Krátke správy redakcie

Jozef Majchrák pred 1015 d

Agentúra Focus zverejnila výsledky telefonického prieskumu volebných preferencií župných kandidátov v Banskobystrickom kraji. Na čele rebríčka je Marián Kotleba, ktorého by volilo takmer 26 percent ľudí. 

Zaujímavé je, že spomedzi jeho protikandidátov má podľa tohto prieskumu najväčšie šance podnikateľ Ján Lunter, ktorý by získal dvadsať percent hlasov. Nasleduje kandidát SaS, OĽaNO a KDH Martin Klus s 16,6 percentami a riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev, ktorému by dalo hlas 12,9 percenta voličov. 

Zber údajov sa uskutočnil od 6. júna do 15. júna na vzorke 1003 respondentov. Výsledok je vypočítaný zo vzorky 57, 7 percenta rozhodnutých voličov. Viac ako tridsať percent respondentov uviedlo, že ešte nie sú rozhodnutí koho budú voliť.

Adam Takáč pred 1015 d

Apoštolská exhortácia pápeža Františka Amoris Laetitia nemení cirkevnú náuku o udeľovaní svätého prijímania rozvedeným a znovu zosobášeným veriacim, vyhlásili poľskí biskupi na nedávnom plenárnom zasadnutí v Zakopanom. 

V stanovisku uvádzajú, že katolíci, ktorí žijú v nesviatostných zväzkoch, by mali byť „vedení k skutočnému obráteniu a zmiereniu“.

Podľa Poľskej biskupskej konferencie treba Amoris Laetitia čítať v kontexte celého cirkevného učenia, obzvlášť v prepojení s exhortáciou Jána Pavla II. Familiaris Consortio z roku 1981.

Hovorca konferencie Pawel Rytel-Andrianik hovorí, že biskupi zároveň volajú po novom prístupe k týmto ľuďom v snahe začleniť ich do života cirkvi, a to vo svetle oboch exhortácií. Z tohto dôvodu v októbri zverejnia usmernenie pre aplikáciu Amoris laetitia v praxi.

Foto – episkopat.pl (predseda Poľskej biskupskej konferencie, arcibiskup Stanisław Gądecki)

Ján Duda pred 1016 d

Evanjelium jedenástej nedele obdobia cez rok je o tom, že Ježiš si vyvolil apoštolov, dal im duchovnú moc a autoritu a poslal ich hlásať, že sa priblížilo Božie kráľovstvo (Mt 9,36-10,8). Dnešné Evanjelium prináša kritéria pre vysvätených služobníkov.

(1) Niektorí si myslia, že postačujúcim dôvodom pre sviatostnú vysviacku je, ak žiadateľ sa chce dať vysvätiť a biskup ho tiež chce vysvätiť. A zdá sa, že svoje presvedčenie opierajú o fakt, že ten, kto k vysviacke a duchovnej službe povoláva, je predsa Ježiš a on predsa môže doplniť, na čo niekto nemá prirodzené predpoklady.

(2) Iní sú zasa presvedčení, že pre vysviacku a vykonávanie Ježišovho poverenia, sú potrebné aj prirodzené predpoklady. Svoje presvedčenie opierajú o to, že autorom našej prirodzenosti je predsa Boh a tiež o to, že je to Ježiš, ktorý zveruje svoje poverenie: byť učiteľom viery, byť vodcom do neba, byť posvätiteľom veriacich. Teda Ježiš určuje kritéria pre vykonávanie duchovnej služby.

(3) Som presvedčený, že ako veriaci nesmieme rezignovať na primeranú morálnu, duchovnú i odbornú úroveň našich duchovných pastierov; no vyprosujme im v modlitbe dar vernosti Ježišovmu povolaniu po všetky dni ich života.

Ponaučenie: za svojich duchovných pastierov sa máme modliť, ale im aj pripomínať, aby verne a kompetentne vykonávali im zverené poslanie.

Požehnanú nedeľu praje všetkým Ján Duda.

Foto: Aleteia.org/flickr.com

Jaroslav Daniška pred 1016 d

Zvykli ste si v poslednej dobe na mediálne klišé dobré Nemecko a zlá Amerika, vyjadrené komixovým obrazom Angela verzus Brrrrtrump? Americký Senát sa zapojil do diskusie a chce pripomenúť aj trochu iné, opomínané pokrytectvo nemeckej politiky. Američania navrhujú rozšíriť protiruské sankcie aj na nemecké a záadoeurópske firmy, ktoré spolupracujú s Ruskom na budovaní plynovodu Nordstream 2. To je ten, ktorý chce obísť Ukrajinu aj Slovensko a celú V4, aby zabezpečil dostatok plynu pre Nemecko, Holandsko, Taliansko či Rakúsko.

Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel už ostro reagoval, vraj ide o európsku vec.. Myslím, že Poliaci a my ďalší v strednej Európe by sme s takýmto použitím spojenia európska záležitosť nemali len tak ľahko súhlasiť, viac ako o Európu ide o Nemecko, Holandsko, Rakúsko či Taliansko, a teda národné záujmy, únia-neúnia.

Za návrhom zákona stojí republikánsky senátor Crapo z 1,5-miliónového Idaha, ale aj širší záujem demokratov a republikánov, ktorí našli spôsob, ako sťažiť (znemožniť) Trumpovi prípadné oslabenie protiruských sankcií, ako pripomína Financial Times: Návrh na postihnutie nemeckých, holandských či rakúskych firiem zapojených do Nordstreamu 2 totiž sleduje väčší cieľ, urobiť z protiruských sankcii zákon, ktorý by sankcie posilnil na všetky investície do ruských firiem napojených na ruský štát nad 10 mil. dolárov. O zákone musí ešte hlasovať Snemovňa reprezentantov, bude zaujímavé sledovať, čo sa bude diať a aké silné sú lobistické firmy korporácii ako Shell, Engie, OMV, Wintershall a ďalších firiem, o ktoré ide, ale aj vplyv Angely Merkelovej na amerických kongresmanov pred nemeckými voľbami, napríklad.

Je to Západ proti Západu, všetko kvôli Rusku. V niečom trochu prehnané, v niečom trochu užitočné, pre Stredoeurópana každopádne hodné pozornosti.

Foto: OSW

Imrich Gazda pred 1016 d

Nemecká kancelárka Angela Merkelová patrí medzi štátnikov, ktorí sa s pápežom Františkom stretajú najčastejšie. Dnešný 40-minútový rozhovor bol už štvrtým oficiálnym a celkovo šiestym stretnutím.

Rozprávali sa o boji proti chudobe, terorizme či klimatických zmenách. Spoločnú spomienku venovali aj včera zosnulému kancelárovi Helmutovi Kohlovi. Informovalo o tom oficiálne komuniké Tlačového strediska Svätej stolice.

Merkelová, ktorá nedávno navštívila Argentínu, darovala Františkovi miestne pochúťky zo sladkého mlieka a nahrávky diel Ludwiga van Beethovena. Nejde o prvý hudobný dar kancelárky pápežovi. Pri príležitosti prvého oficiálneho stretnutia v máji 2013 mu venovala kolekciu cédečiek Furta Wanglera.

K prvému kontaktu medzi Merkelovou a Františkom došlo po jeho inauguračnej omši 19. marca 2013. Krátko na to sa s ním stretla aj oficiálne, ďalšie oficiálne stretnutia nasledovali vo februári 2015 a v máji 2016 pri príležitosti odovzdania európskej ceny Karola Veľkého.

Naposledy sa František s Merkelovou videl v marci tohto roku, keď prijal lídrov EÚ, ktorí si v Ríme pripomínali 60. výročie podpísania rímskych dohôd.

Foto - TASR/AP

Ján Krupa pred 1017 d

Aj v úrade nemeckého kancelára sa Helmut Kohl usiloval nezapierať svoj pôvod z praktizujúcej katolíckej rodiny, takže kardinál Reinhard Marx mohol z pozície predsedu Nemeckej biskupskej konferencie do kondolencie adresovanej jeho manželke napísať: „Cirkev v Nemecku je vďačná za kresťanské svedectvo Helmuta Kohla. Kde boli pošliapavané hodnoty slobodomyseľnej spoločnosti, kdekoľvek na svete, tam sa on zasadzoval za rešpektovanie týchto hodnôt. Európu chcel a mohol formovať podľa svojich kresťanstvom ovplyvnených presvedčení. Zosnulému veľmi záležalo na sociálnom trhovom hospodárstve založenom na katolíckej sociálnej náuke.“  

Kardinál Marx pripomenul, že nemecký kancelár Kohl bol pravidelným hosťom na Katolíckych dňoch a často sa radil s teológmi, pričom dôležitým teologickým sprievodcom mu bol vtedajší predseda konferencie nemeckých katolíckych biskupov a mohučský arcibiskup Karl Lehmann.

