Krátke správy redakcie

Imrich Gazda pred 1188 d

Pri predvianočnom stretnutí s členmi Rímskej kúrie Svätý Otec predniesol vianočnú modlitbu pátra Mattu el Meskeena (1919 – 2006) z jeho diela Ľudskosť Boha. Ide o koptského pravoslávneho mnícha z Egypta, ktorého nazývajú Matúš Chudobný. Tento výnimočný teológ a hlboko zbožný mních priviedol k rozkvetu kláštor sv. Makária v severnom Egypte.

V čase vianočnej oktávy môže byť duchovne obohacujúce zahĺbiť sa do slov tejto modlitby:

„Ak je pre nás skúsenosť detstva ťažká vec, pre teba nie je, Boží Syn. Ak sa potkýname na ceste k spoločenstvu s tebou v dôsledku tejto malej postavy, ty si schopný odstrániť všetky prekážky, ktoré nám v tom bránia. Vieme, že si nedáš pokoj, pokým nás nebudeš mať podľa svojej podoby a s takouto postavou.

Dovoľ nám dnes, Boží Syn, priblížiť sa k tvojmu srdcu. Daj nám, aby sme sa nepokladali za veľkých v našich skúsenostiach. Daj nám, naopak, aby sme sa stali malými tak ako ty, až tak, aby sme ti boli blízko a dostali od teba v hojnej miere poníženosť a miernosť.

Neponechaj nás bez svojho zjavenia, zjavenia tvojho detstva v našich srdciach, lebo s ním môžeme vyliečiť každú pýchu a aroganciu. Zúfalo potrebujeme [...], aby si v nás zjavil svoju jednoduchosť, priblížiac nás, ba celú Cirkev a celý svet, k tebe.

Svet je unavený a vyčerpaný, pretože súťaží o to, kto je väčší. Je v ňom nemilosrdná konkurencia medzi vládami, medzi cirkvami, medzi národmi, vo vnútri rodín, medzi farnosťami: kto z nás je väčší? Svet je sužovaný bolestivými ranami, pretože jeho veľká choroba je: kto je najväčší? Ale dnes sme našli v tebe náš jediný liek, Syn Boží. My i celý svet nenájdeme ani spásu, ani mier, ak sa nenavrátime, aby sme ťa opäť stretli v jasličkách v Betleheme. Amen.“

Foto - wikipedia.org

Pavol Rábara pred 1188 d

Hoci sa niektorí už vracajú do práce a obdchody sa zase plnia (vyhladovanými) ľuďmi, atmosféru Narodenia Pána si môžeme sprítomňovať rôznymi spôsobmi. Osobne mi v tom veľmi pomáha aj krásna pieseň Z hviezd si zostúpil (Tu scendi dalle stelle) od svätého Alfonza Máriu di Liguori – zakladateľa redemptoristov.

Ide o jednu z najslávnejších vianočných piesní (nielen) v Taliansku, spieva sa napríklad po polnočnej omši v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne. Giuseppe Verdi sa raz vyjadril, že bez tejto piesne akoby ani neboli Vianoce.

Slovenský predklad nájdete na stránke slovenských redemptoristov TU. Slávna koleda v podaní Luciana Pavarottiho TU, alebo od Andreu Bocelliho TU.

Pekný zvyšok vianočnej oktávy!

Lukáš Obšitník pred 1189 d

Veľa fanúšikov starých mayoviek je po dnešnej premiére nového Winnetoua asi veľmi naštvaných. Kamera je vo filme skvelá, aj iné zobrazenie postáv, ktoré sa tu na rozdiel od predošlých filmov vyvíjajú, je výborné. Len celé je to strašne naivné, často za hranu absurdnosti.

Za mnohé len tri príklady: Old Shatterhand, ktorý o Indiánoch vôbec nič nevie, keď ho ošetruje Nšo Či, sa jej po anglicky alebo nemecky opýta „Môžem sa vám predstaviť?“ Takýto uhladený štýl je ako päsť na oko, on navyše vtedy netušil, že mu Indiánka rozumie. Obávaní Apači pod Winnetouovým vedením, keď idú pomstiť vraždu svojho náčelníka, predsa nemôžu len tak pricválať do stredu belošskej osady v noci s pochodňami v ruke a potom sa čudovať, že ich belosi všetkých postrieľajú. Ozbrojený Old Shatterhand, keď vidí, ako jeden grázel mieri s revolverom na zraneného Winnetoua, na grázla ani nevystrelí, ale iba k nemu pomaly dôjde a slušne ho varuje, aby na Winnetua nestrieľal. Bandita medzitým mohol desaťkrát zastreliť aj Winnetoua, aj Old Shatterhanda.

