Krátke správy redakcie

Jaroslav Daniška pred 1111 d

Cenu Dominika Tatarku za rok 2016 získali Alexander Balogh za knihu Ján Langoš – Strážca pamäti a Ján Štrasser za knižný rozhovor František Mikloško – Rozhovory o dobe a ľuďoch. Nedá sa ubrániť dojmu, že cenu spolu s nimi nepriamo dostali aj protagonosti obidvoch kníh, zosnulý Ján Langoš a František Mikloško.

Recenziu rozhovoru Jána Štrassera s Františkom Mikloškom nájdete tu.

Foto: Laureáti s predsedom poroty Tatarkovej ceny Petrom Zajacom. Martin Baumann/TASR

Jozef Majchrák pred 1112 d

Robert Fico sa zjavne rozhodol, že paľbe kritiky za korupciu na adresu jeho vlády a strany, ktorá predstavuje vítanú muníciu pre celú opozíciu, musí aktívne čeliť. Do boja preto vytiahol s protikorupčným ťažením. 

V rámci neho pobesedoval s protikorupčnými mimovládkami, poslal list starostom a primátorom, v ktorom ich vyzval na aktívne oznamovanie korupcie. Dnes na protikorupčnom seminári pre štátnych úradníkov zase ohlásil nový zákon, ktorý má oznamovateľov korupcie lepšie chrániť. 

Všetky tieto snahy Roberta Fica však narážajú na fakt, ktorý má dnes už charakter banálneho konštatovania. Pokiaľ policajti nedokážu dotiahnuť do konca vyšetrovanie veľkých rýb, súdy ich neodsúdia a premiér nevyvodí politickú zodpovednosť voči ľuďom ako je Robert Kaliňák, tak nikto súdny neuverí, že za celým snažením je aj niečo viac ako marketing. 

Foto: TASR/ Andrej Galica

Jaroslav Daniška pred 1112 d

Je to jedna z najslávnejších fotografií v dejinách, pochádza z Vietnamu, zobrazuje bezbranné popálené a nahé 9-ročné dieťa. Fotograf Nick Ut (vlastným menom Huỳnh Công Út) ňou zasiahol celý svet. Ako v texte po oznámení tohto fotografa, že končí s kariérou, píšu Lidové noviny, fotke nechcel pôvodne veriť ani prezident Richard Nixon, taká bola silná. A jej autor k nej dodal, že keby bolo to dievča zahynulo, asi by od zúfalstva spáchal samovraždu.

Huỳnh Công Út sa narodil v roku 1951, čoskoro bude mať 66 a rozhodol sa odísť do dôchodku.

Foto: flickr.com

Jaroslav Daniška pred 1112 d

Až 66 percent Poliakov je nespokojných so zahraničnou politikou svojej vlády, vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý zverejnil denník Rzeczpospolita. 

Presnejšie 48 percent Poliakov považuje zahraničnú politiku za rozhodne zlú a ďalších 18 percent za zlú. Naopak pozitívne hodnotí zahraničnú politiku Szydlovej vlády 7,4 percenta respondentov, viac menej pozitívne ďalších 18 percent.  Podľa 42,7 percenta respondetov by mala vláda dokonca podať demisiu. Posledné číslo ukazuje súčet opozičných anketárov, ktoré tiež evidentne rastie.

Dá sa očakávať, že nespokojnosť povedie k zmene ministra zahraničných vecí. Bude to trochu paradox, nie kvôli tomu, že by minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski bol tak mimoriadne dôležitým ministrom, o jeho nahradení sa hovorilo už pred pár mesiacmi, ale skôr preto, že za blamáž zahraničnej politiky nesie hlavnú zodpovednosť Jaroslaw Kaczynski, ktorému však nemá kto vysloviť nedôveru.

Foto: Premiérka Szydlová a predseda strany Kaczynski. TASR/AP

Martin Hanus pred 1113 d

Minulý týždeň som napísal, že spoluzakladateľka centra Čistý deň Zuzana Tománková predviedla hanebný prístup, keď útok na Borisa Kollára bol pre ňu cennejší než osud konkrétneho dievčaťa.

Ako sa dalo predpokladať, dievčina Simona, ktorú Tománková zatiahla do svojich politických hier, sa stala terčom bulváru – najskôr sa stala hitom internetu jej facebooková komunikácia s Kollárom, všade sú jej fotky v plavkách, bulvár s ňou dnes zverejnil ďalší rozhovor. Simona má dnes 18 rokov, skúsenosti s drogami (ako sama hovorí, vraj aj četovanie s Kollárom začala pod vplyvom drog). 

Navyše, kauza dnes nabrala ďalší nečakaný obrat: Daniel Lipšic oznámil, že aj kvôli Simone podáva na generálnu prokuratúru trestné oznámenie za spáchanie trestného činu obmedzovania osobnej slobody, vydieranie, šírenie toxikománie a navádzanie na krivú výpoveď. Simona vraj dnes podľa Lipšica tvrdí, že ju k tomu, aby sa postavila proti šéfovi Sme rodina, niekto donútil (zrejme sa myslí niekto z vedenia Čistého dňa).

Pri týchto obvineniach z jednej aj druhej strany treba ostať opatrný. 

Platí však niečo iné: Tománková nás celé uplynulé mesiace falošne presviedčala, ako jej zariadeniu záleží na deťoch a ako veľmi im ubližuje publicita. Teraz však ona sama poprela právo Čistého dňa na existenciu z verejných zdrojov.

FOTO TASR – Michal Svítok

Fero Múčka pred 1113 d

Ján Čarnogurský na svojom blogu v najnovšom príspevku uviedol niekoľko tvrdení vrátane toho, že na Slovensku sa chystá výstavba „utajenej vojenskej americkej základne NATO“. Túto správu publikoval minulý týždeň aj  bulvárny server Topky.sk.

Ministerstvo obrany Slovenskej republiky potvrdilo, že žiadna iná vojenská výstavba s americkou stranou sa nerealizuje ani nie je v pláne.

Ako upozornil Denník N, cieľom stavebnej zákazky totiž nie je nová utajená základňa, ale modernizácia vojenského letiska pri Malackách.

Blog Jána Čarnogurského sme odverejnili.

Lukáš Obšitník pred 1113 d

Portál Hlavné správy sa viacerými vlastnými materiálmi postavil proti zrušeniu Mečiarových amnestií. Viackrát dáva priestor sudcovi Najvyššieho súdu SR Štefanovi Harabinovi, ktorý bol v rokoch 2006 – 2009 Mečiarovým nominantom na post ministra spravodlivosti a svojimi krokmi a vrcholne nevkusnými komentármi dodnes kriví súdnictvo a verejnú mienku.

Hlavné správy uverejnili tiež veľký rozhovor s Evou Zelenayovou, bývalou poslankyňou NR SR za HZDS a promečiarovskou novinárkou, ktorá sa Mečiara opäť snaží vo všetkom ospravedlniť. Pri aktuálnej petícii somza.to si Hlavné správy všímajú iba to, že organizátora petície spoločnosť Via Iuris finančne podporuje Sorosova nadácia (okrem iných sponzorov).

Pri všetkej úcte k odporu k liberalizmu, je smutné, že sa takto kriví úsilie o objektívne správnu vec (vyšetriť únos syna prezidenta SR a vraždu Roberta Remiáša). Mečiarove amnestie sa predsa roky ako prví snažili zrušiť ľudia v KDH okolo Vladimíra Palka, ktorí so Sorosom nemajú nič spoločné. To, že teraz to (konečne!) nabralo širší spoločenský rozmer, na správnosti veci nič nemení.

Foto: TASR/Michal Svítok

Ján Duda pred 1115 d

Druhou veľkou témou pôstneho obdobia je to, čo kresťanstvo nazýva „Božím kráľovstvom“ alebo „životom v dome nášho nebeského Otca“ či jednoducho „večným životom“. Túto veľkú tému nám pripomína evanjelium druhej pôstnej nedele, keď nám opisuje biblickú udalosť Ježišovho premenenia na hore (Mt 17,1-9).

(1) Ako by sme mohli chcieť a túžiť po živote v Božom kráľovstve, ak by sme o ňom nemali úplne nijaké poznanie? Ježiš svojím premenením na hore ide v ústrety tomuto nášmu poznaniu. Dokážeme vyjadriť slovami pocity kresťana, ktorý sa snaží prežiť či aspoň precítiť to, čo pri Ježišovom premenení zažil Peter či Jakub, alebo Ján? No, skúsme to. Je to poznanie i pocit, ktorý nám dáva tušiť, čo nás čaká v „dome nášho nebeského Otca“.

(2) Ježišovo premenenie a poznanie, ktoré z neho vyplýva, nie je našou osobnou skúsenosťou. Ale je našou osobnou skúsenosťou, že je v našom srdci, v našej duši prítomná túžba po šťastí. Áno, to je ono, to je tá naša úžasná túžba po šťastí, ktoré hľadáme a ktoré chceme. Je to nejaký náš, dovoľte mi to tak povedať, tajomný inštinkt po živote v dome nášho nebeského Otca.

