Krátke správy redakcie

Jaroslav Daniška pred 1186 d

V Poľsku navštevuje bohoslužby 40 percent Poliakov, presnejšie 39,8 percenta (10,6 milióna ľudí), na prijímanie chodí 17 percent Poliakov (4,5 milióna ľudí), čiže takmer polovica z tých, čo navštevuje bohoslužby.  Je to veľa? Alebo málo?

 

Na európske aj slovenské pomery ide o nadštandard, v porovnaní s 80. rokomi v Poľsku ide o pokles. Ešte v roku 1980 chodilo pravidelne do kostola 51 percent Poliakov, dnes praktizuje religiozitu v podobných číslach len niekoľko oblastí Poľska, napríklad krakovská diecéza. Pokles návštevnosti kostolov sa začal po roku 1990 a zastavil sa okolo roku 2008, odvtedy zostáva na úrovni 40 percent. Vplyv pápežov, o ktorom tak radi píšu liberálnejšie médiá, sa nepotvrdzuje. 

 

Správu zverejnil inštitút poľskej cirkvi, informovali o nej denníky Rzeczpospolita aj Gazeta Wyborcza.

Foto: Enrico Strocchi/flickr.com

Pavol Rábara pred 1187 d

Zabudnite na Mimoňov, je tu Sing!

Štúdiu Illumination sa podaril ďalší skvelý film. Vianočné kino rozhodne patrí veselým animákom, zvlášť takým vydareným, ako je Sing (Spievaj). U mňa jednoznačne najveselší film roku 2016.

Možno sa nebudete smiať celý čas ako pri zloduchovi Gru a jeho mimoňoch, ale aj tak klobúk dolu pred tvorcami, ktorí vyskladali komédiu o speváckej súťaži zvieratiek naozaj bravúrne – pesničky, hlášky aj celkový dojem pozývajú do kina na skutočné prázdninové odreagovanie. Trailer TU.  

Imrich Gazda pred 1188 d

V roku 2016 zomrelo najviac biskupov v histórii – až 150. Bol tak prekonaný počet z roku 2012, keď ich bolo 149. Medzi zosnulými biskupmi bolo šesť kardinálov – Cottier, Coppa, Capovilla, Piovanelli, Macharski a Arns.

K úmrtiu došlo aj hneď na Nový rok, keď vo veku 94 rokov zomrel grécko-melchitský arcibiskup Hilarion Capucci.

Na druhej strane, v uplynulom roku rady katolíckej hierarchie rozšírilo až 193 nových biskupov. Viac ich naposledy bolo v rokoch 2001 (197) a 2000 (201). Medzi novými biskupmi figuruje aj pomocný biskup Košickej arcidiecézy Marek Forgáč.

K menovaniu došlo už aj v roku 2017 – pápež František 2. januára vymenoval za biskupa honduraskej diecézy Danlí  Josého Antonia Canalesa Motiña.

Foto – TASR/AP

Martin Hanus pred 1188 d

Žiaden z Trumpových predchodcov nečelil takej nedôvere zo strany Američanov ako novozvolený americký prezident. Ako zisťoval Gallup, len 44 percent Američanov verí, že Donald Trump sa vyhne veľkým škandálom, iba 46 percent dôveruje jeho schopnosti manažovať medzinárodné krízy a len 47 percent má dôveru, že dokáže múdro naložiť s vojenskou silou USA. Keď Gallup tieto isté otázky kládol Američanom na začiatku Clintonovej, Bushovej a Obamovej éry, všetkým trom posledným prezidentom dôverovali tri štvrtiny respondentov, teda zhruba o 30 percent Američanov viac než Trumpovi.

 

Aj tento prieskum ukazuje na šťastnú súhru okolností, vďaka ktorej sa stal Donald Trump prezidentom. Medzičasom sa na to zabudlo, ale po postupnom spočítaní všetkých hlasov sa ukázalo, že Hillary Clintonovú volilo až o tri milióny Američanov viac než Donalda Trumpa. S podobným rozdielom porazil v roku 2004 George Bush Johna Kerryho, naposledy získal Barack Obama o päť miliónov hlasov viac než Mitt Romney. Samozrejme, v americkom volebnom systéme nejde o to, kto získa celonárodne viac voličských hlasov, ale viac hlasov takzvaných voliteľov z jednotlivých spolkových štátov. Preto sa nový prezident volá Donald Trump, ktorý napokon – a to už nebolo iba jeho šťastie, ale najmä strategická šikovnosť – porazil Clintonovú v kľúčových štátoch o desiatky tisíc hlasov. 

 

No argument, že Trumpovo víťazstvo je triumfom ľudu nad elitami, má predsa len isté trhliny.

 

Zamestnanci dokončujú hlavu voskovej figuríny novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa v Londýne 15. decembra 2016. FOTO TASR /AP

Pavol Rábara pred 1188 d

Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg vyhlásil, že už nie je ateista a náboženstvo považuje za veľmi dôležité. Toto vyjadrenie bolo odpoveďou Zuckerberga na otázku jedného z používateľov, ktorí reagovali na jeho post o slávení Vianoc. „Nie ste vy predsa ateista?“ opýtal sa Zuckerberga facebookový friend.

