Krátke správy redakcie

Jaroslav Daniška pred 1148 d

Erich Mistrík si vo svojom blogu zobral na mušku školské výlety do Auschwitzu, ktoré chce štát viac podporovať ako súčasť boja proti extrémizmu. A lietali triesky.

 

Autorovi tento nápad nevonia, všetko sa podľa neho zvrhne na: „cestovanie bez rodičov, večernú zábavu na izbe, schovávanie cigariet a fľašiek pred učiteľmi, prvé dotyky a ľúbostné laškovanie...“ Návštevu Osvienčimu podľa Mistríka „fetišizujeme“. A potom ponúka svoju diagnózu zdrojov extrémizmu.

 

Dovolím si dve poznámky.

 

Po prvé, keď som pred časom ešte ako zamestnanec ÚPN navštívil niekoľko desiatok gymnázií a stredných škôl s témou Vrbu, Wetzlera a ich úteku z Auschwitzu, všimol som si niekoľko vecí. Všetky triedy, ktoré navštívili Auschwitz, boli k téme vnímavejšie, študenti boli pozornejší. Holocaust síce mladých ľudí vo veľkej väčšine absolútne nezaujímal, ale keď sa zmenila perspektíva a hovorilo sa buď o príbehu Vrbu a Wetzlera, alebo si vedeli predstaviť koncentrák, pozornosť bola rádovo iná. Zaujímavé tiež bolo, že do Auschwitzu chodili nadpriemerne cirkevné školy.

 

Po druhé, Mistrík si trochu pletie kategórie a mieša veci, ktoré treba rozlišovať. Napríklad extrémizmus a fundamentalizmus či dogmatizmus. Píše: „Extrémizmus a neznášanlivosť je príklon k dogmatizmu akéhokoľvek druhu, bezmyšlienkovité nasledovanie vodcu, snaha zapojiť sa do „svojho“ davu a hlavne definitívne, rýchlo a jednoducho riešiť problémy. (...) Extrémizmus je aj etický – kto nenasleduje moje morálne normy, je amorálny.“

 

A sme pri pointe. Všetko z vyššie napísaného možno stiahnuť napríklad na protestantský fundamentalizmus, silný napríklad v USA, hovoriť ale o protestantskom extrémizme ako o niečom, čo by sa podobalo na fašizmus, jednoducho nemožno. Historicky ani filozoficky. Napokon existuje aj mimoriadne silný a neznášanlivý liberálny dogmatizmus, presvedčený o svojej morálnej nadradenosti, všakže.

 

Ak chceme zostať pri pôvodnom probléme, treba rozlišovať, aby sa náhodou Erich Mistrík nezobudil do sveta, kde budú samí extrémisti.

Martin Hanus pred 1149 d

V posledných mesiacoch som viedol s viacerými konzervatívnymi priateľmi aj kolegami polemiku o tom, čo vlastne znamená triumf Donalda Trumpa, pre Ameriku, pre svet aj pre nás. Naozaj stačí na to, aby sme vyhlásili Trumpa za prísľub novej éry len to, že porazil prehnitý establišment, rúca všetky liberálne pravdy a obdivuje Putina? Nie je skôr riziko, že tí (aj slovenskí) konzervatívci, ktorí s trumpizmom intelektuálne koketujú, dopadnú časom ako neokonzervatívci s vojnou v Iraku – teda že sa časom budú za svoju niekdajšiu lásku cudne hanbiť?


Trumpov prvý mesiac charakterizuje to, čo sa vzhľadom na osobnosť nového prezidenta dalo predvídať – nejde o žiaden nástup totality, ako bubnovali na poplach mnohí prepnutí kritici, znakom jeho vlády je najmä chaos. Trump má nepriateľov nielen na uliciach a v liberálnej opozícii, ale aj na ministerstvách a úradoch obsadených republikánmi (o čom svedčia neustále a bezprecedentné úniky informácií z interného prostredia), jeden z jeho najvýznamnejších ľudí, poradca pre národnú bezpečnosť Michael Flynn po mesiaci odstúpil, jeho dekréty rušia súdy.


Tu treba ako cennú výnimku spomenúť Trumpovo pozitívne, dokonca veľmi pozitívne rozhodnutie nominovať na Najvyšší súd brilantného právnika Neila Gorsucha.