Pritom niežeby staré filmy alebo knižné predlohy tiež neboli v niečom naivné. Ale ani zďaleka nie až tak, ako tento nový film. Dobro aj zlo v nich boli inteligentnejšie a uveriteľnejšie, tu akoby boli predlohou nejaké sentimentálne romány a nie obľúbené westernovky. Dnes sa navyše aj spôsob filmového rozprávania oproti minulosti posunul drsnejším smerom, človek by čakal, že sa tomu tvorcovia prispôsobia. Srdce fanúšika sa búri a nechápe to.

Foto: rtvs.sk

Adam Takáč pred 1190 d

Zdá sa, že zvyšky kresťanov, ktoré ostali v sýrskom Aleppe, mohli po štyroch rokoch opäť prežiť relatívne pokojné Vianoce. „Nočná mora, kedy máte strach sa čo i len stretnúť a modliť, je zdá sa konečne preč. Je úžasné, že sa to stalo práve pred Vianocami,“ napísal cez aplikáciu WhatsApp tamojší kňaz Ibrahim Al Sabagh z farnosti sv. Františka. „Sýrska armáda oznámila, že Aleppo možno považovať za bezpečné mesto. V tej chvíli sa vo všetkých mešitách pozdvihli hlasy a v kostoloch, kde ešte ostali zvonice, sa rozozvučali zvony. Sen sa stal skutočnosťou dva dni pred narodením Kráľa pokoja.“

Portál Vatican Insider sa spojil aj s ďalším kňazom Firasom Lutfim, aby priblížil situáciu v Aleppe, ktoré bolo do vypuknutia občianskej vojny najväčším sýrskym mestom. „Konečne po dlhých štyroch rokoch môžeme dýchať. Postavili sme vianočný stromček a oslavy sme začali v prítomnosti množstva veriacich rodín všetkých náboženstiev. I keď polícia tvrdí, že všetko je pod kontrolou, obávame sa útokov ,zo zúfalstva´ od skrytých skupín spriatelených s džihádistami.“

V telefonickom rozhovore povedal aj o najbližších výzvach, ktoré ich v zničenom meste čakajú. Okrem humanitárnej pomoci pre terorizovaných, hladných a vyčerpaných obyvateľov či zúfalej potreby psychologickej pomoci najmä pre tamojšie deti, je podľa kňaza Lutfiho nevyhnutná ešte jedna vec: „Ideológia zabíjania v mene Boha sa hlboko vryla do ľudských myslí. Tu potrebujeme začať, aby sme obnovili našu spoločnosť.“

Znovuzískanie kontroly nad Aleppom vníma ako podstatný, no nie definitívny krok k pokoju v utrápenej krajine. Povstalci ovládali východné štvrte Aleppa zhruba štyri roky a vzdali sa ich až pod tlakom mohutnej vládnej ofenzívy počas posledných týždňov. Sýrski povstalci už minulý týždeň súhlasili s tým, že ich bojovníci definitívne opustia východný sektor Aleppa. Hromadná evakuácia civilistov a povstalcov odštartovala minulý štvrtok, bola však opakovane prerušovaná.

Ilustračné foto – TASR/AP (veriaci sa modlia počas bohoslužby v arménskom pravoslávnom kostole v sýrskom Damasku v roku 2013)

Fero Múčka pred 1190 d

Tesne pred Vianocami boli vyhlásení aj víťazi ankety Športovec roka. Za rok 2016 získal tento titul olympijský šampión v chôdzi na 50 km Matej Tóth.

Na tohtoročnej olymiáde vybojoval jeden z najväčších úspechov slovenského športu v histórii, keď po nečakanom závere v chodeckom maratóne na 50 km išiel skončil na prvom mieste. V ére samostatnosti je to prve naše olympijské víťazstvo v inom letnom športe, ako je vodný slalom.

Stal sa historicky druhým olympijským víťazom zo Slovenska v atletike po chodcovi Jozefovi Pribilincovi, ktorý získal zlato na OH 1988 v Soule.

Po jeho návrate sme priniesli obsiahlejší rozhovor Nepáči sa mi tunajší pesimizmus, v ktorom hovorí nielen o olympijskom úspechu či športe, ale aj o tom, čo pre neho znamená viera, ale aj o svojom pohľade na spoločenské dianie. Odporúčame, ak vám vtedy ušiel.