„Nie. Vyrastal som ako žid a potom som prešiel obdobím, keď som si kládol mnohé otázky, ale teraz verím, že náboženstvo je veľmi dôležité,“ reagoval Zuckerberg.

Portál ucatholic.com pripomína, že Zuckerberg bol roky považovaný za ateistu, viac o svojej viere však pod vianočným statusom neprezradil. 

V auguste 2016 sa Zuckerber spolu so ženou stretol s pápežom Františkom. Vo vatikánskom Dome sv. Marty hovorili o tom, ako by mohli byť komunikačné technológie využité v boji proti chudobe.

Na foto TASR/AP Zuckerberg s manželkou Priscillou a prvým potomkom, dcérou Maximou.

Jozef Majchrák pred 1189 d

Rešpektovaný bulharský politológ Ivan Krastev napísal pre New York Times zaujímavý text o preceňovaní ruského vplyvu na svetové udalosti. „Sociálne médiá sú napadnuté falošnými správami a konšpiračnými teóriami, zatiaľ čo tie tradičné sú posadnuté zasahovaním Kremľa do volebného diania západných demokracií. Moskovské zasahovanie sa stalo akýmsi univerzálnym vysvetlením všetkého, čo sa deje na periférii Európy, a zdá sa, že aj inde,“ píše Krastev. 

 

Ako ilustráciu uvádza príklad prezidentských volieb v Bulharsku. Svetové médiá interpretovali víťazstvo Rumena Radeva, v USA školeného generála letectva, ako triumf prezidenta Putina a dôkaz rastúceho vplyvu Ruska vo východnej Európe. Krastev však upozorňuje na to, že otázky zahraničnej politiky určite nepatrili ku kľúčovým témam, ktoré rozhodli bulharské voľby. Podľa neho to nie je tak, že do Bulharska sa vkráda ruský vplyv, ten v krajine existuje už dlho. Zároveň však platí, že väčšina Bulharov považuje členstvo v NATO a ešte viac v EÚ za veľkú hodnotu, ale z historických a kultúrnych dôvodov sa nechce na Rusko pozerať ako na nepriateľa. Čiže bolo logické, že generál Radev, rovnako ako jeho pravicový súper obhajovali zrušenie sankcií proti Rusku a zlepšenie vzťahov s Moskvou. 

 

Podľa Krasteva údajné zasahovanie Kremľa do prezidentských volieb v USA oživilo uvažovanie o svete v rámcoch studenej vojny. Tento prístup však považuje za veľmi problematický. Nielenže vecne nesedí, ale v konečnom dôsledku vlastne vedie k posilňovaniu Putinovej pozície. „Ruská príťažlivosť dnes nemá korene v jeho ideológii, ale v imidži jeho veľkej moci.“ Pripomína, že v dnešnom globalizovanom svete môžu byť cudzie zásahy do volieb ľahko dielom osamelých jednotlivcov či skupín, uvažovanie v rámcoch studenej vojny má však tendenciu vidieť akúkoľvek podvratnú činnosť ako dielo štátov. Podľa Krasteva to znamená veľké riziko prehnaných reakcií a konfliktov. 

Foto: TASR/AP

Martin Hanus pred 1189 d

Je to pozoruhodné, ale je to tak: kým minuloročná silvestrovská noc v Kolíne, kde stovky mužov spomedzi utečencov násilnícky obťažovali stovky žien, prevrátila nemeckú politiku naruby a preferencie Merkelovej CDU začali padať, po teroristickom útoku v Berlíne s dvanástimi obeťami k ničomu podobnému nedošlo. 

 

Samozrejme, o vývoji preferencií je ešte priskoro hovoriť. Od útoku Tunisana Anisa Amriho robila prieskum len agentúra Forsa, ktorá Merkelovej strane namerala tohtoročný rekord 38 percent (a to ešte v septembri dosahovala CDU okolo 32-33 percent).

 

Faktom však je, že z útoku a úradných zlyhaní, ktoré mu predchádzali, sa nestala žiadna veľká téma.

 

Všíma si to aj Der Spiegel, podľa ktorého sú s výnimkou CSU všetky strany „pozoruhodne ticho“. Ako prekvapene konštatuje Spiegel, je pritom očividné, že v tomto prípade došlo k závažným chybám, keďže Amri mal kontakt s islamistami, po Nemecku sa hýbal s falošnými dokumentmi, obchodoval s drogami, a o tomto všetkom úrady celé mesiace vedeli. Podľa Spiegla je preto samozrejmé klásť otázku, kto za to nesie zodpovednosť. Ale nič také sa nedeje, pretože dve vládne a najsilnejšie strany CDU a SPD uzavreli akúsi dohodu o mlčaní.

