Krátke správy redakcie

Adam Takáč pred 1193 d

Asia Bibi, pakistanská kresťanka odsúdená na trest smrti za údajnú urážku proroka Mohameda, trávi vo väzení už siedme Vianoce. Vatican Insider informoval, že pred Štedrým dňom dostala možnosť na polhodiny sa stretnúť so svojím manželom a dvomi dcérami. „Chcem len povedať, že nemám nenávisť voči nikomu. Nemám nenávisť k tým, čo mi privodili utrpenie všetkých týchto rokov. Odpúšťam všetkým a modlím sa za tých, ktorí mi ublížili,“ cituje slová väznenej kresťanky Vatikánsky rozhlas.

Asia Bibi sa pred siedmimi rokmi počas práce na poli napila vody z verejnej studne a nádobu s vodou podala aj svojej moslimskej spolupracovníčke, ktorá ju o to požiadala. Ostatné ženy ju napadli pre jej kresťanskú vieru a obvinili ju, že vodu kvôli svojej viere znečistila. „Verím vo svoje náboženstvo a v Ježiša Krista, ktorý zomrel na kríži za hriechy ľudstva. Čo urobil na záchranu ľudstva váš prorok Mohamed?" opýtala sa ich Asia Bibi. Otázka miestnych moslimov rozzúrila, nasledovali útoky voči nej a jej rodine.

V roku 2010 ju odsúdili na smrť za „vyslovenie hanlivej poznámky voči prorokovi Mohamedovi", čo je v pakistanskom práve klasifikované ako rúhanie, za ktoré môže hroziť až trest smrti. Bibi sa s právnikom voči rozhodnutiu odvolali.

Vlani Najvyšší súd dočasne pozastavil rozsudok s tým, že prípad bude opätovne prešetrený. Verdikt mal padnúť v októbri, napokon však k nemu nedošlo, pretože pojednávanie na poslednú chvíľu odročili. Dôvodom bola neochota sudcu byť súčasťou rozhodnutia prípadu. Ten je veľmi citlivý najmä pre nátlak islamských radikálnych skupín, ktoré žiadajú kresťankinu smrť.

Na podporu pakistanskej kresťanky sa v minulosti viackrát vyslovili pápeži Benedikt XVI. a František, ktorý sa stretol aj s jej rodinou.

Foto – christiansinpakistan.com

Adam Takáč pred 1195 d

Pápež František udelil milosť jednej z ústredných postáv kauzy Vatileaks 2. Španielsky kňaz Vallejo Balda (na fotografii TASR/AP úplne vpravo), ktorého vatikánsky tribunál odsúdil na 18-mesačné väzenie za vynášanie interných materiálov, tak môže vianočné sviatky stráviť v domovskej diecéze Astorga.

Milosť podmienečného oslobodenia mu pápež udelil po zohľadnení skutočnosti, že odsúdený si odpykal už viac ako polovicu trestu. Z celkovo piatich obvinených bol Vallejo Balda jediným odsúdeným na nepodmienečný trest.

Lukáš Obšitník pred 1196 d

„Všetkým kresťanským priateľom na celom svete prajem veselé Vianoce a šťastný nový rok!“ poprial izraelský premiér Benjamin Netanjahu v tradičnom videoposolstve na svojom facebookovom konte.

„Zaujímalo by ma, ako si mnohí z vás pamätajú svoj prvý príchod do Izraela, keď ste navštívili Chrám Božieho hrobu, Via Dolorosa, Galilejské jazero alebo Nazaret. Som si istý, že ste boli hlboko pohnutí. Toto puto s vami sa nás hlboko dotýka, pretože si uvedomujeme, že izraelská krajina je krajinou nášho spoločného dedičstva. Zmenila príbeh ľudstva, zmenila civilizáciu. Uvedomujeme si, že na toto dedičstvo sa dnes útočí, že sily neznášanlivosti a barbarstva útočia na všetky náboženstvá a obzvlášť prudko na kresťanov. Stojíme pri vás a som hrdý na to, že v Izraeli, v tejto jedinej krajine na Blízkom východe nie len že kresťanská komunita prežíva, ale aj sa jej darí. Prosím, príďte do Izraela. Navštívte ma, očakávam vás. Bude to pre vás skvelý zážitok. Veselé Vianoce a šťastný nový rok!“

