Krátke správy redakcie

Adam Takáč pred 8 hod

Syna poľskej premiérky Beaty Szydlovej v sobotu po skončení štúdia teológie v Krakove vysvätili za kňaza. Už v nedeľu sa líderka strany Právo a spravodlivosť spolu s manželom Edwardom zúčastnili na primičnej omši, ktorú celebroval ich 25-ročný syn Tymoteusz.

„Sme šťastní a hrdí,“ povedala poľská predsedníčka vlády, ktorá je praktizujúcou katolíčkou. Prvá omša novokňaza Tymoteusza Szydla sa konala v dedine Przecieszyn neďaleko Osvienčimu, kde bol ako dieťa pokrstený.

Foto – TASR/AP

Lukáš Obšitník pred 17 hod

Pohon na Trumpa vo veci údajnej spolupráce s Ruskom počas volieb pripomína metódy Stalinovej tajnej polície, povedal pre CNN emeritný profesor práva na Harvarde Alan Dershowitz, prominentný židovský liberál a dlhodobý podporovateľ amerických demokratov.

Profesor Dershowitz sa vo štvrtkovej diskusii televízie CNN sporil s právnym analytikom a svojím bývalým žiakom na Harvarde Jeffreym Toobinom o vyšetrovaní FBI vo veci možného ovplyvňovania prezidentských volieb Ruskom za spolupráce Trumpovho volebného tímu. Podľa Dershowitza táto masívna kampaň, ktorá je vedená proti Trumpovi, „vážne ohrozuje občiansku slobodu v USA“.

„Obyčajne sa to deje tak, že poukážete na nejaký zákon a poviete: ‚Vyšetrujeme zločin podľa tohto zákona.‘ Mueller [bývalý riaditeľ FBI poverený vyšetrovaním tejto veci] bude hovoriť približne toto: ‚Nepáči sa nám, čo sa stalo. Zrejme došlo k nejakému druhu spolupráce. Ale nedokážem určiť, aký zákon bol porušený.‘ Viete, keď bola vyšetrovaná Hillary Clintonová, aspoň sme vedeli, o aký zákon išlo.“

Toobin mu odpovedal: „Chcete zákon? Podpora a pomáhanie hackerstvu – to je zločin.“ „Ale no tak, veď musíte predložiť dôkazy,“ odpovedal mu Dershowitz. „Vy si ich iba vyrábate. Musíte dokázať nielen to, že vedeli o hackovaní, ale že s nimi priamo ruka v ruke v spolupracovali. Nie je tu žiadny dôkaz žiadneho zločinu. Neviem nájsť žiadny zákon, ktorý by bol porušený! Jeffrey, naozaj veríte tomu, že ktokoľvek v Trumpovej kampani spolupracoval s Rusmi a povedal im, aby sa zamerali na DNC [Demokratický národný výbor], že im povedal, ako to majú urobiť a že im v tom pomáhal? Podľa mňa to najhoršie, čo sa mohlo stať, že to bolo ako Wikileaks a Washington Post...“

Keď mu Toobin s úsmevom odpovedal „Ja neviem“, Dershowitz zakončil: „Neviete! Ale to nevytvára základ na vyšetrovanie trestného činu!“ Toobin: „Máte tu kandidáta Trumpa, ktorý hovorí: ‚Poďme, Wikileaks! Myslím, že Wikileaks odvádza výbornú robotu.‘ Je to pre vás, Alan, dostatočný dôkaz?“ Dershowitz: „To vám pripadá ako zločin? Nie! Je to iba slovný prejav. (...) Nemám rád, ak sú kriminálne vyšetrovania založené iba na nádeji, že máme svoj cieľ, neskôr možno nájdeme zločin a možno nájdeme zákon, ktorý bol porušený – a ak nenájdeme presný zákon, natiahneme ho, aby postihol tú osobu. Pripomína to Lavrentija Beriju a Jozefa Stalina! ‚Ukážte mi človeka a ja vám nájdem jeho zločin.‘ Nechcem sa dožiť toho, aby toto niekedy prišlo do Ameriky.“

Alan Dershowitz nepatrí medzi podporovateľov Donalda Trumpa, v posledných voľbách bol podľa svojich slov „hrdým voličom“ Hillary Clintonovej.