 

Matej Tóth oslavuje víťazstvo v cieli chodeckých pretekov na 50 km mužov 19. augusta 2016. (Foto: TASR/Michal Svítok)

 

Adam Takáč pred 1190 d

Asia Bibi, pakistanská kresťanka odsúdená na trest smrti za údajnú urážku proroka Mohameda, trávi vo väzení už siedme Vianoce. Vatican Insider informoval, že pred Štedrým dňom dostala možnosť na polhodiny sa stretnúť so svojím manželom a dvomi dcérami. „Chcem len povedať, že nemám nenávisť voči nikomu. Nemám nenávisť k tým, čo mi privodili utrpenie všetkých týchto rokov. Odpúšťam všetkým a modlím sa za tých, ktorí mi ublížili,“ cituje slová väznenej kresťanky Vatikánsky rozhlas.

Asia Bibi sa pred siedmimi rokmi počas práce na poli napila vody z verejnej studne a nádobu s vodou podala aj svojej moslimskej spolupracovníčke, ktorá ju o to požiadala. Ostatné ženy ju napadli pre jej kresťanskú vieru a obvinili ju, že vodu kvôli svojej viere znečistila. „Verím vo svoje náboženstvo a v Ježiša Krista, ktorý zomrel na kríži za hriechy ľudstva. Čo urobil na záchranu ľudstva váš prorok Mohamed?" opýtala sa ich Asia Bibi. Otázka miestnych moslimov rozzúrila, nasledovali útoky voči nej a jej rodine.

V roku 2010 ju odsúdili na smrť za „vyslovenie hanlivej poznámky voči prorokovi Mohamedovi", čo je v pakistanskom práve klasifikované ako rúhanie, za ktoré môže hroziť až trest smrti. Bibi sa s právnikom voči rozhodnutiu odvolali.

Vlani Najvyšší súd dočasne pozastavil rozsudok s tým, že prípad bude opätovne prešetrený. Verdikt mal padnúť v októbri, napokon však k nemu nedošlo, pretože pojednávanie na poslednú chvíľu odročili. Dôvodom bola neochota sudcu byť súčasťou rozhodnutia prípadu. Ten je veľmi citlivý najmä pre nátlak islamských radikálnych skupín, ktoré žiadajú kresťankinu smrť.

Na podporu pakistanskej kresťanky sa v minulosti viackrát vyslovili pápeži Benedikt XVI. a František, ktorý sa stretol aj s jej rodinou.

Foto – christiansinpakistan.com

Adam Takáč pred 1192 d

Pápež František udelil milosť jednej z ústredných postáv kauzy Vatileaks 2. Španielsky kňaz Vallejo Balda (na fotografii TASR/AP úplne vpravo), ktorého vatikánsky tribunál odsúdil na 18-mesačné väzenie za vynášanie interných materiálov, tak môže vianočné sviatky stráviť v domovskej diecéze Astorga.

Milosť podmienečného oslobodenia mu pápež udelil po zohľadnení skutočnosti, že odsúdený si odpykal už viac ako polovicu trestu. Z celkovo piatich obvinených bol Vallejo Balda jediným odsúdeným na nepodmienečný trest.

Lukáš Obšitník pred 1192 d

„Všetkým kresťanským priateľom na celom svete prajem veselé Vianoce a šťastný nový rok!“ poprial izraelský premiér Benjamin Netanjahu v tradičnom videoposolstve na svojom facebookovom konte.

„Zaujímalo by ma, ako si mnohí z vás pamätajú svoj prvý príchod do Izraela, keď ste navštívili Chrám Božieho hrobu, Via Dolorosa, Galilejské jazero alebo Nazaret. Som si istý, že ste boli hlboko pohnutí. Toto puto s vami sa nás hlboko dotýka, pretože si uvedomujeme, že izraelská krajina je krajinou nášho spoločného dedičstva. Zmenila príbeh ľudstva, zmenila civilizáciu. Uvedomujeme si, že na toto dedičstvo sa dnes útočí, že sily neznášanlivosti a barbarstva útočia na všetky náboženstvá a obzvlášť prudko na kresťanov. Stojíme pri vás a som hrdý na to, že v Izraeli, v tejto jedinej krajine na Blízkom východe nie len že kresťanská komunita prežíva, ale aj sa jej darí. Prosím, príďte do Izraela. Navštívte ma, očakávam vás. Bude to pre vás skvelý zážitok. Veselé Vianoce a šťastný nový rok!“

Žiadajú sa k tomu dodať dve veci: Izrael je naozaj jedinou blízkovýchodnou krajinou, ktorá vie ústami svojho najvyššieho štátneho predstaviteľa takto srdečne pozvať kresťanov na návštevu s tým, že im aj zaručuje bezpečnosť. A Netanjahu ako sebavedomý moderný človek je jedným z mála západných politikov, ktorý v tomto čase nepraje nejaké „happy holidays“, ako to robí napr. súčasný americký prezident, ale skutočné „veselé Vianoce“. Podobne Netanjahu urobil aj v predošlých rokoch, minulý december zo svojej kancelárie, teraz z nádvoria Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva v Jeruzaleme. 

