Krátke správy redakcie

Martin Hanus pred 1186 d

Je to pozoruhodné, ale je to tak: kým minuloročná silvestrovská noc v Kolíne, kde stovky mužov spomedzi utečencov násilnícky obťažovali stovky žien, prevrátila nemeckú politiku naruby a preferencie Merkelovej CDU začali padať, po teroristickom útoku v Berlíne s dvanástimi obeťami k ničomu podobnému nedošlo. 

 

Samozrejme, o vývoji preferencií je ešte priskoro hovoriť. Od útoku Tunisana Anisa Amriho robila prieskum len agentúra Forsa, ktorá Merkelovej strane namerala tohtoročný rekord 38 percent (a to ešte v septembri dosahovala CDU okolo 32-33 percent).

 

Faktom však je, že z útoku a úradných zlyhaní, ktoré mu predchádzali, sa nestala žiadna veľká téma.

 

Všíma si to aj Der Spiegel, podľa ktorého sú s výnimkou CSU všetky strany „pozoruhodne ticho“. Ako prekvapene konštatuje Spiegel, je pritom očividné, že v tomto prípade došlo k závažným chybám, keďže Amri mal kontakt s islamistami, po Nemecku sa hýbal s falošnými dokumentmi, obchodoval s drogami, a o tomto všetkom úrady celé mesiace vedeli. Podľa Spiegla je preto samozrejmé klásť otázku, kto za to nesie zodpovednosť. Ale nič také sa nedeje, pretože dve vládne a najsilnejšie strany CDU a SPD uzavreli akúsi dohodu o mlčaní.

 

Spiegel vysvetľuje: „Angela Merkelová je ochromená, pretože to boli práve šéfovia bezpečnostných úradov, ktorí neustále upozorňovali na riziká jej utečeneckej politiky.“ A SPD sa podľa týždenníka bojí, že úradné zlyhania v prípade Amriho by sa mohli pripísať aj vláde Hannelore Kraftovej, sociálnodemokratickej premiérky v Severnom Porýni-Vestfálsku, kde sa budú v máji konať voľby. Preto veľké strany o zlyhaniach mlčia a dúfajú, že vďaka sviatočnému obdobiu a mediálne ospalému začiatku roka sa im cez krvavý útok Anisa Amriho podarí preniesť.

 

Nemecká kancelárka a líderka CDU Angela Merkelová a vicekancelár, minister hospodárstva a šéf SPD Sigmar Gabriel. FOTO TASR/AP

Jozef Majchrák pred 1186 d

Turecké médiá informovali, že páchateľ silvestrovského útoku v istanbulskom klube Reina pravdepodobne pochádza zo Strednej Ázie, buď z Uzbekistanu, alebo Kirgizska. 

 

Pri útoku prišlo okrem Turkov o život 27 cudzincov. Najviac – sedem obetí pochádza zo Saudskej Arábie, ďalšie sú občanmi Libanonu, Iraku, Maroka, Tuniska, Jordánska, Kuvajtu, Indie, Izraela, Kanady a Ruska. 

 

K teroristickému útoku sa dnes prihlásil Islamský štát. 

Foto: TASR/AP

Adam Takáč pred 1189 d

Priali ste svojim blízkym „šťastné a veselé“ alebo „požehnané“ sviatky? Kým pre niektorých sú Vianoce len o pohode a oddychu, pre iných – a zdá sa, že stále ide o väčšinu – sú to dni osláv narodenia Ježiša Krista.

Najsilnejší zápas o zmysle Vianoc prebieha zrejme v USA. Donald Trump ešte počas predvolebnej kampane vyhlásil, že po nástupe do úradu bude priať namiesto čoraz frekventovanejšieho Happy Holidays (Šťastné sviatky) svojim spoluobčanom Merry Christmas (Veselé Vianoce). Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, rozdiel medzi týmito slovami je veľký.

„Anglický výraz pre Vianoce ,Christmas` zahŕňa priamo Krista. Doslova ide o ,Kristovu omšu`. V Spojených štátoch či v niektorých ďalších krajinách sa v minulosti vyskytli polemiky vo veci toho, či príliš verejné slávenie Vianoc neprekračuje napríklad hranice sekularizmu. Prípadne či sa nedotýka cítenia ľudí iných vierovyznaní,“ napísal komentátor Lukáš Krivošík.

Vo svojom texte spomenul aj prieskum verejnej mienky, podľa ktorého až 79 percent Američanov silne alebo veľmi stotožňuje Vianoce s narodením Krista. Zároveň 57 percent z nich uprednostňuje želať blízkym Merry Christmas a len 37 percent dáva prednosť výrazu Happy Holidays.

