Krátke správy redakcie

Pavol Rábara pred 1129 d

Postoj bol vo veži bratislavskej Katedrály sv. Martina. A nielen tam. Otec biskup Jozef Haľko spravil našej redakcii tento týždeň neskutočnú prehliadku Dómu aj s fundovaným výkladom. S našimi čitateľmi sa o tento zážitok plánujeme podeliť. Z exkurzie preto pripravujeme reportáž, ktorú zverejníme už na budúci týždeň.

Pavol Rábara pred 1129 d

Strhávali ich, vyrezávali, lámali aj na ružencoch. Islamský štát vytrvalo ničil kríže v obciach na Ninivských planinách v Iraku. Situácia sa však zmenila. Oblasť v okolí mesta Mósul od jesene oslobodzujú spod teroru ISIS a dediny sa postupne dávajú dokopy.

Viditeľným znakom obnovy je vztýčenie veľkého kríža v obci Telekuf-Tesqopa, ktorá sa nachádza 27 kilometrov od Mósulu.

Kríž postavili na kopci, aby bol jasným symbolom víťazstva kresťanskej viery nad džihádistami.

Kríž požehnal minulý týždeň sám chaldejský katolícky patriarcha Bagdadu Louis Sako. Zároveň v obci slúžil prvú omšu – po dva a pol roku. „Toto je naša krajina, náš domov,“ povedal veriacim v homílii. Podľa patriarchu nastal čas obnovy nádeje a návratu do svojich domovov, kde treba začať nový život.

Po omši postavili spomínaný kríž, za sprievodu mohutných výkrikov: Víťazstvo! Víťazstvo! Za tých, čo verili a čo sa vrátia!

Ako pripomína Catholic News Agency, kríže začali ľudia osádzať vo viacerých obciach, už počas operácie irackej armády a spojencov na oslobodenie Mósulu. V každej oslobodenej dedine na Ninivských planinách vyrobili kresťania drevené kríže a umiestňovali ich na strechy kostolov a domov.

Moslimovia nepostávajú stranou, podľa CNA sa zapájajú do obnovovacích prác. Pred týždňom skupina mladých moslimov pomáhala s čistením kostola zasväteného Panne Márii južne od Mósulu.

(Foto: Patriarchát Babylonu)

Martin Hanus pred 1129 d

Lucia Nicholsonová dnes pre Denník N potvrdila, že Jozef Mihál, ktorý tento týždeň odišiel z SaS, je jej ľudsky aj politicky oveľa bližší než stranícky šéf Richard Sulík, ďalej uviedla, že hoci Sulík síce dostal od straníkov excelovú tabuľku citlivých tém, o ktorých by nemal hovoriť, celkom sa ňou neriadi, a tiež potvrdila, že uvažovala o odchode z SaS, zostáva však v strane.

 

Nicholsonovej problém je podobný ako v prípade Martina Poliačika – vo vlastnej strane sa od istého času obaja cítia ako cudzinci, odcudzili sa nielen šéfovi, ale aj väčšine členov SaS, nepresadili sa ani s vlastnou silnou agendou, ktorou by boli pre stranu aj pre médiá dostatočne zaujímaví – zaujímaví sú najmä tým, že nesúhlasia so Sulíkovou líniou, čo na sebazdôvodňovanie ďalšieho pôsobenia v SaS dlho stačiť nebude. Preto je len otázkou času, kedy sa ich cesty s SaS rozídu.

 

Celkom prirodzene by ich to malo ťahať k novoformujúcemu sa Progresívnemu Slovensku, kam Nicholsonová s Poliačikom mentálne patria oveľa viac než k Sulíkovi. Lenže hoci PS spája sily s Miroslavom Beblavým a jeho ľuďmi, nechce byť automaticky zberným táborom pre všetkých liberálnych odídencov. Nehovoriac o tom, že na budúcej kandidátke progresivistov bude pritesno a ľudí so zásluhami pri rozbehu strany budú desiatky. 

 

To všetko je dôvod, prečo Sulík v spore s „európskymi liberálmi“ vo vlastnej strane nie je nijako zvlášť v strese a ťahá za oveľa dlhší koniec.

Pavol Rábara pred 1130 d

Francúzsko predsa len schválilo zákon, ktorý trestá pro-life webové stránky.

Internetové stránky, ktoré odhovárajú ženy od potratov a jasne nedeklarujú, že sú pro-life, budú zakázané. Takýto zákon prešiel minulý týždeň vo francúzskom Národnom zhromaždení.

Porušenie predpisu sa bude trestať odňatím slobody na dva roky alebo peňažným trestom 30-tisíc eur.

