Krátke správy redakcie

Imrich Gazda pred 1210 d

Vo veku 95 rokov zomrel tretí najstarší kardinál Paulo Evaristo Arns, emeritný arcibiskup São Paola (1978 – 1998) a člen Rádu menších bratov – františkánov. Za kardinála ho vymenoval ešte pápež Pavol VI. v roku 1973. Zaujímavosťou je, že posledným žijúcim kardinálom kreovaným Pavlom VI., je emeritný pápež Benedikt XVI.  

Kardinál Arns sa angažoval aj ako obhajca ľudských práv, za ich porušovanie verejne kritizoval vojenskú juntu, ktorá vládla v Brazílii v rokoch 1964 – 1985. Jedným z jeho blízkych priateľov bol argentínsky bojovník za ľudské práva a nositeľ Nobelovej ceny za mier Adolfo Pérez Esquivel, ktorého Arns dvakrát zachránil pred prenasledovaním, uviedla TASR.

V kondolenčnom telegrame pápež František ocenil jeho „neustálu pozornosť voči najnúdznejším“. Kardinál bol známy svojou inklináciou k ľavicovej latinskoamerickej teológii oslobodenia.

Po smrti brazílskeho kardinála má kardinálsky zbor 227 členov, z ktorých je 120 voliteľov. Najstarším je takmer 98-ročný kolumbijský kardinál José de Jesús Pimiento Rodriguez. Slovenskému kardinálovi Jozefovi Tomkovi patrí ôsme miesto.

Foto - TASR/AP

Martin Hanus pred 1211 d

Na svete sú dva pozoruhodné prieskumy. Nespomínam si, že by niekedy až 35 percent Slovákov deklarovalo, že viac či menej súhlasí s vystúpením Slovenska z EÚ. Takéto číslo teraz namerala agentúra Focus, objednávateľom bol inštitút INEKO. V júnovom prieskume Focusu sa v prospech vystúpenia z EÚ vyjadrilo menej než 23 percent respondentov.

 

Samozrejme, tieto dva prieskumy sa nedajú porovnávať, v predošlých prieskumoch o EÚ sa Focus totiž ľudí pýtal, ako by hlasovali v prípade referenda o EÚ. Keďže teraz použil inú metodiku so širšou škálou postojov, nevieme povedať, či počet odporcov EÚ výrazne vzrástol. Aj tak sú však zistenia Focusu v varovné: podľa tohto prieskumu by štvrtina ľudí uprednostnila pred demokraciou diktatúru, okolo 28 percent si želá návrat k socializmu spred roka 1989 (tento názor zastávajú najmä voliči KDH!)

 

Inštitút INEKO preto na základe tohto prieskumu upozorňuje, že na Slovensku je ešte potenciál na rast extrémistických a populistických strán. Presne tento potenciál zisťovala agentúra Median SK, ktorá sa pokúsila zmerať volebný potenciál jednotlivých strán. Agentúra sa najskôr pýtala ľudí, ako by dnes volili, tu nie sú výsledky nijako zvlášť prekvapivé: Smer by volilo 29,5 percent, nasledujú SAS (15 percent), SNS (11 percent), ĽSNS (9,5 percenta), OĽaNO-NOVA (7 percent), Most-Híd (7 percent), KDH (6,5 percenta) a hnutie Sme rodina (5 percent).

 

Agentúra sa však pýtala aj na volebný potenciál, teda koľko hlasov by mohla získať strana, ak by ju volili tí, ktorí o jej voľbe vážne uvažujú. Podľa takéhoto prieskumu už Smer nemá veľký potenciál na rast (mohol by získať maximálne 33,5 percenta), SaS by oproti posledným voľbám mohla svoj zisk zdvojnásobiť na 25 percent, niečo podobné platí aj o SNS (20 percent). Strop OĽaNO sa blíži k 16,5 percentám, kotlebovci by mohli mať 13 percent, Sme rodina (11 percent), Most-Híd (10,5 percenta), KDH (9,5 percenta. Tento prieskum nepoteší lídrov SMK, ich najvyšší potenciál je podľa prieskumu na piatich percentách. Z uvedeného vyplýva, že aj keby v tomto volebnom období nevznikla nová silná strana, percentá pre dnes existujúce strany by sa mohli medzi sebou ešte riadne poprehadzovať.

