Krátke správy redakcie

Pavol Rábara pred 976 d

Rehoľa redemptoristov sa federalizuje. 

Dnes je to pre slovenských redemptoristov historický deň. Generálny predstavený rehole Kanaďan P. Michael Brehl počas rannej svätej omše v Bratislave slávnostne inauguroval novovzniknutú provinciu Bratislava – Praha.

Inými slovami, slovenskí redemptoristi sa spájajú s českými. Centrom provincie bude Bratislava, pričom gréckokatolícki redemptoristi so sídlom v Michalovciach budú viceprovinciou novovzniknutej provincie Bratislava – Praha. 

Ako informujú redemptoristi na svojej stránke, zároveň sa bude celý týždeň konať prvá kapitula provincie Bratislava – Praha, kde plánujú slovensko-českí redemptoristi schváliť pripravené dokumenty nutné pre život novej provincie: stanovy, pastoračný plán, ekonomický plán, plán komunitného života a zvoliť vedenie provincie na aktuálne štvorročné obdobie. 

Imrich Gazda pred 976 d

Maďarský úrad na pomoc prenasledovaným kresťanom, ktorý vznikol minulý rok, už naplno pracuje. Na žiadosť Koptskej pravoslávnej cirkvi poskytne zdravotnú pomoc dvom ženám, ktoré utrpeli zranenia počas decembrového atentátu na koptský chrám sv. Petra a Pavla v Káhire. Pri útoku zahynulo 25 ľudí a ďalšie desiatky utrpeli zranenia.

Jednej zo zranených maďarskí lekári urobia plastickú operáciu tváre, pričom jej liečba v Budapešti potrvá niekoľko týždňov. Stav druhej pacientky je menej vážny, citovala TASR riaditeľa úradu Tamása Töröka. 

Plán zriadiť úrad na pomoc prenasledovaným kresťanom vznikol v lete 2016 po stretnutí maďarského premiéra Viktora Orbána s pápežom Františkom a blízkovýchodnými patriarchami v Ríme. Novozriadený úrad spadá pod ministerstvo ľudských zdrojov.

Maďarsko chce tému prenasledovaných kresťanov riešiť aj na najvyššej diplomatickej úrovni v rámci OSN či Rady Európy. „Nie je možné, aby boli prenasledovaní ľudia, ktorí majú doma Bibliu, aby sa ničili kresťanské kostoly a školy. Maďarsko verí, že v tejto oblasti nájde spojenca,“ povedal Török v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas. O zriadení podobného úradu už údajne uvažuje Poľsko.

Foto – TASR/AP (vyšetrovatelia prehliadajú zničený koptský chrám sv. Petra a Pavla v Káhire)

Zuzana Hanusová pred 976 d

Mnohých čitateľov oslovil príbeh Márie Valentovej natoľko, že si od redakcie pýtajú údaje, kde a ako by mohli tejto rodine finančne pomôcť. So súhlasom rodiny zverejňujeme teda číslo účtu, kto by chcel poslať sumu priamo. Číslo účtu – sk720200 0000 0072 0324 4162.

Manžel pani Márie potrebuje minimálne dvakrát ročne trojtýždňové fyzioterapeutické liečenie. Na tento účel je možné poslať dve percentá z dane. Údaje k 2 %: Nadácia Adeli, IČO 42400970, sídlo Hlboká 4794/45, Piešťany 92101.

Aby však išli zaslané financie naozaj manželovi pani Valentovej, darca musí poslať kópiu alebo scan tlačív na mail nadácie na lazarcikova@adelicenter.com, tel. 0910 836 898. Potrebné je uviesť, že 2 % adresujete pre Mariána Valentu.

Imrich Gazda pred 977 d

Katolícka cirkev dnes slávi Svetový deň chorých. Keďže ide o jubilejný 25. ročník, Svätý Otec František vyzval osláviť ho výnimočným spôsobom.

Pri tejto príležitosti Rada pre pastoráciu v zdravotníctve KBS pripravila niekoľko návrhov, ako vo farnostiach a diecézach prežiť tento deň. Cieľom je zamerať sa celkom osobne na chorého a trpiaceho v našom okolí.

Svetový deň chorých si cirkev pripomína vo výročný deň zjavenia Panny Márie v Lurdoch, kde sa 11. februára 1858 zjavila 14-ročnej Bernadette Soubirousovej. Spomienkový deň ustanovil pápež Ján Pavol II. v roku 1992, prvýkrát sa slávil v roku 1993 práve v Lurdoch.

Foto – TASR/AP

Ján Duda pred 978 d

V nedeľu bude obsahom evanjelia viacero Ježišových poučení, ktoré vyzerajú dosť komplikovane (Mt 5, 17-37). Ale je možné o nich hovoriť aj jednoducho.

(1) Pád prvých ľudí poznamenal ľudskú prirodzenosť, čo dokazujú mnohé biblické texty Starého zákona, napr. príbeh Kaina, ktorý zabil svojho brata Ábela (Gn 4). Naša ľudská prirodzenosť odchádza z rajskej záhrady hlboko zranená.

(2) Mojžiš dáva ľuďom Desatoro (Ex 20), čo nie je ničím iným než potvrdením prirodzeného zákona. Klaňať sa Bohu je pre človeka prirodzené; mať rád svojich rodičov je prirodzené, nezabíjať je prirodzené..., avšak to prirodzené nie je vždy aj samozrejmé, však?

(3) Keď Ježiš povedal, že neprišiel zrušiť Zákon, tým potvrdil platnosť prirodzeného zákona. Ale Ježiš svojimi ponaučeniami typu „počuli ste, že otcom bolo povedané..., no ja vám hovorím...“ zdokonaľuje prirodzený zákon. Nielenže človek nemá cudzoložiť, ale si má strážiť svoje srdce pred „cudzoložstvom srdca“. Ježiš ako nový Mojžiš nastoľuje dokonalejší poriadok, poriadok Božej milosti. Koľko ľudí nevládze alebo ani nechce zachovať to prirodzené? Ako potom dokáže plniť to nadprirodzené?

Ponaučenie: Božia milosť neničí ľudskú prirodzenosť, ale ju zdokonaľuje.

Požehnaný Pánov deň všetkým praje Ján Duda!

Adam Takáč pred 979 d

Už koncom mája sa pravdepodobne uskutoční stretnutie pápeža Františka s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Hlava Spojených štátov by mala pricestovať do Talianska na samit lídrov G7, ktorý bude prebiehať 26. a 27. mája na Sicílii.

Svätá stolica informáciu o prípravách stretnutia zatiaľ oficiálne nepotvrdila, ale jeden z vatikánskych zdrojov uviedol, že cesta amerického prezidenta do Talianska vytvára k tomu príležitosť. „Ak by prišiel do Talianska a nenavštívil by pápeža, mohlo by sa to vnímať ako ignorancia, obzvlášť po ich názorových rozporoch v súvislosti s migráciou,“ citoval portál Vatican Insider zdroj z vnútra Vatikánu. „Trump si taktiež uvedomuje, že kdekoľvek sa v politickom spektre nachádza, ísť proti pápežovi by bolo nerozumné.“

Bez ohľadu na to, kedy presne sa „minisamit“ pápež – Trump uskutoční, pôjde o ostro sledovanú udalosť. Obaja si adresovali kritické slová ešte počas Trumpovej kandidatúry. Pred niekoľkými dňami zasa Vatikán odsúdil Trumpov zákaz vstupu pre obyvateľov siedmich, prevažne moslimských krajín do USA. 

Foto – TASR/AP

Ján Krupa pred 979 d

Vatikán odporúča očkovanie v boji proti chorobám. Očkovanie je „sociálnou povinnosťou“, povedal v pondelok vo Vatikáne lekár Antonio Spagnolo, riaditeľ Inštitútu pre bioetiku Katolíckej univerzity Najsvätejšieho Srdca Ježišovho v talianskom Miláne.

 

Častá rezignácia na očkovania sa môže stať „veľkým nebezpečenstvom“ pre ľudí, ktorí sa z dôvodu imunologických problémov nemôžu dať zaočkovať. Riziko nakazenia tejto skupiny sa musí zredukovať na minimum očkovaním všetkých ostatných.

 

Antonio Spagnolo predstavil nové vydanie vatikánskej „Charty osôb pracujúcich v zdravotníctve“. Príručka zozbierala cirkevné postoje pre oblasť zdravotníctva. Bola aktualizovaná po vyše dvadsiatich rokoch, aby reflektovala medicínsky pokrok, aktuálne cirkevné postoje a zmeny v sociálnom a zdravotníckom systéme. Dielo má tri veľké kapitoly: „Plodenie“, „Život“ a „Zomieranie“. 

 

Foto: TASR

Lukáš Obšitník pred 979 d

To, ako disidenti v strednej Európe využili Helsinskú dohodu o ľudských právach z roku 1975, prekonalo očakávania Západu, povedal bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger v rozhovore pre Českú televíziu, ktorý bol primárne venovaný úlohe Václava Havla.

Kým pôvodne sa o tzv. Helsinskej dohode uvažovalo v súvislosti s bezpečnostnými otázkami medzi Západom a ZSSR, k čomu bol Kissinger najprv skeptický, nakoniec sa do dohody zapracovali aj ľudskoprávne otázky, aby sa tým povzbudil vývoj vo východoeurópskych krajinách. Na základe odvolania sa na ľudské práva, ktoré sa touto dohodou zaviazal dodržiavať aj sovietsky blok, potom vznikla Charta 77, ktorá vyvolala zdesenie v komunistických režimoch. Kissinger: „Havel a ostatní tieto ustanovenia využili nielen ako bezpečnostné ventily, ale ako cieľ, ktorý chceli dosiahnuť a cez ktorý chceli zmobilizovať svetový nátlak svojím menom cez kroky vo svojich krajinách. Toto prekročilo naše očakávania. Ale boli sme, samozrejme, potešení výsledkom.“

Kissinger sa dotkol aj súčasných problémov, podľa neho sa Európa dnes príliš zamestnáva byrokratickými problémami. Kontinent podľa jeho názoru potrebuje inšpiratívnych vodcov, ktorí neriešia iba okamžité problémy, ale vedia sa zaoberať aj snami a víziami.

V závere dostal od redaktora otázku, či by sa stredná Európa nemala obávať, že ju Trumpova administratíva vystaví väčšiemu ohrozeniu zo strany Ruska. Kissingerova odpoveď poukazuje na to, že ak aj USA zmenia spôsob správania sa k Rusku, o takomto dôsledku sa vôbec neuvažuje. Najprv sa začudoval, prečo by nová vláda mala túto hrozbu zvýšiť, následne to rázne odmietol. „Ak by Spojené státy opustili svojich spojencov v strednej Európe, opustili by medzinárodné právo. Nedokážem si predstaviť a ani si nemyslím, že by bolo možné, aby – bez ohľadu na to, čo sa hovorí v politickej kampani – americký prezident čo i len naznačil, že sa americký záväzok voči obrane NATO zmení.“

Foto: ceskatelevize.cz

Pavol Rábara pred 979 d

Do našej redakcie zavítala historicky prvá exkurzia šudentov. Denník Postoj navštívila tento týždeň skupinka gymnazistov z Gymnázia sv. Cyrila a Metoda v Nitre. Študenti už mali za sebou návštevu TASR a RTVS, z dobre informovaného zdroja sme sa však dozvedeli, že najviac sa tešili na Postoj.

Gymnazistov, ktorí sa podieľajú na tvorbe školského časopisu, sme previedli honosným sídlom našej redakcie a ukázali im všetky tri miestnosti, kde pracujeme. Napokon sme hodinku debatovali v našom štúdiu. Keď odchádzali, vyzerali natešení, hoci sa ich bratislavský výlet končil. Čo zase potešilo nás, že viacerí Postoj poznajú a čítajú. 

Lukáš Obšitník pred 979 d

Ústav pamäti národa dnes uverejnil mená kmeňových príslušníkov Správy ŠtB Bratislava a jej štruktúru z rokov 1975 – 1989. Rekonštrukciou achívnych dokumentov sa tým podarilo zdokumentovať a online sprístupniť už obsadenia a štruktúry všetkých krajských správ bývalej tajnej služby komunistického režimu z rokov 1966 – 1989.

Dnes uverejnená časť bola na rekonštrukciu najnáročnejšou. Obsahuje mená 1 055 príslušníkov ŠtB, ktorí sa v rokoch 1975 – 1989 podieľali na „boji s vonkajším a vnútorným nepriateľom, ochrane socialistickej ekonomiky“, sledovali a odpočúvali tzv. záujmové osoby, emigračné, nacionalistické a iné „protištátne“ centrá a vykonávali ďalšie podobné činnosti, ktoré patrili medzi hlavné druhy represií totalitného režimu voči svojim občanom. Uverejnené informácie obsahujú mená a personálne zaradenie príslušníkov ŠtB, dĺžku ich funkčných období, pri niektorých aj fotografiu. Na webovej stránke ÚPN sú dostupné aj viaceré zaujímavé dokumenty vypracované tajnou službou týkajúce sa jej zákrokov voči „vnútorným nepriateľom“ či jej analýzam vtedajšej bezpečnostnej situácie v Západoslovenskom kraji.

Celkovo ÚPN takto zdokumentoval 4 135 mien príslušníkov ŠtB. Je prvou pamäťovou inštitúciou v bývalom Východnom bloku, ktorá za roky 1966 – 1989 zrekonštruovala organizáciu a personálne obsadenie útvarov tajnej služby na svojom území.

Foto: ÚPN