odumieranie“ so všetkými jeho telesnými a duchovnými utrpeniami podľa možnosti prijať a pretrpieť ako spoluúčasť na kríži a spasiteľnom utrpení Ježiša Krista. 

Foto: Joon Kyu Park/flickr.com

Jaroslav Daniška pred 1013 d

V Amerike sa skončil sledovaný súdny proces s Billom Cosbym, legendárnym komikom. Dvanásťčlenná porota po 52 hodinách nedošla k zhode, Cosby je preto zbavený obvinenia. Otázka je, na ako dlho. Sudca totiž odmietol návrh žaloby, aby proti nemu svedčilo ďalších 12 žien, ktoré rovnako ako Andrea Constandová chceli potvrdiť, že boli zdrogované a znásilnené. Podobnú skúsenosť má údajne až 50 žien, 33 z nich zastupuje Gloria Allredová, dá sa preto očakávať nové obvinenie.

Žaloba Andrey Constandovej, o ktorej sme na tomto mieste nedávno informovali, mala niekoľko objektívnych problémov, súd už v minulosti jedno jej obvinenie zamietol, Cosby sa s ňou navyše mimosúdne vyrovnal a išlo o žalobu v čiastočne opakovanom procese, navyše s naštrbenou kredibilitou, keďže sa sťažovala na sexuálne násilie, ale Cosbyho spoločnosť opakovane vyhľadávala.

Jaroslav Daniška pred 1013 d

František Mikloško navrhol premenovanie Námestia hraničiarov v Petržalke na Námestie Jozefa Jankoviča. Mikloško tým poukazuje na dlh, ktorý má mesto Bratislava voči svojmu najvýznamnejšiemu sochárovi, nedávno zosnulému profesorovi Jankovičovi.

V Bratislave mu dnes nestojí žiadna socha, na rozdiel od Paríža či Brna, bývalý režim odmietal jeho návrhy na umiestnenie budovy parlamentu pri Dunaji, firma Lidl zničila jednu jeho sochu a podobne. Mesto aj developeri majú k Jankovičovi dlh, písali sme o tom aj na Postoji, preto treba Mikloškov návrh podporiť.

Keby sa objavili námietky voči konkrétnemu návrhu Františka Mikloška, patrí sa dodať, že mesto má podstatne viac možností, napríklad po Jankovičovi pomenovať priestor, ktorý vznikne v okolí novej štvrte, ktorá vzniká podľa projektov svetoznámej architekty Zahy Hadid. Jankovičova socha a meno by tejto štvrti, rovnako ako architektúre, pristalo.

Foto: Magdaléna Robinsonová, portrét Jozefa Jankoviča. Zdroj: webumenia.sk

Ján Krupa pred 1013 d

Uplynulo päťdesiat rokov odvtedy, čo 18. júna 1967 pápež Pavol VI. v západnej cirkvi obnovil stály diakonát formou motu proprio Sacrum Diaconatus ordinem.

Stály diakonát sa v latinskej cirkvi tešil rozmachu v prvých piatich storočiach. „Po tomto období nastupujú u nositeľov tohto úradu snahy preberať kňazské úlohy a zároveň sa usilujú vlastné povinnosti prenechať nižším klerikom, najmä subdiakonom. Tieto tendencie na začiatku zdanlivo povzniesli diakonát na akýsi vyšší stupeň, no v konečnom dôsledku priniesli stratu jeho identity a zmrzačili ho iba na predstupeň k presbyterátu,“ konštatuje vo svojej štúdii Martin Kahanec.

Už Tridentský koncil (1545 – 1563) chcel znovu zaviesť stály diakonát. „Zelenú“ dal tomuto kroku až  Druhý vatikánsky koncil (1962 – 1965) v dogmatickej konštitúcii Lumen gentium (čl. 29).

Stálymi diakonmi sa môžu stať aj vhodní muži zrelého veku, ktorí žijú v manželstve. 

Foto – TASR/AP (diakoni asistujú pápežovi Františkovi počas slávnostnej liturgie na Námestí sv. Petra vo Vatikáne)

Lukáš Obšitník pred 1014 d

„Čoho sú schopní skutoční či domnelí odborníci a experti predbiehajúci sa v kritike policajného zásahu už odvčera, keď nikto nemal prakticky žiadne informácie, to presahuje hranice môjho chápania,“ napísal na svojom facebookovom profile bezpečnostný expert Radovan Bránik v reakcii na masívnu kritiku zásahu polície neďaleko Novej Bane, ktorý sa skončil tragicky. Polícia sa tu neúspešne snažila zastaviť auto, ktoré podľa nej často riadil mladík bez vodičského preukazu a porušoval dopravné predpisy. Pri zásahu bol nešťastne postrelený 17-ročný spolujazdec, ktorý zraneniu na mieste podľahol. 