„Zdá sa však, že celá vec je zbytočne spolitizovaná, čo si tieto dôležité sviatky nezaslúžia. Ľudia sa proste nechcú za Vianoce ospravedlňovať. Ani sa cítiť kvôli ich oslave previnilo. To je všetko,“ zakončil svoj komentár Krivošík.

A ja k tomu len dodám, že ak by pre niekoho bol náboženský rozmer Vianoc skutočne neznesiteľný problém, môže si pomôcť politicky najkorektnejším želaním nášho šéfredaktora spred niekoľkých rokov. :-)

 

Oprava: V pôvodnom znení tejto správy sme napísali, že Donald Trump chce zmeniť prax Baracka Obamu, ktorý svojim spoluobčanom želal pred Vianocami "Happy Holidays", túto vetu sme neskôr bez upozornenia vymazali, za čo sa ospravedlňujeme. Na upresnenie: Obama želal ako prvý prezident USA "Happy Holidays" na prezidentských vianočných pohľadniciach, čo sa stalo predmetom sporom. Sám Obama však používa aj prianie "Merry Christmas". 

Foto – plusquotes.com

Imrich Gazda pred 1190 d

Počet účastníkov stretnutí s pápežom Františkom vo Vatikáne v roku 2016 oproti predchádzajúcemu roku stúpol. Z údajov, ktoré zverejnila Prefektúra pápežského domu, vyplýva, že na liturgických sláveniach, audienciách a modlitbách Anjel Pána sa zúčastnili takmer štyri milióny pútnikov. V roku 2015 ich bolo približne 3,2 milióna. Zvýšený počet pútnikov nesporne pritiahol mimoriadny Svätý rok milosrdenstva, ktorý cirkev prežívala v končiacom roku.

Z priloženého grafu je zjavné, že najviac ľudí prišlo do Vatikánu v prvom roku Františkovho pontifikátu – bolo ich až 6,6 milióna. Naopak, v poslednom roku úradovania Benedikta XVI. sa na stretnutiach zúčastnilo len necelých 2,4 milióna pútnikov.

Prefektúra pápežského domu zároveň pripomenula, že ďalšie milióny veriacich sa v uplynulom roku stretli s pápežom Františkom počas apoštolských návštev Mexika, ostrova Lesbos, Arménska, Poľska, Gruzínska, Azerbajdžanu a Švédska.

Infograf – autor  

Martin Hanus pred 1190 d

Americká zahraničná politika práve pred celým svetom predvádza svoje dno, ktoré môže byť, zdá sa, jej novým štandardom. Začalo sa to tým, že Obamova administratíva na údiv celého sveta nevetovala v Bezpečnostnej rade OSN protiizraelskú rezolúciu, ktorá tvrdo odsúdila osídľovanie palestínskych území Izraelom.

 

Obama pritom pred piatimi rokmi podobnú rezolúciu vetoval, pričom v minulých rokoch nevyvinul na izraelského premiéra Netanjahua žiaden tlak, aby s osídľovaním palestínskych území prestal. Na Západnom brehu Jordánu žije dnes zhruba 400-tisíc židovských osadníkov, len za Netanjahuovej vlády ich počet vzrástol o 100-tisíc.

 

Ak teda v samotnom závere Obamovho pôsobenia USA umožnili, aby to BR OSN ostro odsúdila, bolo to iba na efekt, Obama tým chcel ukázať, o koľko je „krajší“ než jeho nástupca Donald Trump, ktorý príde o pár týždňov. Trump sa nezdržal ani chvíľku, svojim twítom odkázal: „Vydrž Izrael. 20. január príde čoskoro.“ Trump sa už v izraelsko-palestínskej otázke správa, ako keby bol americký šerif, ktorého nezaujíma geopolitika, ale iba záujmy osadníkov a radikálnej izraelskej pravice. Za nového amerického veľvyslanca v Izraeli vysiela Davida Friedmana, ktorý označil za antisemitu aj Obamu. 

 

Trumpov Friedman chce premiestniť ambasádu USA z Tel Avivu do Jeruzalema (čo by bola totálna provokácia pre Palestínčanov), podporuje ďalšie židovské osídľovanie aj pripojenie oblastí Predjordánska k Izraelu. To je úplné popretie všetkého, čo uplynulých 40 rokov hovorila k izraelsko-palestínskemu problému oficiálna línia USA.

 

Stále celkom nerozumiem, prečo sa v časti konzervatívnych kruhov s takou ľahkosťou rozšíril názor, že s Trumpom prichádza éra vyváženejšej americkej zahraničnej politiky.    

