Krátke správy redakcie

Ján Duda pred 1122 d

Druhou veľkou témou pôstneho obdobia je to, čo kresťanstvo nazýva „Božím kráľovstvom“ alebo „životom v dome nášho nebeského Otca“ či jednoducho „večným životom“. Túto veľkú tému nám pripomína evanjelium druhej pôstnej nedele, keď nám opisuje biblickú udalosť Ježišovho premenenia na hore (Mt 17,1-9).

(1) Ako by sme mohli chcieť a túžiť po živote v Božom kráľovstve, ak by sme o ňom nemali úplne nijaké poznanie? Ježiš svojím premenením na hore ide v ústrety tomuto nášmu poznaniu. Dokážeme vyjadriť slovami pocity kresťana, ktorý sa snaží prežiť či aspoň precítiť to, čo pri Ježišovom premenení zažil Peter či Jakub, alebo Ján? No, skúsme to. Je to poznanie i pocit, ktorý nám dáva tušiť, čo nás čaká v „dome nášho nebeského Otca“.

(2) Ježišovo premenenie a poznanie, ktoré z neho vyplýva, nie je našou osobnou skúsenosťou. Ale je našou osobnou skúsenosťou, že je v našom srdci, v našej duši prítomná túžba po šťastí. Áno, to je ono, to je tá naša úžasná túžba po šťastí, ktoré hľadáme a ktoré chceme. Je to nejaký náš, dovoľte mi to tak povedať, tajomný inštinkt po živote v dome nášho nebeského Otca.

Ponaučenie: rozvíjajme v sebe túžbu po šťastí a neverme nikomu, že Boh nášmu šťastiu nepraje. Sú však aj fikcie šťastia, ktoré nás môžu privádzať do nešťastia. Tým sa vyhýbajme.

Požehnanú druhú pôstnu nedeľu všetkým praje Ján Duda.

Zuzana Hanusová pred 1123 d

Nie, nie je to vtip. Všímavá čitateľka nám poslala fotku neuveriteľného produktu s názvom SauBär – sprej proti strašidlám. Pravdepodobne má ísť o produkt, ktorý má pomôcť rodičom ako akési placebo pre ich deti, ktoré majú extrémny strach večer zaspať alebo sa boja tmy a všelijakých prízrakov.

To, že deti sú zaujímavým cieľom pre propagáciu všakovakých výmyslov firiem, je známe. Takáto absurdita tu však ešte zrejme nebola. Seriózna a obľúbená sieť drogérií DM ponúka túto malú zelenú fľaštičku medzi bežnými detskými kozmetickými produktmi.

Na etikete je celkom vážne napísané – s prírodným extraktom z levandule odstraší všetky strašidlá a príšery. Návod na použitie: Sprej nastriekajte pod posteľ a do tmavých kútov izby. Dermatologicky testované. Vyrobené vo Švajčiarsku.

Za cenu 2,19 eur dostanete tento zázračný elixír účinný na všetky príšery. Ide o akési homeopatikum pre deti s panickým strachom zo strašidiel. Dá sa pochopiť, že zúfalí rodičia volia zúfalé riešenia. Je však asi rozumnejšie poradiť sa s odborníkom, ako behať s levanduľovým sprejom po kútoch detskej izby a klamať deťom, že to naozaj zaberá a vlastne im tak len potvrdzovať, že tie strašidlá, ktorých sa tak desia, skutočne existujú. 

Martin Hanus pred 1123 d

Po tom, čo som včera napísal text, že keby Andrej Danko chcel, môže urobiť Robertovi Ficovi škrt cez amnestie, líder SNS vystúpil v TA3, kde hovoril o svojom postoji k zrušení amnestií.

Zdá sa, že niektoré jeho brepty z vystúpenia opäť zľudovejú („je najvyšší čas si naliať čistú vodu“, „musí byť naším cieľom obhájiť túto vraždu alebo udalosť“), dôležitejšie však je, kam Danko posunul samotnú tému.

Aj napriek celkovému slovnému balastu, keď Danko v jednej chvíli spomenul, že možno dajú v koalícii poslancom voľnú ruku (čo by zvýšilo šancu na schválenie zrušenia Mečiarových amnestií), alebo keď vyhlásil, že ak ho o Budajovom návrhu presvedčia, „ruky, nohy zdvihnem“, ostal Andrej Danko verný skôr esenesáckej tradícii.