Žiadajú sa k tomu dodať dve veci: Izrael je naozaj jedinou blízkovýchodnou krajinou, ktorá vie ústami svojho najvyššieho štátneho predstaviteľa takto srdečne pozvať kresťanov na návštevu s tým, že im aj zaručuje bezpečnosť. A Netanjahu ako sebavedomý moderný človek je jedným z mála západných politikov, ktorý v tomto čase nepraje nejaké „happy holidays“, ako to robí napr. súčasný americký prezident, ale skutočné „veselé Vianoce“. Podobne Netanjahu urobil aj v predošlých rokoch, minulý december zo svojej kancelárie, teraz z nádvoria Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva v Jeruzaleme. 

Foto: facebook.com

Štefan Danišovský pred 1196 d

Najlepšia obrana je útok, povedali si v Aliancii Vita a poslali oficiálnu sťažnosť francúzskej ministerke zdravotníctva ohľadom nepresných a neobjektívnych informácií publikovaných na vládnej pro-potratovej webstránke. Reagujú tak na snahu vlády rozšíriť skutkovú podstatu trestného činu marenia potratu aj o informácie podávané na internete. Zákon prešiel senátom a mal by ísť do parlamentu na hlasovanie vo februári budúceho roku. V prípade jeho prijatia bude mať priamy dopad aj na Alianciu, ktorá samotná prevádzkuje poradenskú linku a webstránku pre tehotné ženy SOS Bébé.

Aliancia žiada odstrániť z webu ministerstva informácie, ktoré zľahčujú následky potratu a dokonca popierajú existenciu post-abortívneho syndrómu. Konkrétne sa jedná o video, kde nejaká lekárka hovorí, že „potrat nemá dlhodobé psychické následky“. Podľa právnika môžu tvrdenia tohto druhu nielen pomýliť ženy, ktoré váhajú s potratom, ale aj také, ktoré pocítia tento druh trápenia dávno po ňom. Aliancia opiera svoje argumenty o správu IGAS (Generálny inšpektorát sociálnych vecí) z roku 2010, kde sa zdôrazňuje nedostatok objektívnej štúdie o dôsledkoch potratu, ktorý „v psychologickej rovine často zostáva ťažko prežívanou udalosťou.“

V prípade, že nedôjde k zmene a informácie na webe nebudú opravené, Aliancia si vyhradzuje právo domáhať sa nápravy súdnou cestou.

Aliancia ďalej vysvetľuje, že zatiaľ čo obmedzovači slobody myslenia banalizujú potrat a cenzurujú akékoľvek protesty, vláda na svojej vlastnej oficiálnej stránke neváha dezinformovať ženy tým, že popiera realitu potratov a ich dôsledkov. Čeliť tejto realite bez skrývania jej dopadov je podľa nej otázkou spravodlivosti a ľudskosti.

Na snímke francúzska ministerka zdravotníctva Marisol Touraine. Foto: flickr.com/Parti socialiste (Mathieu Delmestre)

Imrich Gazda pred 1197 d

RTVS je vystavená ďalšej názorovej prestrelke. Tentoraz s Oliverom Andrásym. Známy humorista obvinil vedenie telerozhlasu, že ustupuje predsedovi SNS Andrejovi Dankovi, ktorý má zasahovať do vysielania.

Konkrétne ide o reláciu Nikto nie je dokonalý, ktorú Danko v minulosti kritizoval, že robí zo Slovákov hlupákov. Podľa Andrásyho, ktorý je autorom námetu a držiteľom ochrannej známky, RTVS plánuje reláciu od nového roka stopnúť.

