Krátke správy redakcie

Ján Krupa pred 1172 d

Po 95 rokoch sa opäť mohlo uskutočniť tradičné grécko-pravoslávne svätenie vody v apoštolskej Smyrne (dnešnom Izmire) v Turecku. Dňa 6. januára 1922 ho na prístavnom nábreží vykonal smyrniansky metropolita Chrysostomos Kalafatis. O deväť mesiacov neskôr dobrovoľné vojenské zbory Mustafu Kemala Atatürka vyhnali kresťanov z mesta, pričom turecký dav vtedy zlynčoval arcibiskupa Chrysostoma na smrť.   

  

Po takmer storočnej sedisvakancii tradičné svätenie vody na pravoslávny sviatok Bohozjavenia vykonal novoustanovený smyrniansky metropolita Bartolomej Samaras, ktorého v jeseni minulého roka intronizoval ekumenický patriarcha Bartolomej.

 

Izmirská mestská správa je v rukách tureckej opozičnej kemalistickej Republikánskej ľudovej strany (CHP), ktorá aktívne vystupuje proti islamizačnej politike prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Až CHP sa podarilo pohnúť patriarchu Bartolomeja, aby ustanovil nového metropolitu v Izmire. V tomto duchu mestská správa povolila aj tohtoročné tradičné svätenie vody na prístavnom nábreží napriek krvavému útoku, ku ktorému v treťom najväčšom tureckom meste došlo len pred niekoľkými dňami. Bližšie informácie o ustanovení nového smyrnianskeho metropolitu sme priniesli tu.  


Zároveň 6. januára popoludní otvorili v Izmire výstavu fotografií, ktorá je venovaná kresťanskej Smyrne, ďalej masakrom zo septembra 1922 a dnešnej obnove pravoslávnej prítomnosti v Izmire. Nová pravoslávna cirkevná obec v meste má okolo 2000 členov, pričom väčšina z nich pochádza z Ruska a Ukrajiny.

Imrich Gazda pred 1172 d

Apoštolský nuncius na Slovensku Mario Giordana sa dnes dožíva 75 rokov. Po dovŕšení tohto veku je každý biskup povinný rezignovať na svoj úrad. Pápež následne rozhodne o prijatí rezignácie alebo o dočasnom ponechaní v úrade. Výrazné nadsluhovanie v prípade apoštolských nunciov je však zriedkavé. Slovensko tak v najbližších mesiacoch môže očakávať nového veľvyslanca Svätej stolice.

Arcibiskup Mario Giordana pochádza zo severného Talianska. Ako apoštolský nuncius pôsobil na Haiti (2004 – 2008) a na Slovensku. Poverovacie listiny odovzdal prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi 4. júna 2008.

Apoštolský nuncius je predstaviteľom Svätej stolice nielen pred miestnou politickou, ale aj cirkevnou reprezentáciou. Predchodcami Giordanu na ambasáde v Bratislave boli Giovanni Coppa (1993 – 1994), Luigi Dossena (1994 – 2001) a Henryk Józef Nowacki (2001 – 2007). Kým prví dvaja už zomreli, 70-ročný Nowacki je v súčasnosti nunciom vo Švédsku, Dánsku, Fínsku, Nórsku a na Islande (tieto škandinávske krajiny majú spoločnú biskupskú konferenciu).

Foto – TASR/Miroslav Košírer (nuncius Giordana počas odovzdávania poverovacích listín v júni 2008)     

Imrich Gazda pred 1173 d

Pápež František sa v sobotu stretol s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom, ktorý sa v Ríme zúčastnil na otvorení palestínskeho veľvyslanectva pri Svätej stolici. K otvoreniu ambasády došlo po tom, čo minulý rok vstúpila do platnosti vzájomná bilaterálna dohoda.

Abbás spomenul stretnutie s pápežom už vo svojom vianočnom posolstve, pričom zdôraznil, že kresťania sú soľou jeho krajiny a nemožno si predstaviť Blízky východ bez kresťanskej prítomnosti. Zopakoval aj slová, ktoré často zaznievajú z úst pápeža Františka, že „žiadna posvätná kniha nesmie byť použitá ako motív pre ospravedlnenie akéhokoľvek zločinu či násilností“.