Ministerka pre práva žien Laurence Rossignol sa vyjadrila, že "pro-life aktivisti majú stále slobodu vyjadrovať sa proti potratom, ale pod podmienkou, že vždy jasne uvedú, kto sú, čo robia a čo chcú dosiahnuť,“ cituje ju AFP.

Francúzska legislatíva už teraz zakazuje pro-life aktivistom napríklad organizovať demonštrácie pred nemocnicami alebo robiť akýkoľvek nátlak na ženy či zdravotnícky personál. Zástancovia nového zákona novinky zdôvodňujú tým, že aktivity pro-life hnutia sa presunuli do on-line sveta a musia byť zastavené.

Ako pripomína britský Catholic Herald, proti návrhu zákona sa konali koncom januára v Paríži protesty, na ktorých sa zúčastnili desiatky tisíc ľudí.

Návrh zákona sa objavil ešte minulý rok. Najprv schválil parlament pomerne tvrdú verziu, ktorá bola jasne zameraná na webové stránky. Neskôr Senát návrh pozmenil a schválil vágnejšiu formuláciu, hoci sa aj tak týka webových stránok a médií. Zákon sa napokon dostal ešte raz do národného zhromaždenia, ktoré rozhodlo minulý štvrtok.

(Foto: TASR/AP – Demonštrácia prorodinného a prolife hnutia Le Manif Pour)

Pavol Rábara pred 1131 d

Tím Zastavme hazard vyzýva ľudí na podpísanie petície, ktorou žiadajú odstúpenie 17 bratislavských mestských poslancov, ktorí odmietli podporiť zákaz hazardu v hlavnom meste.

„Volilo Vás mnohonásobne menej ľudí, ako je tých, ktorí podpísali petíciu proti hazardu. Spreneverili ste sa zastupiteľskej demokracii, nie ste zástupcami Bratislavčanov, ale zastupujete záujmy niekoho iného,“ uvádzajú aktivisti.

Podľa textu petície spomínaní poslanci oklamali ľudí, keď sa podpísali pod pôvodnú petíciu za zákaz hazardu, ako aj hlasovaním za to, aby primátor pripravil nariadenie o úplnom zákaze.

„Nie ste hodní, aby ste boli naďalej našimi zástupcami, preto Vás vyzývame, aby ste sa vzdali mandátu poslanca mestského zastupiteľstva a všetkých svojich verejných funkcií,“ píšu aktivisti na stránke Podpíšem.sk, kde možno petíciu podpísať.

Zároveň vyzývajú primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, aby okamžite odvolal 1. námestníka primátora Milana Černého a námestníčku primátora Ľudmilu Farkašovskú, ktorí taktiež nepodporili zákaz hazardu. 

Lukáš Obšitník pred 1131 d

Poľskí prokurátori Inštitútu pamäti národa (IPN) začali trestné stíhanie vo veci usmrtení poľských utečencov vysokým napätím na československej časti Železnej opony, ku ktorým došlo počas komunizmu. Hlavnou dnes žijúcou zodpovednou osobou je Lubomír Štrougal (nar. v roku 1924), ktorý bol za minulého režimu ministrom vnútra, neskôr členom politbyra a československým premiérom.

Materiály k vyšetrovaniu podala na IPN na základe svojho výskumu Platforma európskej pamäti a svedomia. Podľa nej je Štrougal zodpovedný za zabitie najmenej 60 osôb, ktoré sa cez Železnú oponu pokúšali ujsť na Západ. Počas toho, kým bol ministrom vnútra, bolo na Železnej opone inštalované napätie so silou 4000-6000 voltov.

Železná opona slúžila predovšetkým ako zábrana vo vycestovaní občanov zvnútra krajiny do zahraničia, de facto vytvárala väzenie. Jedným zo známych príkladov je smrť nemeckého študenta Hartmuta Tautza, ku ktorému obzvlášť drastickým spôsobom došlo na petržalskej časti hranice v roku 1986, keď ho pri pokuse o útek roztrhali psy Pohraničnej stráže.

Poľský IPN je obdobou slovenského Ústavu pamäti národa, no organizačne je omnoho väčší a na rozdiel od neho má podľa poľských zákonov aj vyšetrovacie právomoci a vlastných prokurátorov. Platforma európskej pamäti a svedomia je nadnárodnou neziskovou organizáciou, združuje 55 pamäťových inštitúcií z Európy a Severnej Ameriky. Jej členom je aj slovenský ÚPN. Výskum uskutočňovala v rámci svojho projektu Justice 2.0, ktorého cieľom je dosiahnuť spravodlivosť za medzinárodné zločiny komunizmu.

Ilustračné foto: Odstraňovanie Železnej opony pri Devíne v decembri 1989, TASR/Pavel Neubauer

Jana Vinterová pred 1131 d

Skauti a predovšetkým skautky každoročne oslavujú 22. február ako tzv. Svetový deň sesterstva alebo Deň zamyslenia (z anglického World Thinking Day). Je to deň narodenia zakladateľa skautingu lorda Badena-Powella (tohto roku ide o okrúhle 160. výročie) a tiež jeho manželky Olave, počas ktorého sa skauti celosvetovo spájajú cez rôzne aktivity, zvlášť dievčatá usporadúvajú medzinárodné stretnutia,  zamyslenia či organizujú zbierky na pomoc skautom v chudobnejších krajinách.

 

História tejto myšlienky siaha až do roku 1926 do USA. Niekoľko rokov nato bol v Poľsku pri tejto príležitosti zriadený ako prejav vzájomnej štedrosti a obdarovania Fond Dňa sesterstva, ktorý slúžil na podporu a rozvoj dievčenského skautingu tam, kde to bolo najpotrebnejšie. Fond mal pre skautov najväčší prínos počas druhej svetovej vojny a po nej, keď sa obnovoval skauting v zdevastovaných krajinách.

 

Skauting dnes združuje cca 38 miliónov ľudí vo všetkých štátoch sveta s výnimkou tých, kde vládne totalitná diktatúra. Na Slovensku stabilne fungujú dve skautské organizácie – Slovenský skauting (cca 6 000 členov) a Federácia skautov Európy (cca 300 členov).

 

Na obrázku manželia Robert a Olave Baden-Powellovci.

Imrich Gazda pred 1131 d

Slovenský salezián Titus Zeman je už len krok od blahorečenia. Komisia kardinálov a biskupov na Kongregácii pre kauzy svätých v utorok vyjadrila súhlas s vyhlásením Titusa Zemana za blahoslaveného. Celý prípad sa tak dostáva na stôl pápeža Františka, ktorý by mal v nasledujúcich dňoch definitívne rozhodnúť.  

Zasadnutie komisie kardinálov a biskupov vo Vatikáne sa konalo práve v dňoch, keď uplynulo 65 rokov od monsterprocesu komunistického režimu proti Titusovi Zemanovi a 19 spoločníkom. Medzi nimi bol napríklad aj známy saleziánsky kňaz Anton Srholec, ktorý zomrel minulý rok.

Saleziáni don Bosca, Ústav pamäti národa a Konfederácia politických väzňov Slovenska si túto udalosť pripomenú v stredu 22. februára o 15.30 h podujatím pred budovou Krajského súdu v Bratislave a následne v stredisku saleziánov na Miletičovej ulici.

Viac o prípade Titusa Zemana si môžete prečítať tu.

Fero Múčka pred 1132 d

Pri nedávnom odvolávaní Jozefa Holjenčíka sa opäť spomínala aj firma Hornonitrianske bane. Opäť sa hovorilo o tom, že táto firma, ktorú preslávila aj „alobalová kauza“, ročne získa dotácie za sto miliónov eur. Jej uhlie sa potom povinne spaľuje v tepelnej elektrárni v Novákoch. Keďže má nízku kvalitu, jeho spaľovanie musí byť podporované, čo ďalej zvyšuje cenu slovenskej elektriny, ktorá je na Slovensku vďaka týmto dotáciám predražená.

Analytik Libor Melioris poukázal na ďalšiu zaujímavú skutočnosť, ktorú so sebou táto hra s dotovanou výrobou energie z uhlia prináša – zastaraná a de facto nepotrebná elektráreň v Novákoch produkuje porovnateľné množstvo emisií ako všetky osobné autá, čo na Slovensku jazdia.

Ročné emisie CO2 na Slovensku v mil. ton. 

Jozef Majchrák pred 1132 d

Francúzskej prezidentskej kandidátke Marine Le Penovej rastú preferencie. Hoci stále platí, že v druhom kole volieb by prehrala, jej odstup od potenciálnych súperov sa znižuje.

Prvé kolo prezidentských volieb by Le Penová s prehľadom vyhrala so ziskom 27 percent hlasov. O druhé miesto sa delia kandidát tradičnej pravice François Fillon a bývalý minister hospodárstva Emmanuel Macron.

Náskok Fillona – ktorý aktuálne čelí škandálu pre fiktívne zamestnávanie manželky – pred Le Penovou v druhom kole sa podľa čerstvých prieskumov znížil z rozdielu 60 ku 40 percent na rozdiel 56 ku 44 percent. Strácať začína aj Macron, ktorý by momentálne Le Penovú v druhom kole porazil so ziskom 58 percent.

Do francúzskych volieb zostávajú dva mesiace, nálady sa ešte môžu meniť a z týchto prieskumov preto netreba robiť ďalekosiahle závery. Istý trend však naznačujú. Popularita Le Penovej rastie a jej súperi stagnujú alebo začínajú padať.  

 

Foto: TASR/AP

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €