Krátke správy redakcie

Martin Hanus pred 1616 d

Taliansko je známe svojou často nezmyselnou byrokraciou, ale tento kafkovský príbeh predsa len udivuje: chudobná milánska rodina s piatimi deťmi, kde otec-robotník sotva zarobil na živobytie, žila od roku 2012 v jednom milánskom parku. Len na noc sa vždy natlačili do bytíka starých rodičov, odkiaľ však každé ráno o siedmej, pri akomkoľvek počasí, museli von.

Rodina mala síce nárok na najomný obecný byt, dokonca boli na čele poradovníka, ale podľa regionálnych zákonov môže takáto veľká rodina získať nájomný byt len vo veľkosti nad 90 metrov štvorcových. Lenže Miláno má momentálne k dispozícii iba byty s výmerou pod 90 metrov štvorcových, takže prosby rodiny, ktorá bola ochotná zobrať čokoľvek, mestský úrad zamietal. S tým, že zákon predsa hovorí jasne. A tak rodina ďalej trávila celé dni v parku.

Až si prípad v septembri všimol denník Avvenire, ktorý ho opísal ako symbol „slepej, hluchej a tupej byrokracie“. Úradníci sa pod tlakom verejnej mienky opäť zamysleli a po rokoch prišli na geniálne riešenie problému: rodine pridelili byt s rozlohou menšou než 90 metrov štvorcových...

Jaroslav Daniška pred 1616 d

Konečne! Trvalo to dlho-pridlho, ale mám pocit, že sme sa dočkali: Politický humor zanikol niekedy v roku 1998, keď prestali byť zaujímaví Vladimír Mečiar a Milan Markovič. Viem, že svoju klientelu si našiel Shooty, ale na môj vkus bol vždy priveľmi expresívny a občas aj cynický. No ale to nie je prípad Petra Schutza, dnes opäť a s chuťou svojich čitateľov baví. Jeden by dodal, že škoda s takým talentom mrhať čas (jeho aj čitateľov) na iné žánre.

Martin Hanus pred 1617 d

Nemecké ministerstvo vnútra oznámilo, že od januára do konca októbra tohto roka bolo v Nemecku zaregistrovaných 758-tisíc utečencov. Nemci ešte koncom leta odhadovali, že v tomto roku požiada o azyl v Nemecku 800-tisíc utečencov, práve zverejnené číslo teda znamená, že to bude na konci roka značne viac, než boli letné odhady, asi niečo vyše milióna.

Najväčší počet dosiaľ zaregistrovaných utečencov je zo Sýrie, 243 700 (teda 32 percent z celkového počtu), na druhom mieste sú Albánci (67 700), potom Afgánci (67 200), Iračania (58 800) a Kosovčania (32 500). Národnostná štruktúra utečencov sa v priebehu tohto roka menila, v októbri tvorili Afgánci druhú najväčšiu skupinu.

Jozef Majchrák pred 1617 d

Bývalý gruzínsky prezident Micheil Saakašvili vyhlásil, že je pripravený stať sa premiérom Ukrajiny. Túto možnosť pripustil v rozhovore pre týždenník Politico, z ktorého citoval poľský denník Gazeta Wyborcza. Saakašvili, ktorého ukrajinský prezident Porošenko menoval do funkcie gubernátora v Odese, v rozhovore tiež tvrdo skritizoval aktuálne ukrajinského premiéra Jacenjuka za nerobenie reforiem a povedal, že vláda potrebuje reštart. 

Martin Hanus pred 1618 d

Keď som sa dozvedel, že po masových protestoch odstúpil rumunský premiér Victor Ponta, rýchlo som sa spojil s Martinom Leidenfrostom. Martin totiž okrem mnohých iných jazykov ovláda aj rumunčinu a sleduje tamojšiu politiku.

K súčasnému Rumunsku mi povedal zhruba toto: „V Európe niet krajiny, ktorá by bola so Slovenskom  porovnateľná ako Rumunsko. Victor Ponta je dvojčaťom Roberta Fica, obaja reprezentujú na svoj obraz zmontovanú orientálnu sociálnu demokraciu, ktorá mieša postkomunistické prostredie a sentiment s národno-konzervatívnou agendou. Ponta si rád berie do úst Pána Boha a tiež by mu rovnako ako Ficovi nikdy nenapadlo horliť za práva homosexuálov.

