„Ordonanţa de urgenţă a guvernului nr. 13/2017“, čiže „urgentný dekrét vlády“ vyzeral pre vedenie Sociálnych demokratov Rumunska (PSD) ako jednoduché riešenie: Predsedovi PSD Liviovi Dragneovi zase hrozilo odsúdenie za spreneveru vo výške 100-tisíc lei, a tak vládni politici pre istotu vyhlásili plošnú amnestiu pre všetkých korupčníkov do výšky 200 000 lei (44 000 eur). Dlhoročný boj rumunskej justície a malej časti rumunskej pravice proti korupcii otravoval socialistov už dosť dlho. Dekrét OUG13 vyhlásili s najväčšou demokratickou legitimitou – v decembrových voľbách dostali takmer absolútnu väčšinu.
Len teraz majú z toho bordel. Najmä v Bukurešti a v Sedmohradsku demonštruje štyri dni po sebe nejaké percento obyvateľstva, sám prezident Iohannis išiel na ulicu, na protest odstúpil jeden minister a dokonca patriarcha Daniel sa vyjadril nezvyčajne jasne o „mieri, ktorý prichádza od Pána a ktorý pacifikuje egoistické vášne ako zneužívanie moci a materiálne obohacovanie bez hraníc“.
Socialistom nepomohlo ani to, že to v druhý večer protestov krátko vyzeralo na násilie – v Bukurešti skupina ultras začala hádzať predmety na políciu. Liviu Dragnea síce vyčítal prezidentovi Iohannisovi, že za to vyčíňanie nesie „morálnu zodpovednosť“, len bezpečnostné zložky vrátane tajnej služby SRI obvinili samotnú vládu, že napriek varovaniam nezakročila. Tretí večer bolo po násilí, demonštranti a policajti sa vzájomne obdarovávali kvetmi.
V novom parlamente sedia aj dvojičky slovenských OĽANO, „Únia Spaste Rumunsko“. Predvčerom kričali ich poslanci na kolegov z frakcie socialných demokratov: „Majte odvahu povedať nie Dragneovi!“ Socialisti kričali späť: „Majte odvahu povedať nie Sorosovi!“ Heslá sú často vtipné, ale situácia je vážna, Rumunsko sa nachádza v kríze proti sebe stojacich inštitúcií. Bývalý prezident Basescu, ktorý sa dostal s malou pravicovou stranou do parlamentu, náhle odstúpil s obavou „ukrajinského scenára“.
Kto chce, uvidí paralely s inou krajinou, kde sa žiaden boj s korupciou ešte nazačal. V čom sa Rumunsko najviac odlišuje od Slovenska, to je sebavedomie značnej časti rumunskej justície. Škandál s OUG13 je taký veľký, lebo v tejto periférnej krajine EÚ naozaj niektorí ľudia začali veriť v možnosť právneho štátu. Urgentný dekrét vlády leží už na stole Ústavného súdu a včera ho napadol ešte aj generálny prokurátor, podľa neho porušuje „viaceré články ústavy“. Liviu Dragnea možno potrebuje nový plán. Tá kríza sa pokojne môže skončiť tak, že národ si vedome zvolil gaunerov a suchári z justície mu to nedoprajú.
Na snímke demonštrant drží rumunskú vlajku počas protestu v Bukurešti 2. februára 2017. FOTO TASR /AP