V kondolencii kardinál Marx vyzdvihol stretnutia nemeckého kancelára Kohla s pápežom Jánom Pavlom II. počas jeho návštev Nemecka v rokoch 1987 a 1996. „Bola to historická hodina, keď Helmut Kohl kráčal s pápežom Jánom Pavlom II. v roku 1996 cez Brandeburgskú bránu“, napísal kardinál Marx.

Nezabudnuteľné sú dodnes smerodajné slová kancelára, ktoré vtedy pri Brandeburgskej bráne povedal: „Sloboda znamená vždy aj zodpovednosť, lebo ináč sa preklopí do nových foriem závislosti. Žitá zodpovednosť potrebuje brať ohľad na vlastné svedomie, na blížnych a predovšetkým na Boha. Práve v tomto zmysle je bezpodmienečne nutný hlas kresťanských cirkví v stále sekularizovanejšej spoločnosti. Kristovo radostné posolstvo je prameňom sily a poskytuje ľuďom orientáciu a oporu. Želám si, aby z tejto pápežskej návštevy v Nemecku vyšiel signál – posmeľujúci signál pre kresťanov, aby prevzali zodpovednosť v politike, hospodárstve a spoločnosti. Kresťanská a občianska povinnosť sú neoddeliteľné! V neposlednom  rade to platí aj pre budovanie zjednotenej Európy!“

Kardinál Marx pripomenul v kondolencii aj srdečné stretnutie Helmuta Kohla s Benediktom XVI., keď v roku 2011 pápež navštívil Nemecko. „Katolícka cirkev v Nemecku sa v smútku, uznaní a vďačnosti skláňa pred zosnulým. Konanie Helmuta Kohla bolo ovplyvnené kresťanským obrazom človeka, ktorý ho tak veľmi posilňoval pre jeho prácu.“

Foto: KASonline/flickr.com

Lukáš Obšitník pred 1018 d

„V USA došlo k politicky motivovanému pokusu o masový atentát. Bol takmer úspešný. Myslite na to,” napísal Robert P. George, profesor na Princeton University na svojom twitteri v reakcii na streľbu z utorka 14. júna na republikánov demokratickým aktivistom Jamesom Hodgkinsonom. Strelec na bejzbalovom tréningu vo Virgínii vypálil viac ako 50 výstrelov, kým ho nezlikvidovala prezidentská ochranka. Postrelil päť osôb, jeden z nich – tajomník republikánskej väčšiny v dolnej komore amerického Kongresu Steve Scalise je stále v kritickom stave. Celkovo bolo na mieste 15 až 25 ľudí. „Ak by tam nebola ochranka, bol by to masaker,” povedal Rand Paul, republikánsky senátor, ktorý sa tiež zúčastnil na tréningu.

Streľba sa udiala v atmosfére vybičovaného politického zápasu demokratov proti prezidentovi Trumpovi. Hodgkinson bol dobrovoľníkom v kampani demokratického kandidáta na prezidenta Bernieho Sandersa, republikánov tvrdo kritizoval a napr. na facebooku bol členom skupín „Rozpustite Republikánsku stranu” či „Cesta do pekla je dláždená republikánmi”.

Denník New York Times v editoriáli streľbu odsúdil, no súčasne ju prirovnal k útoku z roku 2011 na demokratku Gabby Giffordsovú, pri ktorom útočník Jared Lee Loughner zabil 6 ľudí. Loughnera vtedy niektoré kruhy označili za pravičiara a New York Times jeho útok v dnešnom texte označili za viac politicky motivovaný ako terajší vedený Hodgkinsonom. Podobne o tom písal aj slovenský Denník N.

Mnohých konzervatívcov úvodník najčítanejších liberálnych novín pobúril. David French z National Review ho označil za hanebný a nactiutŕhačský, ktorý by mala redakcia stiahnuť a ospravedlniť sa zaň. Samotné New York Times totiž v roku 2011 písali, že stranícky motív Loughnera bol pochybný, keďže to bol paranoidný schizofrenik s bláznivými pravicovými aj ľavicovými názormi, napr. bol prívržencom konšpiračných teórií nenávidiaci Georga Busha. „V deň, keď sa demokratickí členovia Kongresu spojili so svojimi republikánskymi kolegami, aby jednoznačne odsúdili zlo tohto násilia, sa Timesy rozhodli politikárčiť. Hanba pre New York Times,” píše French.

Foto: Americký republikánsky kongresman Steve Scalise, ktorý bol 14. júna postrelený demokratickým aktivistom Jamesom Hodgkinsonom (zdroj: TASR/AP)

Pavol Rábara pred 1019 d

Slovenská teológia si zaslúži chvíľku pozornosti. 