A, napokon, Ponta chcel rovnako ako Fico presedlať z premiérskeho kresla do prezidentského úradu a rovnako ako Fico nečakane prehral proti liberálnemu outsiderovi. Tu sa však končí paralela, pretože kým Fico je stále tu, Ponta neprežil. Zaujímavé na tom je, že väzy mu zlomil piatkový požiar v hudobnom klube v Bukurešti, pri ktorom zahynulo minimálne 32 ľudí, na čo vypukli masové protesty proti korupcii. Celkovo je Fico opatrnejší než Ponta, najhrubšie výstrelky vo svojej partaji trestá. Najväčší rozdiel medzi Slovenskom a Rumunskom je však v justícii. Neviem, prečo to tak je, ale aj v tých najtemnejších chvíľach mocenskej svojvôle sa v Rumunsku našlo pár sudcov a prokurátorov, ktorí prenasledovali zlých chlapcov. Aj keď to často neviedlo k výsledkom, nedali pokoj.

Pripomína mi to posadnutosť talianskych prokurátorov. S nástupom nového prezidenta Iohannisa dostali títo ľudia v justícii voľnú ruku, takže už polovica rumunského establišmentu dýcha väzenský vzduch. A úplne právom, keďže rumunská elita je z veľkej časti kriminálna. Slovenská tiež, to len naši prokurátori sú nevýrazní poserovia." Koniec hlásenia od Martina Leidenfrosta. 

Fero Múčka pred 1618 d

V Česku sa na trhu práce odohráva zaujímavý fenomén. Za minulý kvartál tam zamestnanosť dosiahla rekordnú úroveň, všímajú si v komentári Echo24.cz  Zaujalo však tvrdenie, že silný hospodársky rast znižuje guráž na vlastné podnikanie. Napriek rastu ekonomiky klesá počet malých podnikateľov, ktorí by niekoho zamestnávali. Veľké firmy potrebujú šikovných zamestnancov a sú ochotné im ponúknuť lepšie podmienky ako v minulosti.  A to zasa potláča malé podnikanie. 

 

Jaroslav Daniška pred 1618 d

Milovníci pekných vecí to vedia, ale nie všetci: V Soge bude o týždeň aukcia a vidieť niektoré obrazy sa dá celý týždeň. Oplatí sa. Už kvôli Mednyánszkemu...

Martin Hanus pred 1619 d

Hoci niektorí politici a časť médií v dramatických tónoch opisujú prípady násilia medzi utečencami v utečeneckých táboroch, na uliciach sa skôr pácha násilie na utečencoch. Len cez jeden víkend sa v Nemecku odohrali viaceré útoky, napríklad v Magdeburgu napadlo 30 útočníkov s bejzbalkami šesť sýrskych utečencov, vo Wismare sa 20 bitkárov pustilo na dvojicu Sýrčanov stojacich pred ubytovňou, v Dippoldiswalde ktosi podpálil niekoľko utečeneckých obytných kontajnerov, útoky na ubytovne hlásili aj v ďalších obciach – v drvivej väčšine prípadoch išlo o obce na území bývalej NDR, kde majú nemeckí neonacisti najsilnejšie podhubie.

Nemcov tiež znepokojil útok na novinára Helmuta Schümanna z denníka Tagesspiegel. Schümann vo svojich komentároch pravidelne kritizuje prejavy nevraživosti voči utečencom, naposledy v článku „Je to ešte naša krajina?“ Zrejme kvôli týmto textom ho minulý piatok v Berlíne zozadu prepadla skupina útočníkov s pokrikom: „Ty si predsa ten Schümann z Tagesspieglu, ty ľavicová sviňa.“ Našťastie, Schümann vyviazol s odreninami.

Jaroslav Daniška pred 1619 d

Béla Bugár nadbieha bratislavským voličom a priamo oslovuje voličov Siete a zvyšky SDKÚ. Bugár pritom nič veľké ani konkrétne nehovorí, vyvoláva len pocit, že nechce ísť so Smerom, čo je od neho trošku nepresvedčivé, zvyšok („Procházka nereagoval úplne jasne“) za neho dopovedia novinári. 

V kampani sú dôležitejšie veci ako bilboardy a facebookové šoty. Napríklad emócie, jedna taká sa práve úspešne šíri o Procházkovi a jeden by čakal, že líder Siete by mal reagovať na Bugára trochu asertívnejšie...

Martin Hanus pred 1620 d

Erdoganova konzervatívno-islamská AKP dosiahla včera v tureckých voľbách takmer 50 percent hlasov, ale nikde sa jej nedarilo tak ako medzi Turkami žijúcimi v Nemecku. Svoj hlas jej totiž dalo až 60 percent nemeckých Turkov, kým stredoľavú republikánsku CHP volilo necelých 15 percent (v samotnom Turecku získala 25 percent). Aj tieto volebné výsledky potvrdzujú, že v Nemecku žijú konzervatívnejší a protizápadnejší Turci než v domovskom Turecku.