Foto: Jeffrey Toobin a Alan Dershowitz, CNN

Ján Duda pred 1 d

Evanjelium siedmej veľkonočnej nedele (28. 5. 2017) je o tom, že Ježiš sa modlí a jeho modlitba vyvoláva v nás veľké dojmy (Jn 17,1-11). K tomu tri krátke poznámky.

(1) Niektoré vydania Biblie dávajú tejto Ježišovej modlitbe nadpis. Napríklad „Christi oratio“ (Kristova modlitba, Marietti, Rím 1948), „Ježišova veľkňazská modlitba“ (SSV 2016, str. 2950). Naozaj, veľmi dojemné. Ježiš sa slovami obrátil priamo na Otca a ako skutočný a jediný prostredník medzi Bohom a ľuďmi prosí za svojich nasledovníkov. Aby sme na tejto zemi – aj po jeho odchode k Otcovi – „ostali v jeho mene“ (jeho vernými).

Ježiš sa lúči. Jeho poslanie sa blíži k naplneniu, zavŕšeniu.

Túto Ježišovu modlitbu nám pripomína azda každá kňazská modlitba pri sv. omši, pri ktorej sa kňaz obracia priamo na Boha a modlí sa za Ježišových nasledovníkov... Robí tak, ako robil Ježiš.

(2) V modlitbe dňa (kolekta) siedmej veľkonočnej nedele sa kňaz modlí: „Bože, vyznávame, že Ježiš prebýva s tebou v sláve, daj, aby sme pociťovali, že je s nami... ako to prisľúbil“ (misál, 285). Táto modlitba naznačuje nový, iný spôsob Ježišovej prítomnosti s nami tu na zemi: je to prítomnosť v Duchu Svätom.

(3) Tu si znova musíme pripomenúť, že Ducha Svätého nevidieť, lebo nemá telo. Ale možno ho zažiť v nábožnej klíme lásky, porozumenia, odpustenia. Až sa mi z duše žiada zvolať: Pane, daj nám takých Ježišových učeníkov, ktorí budú medzi nami nositeľmi božskej klímy, atmosféry Ducha Svätého.

Ponaučenie: Ježišu, ostaň s nami ráno, počas dňa, ale aj keď prídeme k večeru a temnejším dňom nášho pozemského života.

Požehnanú veľkonočnú nedeľu prajem všetkým.

Ján Duda

 

Foto: Jan Lukeyn’s Jesus prays

Lukáš Obšitník pred 1 d

V priemere každých deväť dní od začiatku roka 2017 dochádza v Európe k pokusu o teroristický útok, píše v krátkom zhrnutí Raheem Kassam, spolupracovník inštitútu Middle East Forum a šéfredaktor Breitbart Europe.

Útoky si vyžiadali už približne 45 obetí a stovky zranených. Niektorým sa podarilo zabrániť, siedmim nie. Z celkovo 15 útokov bol iba jeden, ktorý nemal islamistické pozadie (útok na futbalový tím Borussie Dortmund). Došlo k nim v Rakúsku, Francúzsku, Taliansku, Belgicku, Rusku, Nórsku, Nemecku, vo Veľkej Británii a Švédsku. Kassam ešte dopĺňa, že kým vo Veľkej Británii so 65 miliónmi obyvateľov sledujú tajné služby 3 500 potenciálnych teroristických páchateľov, v Belgicku s 12 miliónmi obyvateľov sledujú až 18 000 potenciálnych džihádistov.

V komentári po útoku na Manchester Arena Kassam skritizoval britský liberálny denník The Independent, že sa naďalej zameriava viac na obranu multikulturalizmu ako na pravdivý opis situácie. Odmietol tiež výzvu denníka, že najlepšou odpoveďou na útoky by bolo „správať sa ako predtým“. Podľa Kassama treba ísť hlbšie do minulosti a tam hľadať riešenia tejto pohromy. Cituje pritom svätého Augustína, ktorý raz povedal: „Nádej má dve krásne dcéry. Volajú sa hnev a odvaha: hnev na to, ako sa veci majú, a odvaha vidieť, že sa môžu napraviť.“

Foto: Policajti hliadkujú pred Manchester Arenou po výbuchu z 22. mája 2017. TASR/AP

Ján Krupa pred 1 d

Najnovší útok na koptských kresťanov znamená pre egyptskú vládu totálnu katastrofu. Dôvody zhrnula nadácia Pro Oriente. Po ničivých útokoch počas tohtoročnej Kvetnej nedele na koptské katedrály v Alexandrii a Tantá, ktoré si vyžiadali 47 obetí, egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí vyhlásil výnimočný stav, aby zabránil ďalším útokom, ale očividne bezvýsledne.