Tím slovenských biblistov po dlhoročnej práci vydal knižný komentár ku knihe Žalmov 51 - 75. 

„Komentár je súčasťou komentárov k biblickým knihám Starého a Nového zákona, ktorý od samého začiatku zastrešuje Teologická fakulta Trnavskej univerzity. Počas aprílovej návštevy najvyšších predstaviteľov Katolíckej cirkvi a zástupcov Ústredného zväzu Židovských náboženských obcí vo Vatikáne ho prijal aj Svätý Otec František a hlavný rabín mesta Ríma,” informoval dekan fakulty Miloš Lichner, ktorý celý projekt zastrešuje. 

Autorský kolektív viedol Bohdan Hroboň. Kniha komentárov obsahuje okrem najnovších prekladov z pôvodných jazykov aj teologické a biblické analýzy, komentáre rabínov a cirkevných otcov a liturgické či pastorálne aplikácie. 

Slovenský jezuita a dekan pápežského biblického inštitútu v Ríme Peter Dubovský, ktorý stál v počiatkoch projektu, podľa TK KBS zdôraznil na slávnostnej prezentácii výnimočnosť projektu, ako aj jeho potrebu pri formovaní mladej slovenskej inteligencie. 

Foto: TKKBS/Peter Zimen

Imrich Gazda pred 1019 d

Parlament dnes volí nového riaditeľa RTVS. V najvýhodnejšej pozícii je súčasný šéf TASR a bývalý riaditeľ Slovenského rozhlasu Jaroslav Rezník, ktorému sa na tretí pokus možno podarí získať vytúženú funkciu.

Kým pred piatimi rokmi získal len dva hlasy, zatiaľ čo jeho hlavný súper Václav Mika až 74, dnes je situácia presne opačná. Rezník môže počítať s hlasmi Smeru (49) a SNS (15). Tretia koaličná strana Most-Híd (15) ho však určite nepodporí a zahlasuje za Michala Ruttkaya.

Aj keď za Rezníka budú traja odídenci z hnutia Sme rodina (Marček, Šimkovičová, Holúbek), stále to činí len 67 hlasov. Jazýčkom na váhach sa tak zrejme stanú poslanci ĽSNS (14), ktorí Rezníkovi dodajú niekoľko hlasov alebo neúčasťou na hlasovaní znížia kvórum. K zvoleniu je totiž potrebná nadpolovičná väčšina prítomných poslancov.

Keďže však špičky Smeru a SNS v posledných dňoch intenzívne zháňali chýbajúce hlasy pre Rezníka, je možné, že sa im podarilo uloviť niekoľko opozičných poslancov.

Na rozdiel od koaličných strán, ktoré priamo povedali alebo aspoň jasne naznačili, kto má, resp. kto nemá ich podporu, opozícia mlčí. Jasnú podporu súčasnému riaditeľovi Václavovi Mikovi vyjadrilo len sedem poslancov okolo Miroslava Beblavého a nezaradená Alena Bašistová.

Ako sa zachovajú kluby SaS (20), OĽaNO (17), Sme rodina (8) a nezaradený Zsolt Simon, je nateraz záhadou. Ak by sa rozhodli podporiť odpor Mosta k Rezníkovi a podporili by Ruttkaya, ten by mohol získať až 61 hlasov. V prípade, že by koalíciu nepodržali kotlebovci, Rezník by s Ruttkayom postúpili do druhého kola, ktoré sa bude konať presne o týždeň.

Foto – TASR/Martin Baumann

Jozef Majchrák pred 1020 d

Dnes popoludní by malo vedenie českej ČSSD rokovať o riešení vnútrostraníckej krízy. Strana sa štyri mesiace pred parlamentnými voľbami zmieta vo vnútorných rozporoch, padajú jej preferencie a jej predseda a premiér Bohuslav Sobotka čelí kritike, že konflikt s ministrom financií Andrejom Babišom nezvládol. 

Denník Lidové noviny uverejnil informácie o krízovom pláne, ktorým by sa dnes českí sociálni demokrati mali zaoberať. Podľa neho zostane Bohuslav Sobotka premiérom, ale stranu bude až do najbližšieho snemu riadiť minister vnútra Milan Chovanec. Volebným lídrom strany bude minister zahraničných vecí Ľubomír Zaorálek a Sobotka zostane len lídrom straníckej kandidátky na južnej Morave. 

Inými slovami, tento krízový plán vlastne znamená politický koniec Bohuslava Sobotku.

Foto: TASR

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €