Krátke správy redakcie

Ján Krupa pred 1163 d

Podľa údajov, ktoré poskytla Ukrajinská pravoslávna cirkev – Moskovský patriarchát, v roku 2016 došlo k trinástim útokom na jej chrámy na Ukrajine. Neznámi páchatelia sa okrem iného pokúsili založiť oheň v chrámoch v Kyjeve. Ukrajinské štátne orgány však neobjasnili ani jediný prípad, konštatoval cirkevný hovorca biskup Kliment.

Okrem toho veriaci iných konfesií s pomocou nacionalistov zabrali desiatky cirkevných budov Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi – Moskovský patriarchát. Na Ukrajine existujú ešte dve ďalšie pravoslávne cirkvi. Pri hádkach s ich stúpencami o chrámy na viacerých miestach došlo k násilnostiam.

Zamestnanec Úradu pre vonkajšie záležitosti Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi – Moskovský patriarchát pre nemeckú katolícku agentúru KNA povedal, že v roku 2015 bola agresivita voči cirkvi patriacej k Moskovskému patriarchátu ešte vyššia. V približne tridsiatich prípadoch zostali kňazi so svojimi rodinami bez strechy nad hlavou, pretože ich chrámy a farské budovy boli zabraté.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí viackrát (naposledy vo štvrtok) žiadalo vládu v Kyjeve o lepšiu ochranu veriacich a cirkevných budov Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi – Moskovského patriarchátu.

Lukáš Obšitník pred 1164 d

V americkom Washingtone D.C. sa práve koná 44. ročník Pochodu za život, tu ho môžete sledovať naživo. Podľa odhadov sa na ňom zúčastňuje niekoľko stotisíc ľudí.

Tohto roku na ňom ako rečník vystúpil aj viceprezident Mike Pence. Je to prvýkrát v histórii týchto pochodov, čo sa na ňom s prejavom zúčastnil tak vysoko postavený politik Spojených štátov. Pence prítomných vyzval, aby naďalej vytvárali tlak na ochranu života od počatia, a uistil ich, že nová vláda od prvého dňa vyvíja patričné kroky. „Chcem sa dožiť dňa, keď posvätnosť života vrátime do centra amerického práva a rozhodnutie Roe vs. Wade pošleme na smetisko dejín,“ povedal Pence na konzervatívnej akcii ešte v septembri.

Popri Pencovi na pochode vystúpila aj Trumpova poradkyňa Kellyanne Conway, newyorský kardinál Timothy Dolan, bývalá riaditeľka Planned Parenthood a neskôr zakladateľka prolife organizácie And Then There Were None Abby Johnson a mnohí ďalší.

Foto: youtube.com/EWTN

Jozef Majchrák pred 1165 d

Odporcovia hazardu v Bratislave sú už len krok od víťazstva. Mestské zastupiteľstvo v Bratislave zobralo dnes na vedomie „Petíciu za Bratislavu bez hazardných hier“, ktorá žiada zákaz hazardu v hlavnom meste. Mestskí poslanci zároveň poverili primátora Iva Nesrovnala vypracovaním návrhu všeobecne záväzného nariadenia o zákaze herní.

 

Napriek tomu, že v diskusii sa objavili aj návrhy na zmäkčenie požiadaviek petície, aj mladí ľudia v modrých tričkách, ktorí ich hlasno podporovali, za prijatie uznesenia bolo 31 poslancov. Dvaja sa zdržali. 

 

Primátor by mal návrh nariadenia predložiť na februárovú schôdzu zastupiteľstva a vtedy by sa o zákaze hazardu malo aj definitívne hlasovať.

Foto: TASR/ Štefan Puškáš

Imrich Gazda pred 1165 d

Najbližšie Svetové dni mládeže sa uskutočnia v nezvyčajnom termíne. Po tom, čo na konci minuloročných svetových dní v Krakove oznámili miesto a rok konania ďalšieho stretnutia – Panama 2019 – je už známy aj presný dátum. Arcibiskup Panamy José Domingo Ulloa Mendieta pred niekoľkými dňami oznámil, že sa uskutočnia 22. – 27. januára.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa nasledujúce Svetové dni mládeže nebudú konať v tradičných mesiacoch júl – august, je klíma. „Uvedomujeme si, že v niektorých krajinách to nie je obdobie prázdnin, avšak sme presvedčení, že toto nebude prekážkou pre tisíce mladých pochádzajúcich z iných kontinentov, aby prišli do Panamy,“ uviedol arcibiskup Ulloa.

Foto – krakow2016.com

Jozef Majchrák pred 1165 d

Belgické moslimské a kultúrne centrum (CICB) minulo v rokoch 2012 až 2014 na propagáciu radikálnej vahábistickej verzie islamu viac ako milión eur. Ďalších šesťstotisíc malo poskytnúť osobám a organizáciám, ktoré propagovali islamizmus. Pred komisiou, ktorá vyšetruje teroristické útoky, to povedal šéf belgickej tajnej služby Jaak Raes. 

 

CICB je z veľkej časti financované Saudskou Arábiou a dlhodobo odmieta poskytnúť belgickým úradom informácie o svojom financovaní. 

Martin Hanus pred 1165 d

Andrej Bán sa v .týždni vracia k čudesnému vyhláseniu, pod ktoré sa podpísal aj policajný prezident Tibor Gašpar, za čo si ho k sebe pozval prezident Andrej Kiska. Autorom toho vyhlásenia proti migrácii a ľudskoprávnym „imperialistom“ bol Peter Kasalovský. Andrej Bán, ktorý Kasalovského dobre pozná, o ňom píše:

 

„Peter Kasalovský bol predtým, ako sme sa ho po novembri ´89 v redakcii zbavili, tri roky aj mojím šéfredaktorom v časopise Ústredného výboru Socialistického zväzu mládeže Mladé rozlety. Stručne? Zlostný pomstychtivý človek, komunistický karierista, ktorého meno sa neobjavilo na zoznamoch spolupracovníkov Štátnej bezpečnosti – pretože bol vyššie. Nezabudnem, ako poslal kolegu fotografovať náboženskú púť do Levoče, aby potom prišli do redakcie dvaja „páni v kabátoch“, eštebáci, ku ktorým sa Kasalovský správal veľmi priateľsky, familiárne, a vypýtali si od kolegu nafotené filmy. To preto, aby zistili, kto sa na púti zúčastnil. (...) Kasalovský sa tým dnes už nepochváli, no za socializmu pracoval aj ako tlačový tajomník predsedu Slovenskej národnej rady Slovenskej socialistickej republiky Viliama Šalgoviča. Bol to jediný vysokopostavený súdruh, agent KGB, ktorý po novembri ´89 spáchal samovraždu. Práve horlivý zradca Šalgovič o. i. pozýval okupačné armády Varšavskej zmluvy v auguste ´68.“

 

Na snímke policajný prezident Tibor Gašpar, FOTO TASR – Pavel Neubauer

Imrich Gazda pred 1166 d

Mafia je prejavom kultúry smrti, treba proti nej bojovať. Povedal to pápež František počas stretnutia s predstaviteľmi talianskeho Národného úradu pre boj s mafiou a terorizmom.

„Spoločnosť potrebuje byť vyliečená z korupcie, z vydierania, z nezákonného obchodovania s drogami a so zbraňami, z obchodovania s ľuďmi, medzi ktorými je mnoho zotročených detí,“ apeloval Svätý Otec, ktorý ocenil odvahu členov bezpečnostných zložiek.

„Som si vedomý toho, že práca, ktorú vykonávate, so sebou prináša aj riskovať život, viem to; i riziko ďalších nebezpečenstiev pre vás a vaše rodiny. Mafiánsky spôsob konania zapríčiňuje tieto veci. A preto vyžaduje viac zanietenia, zmysel pre povinnosť a silu ducha a z našej strany, všetkých občanov, ktorí máme prospech z vašej práce, tiež podporu, modlitbu a blízkosť,“ dodal pápež.

Foto – TASR/AP

Martin Hanus pred 1166 d

Nemecká politická scéna utrpela včera večer šok: predseda SPD Sigmar Gabriel oznámil, že sa vzdáva svojho postu a takisto nebude kandidovať za kancelára proti Angele Merkelovej z CDU. A že celú štafetu odovzdáva Martinovi Schulzovi.

 

Keby to Gabriel oznámil ku koncu minulého roka, nikoho by tým neprekvapil. Keď sa večný europolitik a dovtedajší šéf Európskeho parlamentu Martin Schulz vzdal svojej kariéry v Bruseli a vrátil sa do Nemecka, jeho straníci z SPD ho vítali s nadšením. Kedysi veľká strana, ktorú volila viac než tretina voličov, sa už roky potáca sotva nad 20 percentami a málo populárny Gabriel s tým nevedel nič spraviť. Schulz, ktorý nebol príliš na očiach, mal vďaka svojim rétorickým schopnostiam aj európskej aure oveľa vyššie osobné preferencie, preto si mnohí sociálni demokrati želali, aby vystriedal Gabriela práve on. Lenže Gabriel hral o čas, termín oznámenia, kto sa postaví proti Merkelovej, odkladal až na koniec januára. Navyše, posledné týždne sa zdalo, že Gabriel robí všetko preto, aby bol Merkelovej vyzývateľom on. Ako na bežiacom páse poskytoval rozhovory, písal programové texty, bol všade, kým sklamaný Schulz sa taktne stiahol. Aj SPD sa už vnútorne zmierila s tým, že opäť bude mať kandidáta na kancelára s chabými šancami.