Foto: facebook.com

Štefan Danišovský pred 1193 d

Najlepšia obrana je útok, povedali si v Aliancii Vita a poslali oficiálnu sťažnosť francúzskej ministerke zdravotníctva ohľadom nepresných a neobjektívnych informácií publikovaných na vládnej pro-potratovej webstránke. Reagujú tak na snahu vlády rozšíriť skutkovú podstatu trestného činu marenia potratu aj o informácie podávané na internete. Zákon prešiel senátom a mal by ísť do parlamentu na hlasovanie vo februári budúceho roku. V prípade jeho prijatia bude mať priamy dopad aj na Alianciu, ktorá samotná prevádzkuje poradenskú linku a webstránku pre tehotné ženy SOS Bébé.

Aliancia žiada odstrániť z webu ministerstva informácie, ktoré zľahčujú následky potratu a dokonca popierajú existenciu post-abortívneho syndrómu. Konkrétne sa jedná o video, kde nejaká lekárka hovorí, že „potrat nemá dlhodobé psychické následky“. Podľa právnika môžu tvrdenia tohto druhu nielen pomýliť ženy, ktoré váhajú s potratom, ale aj také, ktoré pocítia tento druh trápenia dávno po ňom. Aliancia opiera svoje argumenty o správu IGAS (Generálny inšpektorát sociálnych vecí) z roku 2010, kde sa zdôrazňuje nedostatok objektívnej štúdie o dôsledkoch potratu, ktorý „v psychologickej rovine často zostáva ťažko prežívanou udalosťou.“

V prípade, že nedôjde k zmene a informácie na webe nebudú opravené, Aliancia si vyhradzuje právo domáhať sa nápravy súdnou cestou.

Aliancia ďalej vysvetľuje, že zatiaľ čo obmedzovači slobody myslenia banalizujú potrat a cenzurujú akékoľvek protesty, vláda na svojej vlastnej oficiálnej stránke neváha dezinformovať ženy tým, že popiera realitu potratov a ich dôsledkov. Čeliť tejto realite bez skrývania jej dopadov je podľa nej otázkou spravodlivosti a ľudskosti.

Na snímke francúzska ministerka zdravotníctva Marisol Touraine. Foto: flickr.com/Parti socialiste (Mathieu Delmestre)

Imrich Gazda pred 1194 d

RTVS je vystavená ďalšej názorovej prestrelke. Tentoraz s Oliverom Andrásym. Známy humorista obvinil vedenie telerozhlasu, že ustupuje predsedovi SNS Andrejovi Dankovi, ktorý má zasahovať do vysielania.

Konkrétne ide o reláciu Nikto nie je dokonalý, ktorú Danko v minulosti kritizoval, že robí zo Slovákov hlupákov. Podľa Andrásyho, ktorý je autorom námetu a držiteľom ochrannej známky, RTVS plánuje reláciu od nového roka stopnúť.

„Som zvedavý, aký argument napokon zvolia. To, že ich Danko vydiera určite nepoužijú, za to sa zrejme trochu hanbia, chcú zachovať zdanie, že o obsahu vysielania rozhodujú oni sami. Sledovanosť ako argument použiť nemôžu, takže asi vytiahnu vysoké náklady a povedia, že v súčasnej situácii si to nemôžu dovoliť,“ povedal Anrásy pre Medialne.sk.

Programový riaditeľ televíznej časti RTVS Tibor Búza obvinenia odmieta, aj keď pripúšťa, že zvažujú viaceré alternatívy.

Manažment Václava Miku (na obr.) sa touto aférkou dostal do nepríjemnej situácie. V čase kulminujúceho tlaku zo strany SNS, ktorému Mika a spol. musia odolávať, prichádza obvinenie, že tomuto tlaku v prípade zábavnej relácie podľahli.

Bez ohľadu na to, ako to s (ne)stiahnutím relácie naozaj je, platí, že s blížiacou sa voľbou nového generálneho riaditeľa v roku 2017, bude Dankova chuť na RTVS rásť a rásť. Václava Miku čakajú ťažké mesiace.

Foto - TASR/Martin Baumann