Ponaučenie: rozvíjajme v sebe túžbu po šťastí a neverme nikomu, že Boh nášmu šťastiu nepraje. Sú však aj fikcie šťastia, ktoré nás môžu privádzať do nešťastia. Tým sa vyhýbajme.

Požehnanú druhú pôstnu nedeľu všetkým praje Ján Duda.

Zuzana Hanusová pred 1116 d

Nie, nie je to vtip. Všímavá čitateľka nám poslala fotku neuveriteľného produktu s názvom SauBär – sprej proti strašidlám. Pravdepodobne má ísť o produkt, ktorý má pomôcť rodičom ako akési placebo pre ich deti, ktoré majú extrémny strach večer zaspať alebo sa boja tmy a všelijakých prízrakov.

To, že deti sú zaujímavým cieľom pre propagáciu všakovakých výmyslov firiem, je známe. Takáto absurdita tu však ešte zrejme nebola. Seriózna a obľúbená sieť drogérií DM ponúka túto malú zelenú fľaštičku medzi bežnými detskými kozmetickými produktmi.

Na etikete je celkom vážne napísané – s prírodným extraktom z levandule odstraší všetky strašidlá a príšery. Návod na použitie: Sprej nastriekajte pod posteľ a do tmavých kútov izby. Dermatologicky testované. Vyrobené vo Švajčiarsku.

Za cenu 2,19 eur dostanete tento zázračný elixír účinný na všetky príšery. Ide o akési homeopatikum pre deti s panickým strachom zo strašidiel. Dá sa pochopiť, že zúfalí rodičia volia zúfalé riešenia. Je však asi rozumnejšie poradiť sa s odborníkom, ako behať s levanduľovým sprejom po kútoch detskej izby a klamať deťom, že to naozaj zaberá a vlastne im tak len potvrdzovať, že tie strašidlá, ktorých sa tak desia, skutočne existujú. 

Martin Hanus pred 1116 d

Po tom, čo som včera napísal text, že keby Andrej Danko chcel, môže urobiť Robertovi Ficovi škrt cez amnestie, líder SNS vystúpil v TA3, kde hovoril o svojom postoji k zrušení amnestií.

Zdá sa, že niektoré jeho brepty z vystúpenia opäť zľudovejú („je najvyšší čas si naliať čistú vodu“, „musí byť naším cieľom obhájiť túto vraždu alebo udalosť“), dôležitejšie však je, kam Danko posunul samotnú tému.

Aj napriek celkovému slovnému balastu, keď Danko v jednej chvíli spomenul, že možno dajú v koalícii poslancom voľnú ruku (čo by zvýšilo šancu na schválenie zrušenia Mečiarových amnestií), alebo keď vyhlásil, že ak ho o Budajovom návrhu presvedčia, „ruky, nohy zdvihnem“, ostal Andrej Danko verný skôr esenesáckej tradícii.

Hovoril, že „NR SR môže prijať čokoľvek, aj že sa zemeguľa točí opačne, ale nemusí to mať právny účinok“. Danko vysvetľoval, že je za právne čisté riešenie cez Ústavný súd, ale nie tak, ako navrhuje Kresák, teda že najskôr sa schváli zrušenie amnestií až potom príde na rad Ústavný súd, skôr zmätočne opakoval Ficovu líniu aj s jeho smrtonosným kompromisom a popritom zdôrazňoval, že on to povedal prvý a v Smere to teraz po ňom opakujú.

Ešte zábavnejšie bolo, že najviac sa vymedzoval voči prezidentovi Andrejovi Kiskovi a proti svojim dvom najväčším nepriateľom zo Smeru, Markovi Maďaričovi a Erikovi Tomášovi. Erik Tomáš síce de facto povedal niečo podobné ako Danko, keďže Tomáš sa vyslovil, že sa hľadá „kompromis medzi prirodzenou spoločenskou objednávkou a tým, aby to bolo právne čisté“. Danko v TA3 takisto rečnil o hľadaní právne čistého riešenia, len na to na rozdiel od Tomášovej jednej vety potreboval 20 minút monológu.

Danko však Tomáša spomínal opakovane ako strojcu súčasného chaosu, na konci to opäť priklincoval: „Nebudem nabehovať na hry prezidenta, Maďariča, Tomáša.“

Ak som včera špekuloval, či bude Danko uvažovať trochu strategicky, lebo ak áno, môže spraviť Ficovi škrt, tak som ho trochu precenil. Danko totiž uvažuje v politike viac pudovo: keď vidí či počuje nenávideného Maďariča s ešte nenávidenejším Tomášom, nevie si pomôcť, len prejsť do protiútoku, aby s nimi vybabral.   

Tomuto sa hovorí štátnická vízia.

FOTO TASR – Martin Baumann