Trumpovým hlavným prínosom pre svet aj Európu však vraj malo byť, že skoncuje s tvrdou protiruskou doktrínou americkej zahraničnej politiky a prinesie pokrok na Ukrajinu aj do Sýrie. Trump sa však dnes na twitteri pýtal: „Rusko zabralo Krym počas Obamovej vlády. Nebol Obama na Rusko príliš mäkký?“ Trump už predtým cez svojho hovorcu oznámil, že USA od Ruska očakáva nielen pokoj na východe Ukrajiny, ale aj to, že Rusi vrátia Krym späť Ukrajine. Tým potvrdil predošlé slová svojej veľvyslankyne pri OSN, že sankcie Západu proti Rusku potrvajú dovtedy, kým Ukrajina nedostane Krym (čo je zjavne nerealistické stanovisko, aj v rozpore s vyhláseniami európskych politikov, ktorí viažu odbúravanie sankcií na pokrok na východnej Ukrajine).


Samozrejme, pri Trumpovi nikdy neviete, na čom ste, kde sa začína niečo ako jeho politická línia, kde len reaguje na kritiku vo vlastných radoch alebo kde ide skôr o rozmar narcisa, ktorý si myslí, že svetová politika sa robí rovnakými chvatmi ako komunálne kšeftovanie v New Yorku. Ale tých dôvodov na skepsu je pri ňom viac než tieto tri.

 

Ilustračné foto, TASR/AP

Martin Hanus pred 1149 d

Ruský inštitút Levada Center dnes zverejnil výsledky svojho výskumu, v ktorom skúmal pohľad Rusov na sovietskeho diktátora Josifa V. Stalina. Výsledky poukazujú na znepokojujúci trend, Levada Center za posledných 16 rokov nenamerala väčšiu priazeň voči Stalinovi ako práve teraz. Až 46 percent Rusov vníma Stalina pozitívne, 21 percent negatívne, 22 percent Rusov sa vyjadrilo, že má k nemu skôr indiferentný postoj.

 

Gruzínec stojí pred portrétom sovietskeho diktátora Josifa Vissarionoviča Stalina pri príležitosti 138. výročia jeho narodenia v jeho rodnom meste Gori, 80 km západne od gruzínskej metropoly Tbilisi, 21. decembra 2016. Foto TASR/AP

Jaroslav Daniška pred 1149 d

Gallupov inštitút urobil prieskum o tom, ako vnímajú NATO obyvatelia východnej Európy. Výsledky sú pomerne zaujímavé, osobitne pre Slovensko. Gallup sa pýtal dve veci: v členských krajinách zisťoval, koľko respondentov považuje NATO za synonymum ochrany, v nečlenských krajinách zase za synonymum hrozby.

 

Z členských a NATO-friendly krajín najnižšie čísla nameral Gallup práve na Slovensku, len niečo nad 30 percent Slovákov si NATO spája s ochranou našej krajiny. Podobné vnímanie NATO majú ešte Gruzínci, ktorí ale nie sú členmi NATO. Vo väčšine krajín (Pobaltie, Česká republika, Maďarsko, Rumunsko, Chorvátsko či Macedónsko) si NATO s ochranou svojej krajiny spája vyše 50 percent respondentov. V krajinách ako Poľsko alebo Albánsko je to viac ako 70 percent, v Kosove, ktoré tiež nie je členskou krajinou, je to viac ako 90 percent.

 

Opačnú otázku dostali obyvatelia zvyšných východoeurópskych krajín. V NATO vidí hrozbu niečo vyše 30 percent Ukrajincov, viac ako 45 percent Bielorusov a viac ako 60 percent Srbov a Rusov. 

Ján Krupa pred 1149 d

Historické stretnutie pápeža Františka a patriarchu Cyrila z 12. februára 2016 v Havane si predstavitelia oboch cirkví pripomenuli spoločným slávnostným aktom v nedeľu 12. februára 2017 na univerzite vo švajčiarskom Fribourgu.

 

Podľa metropolitu Hilariona Alfejeva, vedúceho Oddelenia pre vonkajšie záležitosti Moskovského patriarchátu, stretnutie medzi pápežom a patriarchom ukázalo, ako veľmi vzrástla dôvera a porozumenie medzi cirkvami. Najdôležitejším dôvodom stretnutia bola tragická situácia na Blízkom východe a v severnej Afrike v dôsledku vojen a teroru. Obidve cirkvi môžu dosahovať spoločné ciele len po „prekonaní historického nepriateľstva“. „Stará psychológia“ súperenia musí ustúpiť súrodeneckej spolupráci. Obidve cirkvi bránia rovnaké hodnoty rodiny a manželstva. 