Pápežská návšteva a mierová konferencia mali svetu predviesť nový Egypt v znamení rovnoprávnosti všetkých občanov bez ohľadu na náboženskú príslušnosť, no krvavý útok na pútnikov do kláštora svätého Samuela s prinajmenšom 28 obeťami úplne zatemnil tento obraz. V koptskej komunite rastie hnev, pretože k útoku na kresťanov došlo opäť v provincii Minjá. Už dávnejšie existuje podozrenie, že miestny štátny aparát je infiltrovaný islamistami.

Veľký imám mešity pri káhirskej univerzite al-Azhar Ahmed al-Tajib, ktorý sa práve zúčastňuje na Evanjelických cirkevných dňoch v Berlíne, bol hlboko otrasený, keď sa dozvedel o krvavom útoku na egyptských kresťanov. „Prosím všetkých Egypťanov, aby zoči-voči  tomuto brutálnemu terorizmu držali spolu“, povedal Tajib pred novinármi: „Tento čin chce zničiť stabilitu Egypta.“

Nijaký človek, či už kresťan, alebo moslim, nemôže zostať pokojný zoči-voči tomuto príšernému skutku. Pre moslimov je tento krvavý útok zvlášť skľučujúci, pretože k nemu došlo v predvečer pôstneho mesiaca Ramadán: „Teraz môžeme zabaliť všetky pekné reči o pokání a láske k blížnemu,“ konštatoval egyptský imám.

Foto: screenshot

Jaroslav Daniška pred 1 d

Včera zomrel vo veku 89 rokov významný americko-poľský politický vedec a geostratég Zbigniew Brzezinski. U nás bol známy predovšetkým ako autor čítaných a hodne diskutovaných kníh o geopolitike, najznámejšou z nich bola Veľká šachovnica (Praha, 2004), Brzezinski bol poradcom dvoch amerických prezidentov, najmä Jimmyho Cartera, neskôr (skôr za zásluhy) Baracka Obamu.

Mnohí budú v týchto dňoch pripomínať jeho úspechy a charakter uvažovania, k Brzezinskému však patria aj omyly (napr. jeho predpoveď rozpadu Ruska), patril k okruhu politických mysliteľov, ktorí formovali odborné zázemie Demokratickej strany. Niektoré z rozhodnutí, ktoré aktívne podporoval, sa ukázali ako veľmi efektívne, ich dôsledky však robili Amerike a Západu problémy v nasledujúcom vývoji, ide napr. o podporu mudžahedínov vo vojne proti ZSSR v Afganistane, z ktorých sa neskôr vyvinuli islamistickí teroristi (napr. al-Kájda). Brzezinski bol tiež kritikom vojny v Iraku, zastával pomerne svojský názor vo veci Ukrajiny a Krymu, v otázke Iránu bol kritikom konfrontačnej línie a snažil sa o integrovanie Iránu.

Zaujímavé tiež je, že jeho manželkou bola praneter Eduarda Beneša.

Zbigniew Brzezinski bol azda najvplyvnejším Východoeurópanom vo Washingtone v druhej polovici 20. storočia. Česť jeho pamiatke!

Pavol Rábara pred 2 d

Zo študijného pobytu v Ríme som si odniesol jedno vzácne poznanie. Objavil som spiritualitu človeka, ktorý dokázal spojiť realizmus, ortodoxiu a kresťanský optimizmus. 

Filip Neri (1515 – 1595) je v našich končinách pomerne málo známy svätec, a keď o ňom už čosi počujete, zväčša len v súvislosti s tým, že to bol „ten predchodca dona Bosca“ alebo „kňaz, čo veľa srandoval a staral sa o deti“. Obraz si o ňom slovenskí veriaci robia najmä cez talianske filmy, ktoré síce nie sú zlé, ale sú skôr len takou ochutnávkou Filipovho duchovného a ľudského bohatstva.