 

Novozvolený americký prezident Donald Trump a odchádzajúci prezident Barack Obama počas stretnutia v Bielom dome vo Washingtone 10. novembra 2016. FOTO TASR/AP

Imrich Gazda pred 1191 d

Pri predvianočnom stretnutí s členmi Rímskej kúrie Svätý Otec predniesol vianočnú modlitbu pátra Mattu el Meskeena (1919 – 2006) z jeho diela Ľudskosť Boha. Ide o koptského pravoslávneho mnícha z Egypta, ktorého nazývajú Matúš Chudobný. Tento výnimočný teológ a hlboko zbožný mních priviedol k rozkvetu kláštor sv. Makária v severnom Egypte.

V čase vianočnej oktávy môže byť duchovne obohacujúce zahĺbiť sa do slov tejto modlitby:

„Ak je pre nás skúsenosť detstva ťažká vec, pre teba nie je, Boží Syn. Ak sa potkýname na ceste k spoločenstvu s tebou v dôsledku tejto malej postavy, ty si schopný odstrániť všetky prekážky, ktoré nám v tom bránia. Vieme, že si nedáš pokoj, pokým nás nebudeš mať podľa svojej podoby a s takouto postavou.

Dovoľ nám dnes, Boží Syn, priblížiť sa k tvojmu srdcu. Daj nám, aby sme sa nepokladali za veľkých v našich skúsenostiach. Daj nám, naopak, aby sme sa stali malými tak ako ty, až tak, aby sme ti boli blízko a dostali od teba v hojnej miere poníženosť a miernosť.

Neponechaj nás bez svojho zjavenia, zjavenia tvojho detstva v našich srdciach, lebo s ním môžeme vyliečiť každú pýchu a aroganciu. Zúfalo potrebujeme [...], aby si v nás zjavil svoju jednoduchosť, priblížiac nás, ba celú Cirkev a celý svet, k tebe.

Svet je unavený a vyčerpaný, pretože súťaží o to, kto je väčší. Je v ňom nemilosrdná konkurencia medzi vládami, medzi cirkvami, medzi národmi, vo vnútri rodín, medzi farnosťami: kto z nás je väčší? Svet je sužovaný bolestivými ranami, pretože jeho veľká choroba je: kto je najväčší? Ale dnes sme našli v tebe náš jediný liek, Syn Boží. My i celý svet nenájdeme ani spásu, ani mier, ak sa nenavrátime, aby sme ťa opäť stretli v jasličkách v Betleheme. Amen.“

Foto - wikipedia.org

Pavol Rábara pred 1192 d

Hoci sa niektorí už vracajú do práce a obdchody sa zase plnia (vyhladovanými) ľuďmi, atmosféru Narodenia Pána si môžeme sprítomňovať rôznymi spôsobmi. Osobne mi v tom veľmi pomáha aj krásna pieseň Z hviezd si zostúpil (Tu scendi dalle stelle) od svätého Alfonza Máriu di Liguori – zakladateľa redemptoristov.

Ide o jednu z najslávnejších vianočných piesní (nielen) v Taliansku, spieva sa napríklad po polnočnej omši v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne. Giuseppe Verdi sa raz vyjadril, že bez tejto piesne akoby ani neboli Vianoce.

Slovenský predklad nájdete na stránke slovenských redemptoristov TU. Slávna koleda v podaní Luciana Pavarottiho TU, alebo od Andreu Bocelliho TU.

Pekný zvyšok vianočnej oktávy!

Lukáš Obšitník pred 1193 d

Veľa fanúšikov starých mayoviek je po dnešnej premiére nového Winnetoua asi veľmi naštvaných. Kamera je vo filme skvelá, aj iné zobrazenie postáv, ktoré sa tu na rozdiel od predošlých filmov vyvíjajú, je výborné. Len celé je to strašne naivné, často za hranu absurdnosti.

Za mnohé len tri príklady: Old Shatterhand, ktorý o Indiánoch vôbec nič nevie, keď ho ošetruje Nšo Či, sa jej po anglicky alebo nemecky opýta „Môžem sa vám predstaviť?“ Takýto uhladený štýl je ako päsť na oko, on navyše vtedy netušil, že mu Indiánka rozumie. Obávaní Apači pod Winnetouovým vedením, keď idú pomstiť vraždu svojho náčelníka, predsa nemôžu len tak pricválať do stredu belošskej osady v noci s pochodňami v ruke a potom sa čudovať, že ich belosi všetkých postrieľajú. Ozbrojený Old Shatterhand, keď vidí, ako jeden grázel mieri s revolverom na zraneného Winnetoua, na grázla ani nevystrelí, ale iba k nemu pomaly dôjde a slušne ho varuje, aby na Winnetua nestrieľal. Bandita medzitým mohol desaťkrát zastreliť aj Winnetoua, aj Old Shatterhanda.