Hovoril, že „NR SR môže prijať čokoľvek, aj že sa zemeguľa točí opačne, ale nemusí to mať právny účinok“. Danko vysvetľoval, že je za právne čisté riešenie cez Ústavný súd, ale nie tak, ako navrhuje Kresák, teda že najskôr sa schváli zrušenie amnestií až potom príde na rad Ústavný súd, skôr zmätočne opakoval Ficovu líniu aj s jeho smrtonosným kompromisom a popritom zdôrazňoval, že on to povedal prvý a v Smere to teraz po ňom opakujú.

Ešte zábavnejšie bolo, že najviac sa vymedzoval voči prezidentovi Andrejovi Kiskovi a proti svojim dvom najväčším nepriateľom zo Smeru, Markovi Maďaričovi a Erikovi Tomášovi. Erik Tomáš síce de facto povedal niečo podobné ako Danko, keďže Tomáš sa vyslovil, že sa hľadá „kompromis medzi prirodzenou spoločenskou objednávkou a tým, aby to bolo právne čisté“. Danko v TA3 takisto rečnil o hľadaní právne čistého riešenia, len na to na rozdiel od Tomášovej jednej vety potreboval 20 minút monológu.

Danko však Tomáša spomínal opakovane ako strojcu súčasného chaosu, na konci to opäť priklincoval: „Nebudem nabehovať na hry prezidenta, Maďariča, Tomáša.“

Ak som včera špekuloval, či bude Danko uvažovať trochu strategicky, lebo ak áno, môže spraviť Ficovi škrt, tak som ho trochu precenil. Danko totiž uvažuje v politike viac pudovo: keď vidí či počuje nenávideného Maďariča s ešte nenávidenejším Tomášom, nevie si pomôcť, len prejsť do protiútoku, aby s nimi vybabral.   

Tomuto sa hovorí štátnická vízia.

FOTO TASR – Martin Baumann

Jaroslav Daniška pred 1124 d

Dlho som túžil vidieť divadelný sitcom Národný cintorín.sk, včera sa mi to konečne v Martine podarilo. A bol to zážitok. Úžasný zážitok! Prvému dielu patrí absolutórium (videl som dva, celkovo ich je päť).

Tak dokonalé spojenie humoru a precíteného trápenia, ľahkosť, s akou boli tie dve protichodné veci prepojené, sa nevidí len tak. Hra je paródiou, satirou, groteskou aj podarenou učebnicou. Moment, keď nás opitý Janko Kráľ (v podaní výborného Daniela Heribana, na obr.) nechá siahnuť na dno svojej duše, keď nám povie, že jeho štyri deti sú vlastne Maďarmi, keď sa potom básnik pozrie do hľadiska, človeku z toho duchovného utrpenia zoviera srdce. Heriban to zvládol bravúrne, aj keď diváci možno viac oceňujú jeho opilecké scény.

Výborne hrala aj Zuzana Rohoňová (postava Eleny Maróthy-Šoltésovej), vtipný bol nápad so psom pochovaným na Národnom cintoríne (Dominik Zaprihač), Ján Francisci bol silnejší, keď vystupoval ako mýtus a na javisku v prvom diele chýbal, ako keď sa v druhom objavil (Ján Barto), dobré scény mala aj divožienka Anička Jurkovičová-Hurbanová (Henrieta Jančišinová-Kolláriková). Výborne zapadli básne, čeština, chýbalo viac maďarčiny a nemčiny a tiež evanjelicko-katolíckeho napätia.

Prvý diel Národného cintorínu.sk je výborná inscenácia, druhý sa trochu trápil s nápadom, ale prvý diel treba vidieť. Mňa zasiahol ako už dávno žiadne iné divadlo. Povedal by som, že spolu s baletom Slovenské tance ide o skvost národnej témy v našom divadle.

Foto: narodnycintorin.sk

Martin Hanus pred 1125 d

Komentátor týždenníka Der Spiegel Jan Fleischhauer sa rád vysmieva zo „schulzománie“, ktorá postihla Nemecko po tom, čo sa stal bývalý prezident Európskeho parlamentu lídrom SPD a vyzývateľom Angely Merkelovej.

Tentoraz si zobral na paškál Schulzove vety o tom, že ho nezaujíma „myslenie samozvaných elít“, ale len osudy „tvrdo pracujúcich ľudí“, preto chce napríklad tlačiť na znižovanie manažérskych platov.  

Naozaj máme toto všetko brať od neho vážne, pýta sa Fleischhauer. Komentátor pripomína, že Schulz zarábal ako šéf europarlamentu dvojnásobok platu kancelárky. „Osobne som mal vždy takýto sen: Nájsť niekoho, kto mi dáva 250-tisíc eur v čistom, aby som mohol pretliachať celé dni,“ píše Fleischhauer.