„Som zvedavý, aký argument napokon zvolia. To, že ich Danko vydiera určite nepoužijú, za to sa zrejme trochu hanbia, chcú zachovať zdanie, že o obsahu vysielania rozhodujú oni sami. Sledovanosť ako argument použiť nemôžu, takže asi vytiahnu vysoké náklady a povedia, že v súčasnej situácii si to nemôžu dovoliť,“ povedal Anrásy pre Medialne.sk.

Programový riaditeľ televíznej časti RTVS Tibor Búza obvinenia odmieta, aj keď pripúšťa, že zvažujú viaceré alternatívy.

Manažment Václava Miku (na obr.) sa touto aférkou dostal do nepríjemnej situácie. V čase kulminujúceho tlaku zo strany SNS, ktorému Mika a spol. musia odolávať, prichádza obvinenie, že tomuto tlaku v prípade zábavnej relácie podľahli.

Bez ohľadu na to, ako to s (ne)stiahnutím relácie naozaj je, platí, že s blížiacou sa voľbou nového generálneho riaditeľa v roku 2017, bude Dankova chuť na RTVS rásť a rásť. Václava Miku čakajú ťažké mesiace.

Foto - TASR/Martin Baumann

Jaroslav Daniška pred 1197 d

Prečítal som si reakciu Alojza Hlinu na môj krátky šplech o Milanovi Krajniakovi a o tom, prečo by s ním mali ostatní kresťanskí konzervatívci diskutovať - a, musím sa priznať, mám trochu problém. Poraďte mi.

 

Alojz Hlina ma posiela do spovedelnice, čo si o tom myslieť?

 

Narodil sa nám oravský Savonarola? ...to nesedí, ja viem. Alebo pocítil v sebe predseda KDH malého Gandalfa? Neviem, neviem. Napadá mi ešte tretia možnosť, že je to novodobý Bajaja, len namiesto meča preferuje otrávené šípy. Tak mi aspoň hovorili šepkajúci konvertiti ležiaci so šípmi v hrudi popri ceste.. Ani tu si nie som istý. Možností bude určite viac. Poraďte.

 

Foto: Oliver Ondráš/TASR

Adam Takáč pred 1197 d

Pápežovi Františkovi sa opäť podarilo prekvapiť Rimanov. Včera v popoludňajších hodinách nečakane prišiel do obchodu so zdravotníckymi potrebami neďaleko Vatikánu, aby si kúpil ortopedické topánky. Videá a zábery z pápežovho nákupu sa ihneď začali šíriť po internete (jedno je k dispozícii tu). František sa po zaplatení ešte odfotil s miestnymi predavačmi a udelil im požehnanie.

Nebol to jeho prvý nečakaný výjazd na nákup v centre Ríma. V septembri minulého roka pritiahol pozornosť ľudí, keď sa rozhodol ísť si kúpiť nové okuliare.

Foto: TASR/AP

Jaroslav Daniška pred 1199 d

Sledujete kauzičku Sulíkovej žaloby proti Michalovi Havranovi? Máriusa Kopcsaya v Sme to poburuje, píše, že je to od lídra opozície komické a vlastne trápne. Sulík vo svojom ostatnom facebookovom statuse píše, že žalobu ochotne stiahne, stačí, keď sa mu Havran ospravedlní, pretože on žiadny fašista nie je. Havran zatiaľ nereaguje, až na pokus o vtip (že čakal pod stromček odv. bonus a prišla žaloba).

 

Samozrejme, že Sulík nie je fašista, ani v jeho blogu, ani v jeho politike niet po fašizme ani stopy. Michal Havran viac než preháňal. Iróniou osudu tento spor prišiel krátko po tom, ako Havran začal volať po tom, aby sme každého hneď nenazývali fašistom, vtipné na tom, samozrejme, je, že to dlhé roky robil najmä on sám, čo mu Sulík aj pripomenul.