 

Gabriel bol v pozícii, že si na svoj pomerne beznádejný kancelársky sen mohol nárokovať. Stranu vedie už sedem rokov, a hoci jej nepridal na percentách, vo veľkej koalícii s Merkelovou sa SPD programovo presadila tak, akoby bola nie slabším, ale silnejším partnerom CDU. Gabriel si však dal napokon spraviť prieskum medzi sympatizantmi SPD, z ktorého vyplynulo, že Schulz je značne populánejší než on aj v rámci jadra svojich voličov. Gabriela sa zistenie, že ho napriek zásluhám nechcú ani vlastní, možno aj dotklo. A tak hodil uterák a za svojho nástupcu vymenoval Schulza. Šokoval tým svoju stranu aj novinárov, takýto ťah už nikto nečakal. 

 

Je otázne, čo to bude znamenať pre Nemecko vo volebnom roku a či sa osobné preferencie Schulza, ktorý je v Nemecku vnímaný ako neopozeraný politik a čerstvý vietor, pretavia do straníckych preferencií. Keby SPD začala stúpať, vznikla by teoretická šanca, že ľavicová trojkoalícia SPD, Zelení, Linkspartei by v septembri získala väčšinu v parlamente a mohla by tak odstaviť Merkelovú od vlády. No v kampani môže s Bruselom zviazanému Schulzovi prischnúť aj nálepka kabinetného europolitika, odtrhnutého od skutočných potrieb Nemcov. Napríklad národne-populistická Alternatíva pre Nemecko, ktorá loví aj v revíre ľavicových voličov, musí byť povýšením Schulza nadšená. Lepší terč si ani nemohla želať. 

 

V každom prípade, včerajším dňom sa v Nemecku začala predvolebná kampaň, ktorá bude vzrušujúcejšia, než sa zdalo ešte predvčerom.

 

Na fotke vtedajší predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz pred neformálnym stretnutím predsedov parlamentov členských štátov Európskej únie, v Bratislave dňa 6. októbra 2016. FOTO TASR – Martin Baumann

Imrich Gazda pred 1167 d

Vo veku 92 rokov v sobotu zomrel osobný lekár niekoľkých pápežov Renato Buzzonetti. Od roku 1978 bol hlavným lekárom Jána Pavla II., po jeho smrti štyri roky sledoval zdravotný stav Benedikta XVI. Po odchode do dôchodku ho v roku 2009 vystriedal doktor Patrizio Polisca, ktorý bol predtým jeho zástupcom.

Ako zástupca hlavného pápežského lekára začínal aj Buzzonetti. Jeho nadriadeným bol doktor Mario Fontana a prominentným pacientom pápež Pavol VI.

Bol to práve Buzzonetti, kto potvrdil nečakanú smrť pápeža Jána Pavla I. Ráno, 29. septembra 1978, mal hlavný lekár Fontana zdravotné ťažkosti, a keďže Buzzonetti býval kúsok od Vatikánu, do Apoštolského paláca zavolali jeho. Podľa ním vystavenej lekárskej správy Ján Pavol I. zomrel v dôsledku akútneho srdcového infarktu.

Buzzonetti absolvoval s Jánom Pavlom II. desiatky apoštolských ciest po celom svete. Jednou z najdramatickejších bola podľa portálu Vatican Insider návšteva Slovenska v roku 2003, počas ktorej mal zoslabnutý pápež vážne problémy s dýchaním.    

Len pre úplnosť - od roku 2015 je osobným lekárom pápeža Františka špecialista na vnútorné lekárstvo Fabrizio Soccorsi. 

Foto – radiovaticana.va

Imrich Gazda pred 1167 d

Pápežské slovenské kolégium sv. Cyrila a Metoda v Ríme má nového rektora. Inauguračnou omšou v sobotu uviedli do úradu kňaza Pavla Zvaru. Informovala o tom Tlačová kancelária KBS.

Hlavným celebrantom bol kardinál Jozef Tomko, prítomní boli viacerí slovenskí biskupi vedení predsedom KBS Stanislavom Zvolenským, biskup diecézy Porto-Santa Rufina Gino Reali, na ktorej území leží slovenské kolégium, ako aj rektori iných kolégií, akademickí predstavitelia, diplomati a kňazi pôsobiaci v Ríme.  

Kardinál Tomko vo svojej homílii vyzdvihol dôležitosť histórie kolégia a ústavu sv. Cyrila a Metoda, ktorý si počas viac ako päťdesiatich rokov svojej existencie vybudoval dobré meno na cirkevnej aj spoločenskej úrovni.

Pavol Zvara je kňazom Žilinskej diecézy. Postgraduálne štúdiá absolvoval na Pápežskom aténeu sv. Anzelma v Ríme, doktorát získal na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V minulosti pôsobil ako vicerektor a prefekt Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre. Za rektora Pápežského slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda v Ríme bol zvolený na 84. plenárnom zasadnutí Konferencie biskupov Slovenska na Donovaloch 15. – 16. júna 2016.