Bránik zdôrazňuje, že bez kvalitného vyšetrovania zásahu nie je možné vyslovovať závery. Nesúhlasí s kritikou neskúsenosti policajta, ktorý je obviňovaný, že netrafil koleso rýchlo idúceho auta. „Každý, kto vie skutočne účinne používať krátku ručnú zbraň v reálnych podmienkach, potvrdí, že šanca dokázať prestreliť zadné koleso auta je v takýchto podmienkach (v noci pri rýchlosti 120 km/h) limitne blízka nule.“

Bránik tiež upozorňuje, že auto, ktoré neuposlúchne výzvu polície na zastavenie (čo sa v tomto prípade stalo trikrát), sa stáva zbraňou, a nevieme, či a akým iným spôsobom okrem streľby ho bolo možné zastaviť. V prvom rade vodič „nesmel sedieť za volantom auta a že tam sedel napriek trojnásobnému zákazu a nesedel namiesto toho za mrežami, nie je problémom polície, ale prokuratúry a súdov.“

„Nebadane sme z čias, keď sme sa do dôkladného vyšetrenia incidentu vyjadrovali mimoriadne zdržanlivo, preplávali do doby internetových tribunálov a facebookových vyšetrovacích komisií, ktoré sú s právoplatnými rozsudkami hotové skôr, ako sa nejaké oficiálne vyšetrovanie vôbec začalo.“

Ilustračné foto: TASR/Henrich Mišovič

Imrich Gazda pred 1014 d

V utorok dopoludnia sa uskutoční druhé kolo voľby generálneho riaditeľa RTVS, do ktorého po štvrtkovom hlasovaní postúpili Jaroslav Rezník a Václav Mika.

Čo možno od zajtrajšieho hlasovania očakávať? Možné sú len dva scenáre – verejnoprávne médium bude mať (staro)nového šéfa alebo voľba bude neplatná a proces výberu sa bude musieť zopakovať. Túto alternatívu ale možno takmer s istotou vylúčiť. Prečo?

K zvoleniu Jaroslava Rezníka v prvom kole chýbal jediný hlas. Za jeho neúspech môže klub Mosta-Híd, ktorý vyhlásil, že Rezník je preň neprijateľný kandidát a svojich 15 hlasov v tajnej voľbe rozptýlil pravdepodobne až medzi štyroch kandidátov. Najviac zrejme získali Mika a Ruttkay.

Napriek deklarovaným výhradám však napokon neostal bez hlasov poslancov Mosta asi ani Rezník a aj jediný hlas pre Zuzanu Ťapákovú pochádzal pravdepodobne z tohto klubu.

Už na druhý deň po voľbe sa však Béla Bugár poponáhľal s vyhlásením, že „rozbíjať si koalíciu kvôli pánovi Mikovi určite nebudeme“. Navyše, vo víkendovej diskusii RTVS O 5 minút 12 Mikov najväčší podporovateľ v Smere, minister kultúry Marek Maďarič, rezignovane povedal, že nebude chodiť za poslancami svojej strany a presviedčať ich, aby podporili Miku.

No a predseda poslaneckého klubu Ficovej strany Martin Glváč na plné ústa potvrdil, že Rezník je pre nich jednoducho výhodnejším kandidátom.

Ak za Rezníka spolu so Smerom a SNS zahlasuje aj väčšina poslancov Mosta alebo im kotlebovci pomôžu aspoň tým, že znížia kvórum, bude mať RTVS po utorku nového riaditeľa bez ohľadu na hlasovanie ostatných poslancov.

Foto – TASR/Martin Baumann (Jaroslav Rezník diskutuje s poslancom Mosta-Híd Františkom Šebejom, ktorý patrí medzi jeho najsilnejších kritikov)

Imrich Gazda pred 1014 d

Takmer dva týždne talianska polícia pátrala po ukradnutom relikviári, v ktorom sa nachádza časť mozgu dona Bosca, zakladateľa rehole saleziánov.

Páchateľ odcudzil relikviár 2. júna z Baziliky dona Bosca, ktorá sa nachádza vo svätcovom rodnom meste Castelnuovo. Stalo sa tak vo večerných hodinách, keď baziliku opúšťali poslední návštevníci. Pri zamykaní chrámu si službukonajúci salezián všimol, že relikvia zmizla, a zalarmoval políciu.

Vyšetrovanie minulý týždeň viedlo k zadržaniu približne 40-ročného muža zo severotalianskeho mesta Pinerolo, ktorý relikviár ukrýval vo svojej kuchyni. Zjavne išlo o amatérskeho zlodeja, keďže za sebou zanechal priveľa stôp vrátane záberov na bezpečnostnej kamere či stôp DNA.