Na svätom Filipovi je možné obdivovať nespočetne veľa aspektov, bolo by to na veľmi dlhý článok. Dnes, na jeho sviatok, sa chcem podeliť aspoň o dva rozmery jeho osobnosti. 

Prvým je jeho vyvážený vzťah k tomu, čo kresťanská komunita má žiť. Filip vedel, že kríza Cirkvi jeho doby spočíva v kríze duchovného života, a preto vo svojom spoločenstve kládol dôraz na poctivú formáciu a hlbokú spiritualitu živenú najmä častou spoveďou. 

Jeho oratórium, ako sa zvykne označovať spomínané spoločenstvo, však nebola partia bigotných unudencov. Filip nezabudol na potrebu veselosti, hry a kultúry. Ale aj to by bolo málo, a preto zahrnul do výbavy oratória aj charitu. Dnes by sme sa na to pozerali ako na dobrovoľníctvo so záujmom o chudobných a chorých, za ktorými chodia kresťania zo stretka, v ktorom sa snažia prehlbovať vieru. 

Druhá vec, ktorá zaujme, je Filipov postoj k mimoriadnym prejavom. 

Vie sa o ňom, že mal poznačenú fyziognómiu srdca (po smrti odhalili, že bolo podstatne väčšie ako srdce bežného človeka). Filip mal tiež mystické zážitky, podľa rôznych svedectiev upadal pri omši do extáz a levitácií. Rímsky svätec sa však k tomu všetkému staval veľmi rezervovane, s veľkou dávkou pokory odmietal mimoriadnosti a všemožne sa im snažil vyhýbať. 

Dnes to pôsobí bizarne, ale traduje sa, že pred slávením omše sa miesto snahy o sústredenie snažil čo najviac rozptýliť a myslieť na svetské veci, lebo len čo začal kontakt s duchovnom, prišli extázne stavy. 

Tento postoj sv. Filipa môže slúžiť ako príklad aj dnes, keď mnohým kresťanom hrozí riziko, že pri honbe za duchovnými zážitkami zídu z cesty. Filip proste nemal o charizmy záujem, a práve preto ich dostal. Inými slovami, emócie netreba naháňať, ony si vás nájdu. 

A keď sme už pri tej sentimentalite, áno, Filip bol tiež majster ostrovtipu. Humor bol neodmysliteľnou súčasťou jeho spirituality. Vedel ním reagovať na mnohé otázky a problémy doby. Aj na spomínané nebezpečenstvo nezdravej túžby po nadprirodzených zážitkoch. 

Raz za ním prišla istá matka s tým, že jej dcéru navštevujú svätí a Madona, na čo Filip stroho odvetil: „Nájdite jej muža.“

Filip Neri je prosto uistením, že medzi nebeskou elitou nebudú žiadni suchári. :) 

Foto: Giovan Francesco Barbieri: Svätý Filip Neri (1656). Kaplnka Collegio Belluzzi. Museo di Stato di San Marino. (Foto: wikimedia.org)

Imrich Gazda pred 3 d

Tweetuj s Bohom. Takýto názov nesie kniha, ktorá nedávno vyšla vo Vydavateľstve Don Bosco. Autorom je holandský kňaz Michel Remery, ktorý je zástupcom generálneho sekretára Rady európskych biskupských konferencií a bude jedným z hostí festivalu Lumen v Trnave.

Kniha ponúka odpovede na dve stovky otázok, ktoré si kladú mladí kresťania. Prečo Boh dopúšťa smrť nevinných ľudí? Prečo je cirkev bohatá? Nie je diabol len výmyslom? Má viera vôbec nejaký zmysel?

Originálnosť knihy však nespočíva v otázkach, ale v odpovediach, ktorých dĺžka nepresahuje 140 znakov, čo je dĺžka jedného tweetu.

Ďalšou zaujímavosťou je bezplatná mobilná aplikácia, ktorá umožňuje knihu používať v úplnom rozsahu. Obsahuje tiež denné čítania, časti svätej omše a základné modlitby v rôznych svetových jazykoch.

Martin Hanus pred 3 d

Schyľuje sa k strhujúcej právnej bitke, ktorá bezprostredne ovplyvní slovenskú politiku: Generálny prokurátor Jaromír Čižnár dal totiž na Najvyšší súd podnet na rozpustenie ĽSNS Mariana Kotlebu.

Keďže pre úspech či neúspech takéhoto podnetu bude kľúčové, ako je vystavaná Čižnárova argumentačná a dôkazná línia, ktorú presne nepoznáme, na hlbšie komentáre príde čas neskôr.

Keď v roku 2006 Najvyšší súd zrušil na podnet vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku Kotlebovu prvú stranu, bolo to pomerne jednoduché rozhodnutie, pretože Kotleba priamo navrhoval povalenie demokracie. Lenže odvtedy sa kotlebovci vyzbrojili právnikmi, ich stanovy a program už nešli za hranu, od volieb sa miernili aj na facebooku. O to ťažšie bude dnešné dokazovanie.

Pozrime sa na podobné prípady do bližšieho zahraničia. Nedávno nemecký Ústavný súd odmietol návrh na zákaz neonacistickej NPD s odôvodnením, že hoci je strana nepriateľská voči ústavnému zriadeniu, ktoré chce nahradiť etnickým nacionalistickým štátom a vnútorne nadväzuje na historický národný socializmus, kvôli svojej bezvýznamnosti nepredstavuje hrozbu pre demokraciu.

Takže keby bola NPD parlamentnou stranou ako naša ĽSNS, nemeckí ústavní sudcovia by boli k zákazu náchylnejší. No hoci Kotlebova ĽSNS a nemecká NPD sú si v mnohom blízke, je otázkou, či sa v prípade ĽSNS podarilo zabezpečiť aspoň približne také závažné dôkazy o protiústavnosti, aké existujú proti NPD (ktorá je pod dôkladnou lupou polície celé roky).

V roku 2010 český Najvyšší správny súd zakázal Robotnícku stranu (Dělnická strana) Tomáša Vandasa, keďže sa preukázalo, že strana má okrem totalitnej ideológie prepojenie s neonacistickou scénou a tiež jej priťažilo, že si založila polovojenské oddiely. Vandas si po zrušení prvej strany založil ďalšiu, tá si rovnako ako Kotlebova druhá strana dáva oveľa väčší pozor (len na rozdiel od ĽSNS je bezvýznamná, keďže české hlasy extrému a protestu zbiera Tomio Okamura).

Bude preto zaujímavé sledovať, či je Čižnár do tohto zápasu dobre vyzbrojený, alebo mu ide len o lacné body bez ohľadu na vyhliadky svojho podnetu.

FOTO TASR – Michal Svítok

 

Jaroslav Daniška pred 3 d

Ukrajinský parlament pokračuje v derusifikácii verejného priestoru Ukrajiny, po blokáde ruských sociálnych sietí bol schválený zákon, ktorý predpisuje ukrajinským televíziám, aby 3/4 vysielaceho času vysielali v ukrajinčine. Zákon prešiel veľkou väčšinou hlasov 269 : 15, keďže poslanci Porošenkovej strany zaň hlasovali, očakáva sa, že prezident ho podpíše.

Oficiálne zdôvodnenie zákona sa nieslo v znamení zbavovania zvyškov sovietskej imperiálnej minulosti a napodobňovania európskych vzorov. Problém Ukrajiny, samozrejme, spočíva v niečom inom, konkrétne v stále relatívne početnej ruskojazyčnej časti, ktorá tento zákon bude vnímať ako útok na svoju identitu. Ukrajinci sú s Rusmi v netypickom konflikte, čo na jednej strane oprávňuje k využitiu mimoriadnych nástrojov, na strane druhej, v tomto konflikte ide o východnú hranicu Ukrajiny a lojalitu tamojšieho obyvateľstva, čo protiruské opatrenia komplikujú, najmä ak nejde len o Rusko, ale aj ruštinu.

V dlhodobom meradle je tiež otázka, do akej miery dokáže Ukrajina definovať svoju identitu aj inak ako protirusky.

Foto: 16 rokov stará mapa ruskojazyčnosti na Ukrajine, wikimedia