Menej prívetivé slová zazneli od Abbása v samotnom Ríme, kde varoval, že ak nová americká vláda preloží svoju ambasádu v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema, môže to znamenať ohrozenie mieru. Novozvolený americký prezident Donald Trump počas predvolebnej kampane podľa TASR opakovane prisľúbil preloženie ambasády do Jeruzalema a nedávno nominoval veľvyslanca zdieľajúceho rovnaký názor.    

Foto – TASR/AP (pápež František a Mahmúd Abbás počas stretnutia v roku 2015)

Jaroslav Daniška pred 1173 d

Týždenník Echo upozornil na zaujímavý genografický projekt fungujúci pod hlavičkou National Geographic. Projekt prostredníctvom veľkej vzorky dobrovoľníkov skúma genetické zloženie vybraného národa. Zistenia vedia niekedy prekvapiť.

 

Napríklad Egypťania (resp. vzorka, ktorú projekt skúmal) sú iba zo 17 percent arabskí, až zo 68 percent majú severoafrický nearabský pôvod. Nemci majú vo svojich génoch viac Východoeurópanov ako Škandinávcov či Britov a Írov (a to je ešte časť Východoeurópanov vedená ako Stredoeurópania). Prekvapí tiež číslo, že Iránci majú až z 56 percent arabský pôvod, zaujímavý je genofod Bulharov či Čechov (iba 46-percentný podiel genofondu má európsky pôvod).

 

Osobitne zaujímavé sú národy a etniká, ktoré majú vysokú mieru homogenity. Ide napríklad o aškenázskych Židov, Číňanov, Japoncov, Indov, Írov či Kórejčanov. Mapa slovenského genofondu nie je na stránke projektu dostupná.

 

Téma ma zaujala aj preto, že podobné mapy som robil v posledných rokoch vo svojich pracovných kolektívoch aj ja. Čisto amatérsky, samozrejme. Pýtal som sa na pôvod štyroch starých rodičov a robil priemery. Zistenia? Redakcia Postoja má pomerne vysoký podiel maďarského pôvodu, isté stopy poľského a českého pôvodu. Dominuje, samozrejme, slovenský pôvod.

Adam Takáč pred 1174 d

Hosťom v Show Jana Krausa bol nedávno sympatický africký kňaz Georges Mondo. Mladý verbista pochádza z Konga a pred rokom a pol sa stal kaplánom vo farnosti v českom Kolíne. V úsmevnom rozhovore prezradil okrem iného aj to, ako sa borí s češtinou alebo aktuálnou krutou zimou. Rozhovor je možné pozrieť si tu

Lukáš Obšitník pred 1174 d

Viacerí americkí módni návrhári sa vyjadrili, že nebudú obliekať Ivanku a Melaniu Trumpové, pretože nesúhlasia s názormi nového amerického prezidenta. Dizajnérka Sophie Theallet v otvorenom liste napísala: „Ceníme si svoju umeleckú slobodu a vždy sa budeme pokorne snažiť tvoriť ľudskejším, uvedomelejším a etickejším spôsobom. Ako nezávislá módna značka považujeme svoj hlas za vyjadrenie svojich umeleckých a filozofických názorov.“

Módna kritička Robin Givhan pre Washington Post napísala, že takýto postoj nie je na rovnakej úrovni ako obyčajné odmietnutie služby, pretože móda pre Theallet predstavuje „komunikáciu jej svetového názoru. Rovnako ako sú hlboko osobným vyjadrením básnikove slová alebo piesne, môže byť takým aj práca módnych návrhárov. (...) Šaty sú, samozrejme, komoditami, ale majú aj uhol pohľadu, ktorý je zreteľne osobný. Dizajnéri, pre ktorých je móda vyjadrením ich hlasu vo svete, by nemali cítiť povinnosť hovoriť niečo, s čím nesúhlasia.“

„Súhlasím. Nenúťte umelcov využívať svoj talent v prospech názorov, ktoré považujú za urážlivé,“ napísal v National Review David French. Ľavica však podľa neho zabúda, že podobnú logiku odmieta použiť, keď núti pekárov, fotografov a kvetinárov využívať svoje talenty na oslavu homosexuálnych svadieb – niečoho, čo oni považujú za urážlivé. Ich profesia sa predsa takisto týka „krásy“ a svojou prácou taktiež vyjadrujú „svoj názor na svet“. V prípade homosexuálnych svadieb sú však odsudzovaní pre „nespravodlivú diskrimináciu osôb“.

No ak sa to porovná: Aj Ivanka s Melaniou sú ako ženy chránené proti diskriminácii. Módni návrhári ich však dnes neodmietajú obslúžiť preto, že sú ženami, ale pre myšlienku, ktorú by ich obsluhou mohli podporiť. A rovnako: „Ak pekár alebo kvetinár každodenne obsluhuje gayov a lesbičky a hranicu prekročí až vtedy, keď je žiadaný pomôcť osláviť homosexuálnu svadbu, namieta voči konkrétnej myšlienke, neodmieta službu pre niečí status. (...) Ak černošský pekár odmietne upiecť koláč zobrazujúci vlajku Konfederácie, robí to pre rasu zákazníka alebo pre symbolizmus tej vlajky?“

Zatiaľ čo pekári a kvetinári sú nútení ísť do bankrotov a k prevýchove, mocná ľavicová elita sa podľa Frencha správa jednoducho podľa hesla „Sloboda prejavu platí pre nás, ale nie pre nich“.

Foto: Ivanka Trumpová na bankete v newyorskom Metropolitnom múzeu umenia v Inštitúte umeleckých kostýmov 4. mája 2015. TASR/AP

Adam Takáč pred 1174 d

Okrem troch nocľahární otvoril Vatikán v týchto mrazivých dňoch pre bezdomovcov aj jeden z rímskych kostolov. Do chrámu sv. Kalixta môžu prichádzať  každý deň vo večerných hodinách a zostať v ňom až do rána. Priestory kostola, ale aj priľahlých kláštorných budov využila na prenocovanie od minulého týždňa asi tridsiatka bezdomovcov. Majú v nich k dispozícii lôžka na spanie, prikrývky a hygienické potreby. V neďalekej jedálni im dobrovoľníci z Komunity sv. Egídia pripravujú večeru. Pomáhajú im tiež nájsť dlhodobejšie riešenie pre ich životnú situáciu.

K pomoci bezdomovcom vyzval aj Svätý Otec minulú nedeľu po modlitbe Anjel Pána: „V týchto veľmi mrazivých dňoch myslím a pozývam aj vás myslieť na všetkých tých, čo žijú na ulici, zasiahnutých chladom a toľkokrát ľahostajnosťou. Žiaľ, niektorí to nezvládli. Modlime sa za nich a prosme Pána, aby nám oteplil srdce, aby sme im mohli pomôcť.“

Na snímke ľudia bez domova spia v Kostole sv. Kalixta v Ríme. Foto - TASR/AP

Adam Takáč pred 1175 d

Na tatranskom Hrebienku prebieha oddnes a počas celého víkendu akcia, ktorú sa oplatí vidieť. Ľadoví sochári z celej Európy predvádzajú svoje umenie už po piaty raz v rámci podujatia Tatry Ice Master. Návštevníci ich môžu od rána sledovať priamo pri práci. Zo 45 ton ľadu vyrezáva 9 tímov ľadové sochy na určené témy. Dnes odštartovali svetovou architektúrou, v sobotu majú voľný výber a v nedeľu sa budú snažiť prostredníctvom výtvorov z ľadu zobraziť mýty a legendy.

Kým minulý rok počasie organizátorom a ľadovým rezbárom neprialo, keďže bolo príliš teplo a sochy sa rýchlo topili, tento rok to vyzerá byť ideálne. Odporúčam prísť na Hrebienok vo večerných hodinách, keď sú sochy farebne vysvietené. Netradičný umelecký zážitok naozaj stojí za to. Vybrané ľadové sochy si budú môcť návštevníci pozrieť vďaka umiestneniu v klimatizovaných priestoroch až do Veľkej noci.

Foto: TASR - Oliver Ondráš

Ján Krupa pred 1175 d

Sýrski moslimskí teológovia a sýrsky minister pre moslimské duchovné nadácie poslali pozvanie moskovskému patriarchovi Cyrilovi, aby navštívil Sýriu. V rozhovore pre Interfax to oznámil moskovský mufti Albir Krganov, ktorý len nedávno zavítal s delegáciou ruských moslimov do Sýrie.

Stredobodom tejto návštevy bolo stretnutie s exponentmi kresťansko-moslimského porozumenia. Na ruských moslimských hostí zvlášť zapôsobila návšteva kresťanskej Maalouly so starobylými kláštormi a obyvateľmi, ktorí dodnes hovoria aramejským jazykom, ktorý používal aj Ježiš Kristus. Maaloula bola krátky čas pod kontrolou islamistických rebelov, v súčasnosti prebieha jej obnova.

Albir Krganov je členom ruskej „Komory civilnej spoločnosti“. Povedal, že v Rusku sa práve podnikajú kroky k založeniu medzináboženskej nadácie pre humanitárnu pomoc Sýrii. Ako okamžité opatrenie by ruskí moslimovia chceli poslať lieky do Sýrie a postarať sa o opravu ťažko poškodených výťahov v nemocniciach vo väčšine sýrskych miest.

Moskovský patriarcha zatiaľ nereagoval na pozvanie do Sýrie, ktoré mu doručil moskovský mufti Albir Krganov. Patriarcha Cyril navštívil Sýriu naposledy v roku 2011 – pred vypuknutím nepokojov. Do Damasku vtedy prišiel na pozvanie patriarchu Ignatia IV., najvyššieho predstaviteľa Antiochijskej pravoslávnej cirkvi. Pri tejto príležitosti vyzýval obyvateľov Sýrie, aby „mierovou cestou prekonali rozpory“.

Teraz patriarchu Cyrila pozývajú do Sýrie moslimovia. Žeby už mali v úmysle brať jeho slová vážne? A možno ho chcú poprosiť aj o príhovor u Vladimíra Putina.

Foto: Koncert ruských filharmonikov v máji 2016 v Palmýre niesol názov Modlitba za Palmýru, dirigentom bol svetoznámy Valerij Gergiev. Flickr.com

Ján Krupa pred 1175 d

Maďarská vláda sa usiluje o zbližovanie s Ruskom aj po cirkevnej linke. A darí sa jej. Začiatkom tohto roka maďarský štátny tajomník pre cirkvi a menšiny Miklós Soltész pozval moskovského patriarchu Cyrila na návštevu Maďarska. Ako informuje Pro Oriente, na stretnutí s kresťanskodemokratickým politikom vo Fazetovom paláci v Kremli patriarcha zareagoval na pozvanie priam nadšene: „Veľmi rád prijímam toto pozvanie. Mám rád Maďarsko. Jeden odsek môjho života je spätý s Maďarskom. V dnešnej dobe Rusi majú Maďarsko v osobitnej obľube. Dúfam, že s Božou pomocou ešte prehĺbime naše vzťahy.“

 

V rozhovore s patriarchom Soltész ocenil pôsobenie ruského pravoslávneho biskupa Tichona (Zajceva), ktorý je poverený pastoráciou v Maďarsku sa zdržiavajúcich veriacich Pravoslávneho patriarchátu Moskvy a celej Rusi. Štátny sekretár oznámil, že maďarský štát sa spolupodieľa na financovaní obnovy mariánskej pravoslávnej katedrály v Budapešti (o jej vlastníctve sa dlhý čas viedol spor medzi Moskovským a Konštantínopolským patriarchátom). Patriarcha Cyril označil za „skvelé“, že v maďarskej vláde sú kresťanskí politici ako Soltész. Veľmi oceňuje maďarského premiéra, jeho nezávislú politiku a stálosť „aj pri obrane kresťanských hodnôt“.