Komentátor dodáva, že ak sa sociálni demokrati rozčuľujú nad nespravodlivosťou v platoch medzi špičkovými manažérmi a strednou triedou, mali by začať doma od seba. Fleischhauer spomína prípad ich významnej političky a hesenskej ministerky Christine Hohmann-Dennhardt, ktorá sedela rok v predstavenstve Volkswagenu, kde mala dohliadať na etické správanie firmy. Po 13 mesiacoch svoju prácu ukončila a dostala odstupné 12,5 milióna eur. „To znamená 31-tisíc eur za každý deň, čo bola vo Volkswagene. Koho by takýto dozor nad etikou nebavil,“ poznamenáva Fleischhauer.

Komentátor takisto nerozumie, prečo sú domáce médiá k Schulzovi zatiaľ také šetrné. Dôkazom je aj prvý veľký prejav Schulza ako lídra SPD, kde maľoval súčasné pomery v Nemecku na čierno a tvrdil, že až 40 percent ľudí medzi 25 a 35 rokom nemá stabilný džob, ale len na určitý čas. To číslo bolo úplne prehnané (v skutočnosti je to len 14 percent ľudí v tejto vekovej kategórii), Schulz si to totiž poplietol s nejakým iným údajom.

Fleischhauer sa preto pýta: „Čo si myslieť o mužovi, ktorý svoj prvý rozhodujúci výpad postaví na nesprávnom údaji? Veď keď si Rudolf Scharping (bývalý predseda SPD, pozn. red.) kedysi na začiatku volebnej kampane poplietol platy v hrubom a čistom, bol vybavený, pretože všetkým bolo jasné, že nevie, o čom hovorí.“

Fleischhauer končí tým, že sa už teší na to, keď sa Schulz dostane pod ozajstnú novinársku paľbu. „Ten, kto svoj celý politický život strávil v Bruseli, pozná odtiaľ najmä takých novinárov, ktorí myslia rovnako ako on.“ 

Nemecký volebný rok 2017 bude teda ešte zábavný.

Martin Schulz počas tlačovej konferencie v sídle sociálnych demokratov v Berlíne 30. januára 2017.

Lukáš Obšitník pred 1126 d

Výzvu na zrušenie Mečiarových amnestií za 24 hodín podpísalo už viac ako 27-tisíc ľudí. Iniciatívu organizuje spoločnosť Via Iuris, jej prvými signatármi bolo 250 osobností verejného života, medzi nimi napr. bývalý minister vnútra Vladimír Palko, herec Štefan Bučko, rektor Kolégia Antona Neuwirtha Martin Luterán, architektka Lucia Štasselová, europoslankyňa Jana Žitňanská či bývalý politik František Mikloško. Poslanci budú o zrušení amnestií rozhodovať na parlamentnej schôdzi začínajúcej sa 21. marca.

Svoj podpis môžu občania pridať na webovej stránke somza.to. Via Iuris pripomína, že podľa prieskumu verejnej mienky agentúry Focus z februára tohto roku je za zrušenie Mečiarových amnestií 63 percent občanov Slovenska, podobný názor má aj výrazná väčšina voličov každej z najpopulárnejších politických strán vrátane Smeru-SD.

Návrhov na zrušenie Mečiarových amnestií bolo doteraz osem, 3-krát ho podali poslanci KDH okolo V. Palka, raz KDS, 2-krát skupina opozičných poslancov, raz Ján Budaj (Oľano-Nova). Súčasný návrh predložila opäť skupina opozičných poslancov (mimo ĽS NS).

Jaroslav Daniška pred 1126 d

Vojenská koalícia na čele s irackou armádou dobyla centrum západného Mosulu, oficiálne to dnes dopoludnia potvrdil brigádny generál Jahíja Rasúl, ktorý je hovorcom koalície za oslobodenie Mosulu od Islamského štátu, správu priniesli viaceré americké médiá.

V západnej časti Mosulu sa nachádzali vládne budovy, sídlo banky, ktoré využívali teroristi z ISIS, a tiež námestie, kde dochádzalo k verejným popravám. K dobytiu došlo po nočnom útoku, dnes nadránom. Je to najvýznamnejší úspech za 5 mesiacov, čo trvá vojenská operácia. Zhruba polovicu mesta stále kontrolujú islamisti.

V okolí mesta sa tiež tvoria utečenecké tábory, kam utekajú obyvatelia mesta.

Vývoj bitky o Mosul možno sledovať aj na špecializovanej stránke na wikipedii alebo na anonymnom blogu Mosul Eye (má čiastočne spravodajský charakter), ktorý sa snaží poskytnúť pohľad zvnútra mesta. Fotografie a príbehy utečencov vychádzajú vo viacerých médiách, jedna z fotoreportáží vyšla nedávno v americkom týždenníku Time.

