Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
26. 04. 2016, 09:49

Roth 2

Roth 2

Kniha Jób. Román prostého človeka je skvelý román, nedávno som ho našiel v antikvariáte, teraz vyšiel v novom vydaní vo Vyšehrade. Jeho autor Joseph Roth je pôvodom Žid z Haliče, sympatizoval s komunizmom, ale ako jeden z prvých ho tvrdo odmietol, konvertoval na katolicizmus a omnoho lepšie ako jeho priateľ Stefan Zweig zachytil starý svet našej monarchie. Už preto, že menej písal o Viedni a viac o perifériách ríše, ktorým rozumel.

Kniha Jób. Román prostého človeka nie je ničím menším než románom o konci Židov u nás, ukazuje však Židov, ktorí v našej historickej pamäti až tak neostali – nie tých bohatých a ľavicových, ale chudobných a ortodoxných, aj oni sa ocitli na hranici, z ktorej viedlo niekoľko ciest. Roth opisuje príbeh rodiny, ktorá sa rozdelila – časť sa asimilovala v Rusku, väčšina v Amerike. A utrpenie sa neskončilo.

Ak vám vo výbornej knihe Martina Pollacka Americký cisár chýbal románový dej, Rotha treba čítať ako náhradu. Má totiž presne opačné kvality ako Pollackova kniha a navzájom sa skvele dopĺňajú.

Odporúčame

Tusk a Pence našli spoločnú reč

Tusk a Pence našli spoločnú reč

Na postoji k medzinárodnému usporiadaniu, na pokračovaní bezpečnostnej spolupráce a na postoji k Európskej únii sa dnes v Bruseli zhodli viceprezident USA Mike Pence a predseda Európskej rady Donald Tusk.