Krátke správy redakcie

Ján Krupa pred 917 d

Pápež František v sobotu vymenoval nového pomocného biskupa pre ukrajinskú rímskokatolícku arcidiecézu Ľvov. Stal sa ním 39-ročný Eduard Kava, O. F. M. Conv. Tento nový titulárny biskup Kelíbie je v súčasnosti najmladším latinským hierarchom na svete.

Agentúra Kathpress upozornila, že v prípade Ukrajiny je bežný nízky vekový priemer pri biskupských menovaniach. Štyria z piatich rímskokatolíckych pomocných biskupov, ktorí ešte nedosiahli vek 40 rokov, pochádzajú z tejto východoeurópskej krajiny.

Najmladším menovaným rímskokatolíckym hierarchom novoveku naďalej zostáva írsky rodák John Joseph kardinál Glennon (1862 – 1946). Pri ustanovení pápežom Levom XIII. za biskupa koadjútora v Kansas City 14. marca 1896 mal tento neskorší arcibiskup v St. Louis len 33 rokov.

Ilustračné foto – TASR/Dušan Hein

Martin Hanus pred 917 d

Včera večer v diskusii Denníka N debatovali minister kultúry a podpredseda Smeru Marek Maďarič a komentátor Milan Šimečka o Smere, Robertovi Kaliňákovi či o budúcnosti Slovenska v Európskej únii.

Moderátor Lukáš Fila sa Maďariča pýtal na informácie, ktoré sme pred dvomi týždňami zvrejnili v Postoji v článku Prečo Smer stále žije. Maďarič potvrdil, že v Smere existuje skupina vrcholných politikov (Pellegrini, Kažimír, Glváč, Žiga), ktorým sa hovorí V4: „Všimol som si, že sa stretávajú, je normálne, že veľká strana má svoje frakcie, prúdy, ja to vnímam ako normálnu vec, ja mám tiež okruh ľudí, s ktorými sa stretávam.“

Maďarič taktiež dosiaľ najotvorenejšie priznal, že v Smere vlani patril k tým, ktorí Kaliňákovu pozíciu pokladali pre zlý imidž za neudržateľnú, ale podvolil sa názoru väčšiny: „Ja by som ten tlak už dávno, dávno na jeho mieste nevydržal,“ povedal Maďarič. Minister podporil opätovnú kandidatúru Václava Miku na čele RTVS, bude teda ešte zaujímavé sledovať, ako sa v júni vyvinie situácia okolo voľby riaditeľa tejto inštitúcie.

Milan Šimečka vyslovil v priebehu debaty na margo éry Smeru chirurgicky presnú vetu: „Smer škodí Slovensku najviac tým, že mu nepomáha.“

Jozef Majchrák pred 918 d

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vydal dekrét, ktorým uvalil embargo na ruské sociálne siete VKontakte a Odnoklassniki, ako aj na emailovú službu Mail.ru. Ukrajinskí poskytovatelia internetu budú musieť prístup k týmto stránkam zablokovať. 

Zákaz je podľa Porošenka odvetou za ruskú agresiu voči Ukrajine. 

Obvzvlášť VKontakte, ktorá je akýmsi ruskojazyčným facebookom, bola na Ukrajine veľmi obľúbená. Táto sieť má dnes viac ako tristo miliónov používateľov a populárna je najmä v ruskojazyčnom svete. V postsovietskych krajinách, ale tiež v Izraeli. 

Založil ju v roku 2006 ruský programátor Pavel Durov, ktorý na tomto nápade zarobil 260 miliónov dolárov. Sieť sa stala silnou platformou aj pre ruskú opozíciu. Organizovali sa prostredníctvom nej mítingy a aktívne na nej publikoval najznámejší ruský opozičník Alexej Navaľnyj. Dnes je pod kontrolou biznismenov, ktorí majú dobré vzťahy s Kremľom. Durov získal občianstvo ostrova Svätý Kryštof a spustil projekt komunikačnej aplikácie Telegram, ktorá umožňuje šifrovanú komunikáciu.

Foto: Wikimedia.com

 

Adam Takáč pred 919 d

Donald Trump vybral na post veľvyslankyne USA vo Vatikáne Callistu Gingrichovú, manželku bývalého predsedu Snemovne reprezentantov Newta Gingricha. To, že Gingrichová je silnou adeptkou na post ambasádorky pri Svätej stolici, spomínali médiá už začiatkom februára. Spolu s manželom Newtom, ktorý bol republikánskym kandidátom na prezidenta v roku 2012, sú dlhoročnými priateľmi prezidenta Trumpa. Sú takisto členmi jeho golfového klubu vo Virgínii.

Ako informuje agentúra TASR, Gingrichová je šéfkou produkčnej spoločnosti Gingrich Productions a produkovala množstvo dokumentárnych filmov vrátane jedného o pápežovi Jánovi Pavlovi II. Pracovala aj vo výbore Snemovne reprezentantov pre poľnohospodárstvo, kde do roku 2007 zastávala miesto hlavnej účtovníčky. Pred pár rokmi sa v jednom rozhovore označila za oddanú katolíčku, ktorá „bola vždy veľmi duchovnou osobou“. Spieva tiež v zbore národnej svätyne Nepoškvrneného počatia vo Washingtone.

Ako možný kandidát sa spomínal aj samotný Newt Gingrich, ktorý je už tretíkrát ženatý a pred siedmimi rokmi konvertoval na katolícku vieru. Trumpovi síce výdatne pomáhal počas predvolebnej kampane, no nestal sa členom jeho administratívy.

Trumpov výber veľvyslanca vo „Večnom meste“ prichádza krátko pred plánovaným stretnutím s hlavou katolíckej cirkvi pápežom Františkom, ktoré by sa malo uskutočniť 24. mája.

Spojené štáty majú svojho veľvyslanca vo Vatikáne až od roku 1984, keď bol v prezidentskom úrade Ronald Reagan. Nová ambasádorka bude celkovo jedenástou v poradí.

Foto: TASR/AP

Pavol Rábara pred 919 d

Stovky prázdnych detských kočíkov pred Koloseom v Ríme. Takýto symbolický odkaz zanechali Taliani počas Dňa matiek pred antickou pamiatkou, aby poukázali na demografické vyhliadky Talianska. 

Fórum asociácií rodín pripomenulo, že ak sa krajina nespamätá, čaká ju osud zodpovedný obrazu pred Koloseom. „Chceme upozorniť verejnú mienku na tému najbližších 20 rokov, a to na skutočnosť, že neplodíme deti,“ vyhlásil prezident organizácie Gianluigi De Palo. 

Mladí chcú mať podľa asociácií dve aj viac detí, ale z ekonomických dôvodov si to mnohí nemôžu dovoliť.

„Budúcnosť našej spoločnosti si vyžaduje zo strany všetkých, osobitne inštitúcií, konkrétnu pozornosť voči životu a materstvu," podporil iniciatívu Prázdne kočíky aj pápež František. 

(Foto: Youtube.com)

 

Ján Duda pred 920 d

Evanjelium piatej veľkonočnej nedele je o tom – ak to veľmi zjednoduším –, že Ježiš o sebe povedal: „Ja som cesta, pravda a život“ (Jn 14,1-12).

(1) Autori duchovného života tvrdia, že Ježiš je jedinou cestou k Otcovi, jedinou cestou do neba (Crocetti, str. 225). Ak to platí, je pravda, že Ježiš je cestou, pretože je pravdou, a teda aj životom, večným životom. Sv. Augustín vysvetľuje: „Kristus ako človek je cestou, ale ako Boh je našou vlasťou...“

(2) Sv. Tomáš apoštol sa pýtal Ježiša: „Pane, nevieme, kam ideš. Ako môžeme poznať cestu?“ (Jn 14,5) Autori duchovného života zdôrazňujú, že táto otázka je normálna, lebo ako „osoby sa nachádzame v exile, akoby sme nebývali v krajine svojho pôvodu, akoby sme bývali v priestore, ktorý nám nie je celkom vlastný“ (Colzani, 230). Naozaj nie sme na tejto zemi vo svojej skutočnej vlasti? Skúsme sa o tom porozprávať s tými, ktorí umierajú... Čo nám povedia?

Ponaučenie: zdôrazňujme v sebe samom presvedčenie, že aj keď máme radi našu pozemskú vlasť, našou skutočnou vlasťou je nebeská vlasť v dome nášho nebeského Otca. A nasledovanie Ježiša je cestou do neba.

Požehnanú piatu veľkonočnú nedeľu všetkým praje Ján Duda.

Ján Krupa pred 920 d

Včera sa v Dubline uskutočnil historicky prvý obrad blahorečenia na írskej pôde. Ešte pozoruhodnejší je fakt, že formálnu žiadosť o blahorečenie írskeho jezuitu Johna Sullivana (1861 – 1933) podali spoločne anglikánski a katolícki arcibiskupi Írska, čo írske média hodnotili ako „nevídané ekumenické gesto“. 

John Sullivan vyrastal ako protestant a vo veku 35 rokov konvertoval do katolíckej Cirkvi. O jedenásť rokov neskôr, v roku 1907, prijal vysviacku za jezuitského kňaza. Známym sa stal obetavou prácou pre chudobných, cnostným životom a účinnou modlitbou.

Dublinský katolícky arcibiskup Diarmuid Martin označil Sullivanovu svätosť za „plod jeho formácie“ v obidvoch konfesiách Cirkvi. Anglikánsky arcibiskup Michael Jackson vyzdvihol Sullivanovo „silné ekumenické cítenie“.