Pritom niežeby staré filmy alebo knižné predlohy tiež neboli v niečom naivné. Ale ani zďaleka nie až tak, ako tento nový film. Dobro aj zlo v nich boli inteligentnejšie a uveriteľnejšie, tu akoby boli predlohou nejaké sentimentálne romány a nie obľúbené westernovky. Dnes sa navyše aj spôsob filmového rozprávania oproti minulosti posunul drsnejším smerom, človek by čakal, že sa tomu tvorcovia prispôsobia. Srdce fanúšika sa búri a nechápe to.

Foto: rtvs.sk

Adam Takáč pred 1193 d

Zdá sa, že zvyšky kresťanov, ktoré ostali v sýrskom Aleppe, mohli po štyroch rokoch opäť prežiť relatívne pokojné Vianoce. „Nočná mora, kedy máte strach sa čo i len stretnúť a modliť, je zdá sa konečne preč. Je úžasné, že sa to stalo práve pred Vianocami,“ napísal cez aplikáciu WhatsApp tamojší kňaz Ibrahim Al Sabagh z farnosti sv. Františka. „Sýrska armáda oznámila, že Aleppo možno považovať za bezpečné mesto. V tej chvíli sa vo všetkých mešitách pozdvihli hlasy a v kostoloch, kde ešte ostali zvonice, sa rozozvučali zvony. Sen sa stal skutočnosťou dva dni pred narodením Kráľa pokoja.“

Portál Vatican Insider sa spojil aj s ďalším kňazom Firasom Lutfim, aby priblížil situáciu v Aleppe, ktoré bolo do vypuknutia občianskej vojny najväčším sýrskym mestom. „Konečne po dlhých štyroch rokoch môžeme dýchať. Postavili sme vianočný stromček a oslavy sme začali v prítomnosti množstva veriacich rodín všetkých náboženstiev. I keď polícia tvrdí, že všetko je pod kontrolou, obávame sa útokov ,zo zúfalstva´ od skrytých skupín spriatelených s džihádistami.“

V telefonickom rozhovore povedal aj o najbližších výzvach, ktoré ich v zničenom meste čakajú. Okrem humanitárnej pomoci pre terorizovaných, hladných a vyčerpaných obyvateľov či zúfalej potreby psychologickej pomoci najmä pre tamojšie deti, je podľa kňaza Lutfiho nevyhnutná ešte jedna vec: „Ideológia zabíjania v mene Boha sa hlboko vryla do ľudských myslí. Tu potrebujeme začať, aby sme obnovili našu spoločnosť.“

Znovuzískanie kontroly nad Aleppom vníma ako podstatný, no nie definitívny krok k pokoju v utrápenej krajine. Povstalci ovládali východné štvrte Aleppa zhruba štyri roky a vzdali sa ich až pod tlakom mohutnej vládnej ofenzívy počas posledných týždňov. Sýrski povstalci už minulý týždeň súhlasili s tým, že ich bojovníci definitívne opustia východný sektor Aleppa. Hromadná evakuácia civilistov a povstalcov odštartovala minulý štvrtok, bola však opakovane prerušovaná.

Ilustračné foto – TASR/AP (veriaci sa modlia počas bohoslužby v arménskom pravoslávnom kostole v sýrskom Damasku v roku 2013)

Fero Múčka pred 1193 d

Tesne pred Vianocami boli vyhlásení aj víťazi ankety Športovec roka. Za rok 2016 získal tento titul olympijský šampión v chôdzi na 50 km Matej Tóth.

Na tohtoročnej olymiáde vybojoval jeden z najväčších úspechov slovenského športu v histórii, keď po nečakanom závere v chodeckom maratóne na 50 km išiel skončil na prvom mieste. V ére samostatnosti je to prve naše olympijské víťazstvo v inom letnom športe, ako je vodný slalom.

Stal sa historicky druhým olympijským víťazom zo Slovenska v atletike po chodcovi Jozefovi Pribilincovi, ktorý získal zlato na OH 1988 v Soule.

Po jeho návrate sme priniesli obsiahlejší rozhovor Nepáči sa mi tunajší pesimizmus, v ktorom hovorí nielen o olympijskom úspechu či športe, ale aj o tom, čo pre neho znamená viera, ale aj o svojom pohľade na spoločenské dianie. Odporúčame, ak vám vtedy ušiel.

 

Matej Tóth oslavuje víťazstvo v cieli chodeckých pretekov na 50 km mužov 19. augusta 2016. (Foto: TASR/Michal Svítok)