Krátke správy redakcie

Jaroslav Daniška pred 1194 d

Prečítal som si reakciu Alojza Hlinu na môj krátky šplech o Milanovi Krajniakovi a o tom, prečo by s ním mali ostatní kresťanskí konzervatívci diskutovať - a, musím sa priznať, mám trochu problém. Poraďte mi.

 

Alojz Hlina ma posiela do spovedelnice, čo si o tom myslieť?

 

Narodil sa nám oravský Savonarola? ...to nesedí, ja viem. Alebo pocítil v sebe predseda KDH malého Gandalfa? Neviem, neviem. Napadá mi ešte tretia možnosť, že je to novodobý Bajaja, len namiesto meča preferuje otrávené šípy. Tak mi aspoň hovorili šepkajúci konvertiti ležiaci so šípmi v hrudi popri ceste.. Ani tu si nie som istý. Možností bude určite viac. Poraďte.

 

Foto: Oliver Ondráš/TASR

Adam Takáč pred 1194 d

Pápežovi Františkovi sa opäť podarilo prekvapiť Rimanov. Včera v popoludňajších hodinách nečakane prišiel do obchodu so zdravotníckymi potrebami neďaleko Vatikánu, aby si kúpil ortopedické topánky. Videá a zábery z pápežovho nákupu sa ihneď začali šíriť po internete (jedno je k dispozícii tu). František sa po zaplatení ešte odfotil s miestnymi predavačmi a udelil im požehnanie.

Nebol to jeho prvý nečakaný výjazd na nákup v centre Ríma. V septembri minulého roka pritiahol pozornosť ľudí, keď sa rozhodol ísť si kúpiť nové okuliare.

Foto: TASR/AP

Jaroslav Daniška pred 1196 d

Sledujete kauzičku Sulíkovej žaloby proti Michalovi Havranovi? Máriusa Kopcsaya v Sme to poburuje, píše, že je to od lídra opozície komické a vlastne trápne. Sulík vo svojom ostatnom facebookovom statuse píše, že žalobu ochotne stiahne, stačí, keď sa mu Havran ospravedlní, pretože on žiadny fašista nie je. Havran zatiaľ nereaguje, až na pokus o vtip (že čakal pod stromček odv. bonus a prišla žaloba).

 

Samozrejme, že Sulík nie je fašista, ani v jeho blogu, ani v jeho politike niet po fašizme ani stopy. Michal Havran viac než preháňal. Iróniou osudu tento spor prišiel krátko po tom, ako Havran začal volať po tom, aby sme každého hneď nenazývali fašistom, vtipné na tom, samozrejme, je, že to dlhé roky robil najmä on sám, čo mu Sulík aj pripomenul.

 

Na celom spore, ktorého význam neprekročí tieň bratislavských klubov, je najdôležitejšie to, že politik poučuje spisovateľa o váhe slov. Boli časy, keď to bolo naopak. Pre spisovateľa zahanbujúca vec. Najmä ak je kritikom politik, ktorým spisovateľ otvorene pohŕda.

Lukáš Obšitník pred 1196 d

„Ak chcete analyzovať situáciu, pozriete sa na príslušné frakcie. Nebudete porovnávať Asadov režim s dánskou alebo nórskou vládou, ale s jeho alternatívou,“ napísal v reakcii na smršť mediálnej kritiky voči Asadovi po dobytí Aleppa v krátkom, ale tvrdom blogu Nassim Taleb, libanonsko-americký spisovateľ, esejista a odborník na finančnú matematiku.

K textu pripojil tabuľku, v ktorej porovnal základné vlastnosti Asadovho režimu s vlastnosťami „umiernených rebelov“: kým Asadov režim je modernistický, silne centralizovaný štát so sekulárnym programom, „umiernení rebeli“ sa usilujú o zavedenie šaríe a teokratického štátu podobného Saudskej Arábii. Kým Asadov režim je autokratický, ale formálne demokratický, „umiernení rebeli“ presadzujú islamofašizmus a demokraciu vyslovene odmietajú. Kým Asadov režim zaručuje ženám plné – aj volebné – práva, „umiernení rebeli“ hlásajú ich podrobenie. Kým Asadov režim menšiny zvýhodňuje, „umiernení rebeli“ si ich ako neveriacich podrobujú a Alawitom otvorene stínajú hlavy. Taleb sa pýta: Ktorá vlastnosť Asadovho režimu je horšia, ako je u „umiernených rebelov“?

Dodáva, že ťažko môže byť podozrievaný z nadržiavania Asadovi, keďže jeho otec Hafíz vyhodil do vzduchu dom Talebovho starého otca. Len musel zvážiť nebezpečenstvo „ďaleko, ďaleko, ďaleko väčšej rakoviny salafizmu a islamofašizmu“. 