Foto: TASR/AP

Jozef Majchrák pred 1126 d

Ústavný súd potvrdil pokutu pre Igora Matoviča za to, že ako poslanec mal aktívnu živnosť. Líder OĽaNO bude musieť zaplatiť pokutu 12-tisíc eur. Po rozhodnutí Ústavného súdu bude zároveň mocť byť obnovené konanie proti Matovičovi za opakované porušenie zákona. To môže vyústiť až do hlasovania parlamentu, na základe ktorého môže Matovič prísť o poslanecký mandát. 

 

Všetci, pre ktorých je vyponklonkovanie Matoviča z poslaneckých lavíc veľkým lákadlom, by si mali uvedomiť dve veci. Teda okrem maličkosti, že kvôli politickému štýlu sa politici z parlamentu nevyhadzujú.

 

Šéf OĽaNO získal svoj mandát z vôle občanov vo voľbách. Ak by oň prišiel pre formálnu chybu, ktorá je navyše výsledkom nepozornosti, nie úmyslu obchádzať zákon, išlo by nielen o absurdnosť, ale aj nebezpečný precedens do budúcnosti. 

 

Tí, ktorým Matovičovo správanie v politike lezie na nervy, by zároveň jeho vyhadzovom z poslaneckých lavíc nič nedosiahli. V parlamente by bol prítomný a aktívny ďalej. Hoci bez poslaneckého preukazu, ale s aureolou martýra navyše. 

Foto: TASR/ Martin Baumann

Jaroslav Daniška pred 1126 d

Wolfgang Münchau, Nemec, ktorý píše stĺpčeky pre londýnsky Financial Times, sa sťažuje na prvé dôsledky brexitu, ktoré sa ho týkajú. Vo svojom najnovšom texte opisuje 85-stranový dokument, ktorý musí ako cudzinec pobývajúci v Británii vyplniť. Je rozhorčený a považuje to za nonsens. Dá sa predpokladať, že rovnaká procedúra sa bude týkať aj tisícok Slovákov, ktorí plánujú v Británii zostať.

Münchau im dáva radu. Keďže v konečnom dôsledku ide o niektoré výhody a nároky, napríklad zdravotné poistenie, a keďže britská vláda bude musieť brať ohľad na niektoré rozhodnutia a čas, kedy boli urobené, Münchau radí, aby sa cudzinci z EÚ žijúci v Británii – menovite študenti a samostatne zárobkovo činné osoby – poistili v súkromnej zdravotnej posiťovni. Vyhnú sa tak niektorým problémom v budúcnosti.

Už ste to počuli, brexit je brexit.

Jaroslav Daniška pred 1127 d

Poľsko predstavilo svojho kandidáta na úrad európskeho prezidenta, je ním Jacek Saryusz-Wolski (na obr.), europoslanec opozičnej strany Občianska platforma v Európskom parlamente. Mnohí z cudziny sa nad tým pohoršujú, pretože súčasný prezident sa volá Donald Tusk, je to teda Poliak, mimochodom zakladateľ a dlhoročný predseda strany, ktorej členom je Saryusz-Wolski.

Je to dráma alebo komédia?

Tak trochu oboje. Je jasné, že Saryusz-Wolski nemá šancu byť zvolený, zatiaľ čo Tusk áno. Má podporu Angely Merkelovej aj väčšiny štátov EÚ. Na druhej strane, Tusk v tejto funkcii nijako nezaujal, naučil sa síce po anglicky, ale pravdu mali skôr jeho kritici, ktorí od začiatku upozorňovali, že nikdy nepôjde proti Merkelovej a že ide v podstate o trafiku. Poľsko má plné právo navrhnúť, koho chce. Väčšina kritikov, ktorí za jeho spochybňovaním vidia iba zášť Jaroslawa Kaczynského, prípadne údajnú morálnu zodpovednosť za pád lietadla pri Smolensku, sa mýli a skutočným poľským dôvodom nerozumie.

Ak tomu chce porozumieť slovenský čitateľ, mal by si predstaviť, ako by asi reagoval na prípadnú snahu hypotetického prezidenta EÚ Roberta Fica hypotetický premiér Richard Sulík.

Dráma je v niečom inom. Ak budú lídri EÚ tento týždeň o Tuskovi hovoriť ako o vážnom kandidátovi, aj keď kandidátom Poľska je niekto iný, láme sa tým doterajšia prax, že prezidenta Rady navrhuje štát odkiaľ tento kandidát pochádza, a nie štáty, ktorým sa jeho politické vystupovanie zalieča.

Až to by bol skutočný škandál.

Foto: wikimedia