Krátke správy redakcie

Imrich Gazda pred 1179 d

Nitriansky kňaz, ktorého súd pred dvoma rokmi právoplatne odsúdil za zneužívanie školáčky, už nezastáva kňazský úrad. Informoval o tom denník SME.

„Pavol Kobida v Roku milosrdenstva požiadal Svätého Otca o laicizáciu. Pápež mu ju udelil. To znamená, že ho prepustil z klerického stavu,“ povedal SME hovorca Nitrianskej diecézy Miroslav Lyko. K prepusteniu z kňazského stavu došlo ešte 28. novembra minulého roku, v ten deň prestal byť aj zamestnancom diecézy. „Biskupstvu nie je známe, v ktorom civilnom zamestnaní bude pracovať,“ dodal Lyko.

Kňaza, ktorý pôsobil v obci Nevidzany, Okresný súd v Nitre v januári 2015 odsúdil za zločin sexuálneho zneužívania školáčky. Aj keď trval na svojej nevine, proti rozsudku sa neodvolal. Keďže dostal trojročný podmienečný trest odňatia slobody, až do januára 2018 bude v skúšobnom období. Súd mu zároveň zakázal vykonávať pedagogickú a pastoračnú činnosť, pri ktorej by dochádzalo ku kontaktu s deťmi. Zároveň musel podstúpiť sexuologickú liečbu. Po vynesení rozsudku pôsobil ako duchovný v nitrianskom hospici.

Keďže kňaz bol laicizovaný, vatikánska Kongregácia pre náuku viery, do ktorej kompetencie spadajú sexuálne delikty kléru, sa jeho prípadom už ďalej nebude zaoberať.

Ilustračné foto – Simona Plávková

Jozef Majchrák pred 1179 d

Vo veku 91 rokov včera zomrel známy poľský sociológ Zygmunt Bauman. Zaoberal sa problémami modernity a globalizácie. Provokatívna bola najmä jeho téza, že holokaust bol produktom modernity s jej inklináciami k administratívnej a ekonomickej efektivite. Problematickosť tejto tézy preukázal aj historik Timothy Snyder vo svojej knihe Krvavé územie, v ktorej síce s Baumanom priamo nepolemizoval, ale doložil, že veľká časť násilia na Židoch na obrovských územiach východnej Európy bola páchaná primitívnym nemoderným spôsobom. 

 

Bauman sa narodil do poľskej židovskej rodiny, ktorá pred nacistami utiekla do Sovietskeho zväzu. Po vojne sa vrátil do Poľska a aktívne sa v službách komunistov zapojil do boja s „vnútorným nepriateľom“. Podieľal sa na eliminácii poľskej opozície, ktorá aktívne bránila nástupu prokomunistického režimu v Poľsku. Nejaký čas bol tiež spolupracovníkom komunistickej tajnej služby. Neskôr sa za to verejne ospravedlnil a označil to za „mladícky omyl“.

 

V roku 1968 emigroval do Izraela a neskôr sa presídlil do Veľkej Británie. Až do smrti pôsobil na univerzite v Leedsi. 

Foto: Wikimedia

Imrich Gazda pred 1180 d

Teploty pod bod mrazu neklesli len na Slovensku, ale aj v Ríme. Pápež František preto požiadal Úrad pápežského almužníka, aby všetky tri nocľahárne, ktoré sú v správe Vatikánu, boli otvorené nonstop. Dve z nich sa nachádzajú v blízkosti Námestia svätého Petra a jedna pri centrálnej stanici Termini. Pracovníci úradu navyše rozdávajú zateplené spacie vaky a bezdomovci sa môžu zahriať aj v ich autách.

K pomoci bezdomovcom Svätý Otec vyzval aj v nedeľu po modlitbe Anjel Pána: „V týchto veľmi mrazivých dňoch myslím a pozývam aj vás myslieť na všetkých tých, čo žijú na ulici, zasiahnutých chladom a toľkokrát ľahostajnosťou. Žiaľ, niektorí to nezvládli. Modlime sa za nich a prosme Pána, aby nám oteplil srdce, aby sme im mohli pomôcť.“

Foto - TASR/AP

Lukáš Obšitník pred 1180 d

Napriek všetkým správnym výhradám k Trumpovmu buranstvu oprávnenú kritiku po udelení Zlatých glóbusov utŕžila aj Meryl Streepová. Herečkin prejav totiž popri emocionálne ladenej kritike Trumpa mal aj viacero falošných bodov, napr. keď komunitu hollywoodskych hercov vykreslila ako jednu „z najviac ponižovaných častí americkej spoločnosti“. Mollie Hemingway z The Federalist v trefnom komentári napísala, že hollywoodski herci nie sú žiadnymi obeťami, ale, naopak, veľmi privilegovanou vrstvou, čo sa týka zárobkov aj slávy, a robiť zo seba obete je veľmi falošnou pózou.

Hemingway vysvetľuje, že aj príbeh Trumpovej inzultácie zdravotne hendikepovaného novinára, ktorý Streepová použila, je v skutočnosti trochu iný, ako sa na verejnosti zaužíval, akokoľvek sa nám nemusí páčiť. „Trump je extrémne hrubý,“ hovorí Hemingway. Ale keď Streepová hovorí: „Keď niekto mocný na verejnosti takto ponižuje druhých, akoby dával ostatným súhlas, aby robili to isté. Neúcta vyvoláva neúctu. Násilie plodí násilie. Keď mocní zneužívajú svoje postavenie na utláčanie druhých, strácame všetci.“ Má to iný akcent, keď sa to dá do kontextu Hollywoodu, ktorý desaťročia vedie nenávistné kampane proti republikánom a všetkým, čo nezdieľajú „progresívne“ názory. „Arogantný, povýšenecký, hrubý, urážajúci a zosmiešňujúci Hollywood káže Američanom, že 'neúcta vyvoláva neúctu'. Ale nehovorte!“ reaguje Hemingway. „Dúfajme, že si toto posolstvo mocný Hollywood a mocné politické médiá vezmú k srdcu a prestanú znevažovať tých, ktorí sa odvážia mať iný názor.“ 

Hemingway tiež pripomína, že Trump bol medzi hollywoodskymi hercami po desaťročia veľmi obľúbený, na jeho vtipoch proti republikánom sa vždy dobre bavili, dávali mu priestor vo filmoch a televíznych reláciách – a dnes je taký istý, akým vždy bol.

Foto: GoldenGlobes

Martin Hanus pred 1180 d

Dnes nevie nikto celkom dobre predvídať, akým bude Donald Trump prezidentom, napokon ešte nikdy nezastával verejný úrad, dosiaľ v roli politika len kampaňoval. Ako už napísal Ross Douthat, konzervatívny komentátor a veľký kritik Trumpa, pri type osobnosti a povahe nového prezidenta sú možné rôzne scenáre: teda že bude vládnuť konzervatívny Kongres a Trump bude najmä podpisovať jeho legislatívne akty, Trump sa však môže správať aj veľmi autoritatívne, rovnako je tiež možné, že sa jeho vláda zvrhne na nepretržitý chaos a jeho autorita sa rozpadne.

 

Minimálne na sociálnych sieťach však ostane prezident Trump zrejme tým istým Trumpom, akým bol po celú kampaň. Keď teraz jeho spôsoby kritizovala trojnásobná oscarová herečka Meryl Streepová na Zlatých glóbusoch, Trump ju takmer obratom vo svojom tweete označil "za jednu z najpreceňovanejších herečiek Hollywoodu". Keď sledujete Trumpov Facebook, necítiť nič z veľkorysosti víťaza, ale najmä detinského narcisa, ktorý si nenechá ujsť príležitosť, aby sa svojským spôsobom vysmial porazeným demokratom.

 

Pod jedným takýmto statusom pred pár dňami dobre vystihol Trumpov problém jeden jeho vlastný volič: "Sám som volil Donalda Trumpa, ale tieto reči už stačili. Nechajte to tak. Vyhrali ste. My konzervatívci sme vyhrali. Prečo sa už nemôžete konečne stíšiť a v pokore sa pripravovať na to, ako viesť najväčší národ na svete."

 

Trump drží masku so svojou podobizňou v rámci svojej kampane 7. novembra 2016 v americkom meste Sarasota. FOTO TASR/AP

Jaroslav Daniška pred 1180 d

Ian Bremmer, ktorý vedie Eurasia Group, zverejnil geopolitickú správu svojej organizácie, ktorej hlavnou tézou je, že vstupujeme do fázy geopolitickej recesie. Desať najväčších rizík nadchádzajúceho roku vidí takto:

1. Nezávislosť Ameriky

2. Prehnaná reakcia Číny

3. Oslabená Merkelová

4. Žiadne reformy (myslí sa celosvetovo)

5. Technológie a Blízky východ (čítaj ako ich kontrast)

6. Politizácia centrálnych bánk

7. Konflikt Bieleho domu a Silicon Valley

8. Turecko

9. Severná Kórea

10. Južná Afrika

Foto: wikimedia

Jaroslav Daniška pred 1180 d

V Sýrii je ďalší posun, Rusi a Turci spolupracujú, bombardovali spolu pozície ISIS na severe Iraku. Okrem toho, že spoločná vojenská akcia Ruska a Turecka, členského štátu NATO, sa uskutočnila rok po tom, ako v novembri 2015 Turci zostrelili ruské lietadlo, dôležitejšie sú iné veci. Spoločný postup Turecka a Sýrie signalizuje, že Turci podľa všetkého akceptujú Asada a jeho zotrvanie pri moci a Rusi budú akceptovať turecké predstavy o usporiadaní severu Sýrie, osobitne pokiaľ ide o Kurdov.

Bez zaujímavosti nie je ani to, že rusko-turecká spolupráca obchádza nielen USA, ale vytláča aj Irán.

Imrich Gazda pred 1181 d

Počas víkendu uplynul rok od smrti saleziánskeho kňaza Antona Srholca. Zomrel 7. januára 2016 vo veku 86 rokov. V týchto dňoch sa na rôznych miestach konajú spomienkové podujatia, ktoré majú pripomenúť tohto výnimočného človeka.

Jedno z nich sa uskutočnilo v nedeľu v bratislavských Rusovciach. „Všímal si človeka. Pre neho bol každý deň dôležitý, čo bola výsada veľkých svätcov vo svete a on robil niečo podobné. A potom sám reprezentoval hodnoty, ktoré sú dnes vo svete veľmi dôležité. Rozprával permanentne o slobode, dôstojnosti človeka a o pravde, ktorú sme povinní hľadať,“ spomínal pre RTVS miestny farár a Srholcov priateľ Marián Prachár.

Najbližšie si Antona Srholca pripomenú vo štvrtok v Skalici, kde sa v kostole Milosrdných bratov uskutoční svätá omša s členmi Konfederácie politických väzňov Slovenska, na ktorej čele stál od roku 2008 aj Srholec.

Archívne foto – TASR/Pavel Neubauer

Imrich Gazda pred 1181 d

USA vystúpili z NATO, svet je na pokraji energetickej aj klimatickej katastrofy a Rusko je kľúčovým spojencom EÚ. Absurdné? Desaťdielny nórsky seriál Okupácia, ktorého prvé dva diely uviedla ČT2 v sobotu večer, opisuje takúto realitu ako blízku budúcnosť.

„Trochu sme sa pohrali s geopolitickou realitou a vytvorili sme fiktívne Nórsko, fiktívne Rusko a fiktívny medzinárodný kontext,“ citovali lidovky.cz režiséra Erika Skjoldbjaerga, ktorý seriál natočil podľa námetu slávneho nórskeho spisovateľa Jo Nesbø.

Dej najdrahšieho seriálu v nórskej histórii, ktorý zožal pochvalu od kritikov aj divákov po celom svete, vykresľuje Nórsko, ktoré musí čeliť vojenskej intervencii Ruska. Dôvod? Vláda zelených sa rozhodla proti vôli európskeho spoločenstva ukončiť ťažbu ropy a zemného plynu, čo prehĺbilo energetickú krízu vo svete. Brusel preto požiadal Moskvu, aby obsadila nórske ropné plošiny a dotlačila krajinu k obnoveniu ťažby. Lenže Rusom sa plošiny mália...

Nečudo, že seriál pred svojou premiérou v roku 2015 vyvolal protesty ruského veľvyslanca v Osle. Na druhej strane, seriál nevykresľuje Rusov ako násilníckych okupantov, s niektorými postavami nemá divák problém otvorene sympatizovať.

Prezrádzať viac by bolo nevhodné. Strhujúci seriál pokračuje ďalšími dvoma časťami už najbližšiu sobotu.

Foto – ceskatelevize.cz

Imrich Gazda pred 1181 d

Pápež František na slávnosť Krstu Pána pokrstil v Sixtínskej kaplnke 28 detí – 13 dievčat a 15 chlapcov, z ktorých piati budú nosiť meno František. Išlo prevažne o deti zamestnancov Vatikánu a Svätej stolice.

„Viera, to nie je odriekanie Kréda v nedeľu, keď ideme na svätú omšu: nie je to len toto. Viera znamená veriť v to, čo je pravdou: Boh Otec poslal svojho Syna a Ducha, ktorý nás oživuje. Ale viera je aj zverením sa s dôverou Bohu, a toto ich musíte vy naučiť, svojím príkladom, svojím životom,“ povedal Svätý Otec rodičom a krstným rodičom.

Keď sa jedno z detí nahlas rozplakalo, pápež zavtipkoval, že koncert sa začína. Zároveň dodal, že aj Ježišovou prvou kázňou bol plač v jasličkách. Rovnako ako po minulé roky povzbudil matky, aby sa počas liturgie nehanbili nadojčiť svoje deti, keď budú hladné.

Krstiť bude Svätý Otec aj najbližšiu sobotu. Pôjde o osem detí, ktoré sa narodili v zemetrasením postihnutých stredotalianskych lokalitách Amatrice a Accumoli.

Ilustračné foto – TASR/AP