 

Spiegel vysvetľuje: „Angela Merkelová je ochromená, pretože to boli práve šéfovia bezpečnostných úradov, ktorí neustále upozorňovali na riziká jej utečeneckej politiky.“ A SPD sa podľa týždenníka bojí, že úradné zlyhania v prípade Amriho by sa mohli pripísať aj vláde Hannelore Kraftovej, sociálnodemokratickej premiérky v Severnom Porýni-Vestfálsku, kde sa budú v máji konať voľby. Preto veľké strany o zlyhaniach mlčia a dúfajú, že vďaka sviatočnému obdobiu a mediálne ospalému začiatku roka sa im cez krvavý útok Anisa Amriho podarí preniesť.

 

Nemecká kancelárka a líderka CDU Angela Merkelová a vicekancelár, minister hospodárstva a šéf SPD Sigmar Gabriel. FOTO TASR/AP

Jozef Majchrák pred 1189 d

Turecké médiá informovali, že páchateľ silvestrovského útoku v istanbulskom klube Reina pravdepodobne pochádza zo Strednej Ázie, buď z Uzbekistanu, alebo Kirgizska. 

 

Pri útoku prišlo okrem Turkov o život 27 cudzincov. Najviac – sedem obetí pochádza zo Saudskej Arábie, ďalšie sú občanmi Libanonu, Iraku, Maroka, Tuniska, Jordánska, Kuvajtu, Indie, Izraela, Kanady a Ruska. 

 

K teroristickému útoku sa dnes prihlásil Islamský štát. 

Foto: TASR/AP

Adam Takáč pred 1192 d

Priali ste svojim blízkym „šťastné a veselé“ alebo „požehnané“ sviatky? Kým pre niektorých sú Vianoce len o pohode a oddychu, pre iných – a zdá sa, že stále ide o väčšinu – sú to dni osláv narodenia Ježiša Krista.

Najsilnejší zápas o zmysle Vianoc prebieha zrejme v USA. Donald Trump ešte počas predvolebnej kampane vyhlásil, že po nástupe do úradu bude priať namiesto čoraz frekventovanejšieho Happy Holidays (Šťastné sviatky) svojim spoluobčanom Merry Christmas (Veselé Vianoce). Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, rozdiel medzi týmito slovami je veľký.

„Anglický výraz pre Vianoce ,Christmas` zahŕňa priamo Krista. Doslova ide o ,Kristovu omšu`. V Spojených štátoch či v niektorých ďalších krajinách sa v minulosti vyskytli polemiky vo veci toho, či príliš verejné slávenie Vianoc neprekračuje napríklad hranice sekularizmu. Prípadne či sa nedotýka cítenia ľudí iných vierovyznaní,“ napísal komentátor Lukáš Krivošík.

Vo svojom texte spomenul aj prieskum verejnej mienky, podľa ktorého až 79 percent Američanov silne alebo veľmi stotožňuje Vianoce s narodením Krista. Zároveň 57 percent z nich uprednostňuje želať blízkym Merry Christmas a len 37 percent dáva prednosť výrazu Happy Holidays.

„Zdá sa však, že celá vec je zbytočne spolitizovaná, čo si tieto dôležité sviatky nezaslúžia. Ľudia sa proste nechcú za Vianoce ospravedlňovať. Ani sa cítiť kvôli ich oslave previnilo. To je všetko,“ zakončil svoj komentár Krivošík.

A ja k tomu len dodám, že ak by pre niekoho bol náboženský rozmer Vianoc skutočne neznesiteľný problém, môže si pomôcť politicky najkorektnejším želaním nášho šéfredaktora spred niekoľkých rokov. :-)

 

Oprava: V pôvodnom znení tejto správy sme napísali, že Donald Trump chce zmeniť prax Baracka Obamu, ktorý svojim spoluobčanom želal pred Vianocami "Happy Holidays", túto vetu sme neskôr bez upozornenia vymazali, za čo sa ospravedlňujeme. Na upresnenie: Obama želal ako prvý prezident USA "Happy Holidays" na prezidentských vianočných pohľadniciach, čo sa stalo predmetom sporom. Sám Obama však používa aj prianie "Merry Christmas". 

Foto – plusquotes.com

Imrich Gazda pred 1193 d

Počet účastníkov stretnutí s pápežom Františkom vo Vatikáne v roku 2016 oproti predchádzajúcemu roku stúpol. Z údajov, ktoré zverejnila Prefektúra pápežského domu, vyplýva, že na liturgických sláveniach, audienciách a modlitbách Anjel Pána sa zúčastnili takmer štyri milióny pútnikov. V roku 2015 ich bolo približne 3,2 milióna. Zvýšený počet pútnikov nesporne pritiahol mimoriadny Svätý rok milosrdenstva, ktorý cirkev prežívala v končiacom roku.

Z priloženého grafu je zjavné, že najviac ľudí prišlo do Vatikánu v prvom roku Františkovho pontifikátu – bolo ich až 6,6 milióna. Naopak, v poslednom roku úradovania Benedikta XVI. sa na stretnutiach zúčastnilo len necelých 2,4 milióna pútnikov.

Prefektúra pápežského domu zároveň pripomenula, že ďalšie milióny veriacich sa v uplynulom roku stretli s pápežom Františkom počas apoštolských návštev Mexika, ostrova Lesbos, Arménska, Poľska, Gruzínska, Azerbajdžanu a Švédska.

Infograf – autor