 

Na celom spore, ktorého význam neprekročí tieň bratislavských klubov, je najdôležitejšie to, že politik poučuje spisovateľa o váhe slov. Boli časy, keď to bolo naopak. Pre spisovateľa zahanbujúca vec. Najmä ak je kritikom politik, ktorým spisovateľ otvorene pohŕda.

Lukáš Obšitník pred 1200 d

„Ak chcete analyzovať situáciu, pozriete sa na príslušné frakcie. Nebudete porovnávať Asadov režim s dánskou alebo nórskou vládou, ale s jeho alternatívou,“ napísal v reakcii na smršť mediálnej kritiky voči Asadovi po dobytí Aleppa v krátkom, ale tvrdom blogu Nassim Taleb, libanonsko-americký spisovateľ, esejista a odborník na finančnú matematiku.

K textu pripojil tabuľku, v ktorej porovnal základné vlastnosti Asadovho režimu s vlastnosťami „umiernených rebelov“: kým Asadov režim je modernistický, silne centralizovaný štát so sekulárnym programom, „umiernení rebeli“ sa usilujú o zavedenie šaríe a teokratického štátu podobného Saudskej Arábii. Kým Asadov režim je autokratický, ale formálne demokratický, „umiernení rebeli“ presadzujú islamofašizmus a demokraciu vyslovene odmietajú. Kým Asadov režim zaručuje ženám plné – aj volebné – práva, „umiernení rebeli“ hlásajú ich podrobenie. Kým Asadov režim menšiny zvýhodňuje, „umiernení rebeli“ si ich ako neveriacich podrobujú a Alawitom otvorene stínajú hlavy. Taleb sa pýta: Ktorá vlastnosť Asadovho režimu je horšia, ako je u „umiernených rebelov“?

Dodáva, že ťažko môže byť podozrievaný z nadržiavania Asadovi, keďže jeho otec Hafíz vyhodil do vzduchu dom Talebovho starého otca. Len musel zvážiť nebezpečenstvo „ďaleko, ďaleko, ďaleko väčšej rakoviny salafizmu a islamofašizmu“. 

Tiež pripomenul záver svojho predošlého blogu, že veľmi mnoho informácií o sýrskej vojne uverejňovaných v západných médiách pochádza z think-tankov, PR agentúr a od „užitočných idiotov“ sponzorovaných Saudmi a Katarom – teda stranou, ktorá priamo financuje tzv. umiernených rebelov. „Človek sa môže pýtať: naozaj sú všetci ľudia, ktorí oplakávajú porážku rebelov v Aleppe, tak hlúpi a dôverčiví? Bohužiaľ, moja odpoveď je áno. Nikdy by som si nepomyslel, že ‚ľavica‘ bude držať stranu al-Káide, oplakávať bojovníkov Aleppa a okrem zopár nezávislých novinárov, ako je Robert Fisk, šíriť takú znôšku nezmyslov.“

Toľko Nassim Taleb, autor skvelej eseje Intelektuál, a predsa idiot.

Na snímke Nassim Taleb, zdroj: vimeo.com

Adam Takáč pred 1200 d

Taliansky kňaz Sante Braggie čelí v posledných dňoch búrlivej kritike. Denník Corriere della Sera informoval, že kaplán z mesta Cremona nesúhlasí s postavením najvýznamnejšieho symbolu Vianoc – betlehema. Dôvod? Obáva sa, že by to mohlo uraziť moslimov, ateistov a ľudí iných vierovyznaní, ktorí žijú v meste.

Reakcie na toto rozhodnutie nenechali na seba dlho čakať. Kňaz Oreste Mori ho označil za neuveriteľné: „Nemôžeme sa zriekať našej kultúry a tradície. Bola by to neodpustiteľná slabosť. Žijem v Taliansku, nie v Saudskej Arábii.“

Tak šťastné, veselé a nábožensky korektné Vianoce!

Foto – flickr.com/Laurel Housden