Tiež pripomenul záver svojho predošlého blogu, že veľmi mnoho informácií o sýrskej vojne uverejňovaných v západných médiách pochádza z think-tankov, PR agentúr a od „užitočných idiotov“ sponzorovaných Saudmi a Katarom – teda stranou, ktorá priamo financuje tzv. umiernených rebelov. „Človek sa môže pýtať: naozaj sú všetci ľudia, ktorí oplakávajú porážku rebelov v Aleppe, tak hlúpi a dôverčiví? Bohužiaľ, moja odpoveď je áno. Nikdy by som si nepomyslel, že ‚ľavica‘ bude držať stranu al-Káide, oplakávať bojovníkov Aleppa a okrem zopár nezávislých novinárov, ako je Robert Fisk, šíriť takú znôšku nezmyslov.“

Toľko Nassim Taleb, autor skvelej eseje Intelektuál, a predsa idiot.

Na snímke Nassim Taleb, zdroj: vimeo.com

Adam Takáč pred 1197 d

Taliansky kňaz Sante Braggie čelí v posledných dňoch búrlivej kritike. Denník Corriere della Sera informoval, že kaplán z mesta Cremona nesúhlasí s postavením najvýznamnejšieho symbolu Vianoc – betlehema. Dôvod? Obáva sa, že by to mohlo uraziť moslimov, ateistov a ľudí iných vierovyznaní, ktorí žijú v meste.

Reakcie na toto rozhodnutie nenechali na seba dlho čakať. Kňaz Oreste Mori ho označil za neuveriteľné: „Nemôžeme sa zriekať našej kultúry a tradície. Bola by to neodpustiteľná slabosť. Žijem v Taliansku, nie v Saudskej Arábii.“

Tak šťastné, veselé a nábožensky korektné Vianoce!

Foto – flickr.com/Laurel Housden

Martin Hanus pred 1198 d

To, že rok 2016 nebol len rokom narýchlo ušitej ľavo-pravej koalície, rokom Bašternáka, zloby a hašterenia, ale aj historických zázrakov, dnes opäť raz preukázali Béla Bugár a Andrej Danko.

 

Líder SNS, ktorý po dvoch desaťročiach vystriedal na čele slovenských nacionalistov Jána Slotu, sa v diskusnej relácii TA3 opätovne citovo vyznával: "Béla Bugár miluje svojich Maďarov, bojuje za nich, ale rešpektuje Slovensko. Nie je chyba, keď s niekým nájdete dialóg a viete si veriť. Neskutočne si ho vážim ako človeka, zachoval si svoj charakter a keď vám podá ruku, stojí si za tým." A keďže oboch spája takmer rovnaké bydlisko, šéf národniarov zopakoval: "Politika má byť o kompromise. Ľuďom treba ukázať, že veci sa dajú riešiť. Aj Bugár, aj ja bývame smerom na Šamorín. Nie je jedno, keď stojím v zápche do Bratislavy, či som Slovák, Róm, Maďar alebo Rusín? Všetci máme rovnaké problémy, ktoré nás trápia. Robme silné Slovensko, budujme ho a ukazujme ľuďom pozitívne príklady. Čo dokáže rodina či firma, ak sa tam budú stále hádať?" 

 

A možno budú zázraky pokračovať aj v roku 2017: poslanec SNS a historik Anton Hrnko vydá na základe novo prebádaných archívov v Budapešti štúdiu "Benešove zločiny na našich maďarských spolubratoch" a dvojkoalícia SNS-Híd na jar predstaví spoločných kandidátov (zo zmiešaných slovensko-maďarských manželstiev) na posty trnavského a nitrianskeho župana. A na Felvidéku bude, ako ešte nebolo.

 

FOTO TASR - Michal Svítok

Adam Takáč pred 1199 d

V súvislosti s dnešnými narodeninami pápeža Františka sa objavujú rôzne hodnotenia a charakteristiky. Budem trochu osobný. Spomínam si na niektoré udalosti a situácie z jeho doterajšieho pontifikátu. Najvýraznejšie však vo mne ostal trochu nepovšimnutý moment z tohtoročných Svetových dní mládeže. Keď František v sobotný večer dorazil do areálu Campus Misericordiae, pred začiatkom slávenia modlitbovej vigílie prešiel spolu s vybranými šiestimi mladými ľuďmi z rôznych kontinentov bránou milosrdenstva. Potom mal sám nastúpiť do papamobilu, ktorý ho mal priviesť až k pódiu.

František však prekvapil ochranku, ale najmä šiestich mladých, keď ich vyzval, aby do papamobilu nastúpili spoločne s ním. Ochrankári prikývli a k reakcii chlapcov a dievčat netreba pridávať žiadne slová (moment si možno pozrieť v tomto videu približne od tretej minúty).

Myslím, že toto gesto dokonale vystihuje osobu súčasného pápeža. Spontánnosť, autentickosť a normálnosť sú tým, čím je pre mňa muž v bielom najinšpiratívnejší. Zároveň môžu byť najlepšou reakciou na kritikov, ktorí ho obviňujú z populizmu. Pozrite sa na chvíľu do jeho očí a povedzte, kde v nich vidíte vypočítavosť a neúprimnosť.

Foto - Flickr.com/ Emmanuel Youth

Jaroslav Daniška pred 1199 d

Je ich 4124, počet všetkých kostolov na Slovensku. Všetky ich navštívil a odfotografoval Zdenko Dzurjanin, skromný mladík, ktorého práca sa vystavuje na záver nášho predsedníctva EÚ v priestoroch Európskeho parlamentu. Fotografiu si možno pozrieť na facebookovej stránke Anny Záborskej.

 

Celkom príznačná bodka. Ukazujeme, čím sme. Náš príbeh naprieč dejinami, to sú kostoly a kostolíky stavané ešte pred príchodom Cyrila a Metoda, potom cez Veľkú Moravu a celým dlhým uhorským tisícročím, aj krvavým totalitným dvadsiatym storočím, a stavajú sa aj dnes. Ako si všimol Pavol Demeš, žiadne iné verejné stavby tak necharakterizujú naše dejiny, ako práve kostoly a kostolíky. Kostol vytvára na Západe námestie a verejný priestor, ten vzniká okolo neho. Dnes to mnohí popierajú, kostoly menia svoj účel, preto má slovenská výstava ešte väčší význam.

 

Neviem, či je na výstave citát Jána Pavla II. venovaný nášmu národu, ale patrí tam. Pekná bodka a skvelá práca, pán Dzurjanin.

 

Na fotografii sprava: Zdenko Dzurjanin, Anna Záborská, Pavol Demeš, Ivan Korčok. Prezentácie sa zúčastnil aj komisár Maroš Šefčovič a ďalší Slováci pôsobiaci v Bruseli. Zdroj: FB A. Záborskej

Ján Duda pred 1199 d

Evanjelium štvrtej adventnej nedele je o tom, ako sa Ježiš narodil (Mt 1,18-24).

(1) Situácia okolo Ježišovho narodenia a manželstva Jozefa a Márie je ľudsky komplikovaná. Tak komplikovaná, že zasahuje Pán Boh.
Či situácia toľkých súčasných manželstiev a narodení detí nie je tiež ľudsky komplikovaná? Či si to tiež nevyžaduje osobitný Boží zásah?

(2) Boží Syn v úryvku Evanjelia bol nazvaný ako "Ježiš" i ako "Emanuel". To prvé znamená "Záchranca, Vysloboditeľ", lebo vyslobodí Boží ľud z otroctva hriechu. To druhé znamená "Boh s nami" aj na tejto zemi, aj v nebi. Benedikt XVI. konštatuje, že viera v Ježiša ako Božieho Syna a nášho Vykupiteľa je v súčasnosti zásadná.

Ponaučenie: urobme čosi so svojou vierou v Ježiša. Ak ju nemáme, aby sme ju mali. Ak ju máme, aby sme v nej rástli.

Požehnanú poslednú adventnú nedeľu všetkým prajem a vyprosujem vnútorný pokoj v predvianočnom zhone.

Foto: Mando Photo/flickr.com

Martin Hanus pred 1200 d

Ruský premiér Dmitrij Medvedev hovoril včera pred novinármi hodinu a pol o ročnej bilancii svojej vlády a hádajte, koľko krát padlo slovo Aleppo?

 

Vyslaný redaktor nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung Julian Hans píše, že zmienka o Aleppe nepadla ani raz. V sýrskom meste pritom vedú Rusi vojnu, ktorú s napätím aj hrôzou sleduje celý svet, no na Aleppo sa nepýtali novinári z piatich ruských televízií. Prečo? Možno preto, že to nikomu ani nenapadlo.

 

Medvedev celý čas hovoril o nádeji na menší hospodársky rast v budúcom roku, o výhodách aj nevýhodách sociálnych sietí, o budúcich vzťahoch s Trumpovou Amerikou. Ako píše Hans, kým prorežimové aj kritické médiá vášnivo informovali o dianí na Ukrajine, pričom opozičné médiá pomerne slobodne korigovali kremeľskú propagandu, v prípade Sýrie to tak nie je. O nasadení ruského letectva v Sýrii sa informuje len sterilne a skôr okrajovo. V nedávnom prieskume len 18 percent Rusov uviedlo, že sleduje vojnu v Sýrii. Rusi ju chápu ako ďalšie dejisko vojny konfliktu medzi Ruskom a Západom, ale emocionálne sa ich to nijako zvlášť nedotýka.  

 

FOTO TASR/AP