Krátke správy redakcie

Imrich Gazda pred 1617 d

Keď som dnes ráno čítal komentár Petra Schutza, ktorý pranieruje predvolebné náznaky možnej povolebnej spolupráce pravicových strán so Smerom, mal som pocit, že naráža aj na článok kolegu Hanusa. Alebo sa mýlim?

Martin Hanus pred 1618 d

A teraz nabok vážne témy. Ak ste obeťou pocitu, že úroveň slovenskej politiky už nemôže byť horšia, čítajte ďalej. Taliansky týždenník l´Espresso uverejnil v rámci rubriky „Stupidario“ prehľad výrokov vrcholných talianskych politikov, ktoré zazneli len za jeden jediný týždeň.

Beppe Grillo, líder najsilnejšieho opozičného Hnutia 5 Hviezd, z tribúny svojim straníkom s iróniou odkázal: „Myslite na to, čím ste boli pred dvomi rokmi bezo mňa: ničím. Som naozaj vznešený, musíte mi preukazovať rešpekt. Ste deťmi šťasteny, predtým, než ste ma spoznali, ste nezarábali ani hovno, teraz zarábate zázračné peniaze a ja nezarábam ani hovno!“

Svoj týždeň mal aj večne živý Silvio Berlusconi, na stretnutí s lokálnymi politikmi sa rozhovoril o žene, ktorá sa mu vyznala, že je zaľúbená do jeho mozgu. „Zaľúbená do môjho mozgu? Ukážem jej, že sa dá zaľúbiť aj do môjho tela!“ vyhlásil viacnásobný expremiér a aby pointu pochopili aj nedoslýchaví, začal gestami zo seba zhadzovať bundu.

Berlusconi, ktorý bol v minulosti odsúdený za spreneveru, sa okrem toho vrátil k svojej obľúbenej téme a opäť sa prirovnal k Ježišovi: „Hoci mi všetci odporúčajú, aby som to nehovoril, ja, Sokrates a Ježiš sme si vytrpeli politické procesy.“ Hm, a tohto duchaplného Silvia kedysi masovo volila konzervatívna časť Talianska.

Do tretice, Talianov zaujal aj nechcený brept amerického ministra zahraničných vecí Johna Kerryho, ktorý chcel v Miláne na Expo 2015 nadchnúť krátkym prejavom v taliančine, keď s obdivom hovoril o rekordnej dvojkilometrovej pizzi. Jemnocitnejší čitatelia mi zaiste radi odpustia, ale toto sa mi prekladať nežiada.

Jaroslav Daniška pred 1618 d

Synoda sa skončila, žiadna revolúcia sa nekoná. Závery sú konsenzuálne, pápež v záverečnom prejave ocenil živú diskusiu a obrátenie sa od ideí k trápeniam ľudí. Zároveň kritizoval niektorých, ktorí diskusiu neviedli „dobre mieneným spôsobom“.

Záverečný dokument je zatiaľ dostupný len v taliančine, Catholic Herald tvrdí, že konzervatívci sa presadili a takpovediac „vyhrali“, prijímanie pre rozvedených a znovuzosobášených nebolo schválené, 94-paragrafový dokument však žiada, aby boli rozvedení „sprevádzaní“ záujmom Cirkvi a ich prípady boli v súlade so svedomím prísne individuálne „rozlišované“. Viedenský kardinál Christoph Schönborn médiám povedal, že to nie je nič „čierne alebo biele, žiadne jednoduché áno alebo nie“. Situácia každého rozvedeného páru musí byť individuálne posúdená a rozlíšená, čo je presne to, po čom volá exhortácia Jána Pavla II. z roku 1981, s tým, že aktuálne závery synody problém riešia obšírnejšie, dodal Schönborn. 

Počuť už aj post-synodálnu kritiku, ktorá žiada, aby sa pápež František začal venovať problémom vnútri Cirkvi, osobitne kríze dôvery, ktorá Cirkev oslabuje zvnútra.

Jaroslav Daniška pred 1619 d

V Čechách rastie euroskepsa. Keby sa referendum o vstupe do EÚ konalo dnes, 3/5 Čechov by hlasovali proti. Daniel Kaiser vysvetľuje prečo. Ukazuje sa, že česká euroskepsa je životaschopná aj bez Klausa a živí ju najmä Berlín. Rozdiely vo vývoji v Čechách a na Slovensku sa opäť raz zväčšujú. Ale možno očakávať aj politické dôsledky, ak sa trend bude držať (a teda o utečeneckých kvótach sa bude hovoriť), možno očakávať, že Babiš sa bude na téme profilovať a začne „klausovatieť“. 