26. apríla 2016 pápež František uznal uzdravenie jednej írskej ženy z rakoviny za zázrak, ktorý možno pripísať Johnovi Sullivanovi, a tým otvoril cestu pre oficiálne cirkevné vyhlásenie tohto Íra za blahoslaveného. 

Ján Krupa pred 922 d

O súkromnom živote novozvoleného juhokórejského prezidenta Muna Če-ina (na obr.) sa zo slovenských médií nedozvieme veľa. A ani ja sa necítim byť povolaný zmeniť tento stav. Dovolím si však poukázať na správu rakúskej agentúry Kathpress, ktorá sa sotva objaví v liberálnych médiách: 64-ročný Mun Če-in je praktizujúci katolík. 

Južná Kórea má dnes okolo 50 miliónov obyvateľov. Ku katolicizmu sa tam hlási 11 percent občanov. Kresťania všetkých konfesií majú spolu 31-percentný podiel na kórejskom obyvateľstve. Mun Če-in, v poradí dvanásty prezident Kórejskej republiky, je druhým katolíkom v prezidentskom úrade tohto ani nie 70-ročného štátu.

Foto: wikimedia

Jozef Majchrák pred 923 d

Jednotky sýrskych Kurdov získali dôležité víťazstvo v boji proti Islamskému štátu. Podarilo sa im obsadiť strategickú priehradu Tabka na rieke Eufrat a dobyli aj neďaleké mesto.

Tabka je najväčšou priehradou v krajine a má kľúčový význam pre výrobu elektriny. Leží len približne 40 kilometrov od mesta Rakka, ktoré je mocenským centrom Islamského štátu. V minulosti sa v súvislosti s obsadením priehrady islamistami hovorilo o vážnom riziku jej poškodenia či zámerného pretrhnutia. Pre priľahlé obývané obalsti by to znamenalo katastrofu. 

Dobrou správou je aj to, že Kurdom sa v priebehu dvoch rokov podarilo oslobodiť od IS územie s rozlohou približne šesťtisíc štvorcových kilometrov a postupujú ďalej na Rakka. 

Foto: TASR/AP

Jaroslav Daniška pred 923 d

Predvolebný čas má svoj vlastný zrýchlený rytmus, vidieť to aj v Česku. Snemovňa včera schválila uznesenie, v ktorom konštatovala, že Andrej Babiš klame a zneužíva svoje médiá, a vyzvala prezidenta Zemana, aby ho urýchlene odvolal.

Babiš, proti ktorému teraz stojí de facto koalícia ČSSD-KDU-TOP 09-ODS, sa urputne a emotívne bránil („môžete ma aj zabiť, rezignovať nebudem“ a „z politiky neodídem“), jeho strana vystupuje jednotne, pozoruhodné sú výkony ministra spravodlivosti (!) Pelikána či ministerky pre miestny rozvoj Šlechtovej, ktorí idú nadoraz a bez zaváhania (Šlechtová: „Babiš je ikonou českej politiky.“)  Až na Teličku, ktorý Babiša vyzval na odstúpenie. Marek Ženíšek z Topky Babišovu stranu prirovnal k sekte.

Problémy má aj prezident Zeman, jednak kvôli tlaku, ktorému čelí z odborného a ústavného prostredia (hrozba ústavnou žalobou), aj kvôli tomu, že sa oslabila dôvera medzi ním a Babišom, ktorý ho kritizoval. Zeman pred odchodom do Číny zvolal lídrov koaličných strán do Liberca, kde im navrhol, aby z vlády odišiel aj Sobotka, aj Babiš alebo aby boli predčasné voľby.  Na podobné „kompromisy“ je ale už neskoro.

Dôkazom je najmä relatívne veľká demonštrácia na Václavskom námestí, ktoré bolo plné asi do polovice a podľa nezávislých médií tam bolo asi 20- až 30-tisíc ľudí. Mítingy sa konali aj v Brne a ďalších mestách.

Zdá sa, že Babiš tento odpor už len tak nerozchodí, otázkou je, ako ho to celé poškodí, ale čím viac sa bráni, tým viac rastie pravdepodobnosť, že po voľbách vznikne vláda bez jeho strany. Ako napísal Dan Kaiser, sledujeme totiž „politickú zabíjačku Andreja Babiša“.

Sen o premiérovi Babišovi sa pomaly, ale iste rozpadá. Dá sa tiež predpokladať, že celý neporiadok prospeje aj iným neštandarným protestným stranám, uvidíme.

Ak sa chcete zabaviť, pozrite si toto video Babišovho imitátora na protibabišovskej demonštrácii. Humor a Česi sú proste synonymá.

Foto: Michal Svítok/TASR