Dôvod krádeže bol prozaický – muž si myslel, že relikviár je zo zlata a chcel ho speňažiť.

Do baziliky, ktorú postavili v roku 1984, ročne zavíta viac ako 600-tisíc pútnikov, teda približne 1 600 denne. Pokusy o ukradnutie relikviára sa objavili už aj v minulosti.

Foto – TASR/Tomáš Doboš (relikviár, ktorý v životnej veľkosti stvárňuje postavu dona Bosca a obsahuje časť jeho pravej ruky, putoval v roku 2013 po Slovensku) 

Jozef Majchrák pred 1014 d

Agentúra Focus zverejnila výsledky telefonického prieskumu volebných preferencií župných kandidátov v Banskobystrickom kraji. Na čele rebríčka je Marián Kotleba, ktorého by volilo takmer 26 percent ľudí. 

Zaujímavé je, že spomedzi jeho protikandidátov má podľa tohto prieskumu najväčšie šance podnikateľ Ján Lunter, ktorý by získal dvadsať percent hlasov. Nasleduje kandidát SaS, OĽaNO a KDH Martin Klus s 16,6 percentami a riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev, ktorému by dalo hlas 12,9 percenta voličov. 

Zber údajov sa uskutočnil od 6. júna do 15. júna na vzorke 1003 respondentov. Výsledok je vypočítaný zo vzorky 57, 7 percenta rozhodnutých voličov. Viac ako tridsať percent respondentov uviedlo, že ešte nie sú rozhodnutí koho budú voliť.

Adam Takáč pred 1014 d

Apoštolská exhortácia pápeža Františka Amoris Laetitia nemení cirkevnú náuku o udeľovaní svätého prijímania rozvedeným a znovu zosobášeným veriacim, vyhlásili poľskí biskupi na nedávnom plenárnom zasadnutí v Zakopanom. 

V stanovisku uvádzajú, že katolíci, ktorí žijú v nesviatostných zväzkoch, by mali byť „vedení k skutočnému obráteniu a zmiereniu“.

Podľa Poľskej biskupskej konferencie treba Amoris Laetitia čítať v kontexte celého cirkevného učenia, obzvlášť v prepojení s exhortáciou Jána Pavla II. Familiaris Consortio z roku 1981.

Hovorca konferencie Pawel Rytel-Andrianik hovorí, že biskupi zároveň volajú po novom prístupe k týmto ľuďom v snahe začleniť ich do života cirkvi, a to vo svetle oboch exhortácií. Z tohto dôvodu v októbri zverejnia usmernenie pre aplikáciu Amoris laetitia v praxi.

Foto – episkopat.pl (predseda Poľskej biskupskej konferencie, arcibiskup Stanisław Gądecki)

Ján Duda pred 1015 d

Evanjelium jedenástej nedele obdobia cez rok je o tom, že Ježiš si vyvolil apoštolov, dal im duchovnú moc a autoritu a poslal ich hlásať, že sa priblížilo Božie kráľovstvo (Mt 9,36-10,8). Dnešné Evanjelium prináša kritéria pre vysvätených služobníkov.

(1) Niektorí si myslia, že postačujúcim dôvodom pre sviatostnú vysviacku je, ak žiadateľ sa chce dať vysvätiť a biskup ho tiež chce vysvätiť. A zdá sa, že svoje presvedčenie opierajú o fakt, že ten, kto k vysviacke a duchovnej službe povoláva, je predsa Ježiš a on predsa môže doplniť, na čo niekto nemá prirodzené predpoklady.

(2) Iní sú zasa presvedčení, že pre vysviacku a vykonávanie Ježišovho poverenia, sú potrebné aj prirodzené predpoklady. Svoje presvedčenie opierajú o to, že autorom našej prirodzenosti je predsa Boh a tiež o to, že je to Ježiš, ktorý zveruje svoje poverenie: byť učiteľom viery, byť vodcom do neba, byť posvätiteľom veriacich. Teda Ježiš určuje kritéria pre vykonávanie duchovnej služby.

(3) Som presvedčený, že ako veriaci nesmieme rezignovať na primeranú morálnu, duchovnú i odbornú úroveň našich duchovných pastierov; no vyprosujme im v modlitbe dar vernosti Ježišovmu povolaniu po všetky dni ich života.

Ponaučenie: za svojich duchovných pastierov sa máme modliť, ale im aj pripomínať, aby verne a kompetentne vykonávali im zverené poslanie.

Požehnanú nedeľu praje všetkým Ján Duda.

Foto: Aleteia.org/flickr.com

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €