Krátke správy redakcie

Imrich Gazda pred 1187 d

Pápež František na slávnosť Krstu Pána pokrstil v Sixtínskej kaplnke 28 detí – 13 dievčat a 15 chlapcov, z ktorých piati budú nosiť meno František. Išlo prevažne o deti zamestnancov Vatikánu a Svätej stolice.

„Viera, to nie je odriekanie Kréda v nedeľu, keď ideme na svätú omšu: nie je to len toto. Viera znamená veriť v to, čo je pravdou: Boh Otec poslal svojho Syna a Ducha, ktorý nás oživuje. Ale viera je aj zverením sa s dôverou Bohu, a toto ich musíte vy naučiť, svojím príkladom, svojím životom,“ povedal Svätý Otec rodičom a krstným rodičom.

Keď sa jedno z detí nahlas rozplakalo, pápež zavtipkoval, že koncert sa začína. Zároveň dodal, že aj Ježišovou prvou kázňou bol plač v jasličkách. Rovnako ako po minulé roky povzbudil matky, aby sa počas liturgie nehanbili nadojčiť svoje deti, keď budú hladné.

Krstiť bude Svätý Otec aj najbližšiu sobotu. Pôjde o osem detí, ktoré sa narodili v zemetrasením postihnutých stredotalianskych lokalitách Amatrice a Accumoli.

Ilustračné foto – TASR/AP

Štefan Danišovský pred 1187 d

Fakultná nemocnica v Bordeaux bola odsúdená zaplatiť odškodné 300-tisíc eur žene, ktorá po umelom potrate prišla o všetky štyri končatiny. Prípad sa stal v lete 2011, keď žena podstúpila potrat a následne sa v nemocnici nakazila infekciou. Tá jej však bola diagnostikovaná až po dvoch dňoch a antibiotiká boli podané už neskoro. Nakoniec museli lekári pristúpiť k amputácii oboch chodidiel, pravého predlaktia a ľavej ruky.

Advokát zastupujúci lekársky tím opisuje prípad ako veľmi komplikovaný, keďže podľa neho došlo k zreťazeniu zodpovednosti: „Je to dráma, ktorá nám pripomína, že žiadna operácia dnes nie je úplne nevinná.“ Tento výrok by si mala všimnúť najmä francúzska vláda a parlament, ktoré bojujú proti pro-life organizáciám upozorňujúcim na priame a nepriame riziká potratu. Zákon postihujúci organizácie s iným ako pro-potratovým programom má vo februári prísť do parlamentu na definitívne schválenie.

Ilustračné foto: wikipedia.org/Cantabria24horas

Imrich Gazda pred 1189 d

Najviac podôb má 6. január v severovýchodnej časti našej krajiny, kde vedľa seba žijú rímskokatolícki, gréckokatolícki a pravoslávni veriaci. Posledne menovaní dnes slávia narodenie Ježiša Krista, gréckokatolíci oslavujú Sväté Bohozjavenie nášho Pána, Boha a Spasiteľa Ježiša Krista a rímskokatolíci Zjavenie Pána.

Kým pozornosť gréckokatolíkov sa zameriava na Ježišov krst, rímskokatolíci si všímajú skôr postavy troch mudrcov, keďže Krst Pána budú sláviť v najbližšiu nedeľu.

Ako pripomenula Tlačová kancelária KBS, dnešný deň bol na Východe už od 3. storočia sviatkom Zjavenia Pána (Epifánia). Cirkev si v ňom pripomínala „tri zázraky“: príchod mudrcov z Východu, Ježišov krst a jeho prvý zázrak v Káne Galilejskej. V 4. storočí sa tento sviatok rozšíril aj na Západe, kde liturgia a čítania kládli dôraz predovšetkým na poklonu mudrcov z Východu.

Títo učenci z Perzie boli v apokryfných spisoch a náboženských legendách zobrazovaní ako traja králi s menami Gašpar, Melichar a Baltazár, hoci evanjeliový záznam tohto príbehu (Mt 2, 1-12) o ich počte, kráľovskej hodnosti a menách nič nehovorí.

Kult Troch kráľov bol v stredoveku veľmi rozšírený. Ich údajné relikvie sa uchovávali v Miláne, odkiaľ ich cisár Fridrich Barbarossa (1155 – 1190) odniesol do Kolína nad Rýnom, kde boli uložené v katedrále.

Pravoslávnym, gréckokatolíkom, aj rímskokatolíkom spoločne prajeme požehnaný slávnostný deň!

Foto - TASR/Milan Kapusta (príchod procesie gréckokatolíckych veriacich na svätenie vody Jordánu na Troch kráľov v obci Jakubany v okrese Stará Ľubovňa)

Jaroslav Daniška pred 1190 d

Irán expanduje a plánuje nové základne v Sýrii a Jemene. Potvrdzuje tým, že je mocensky na vzostupe, dlho izolovaný teokratický režim mocnie vďaka viacerým faktorom, od rozkladu Iraku cez vojnu v Sýrii, kde Irán podporuje Asadov režim, až po mierovú dohodu s USA a obnovenie vzťahov so západnými krajinami. 

 

Nová regionálna veľmoc najnovšie svoje ambície potvrdzuje tým, že plánuje vybudovať a udržiavať dve vojenské základne mimo svojich hraníc, jedna by mala byť v Jemene, druhá v Sýrii. Iránska vláda svoj zámer oznámila koncom novembra, krátko po amerických voľbách, po ktorých je jasné, že nový prezident bude k Iránu pristupovať inak ako odchádzajúci Obama. Trump totiž v Iráne vidí nebezpečného oponenta, ktorý ohrozuje nielen amerických spojencov (Izrael, Saudská Arábia), ale plánuje revíziu doterajšej regionálnej rovnováhy moci (napr. tým, že na svojej strane bude mať Irak, Jemen, Libanon, Sýriu či Hamasom kontrolovanú časť Palestíny).

 

Analýza Yoeala Guzanského z univerzity v Tel Avive opisuje, ako bol Irán na mori blokovaný Saudmi a Američanmi, aby sa cez more zapojil do sektárskej vojny v Jemene. Na druhej strane námorná základňa v Sýrii by pre iránsky režim otvorila stabilný prístup do Stredozemného mora, čo sa už priamo dotýka aj Európy (doteraz na podobné ciele Iránci využívali Sudán). Guzansky v tomto kontexte pripomína staršie slová Henryho Kissingera, ktorý varoval, že jadrová dohoda medzi USA, EU a Iránom posilní Irán a bude to mať nebezpečné dôsledky, pretože v Iráne vládne džihádistický a imperialistický režim.

 

Foto: Duchovný vodca Iránu Ali Chamenejí s vedením armády v septembri 2015, foto: wikimedia

Martin Hanus pred 1190 d

Nemecký denník Süddeutsche Zeitung získal dôvernú správu Spolkového kriminálneho úradu, ktorá sa venuje miere zločinnosti utečencov v uplynulom roku (v mesiacoch január až september). Pod utečencami sa rozumejú uchádzači o azyl, azylanti aj cudzinci s tolerovaným pobytom.

 

Zo správy vyplýva, že podiel trestných činov v tejto skupine v priebehu roka zreteľne klesal (zo správy nie je jasné prečo, interpretáciu neponúka ani denník). V prípade trestnej činnosti ide najmä o delikty ako šoférovanie bez vodičského preukazu, ale aj krádeže či fyzické násilie, ktoré sa týka najmä násilia medzi samotnými utečencami. Zaujímavosťou je, že kým utečenci zo Sýrie, Iraku a Afganistanu tvoria v skupine utečencov dve tretiny, na trestnej činnosti majú len tretinový podiel. Naopak, vzhľadom na svoje percentuálne zastúpenie sa trestných činov až príliš často dopúšťajú imigranti najmä zo Severnej Afriky, ale aj z Balkánu, Nigérie, Somálska aj Gruzínska.

 

Ako upozorňuje Süddeutsche Zeitung, kým trendy v oblasti takzvanej všeobecnej kriminality sú pozitívne, v prípade cudzincov stúpa podiel politicky motivovanej kriminality, tá sa týka najmä podozrení z napojenia na teroristické islamistické skupiny.

Kriminálny úrad skúmal aj násilie proti utečencom, aj tu došlo v priebehu roka k poklesu. Najčastejšie sú obeťami trestných činov Iračania, Sýrčania a Afgánci.

 

Ilustračné foto, TASR/AP 

Lukáš Obšitník pred 1190 d

Francúzske úrady najprv informovali, že počas silvestrovskej noci bolo v krajine podpálených 650 áut. Úrady to privítali s tým, že to bolo „iba“ o 48 viac ako minulý rok (602) a celkovo sa trend proti predošlým rokom podľa nich znížil o pätinu. Počas silvestrovskej noci bolo zadržaných 454 ľudí, 301 z nich skončilo v policajnej väzbe. Úrady to vyhodnotili ako „noc s určitým napätím“, ale podľa nich „nedošlo k vážnym incidentom“ a iba „k niekoľkým narušeniam verejného poriadku“.

Médiá však následne zistili, že domnelé zníženie počtu podpálených áut v skutočnosti vychádza z použitia inej metodiky sčítavania. V posledných rokoch totiž úrady pod vedením nového ministra vnútra Bruna le Roux zarátali iba tie vozidlá, ktoré boli podpálené úmyselne, no predtým sa zarátavali všetky poškodené, teda aj tie, na ktoré sa požiar rozšíril. Keď si francúzski novinári z ministerstva vyžiadali celkové čísla, zistili, že za posledný Silvester zhorelo v skutočnosti 945 áut (rok predtým 804).

Už aj v predošlých rokoch vyvolávalo nespokojnosť, ako sa tento vandalizmus snažili úrady zľahčovať. Počas silvestrovských osláv v roku 2013 bolo podpálených 1 193 áut, v roku 2014 1 067, v roku 2015 804. Teda pokles oproti minulému obdobiu je iba minimálny a od predchádzajúceho roku počet znovu narástol až o 17 percent. A to je pritom pre teroristické hrozby vo Francúzsku už viac ako rok vyhlásený výnimočný stav.

Ilustračné foto: TASR

Jaroslav Daniška pred 1190 d

V Pálffyho paláci Galérie mesta Bratislava sa onedlho končí zaujímavá výstava fotografa Stanleyho Greena s názvom Cesta na kraj Ruskej ríše. Fotograf ukazuje realitistický obraz ďalekého ruského Východu, kam sa vydal po stopách Antonína Pavloviča Čechova.

 

Jaroslav Daniška pred 1190 d

V Poľsku navštevuje bohoslužby 40 percent Poliakov, presnejšie 39,8 percenta (10,6 milióna ľudí), na prijímanie chodí 17 percent Poliakov (4,5 milióna ľudí), čiže takmer polovica z tých, čo navštevuje bohoslužby.  Je to veľa? Alebo málo?

 

Na európske aj slovenské pomery ide o nadštandard, v porovnaní s 80. rokomi v Poľsku ide o pokles. Ešte v roku 1980 chodilo pravidelne do kostola 51 percent Poliakov, dnes praktizuje religiozitu v podobných číslach len niekoľko oblastí Poľska, napríklad krakovská diecéza. Pokles návštevnosti kostolov sa začal po roku 1990 a zastavil sa okolo roku 2008, odvtedy zostáva na úrovni 40 percent. Vplyv pápežov, o ktorom tak radi píšu liberálnejšie médiá, sa nepotvrdzuje. 

 

Správu zverejnil inštitút poľskej cirkvi, informovali o nej denníky Rzeczpospolita aj Gazeta Wyborcza.

Foto: Enrico Strocchi/flickr.com

Pavol Rábara pred 1191 d

Zabudnite na Mimoňov, je tu Sing!

Štúdiu Illumination sa podaril ďalší skvelý film. Vianočné kino rozhodne patrí veselým animákom, zvlášť takým vydareným, ako je Sing (Spievaj). U mňa jednoznačne najveselší film roku 2016.

Možno sa nebudete smiať celý čas ako pri zloduchovi Gru a jeho mimoňoch, ale aj tak klobúk dolu pred tvorcami, ktorí vyskladali komédiu o speváckej súťaži zvieratiek naozaj bravúrne – pesničky, hlášky aj celkový dojem pozývajú do kina na skutočné prázdninové odreagovanie. Trailer TU.  

Imrich Gazda pred 1192 d

V roku 2016 zomrelo najviac biskupov v histórii – až 150. Bol tak prekonaný počet z roku 2012, keď ich bolo 149. Medzi zosnulými biskupmi bolo šesť kardinálov – Cottier, Coppa, Capovilla, Piovanelli, Macharski a Arns.

K úmrtiu došlo aj hneď na Nový rok, keď vo veku 94 rokov zomrel grécko-melchitský arcibiskup Hilarion Capucci.

Na druhej strane, v uplynulom roku rady katolíckej hierarchie rozšírilo až 193 nových biskupov. Viac ich naposledy bolo v rokoch 2001 (197) a 2000 (201). Medzi novými biskupmi figuruje aj pomocný biskup Košickej arcidiecézy Marek Forgáč.

K menovaniu došlo už aj v roku 2017 – pápež František 2. januára vymenoval za biskupa honduraskej diecézy Danlí  Josého Antonia Canalesa Motiña.

Foto – TASR/AP