Daniela Matejovičová pred 1620 d

Slovensko je 23. najmierumilovnejšou krajinou na svete, ukazujú to výsledky Inštitútu pre ekonomiku a mier, ktorý takýto rebríček zostavil už deviaty raz. Oproti minulému roku sme si však pohoršili o štyri miesta. Česká republika sa dostala do desiatky najmierumilovnejších krajín, keď sa z 11. pozície posunula na 10. priečku. Organizácia do zoznamu zaradila 162 štátov a indexom meradla celosvetového mieru boli tri faktory: úroveň bezpečnosti v spoločnosti, miera domácich a medzinárodných konfliktov a stupeň militarizácie. Rebríček uzatvárajú africké krajiny a úplne najhoršie sa umiestnili krajiny Blízkeho východu – Afganistan, Irak a Sýria. 

Martin Hanus pred 1620 d

Kolega Jaroslav, asi som plebejec, ale mňa tvoja správa o poľskom prezidentovi ako hostiteľovi s lacným vínom nijako nepoburuje, skôr naopak. Navyše, degustátori svetového rangu potvrdia, že najlepšie vína môžu stáť aj menej než tri doláre.

Jaroslav Daniška pred 1621 d

Poľský prezident Andrzej Duda  hostil belgického kráľa vínom za 12 eur. Údajne chutilo dobre. Nič proti tomu, za 12 eur sa dá určite kvalitná flaša bieleho kúpiť, ale predsa len z toho príbehu trčí slama a plebejskosť. A robiť si na tom body, no... pán prezident, nič moc, politikovi z Krakova to nesvedčí.

Pavol Rábara pred 1621 d

Tomu sa hovorí nález! Z vodnej nádrže v Mexiku sa „vynoril“ kostol zo 16. storočia, teda presnejšie jeho zrúcaniny. V priehrade poklesla pre sucho vodná hladina o 25 metrov, čím sa odkryli pozostatky chrámu z čias španielskych kolonizátorov. Ako píše agentúra AP, ľudia sa teraz nechávajú od miestnych rybárov voziť na člnoch až k ruinám kostola. Fotky si môžete pozrieť napríklad TU.   

Fero Múčka pred 1622 d

Ľudí z prezidentskej kancelárie nahneval môj článok o tom, že Google tu nemá žiadny vývoj, do ničoho tu neinvestuje a dokopy tu má akurát tak päť a pol zamestnanca na obchode a marketingu. A že je prvotriednou mašinou na schránkové firmy, aby nemusela platiť dane, a tiež to, aké peniaze u nás zarába a nezdaňuje. Celú komplikovanú schému pekne popísal aj Ľudo Ódor.

 

Dodal som, že neexistuje dôvod, aby takáto firma (či inštitúcie, ktoré tu v rámci marketingu zriadila, ako napr. Sapie) mala vyárendované miesto v prezidentskom lietadle. Ani vtedy, keď sa prezident vďaka tomu ľahšie dostane k selfie s nejakou IT celebritou.

 

Nedávno som tiež napísal, že sadzby našich daní, najmä tých z aktivity, sú problém. Aj to, ako málo štátu záleží na tom, aby sa tu dobre podnikalo a že je to problém, na ktorý doplácame všetci.

 

 Akurát že to vôbec neznamená, že je cool, keď so systémom vybabre ešte aj Google a potom sa vozí ako symbol high-tech biznisu v prezidentských delegáciách.

Lukáš Obšitník pred 1622 d

Martin Hanus bude teraz asi jeden z najhejtovanejších novinárov (popri Ferovi s Googlom), ale jeho text o spolupráci so Smerom je racionálny a veľmi dôležitý. Fica som nikdy nevolil, ale nie je to Mečiar ani Slota. A, naopak, mnoho bývalých voličov našej „pravice“ má problém si medzi jej členmi vôbec vybrať, nieto ešte uvažovať, s kým pôjdu potom do vlády.

Otázky pro life a pro family nie sú pre mňa „the only one issue“, ale považujem ich za dôležité a ak vôbec pôjdem voliť, už nebudem stavať otázku „nie s Ficom“ nad všetko ostatné, zvlášť keď je Fico menej „pro lgbt“ (aspoň zatiaľ) ako viaceré „pravicové strany“. Ak má niekto výhrady k hrubosti Smeru, nech si spomenie na Matovičove nahrávky alebo Sulíkovo „JBM AzR“.

Iba jednu vec vidím trochu inak ako Martin. Na Slovensku podľa mňa predsa len existuje delenie na dva bloky a nakoniec môže byť otázkou, či strany dnes otvorené Smeru nakoniec neuprednostia svoj obraz v niektorých médiách, ktoré toto delenie živia, pred svojím programom.