 

Ilustračné foto, FOTO TASR - Michal Svítok

Adam Takáč pred 1212 d

Chcete zablahoželať pápežovi Františkovi k 80. narodeninám, ktoré oslávi najbližšiu sobotu? Pri tejto príležitosti tlačové stredisko Svätej stolice vytvorilo špeciálne e-mailové adresy v ôsmich jazykoch, na ktoré mu gratulanti môžu posielať svoje priania. Napríklad v angličtine je to e-mail PopeFrancis80@vatican.va. Špeciálny hashtag #Pontifex80, ktorým označíte svoje prianie, môžete použiť aj na sociálnych sieťach.

Vatikán zároveň informoval, že František prežije slávnostný deň obvyklým spôsobom. Výnimkou v programe je len ranná omša, ktorú neodslúži v Dome sv. Marty, ale v kaplnke Apoštolského paláca spoločne so všetkými kardinálmi žijúcimi v Ríme. Zvyšok dňa vyplnia rôzne stretnutia s politickými a cirkevnými predstaviteľmi.

Foto – TASR/AP

Zuzana Hanusová pred 1213 d

Počet pôrodov, ktoré sa končia cisárskym rezom, ovplyvňuje evolúciu. V minulosti totiž bežne zomierali veľké deti, ktoré mali problém sa dostať prirodzene na svet.

Dnes sa tieto „megabábätká“ vďaka cisárskym rezom zachraňujú a ich počet narastá. Rakúsky vedecký tím z viedenskej univerzity o tom publikoval v odbornom časopise PNAS zaujímavé zistenia. Podľa nich rastúci počet cisárskych pôrodov vedie k tomu, že čoraz viac novorodencov má väčšiu hlavičku na zvládnutie prirodzeného pôrodu. V 50. rokoch sa cez pôrodné cesty nezmestili 3 percentá detí, dnes je to podľa štatistík 3,3 až 3,6 percent novorodencov.

Vedci cez matematický model zisťovali vplyv cisárskych rezov na šancu prežitia ženy a dieťaťa pri pôrode. Kedysi totiž z dôvodu veľkosti dieťaťa umierali obaja. Preto sa gén veľkej hlavičky a malej panvy viac nededil z generácie na generáciu. Dnes sa, naopak, veľké deti zachraňujú, a tak sa narušila tendencia vývoja ľudstva k menším hlavičkám a širšej panve. Experti sa dokonca obávajú opačného vývoja.

Keby sme nebrali do úvahy samotný pôrod, sám osebe by takýto vývoj podľa vedcov nebol zlý. Užšia panva podľa odborníkov uľahčuje pohyb ženy a väčšie deti znamenajú väčšiu šancu na prežitie jedinca. Podľa výskumov sú totiž väčšie bábätká menej náchylné na choroby. Vďaka modelu, ktorý vedci zverejnili, sa dá vraj v budúcnosti predpovedať, ako sa ľudské telo zmení počas najbližších desaťročí.

Autor štúdie Philipp Mitteröcker vychádza z predpokladu, že počet problémových pôrodov sa bude v budúcnosti zvyšovať. Podľa vedca to však neznamená, že sa raz budú deti rodiť len operačne. Je to tým, že sa rodí aj stále viac predčasniatok s malou váhou, ktoré svoje gény rovnako posielajú ďalej.
Zverejnená štúdia vraj opäť dokazuje, ako technologický pokrok ovplyvňuje aj ľudské telo.

Foto Flickr/Kelly Sue DeConnick

Martin Hanus pred 1213 d

Denník N aktuálne informuje, že Radoslava Procházku včera v poradnom výbore Rady EÚ definitívne odmietli a nestane sa tak sudcom Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu.

 

Pre Radoslava Procházku sa týmto aj symbolicky končí asi najhorší rok v jeho živote. Ešte takto na sklonku minulého roka bol jasným lídrom opozície a všeobecne sa pokladal za toho, kým je dnes Andrej Danko, teda za potenciálneho nástupcu Roberta Fica v premiérskom kresle. Potom nasledoval neuveriteľný pád, Procházka už nie je ani poslancom a napokon po dnešnej správe je jasné, že náš elitný právnik ostane v advokácii na Slovensku.

 

V kuloároch sa už niekoľko týždňov hovorilo, že Radoslav Procházka sudcovský post v Luxemburgu určite nezíska. Dôvodom však zrejme nebol ani tak list Richarda Sulíka, ktorý do Luxemburgu písal, že Procházka je morálne skazený, ani údajné angažovanie Jána Mazáka, bývalého predsedu Ústavného súdu a bývalého generálneho advokáta Súdneho dvora Európskej únie v Luxemburgu.

 

Znalci pomerov totiž tvrdia, že výber kandidátov na takéto miesto podlieha starostlivej procedúre a opiera sa o viaceré domáce informačné zdroje. Aj preto vraveli, že Procházka nemá po predošlých mesiacoch šancu a celkom nerozumeli, prečo to Súdna rada a vláda vyhodnotili inak a zatiahli Slovensko do menšej právnej blamáže.

 

Na snímke poslanec NRSR Radoslav Procházka (#Sieť) počas 6. schôdze Národnej rady SR v Bratislave v utorok 14. júna 2016. FOTO TASR – Martin Baumann
 

Imrich Gazda pred 1213 d

Vo veku 84 rokov zomrel najvyšší predstaviteľ Opus Dei biskup Javier Echevarría, ktorý bol druhým nástupcom zakladateľa hnutia svätého Josemaríu Escrivú.

Echevarríov zástupca Fernando Ocáriz, ktorý mu udelil posledné sviatosti, teraz musí do jedného mesiaca zvolať volebný kongres, ktorý vyberie nového najvyššieho predstaviteľa – preláta. Podľa stanov sa má kongres uskutočniť do troch mesiacov od zvolania a voľbu nového preláta musí dodatočne potvrdiť pápež.

Javier Echevarría sa narodil v roku 1932 v Madride, kde spoznal zakladateľa Opus Dei Josemaríu Escrivú a stal sa jeho sekretárom. Neskôr bol vymenovaný za generálneho sekretára prelatúry a v roku 1994 ho zvolili za preláta. Pápež Ján Pavol II. ho v nasledujúcom roku vysvätil za biskupa. V posledných dňoch bol Echevarría hospitalizovaný v jednej z rímskych polikliník pre zápal pľúc.

Foto  opusdei.sk

Lukáš Obšitník pred 1213 d

Trump sa daňovými reformami bude snažiť získať veľkých amerických výrobcov späť do USA a v zahraničnej politike sa sústredí na zápas s politickým a ekonomickým rozširovaním Číny vo svete a hlavne v Juhočínskom mori. Naznačuje to aj jeho súčasné obchádzanie si predstaviteľov štátov juhovýchodnej Ázie, píše v zaujímavom a triezvom článku bývalý český pravicový politik Tomáš Svoboda. 

Trumpova ústretová rétorika k Putinovi neznamená jeho záľubu k ruským autokratickým metódam, ale vyplýva z potreby získať si ruskú neutralitu v americkom zápase s Čínou. Podľa Svobodu sa správa ako klasický pragmatický obchodník. Najprv nadhadzuje návnady, aby si získal pozornosť, a následne postupne odkryje svoj plán.

Podľa Svobodu európskym štátom odkázal jediné: aby si plnili svoje záväzky a zvýšili výdavky na obranu. Na pohŕdavé komentáre po jeho zvolení od predstaviteľov EÚ Junckera, Hollanda a spol. ani nereagoval. „Respektive odpověděl jediné: 'Budeme s těmi, kdo budou s námi.' Myslí si snad někdo, že mu došla řeč pod tíhou věcné kritiky? Cítí se snad zahanben morální převahou evropských lídrů? Nikoliv, jen jako skvělý vyjednavač ví, že někdy je nejlepším jednáním 'nejednání'. A navíc si je dobře vědom, že Evropská unie bude potřebovat Spojené státy mnohem víc než naopak.“

Foto: flickr.com/Gage Skidmore

Lukáš Obšitník pred 1214 d

„Kto ešte nekričí na našej politickej scéne?“ spýtal sa moderátor RTVS Martin Strižinec Andreja Danka a Richarda Sulíka, keď v emóciami nabitej relácii O 5 minút 12 začal Danko opakovať svoje frázy o krikľúňoch a ako ho to nebaví. Následne im moderátor začal nakladať: „Vy hovoríte o Matovičovi, Robert Fico hovorí o novinároch, vy [Sulík] hovoríte o Robertovi Ficovi, Igor Matovič hovorí o celej koalícii ako o zlodejoch. Všetci kričia, paradoxne tí fašisti sú najtichšie, robia si svoje a čakajú, kým sa vy všetci dohádate. (...) Všetci sa v kuse od volieb hádate. Fašisti sú ticho a čakajú, koľko hlasov budú mať v ďalších voľbách. Toto je hrádza proti fašizmu, páni, prepáčte? Už naozaj nikto s pokorou nehovorí, čo tu treba zmeniť a riešite vlastné egá. Nehovorím o vás dvoch, ale mám tu s tým intenzívne každotýždenné skúsenosti.“

Sulík s Dankom len ticho sedeli. Všetci vedia, že úroveň politických diskusií už dávno klesla, s odpustením za výraz, do kanálov a vecných prejavov o riešeniach bez osobných útokov už pomaly ani niet. Kiež by mali médiá viac takýchto moderátorských vstupov. Palec hore.

Foto: rtvs.sk

Jaroslav Daniška pred 1214 d

František už naše vianočné číslo promoval, ale dovoľte pridať pár viet. Budem osobný. Ide o rozhovor s profesorom Petrom Dubovským (na obr.) o Biblii. Dubovský je elitný teológ, pôsobí v Ríme, má doktorát z Harvardu, ale najmä o Biblii hovoril tak fascinujúco a tak otvorene, že by som sa rád pýtal ešte viac a ešte dlhšie.

 

Veľa vecí mi vyrazilo dych: to, ako sa menila Biblia, ako sa – neveril som vlastným ušiam – mení aj dnes, ako sa v minulosti časť jedného evanjelia presunula do iného, ako a tiež prečo bolo napríklad apokryfné Tomášovo evanjelium v ranej cirkvi vplyvné a dnes je považované za rozprávku, ako sa škrtali a vypúšťali celé časti Biblie, aké veľké sú rozdiely medzi katolíkmi a evanjelikmi či ortodoxnými kresťanmi, keď ide o Bibliu... Nebudem prezrádzať, všetko nájdete v rozhovore.

 

Rád by som pridal ešte niečo. Málokedy človek zažije taký ohromný súlad skromnosti a vzdelanosti, ako vidieť u profesora Dubovského. Hovoril ticho a presne, veľa sa usmieval, jeho uvoľnenosť bola sympatická. To najsilnejšie, čo som pri asi hodinovom rozhovore zažil, bolo ale niečo iné, bola to váha, akú má katolicizmus, keď je spojený so vzdelanosťou. Na tohto mimoriadneho teológa ma upozornil František Mikloško a som mu za to vďačný, stretnúť tohto kňaza bolo jedným z veľkých zážitkov, ktoré som mal za dlhé obdobie, verím – aby som to skrátil –, že sa oplatí objednať si naše vianočné noviny. A určite nielen kvôli rozhovoru s Petrom Dubovským.

Foto: Danka Matejovičová

Imrich Gazda pred 1214 d

Ako mám vedieť, či je moje rozhodnutie správne? Túto otázku si z času na čas položí každý človek. Otázka je to ľahká, no cesta k presvedčivej odpovedi býva neraz zložitá.

„Návod“ na správne rozhodnutia ponúkol vo svojej druhej adventnej kázni pápežský kazateľ Raniero Cantalamessa (na fotografii TASR/AP). Každý kresťan pri rozpoznávaní Božej vôle v situáciách, pred ktorými stojí, potrebuje svetlo Ducha Svätého, vnútorný pokoj a slobodu. Vychádzajúc z ignaciánskej metódy duchovného rozlišovania Cantalamessa zdôraznil, že indikátorom rozhodnutia v súlade s Božou vôľou je pociťovanie pokoja v srdci po tom, ako človek svoju voľbu dlhšie obdobie a sústredene vkladal do modlitby.

Osvedčeným prostriedkom na udržanie si vnútornej citlivosti na Božiu vôľu je podľa svetoznámeho kapucína pravidelné spytovanie svedomia. „Duch Svätý zvyčajne nevlieva svoje svetlo človeku do duše zázračným a mimoriadnym spôsobom, ale veľmi jednoducho, skrze slovo Písma,“ pripomenul ďalší nástroj páter Cantalamessa.

Zhrnutie na záver – troma základnými ingredienciami receptu Raniera Cantalamessu sú Sväté písmo, spytovanie svedomia a modlitba.

Veľa správnych rozhodnutí, priatelia!