 

Kardinál Kurt Koch (na obr.), predseda Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov, hovoril o „ekumenizme svätých“. Presadil sa aj „kultúrny ekumenizmus“. Pripravujú sa aj ďalšie kultúrne iniciatívy.

 

Metropolita a kardinál sa dotkli situácie na Ukrajine. Kardinál Koch priznal, že spoločné vyhlásenie len veľmi krátko pojednáva o „bolestnej situácii“ na Ukrajine, čo veľmi kritizovala Ukrajinská gréckokatolícka cirkev. Podľa kardinála Ukrajina musí dialógom nájsť cestu k mieru. Metropolita Hilarion vyjadril nádej, že výzva oboch hláv cirkví prispeje k ukončeniu krviprelievania na Ukrajine. Vzťah svojej cirkvi k Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi označil za „podráždený“.

 

Názor vyššieho ukrajinského arcibiskupa Svjatoslava Ševčuka, že do akej miery spoločné vyhlásenie zostáva vo veci Ukrajiny prázdnou literou zo strany Moskovského patriarchátu, nájdete tu.

Martin Hanus pred 1150 d

Dnes sme si opäť mohli pripomenúť dôvod, prečo Robert Kaliňák už dávno nemal byť ministrom vnútra, hoci účelom akcie bolo demonštrovať opak. Policajti zase vykonali raziu u Bašternáka v jeho vile pod Slavínom, špeciálna prokuratúra neskôr potvrdila, že policajný zásah súvisí s kauzou Bonaparte.

 

A tretia Ficova vláda od nás opätovne žiada úplne nadľudský výkon: veriť, že polícia má úplnú voľnosť pri vyšetrovaní tejto kauzy, že rezortný šéf, ktorý je v obchodných a ešte onakvejších vzťahoch s Bašternákom namočený nie po uši, ale nad uši, vôbec nijako neovplyvňuje výsledok policajného vyšetrovania, respektíve – ak na chvíľu ako nezničiteľní životní optimisti veríme, že rezortný šéf by si nič také nedovolil – že policajti nijako nehľadia na priamo nevyslovené, ale celej krajine známe záujmy rezortného šéfa, majú stavovský étos ako poručík Columbo a postupujú plne podľa zásady „padni komu padni“.

 

 Foto – TASR – Martin Baumann

Imrich Gazda pred 1150 d

Vatikán sa minulý týždeň stal terčom kritiky z dôvodu konferencie o obchodovaní s ľudskými orgánmi. Dôvodom nebola samotná téma, ale pozvanie dvoch hostí, ktorí napriek protestom vo Vatikáne napokon aj vystúpili. Išlo o profesora Wanga Haiboa, ale najmä o Huanga Jiefua, ktorý vedie Čínsky národný inštitút pre darcovstvo a transplantáciu orgánov.

Práve Čína je totiž dlhodobo kritizovaná za nedobrovoľné odoberanie orgánov z tiel popravených väzňov, medzi ktorými sú často členovia hnutia Falun Gong, ale aj kresťania, Tibeťania či moslimskí Ujguri. Samotný sekretár Pápežskej akadémie vied, ktorá konferenciu zorganizovala, priznal, že nevie, či táto prax v Číne pretrváva. „Ale chceme silno podporiť zmenu smerovania,“ zdôvodnil arcibiskup Marcelo Sánchez Sorondo pozvanie čínskych hostí.

Obaja čínski hostia kritiku odmietli s tým, že ide o pokus diskreditovať ich úsilie o zmenu systému zo strany skupín, ktoré profitujú z aktuálnej praxe. „V roku 2015 došlo k prijatiu noriem, ktoré zakazujú používať orgány odobraté odsúdeným. Jedinou možnosťou nadobudnutia orgánov je dobrovoľné darcovstvo,“ povedal Huang Jiefu v rozhovore pre portál Vatican Insider. V tom istom roku podľa Jiefua v Číne zaznamenali 4 080 dobrovoľných darcov, čo je druhý najvyšší počet na svete. Na druhej strane priznal, že Čína je veľká krajina, a tak nemožno vylúčiť prípady porušovania zákona.

Na záver dvojdňového zasadania, na ktorom sa zúčastnilo niekoľko desiatok odborníkov z celého sveta, prijali uznesenie, v ktorom odsúdili obchodovanie s orgánmi a transplantačnú turistiku a tieto javy označili za zločiny proti ľudskosti.

Foto – TASR/Peter Rešovský (proti odberu orgánov členom hnutia Falun Gong protestovali aj v Bratislave v roku 2009 počas návštevy čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa na Slovensku)

Jaroslav Daniška pred 1150 d

Michael Flynn, poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť, rezignoval včera na svoj post. Flynna o odstúpenie z funkcie požiadal Stephen Bannon, hlavný Trumpov stratég, jeho zotrvanie vo funkcii prekážalo aj viceprezidentovi Pencovi. Ten totiž Flynna opakovane mediálne bránil, pričom sa po preskúmaní jeho telefonátu s ruským veľvyslancom, ktoré robila FBI, ukázalo, že Flynn sa o nových vzťahoch s ambasádorom rozprával. Na telefonáte nebolo nič pohoršujúce, problémom bolo, že o tom nepovedal Pencovi a Trumpovi.

Je to škoda, z Trumpovho tímu odchádza jeden z najrešpektovanejších členov.

Foto: wikimedia

Ján Krupa pred 1150 d

Vzhľadom na masové protesty v Rumunsku Svätý synod tamojšej pravoslávnej cirkvi vyzval k „dialógu, sociálnej spoluzodpovednosti a modlitbe“, aby sa prekonali spoločenské problémy.

 

Na svojom zasadaní 9. februára 2017 v Bukurešti Svätý synod pod predsedníctvom patriarchu Daniela zároveň rozhodol, že podporí národný „Pochod za život“ 25. marca 2017 – na sviatok Zvestovania presvätej Bohorodičke. Pochod nesie motto „Podporuj matku a dieťa. Závisia od Teba“. Svätý synod očakáva, že touto manifestáciou sa vo všetkých rumunských eparchiách vydá svedectvo v prospech hodnôt „kresťanskej a tradičnej rodiny“. Svätý synod sa podrobne zaoberal otázkou migrácie. Biskupi apelovali na Rumunov a Rumunky, ktorí pracujú v zahraničí, aby vzali svoje deti k sebe do nového bydliska alebo sa vrátili k deťom späť do vlasti. Lebo psychická a emocionálna neprítomnosť rodičov spôsobuje deťom veľké utrpenie.

 

Deň predtým v Bukurešti zasadalo aj Národné zhromaždenie cirkvi, ktoré je centrálnym rozhodovacím grémiom pre administratívne, sociálne, kultúrne a hospodárske otázky. Toto zhromaždenie pozostáva z členov Svätého synodu a zakaždým z troch reprezentantov (jeden kňaz a traja laici) každej eparchie. Hlavné referáty mali dvaja laici – rektor univerzity v Cluj-Napoca, prof. Ioan Aurel Pop, a prof. Daniel Fonoage z Alba Julia. Pop podčiarkol úlohu pravoslávnej cirkvi vo veci jednoty a harmónie v rumunskej spoločnosti, Fonoage za prihováral za silnejšie angažovanie sa cirkvi v obrane kresťanských a morálnych hodnôt.

 

Patriarcha Daniel uvítal nárast charitatívnej činnosti svojej cirkvi, ku ktorej sa hlási 86 percent (vyše 18 miliónov) Rumunov. Rumunská pravoslávna cirkev slávi nepohyblivé cirkevné sviatky podľa gregoriánskeho kalendára.  

Ilustračná fotografia: Kristina Savic/flickr.com

Jozef Majchrák pred 1151 d

Štyri stredoeurópske verejnoprávne televízie pripravujú dvojdielny historický veľkofilm o cisárovnej Márii Terézii. Koprodukčný film Českej televízie, RTVS, ORF a maďarskej MTVA bude režírovať Robert Dornhelm, ktorý pochádza z Rumunska, ale dlhodobo žije v Hollywoode. V minulosti bol za film The Children of Theatre Street nominovaný na Oscara. Hlavnú úlohu vo filme si zahrá rakúska herečka Marie Luise Stockinger, ale objavia sa v ňom aj viacerí slovenskí herci. Napríklad Táňa Pauhofová, Alexander Bárta, či Zuzana Mauréry. 

 

Nakrúcanie filmu sa má začať v marci a bude sa odohrávať v Kroměříži, Valticiach, Viedni, v Toskánsku, ale napríklad aj v bratislavskom dóme.

Foto – archív TASR