Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
15. 04. 2016, 12:17

Ropa

Ropa

Skolabujú ceny ropy, ostanú na dnešnej úrovni alebo, naopak, budú stúpať nahor? Najdôležitejšou svetovou udalosťou tohto víkendu bude summit v Doha, hlavnom meste Kataru, kde sa stretnú 15 ministri štátov OPEC aj spolu s Rusmi.

 

Nemecký denník Die Welt približuje pomerne vzrušujúce zákulisie: na vyššie ceny tlačia najmä zúfalí Rusi, ktorým nevyhovuje, že barel sa predáva za 40 dolárov či za menej, želajú si zvýšenie cien aspoň na 45 či 50 dolárov za barel. Ekonomicky oslabené Rusko totiž prahne po dodatočných zdrojoch do rozpočtu, preto chce dohodu, aby všetci zmrazili ťažbu ropy a jej cena tak vyletela po rokoch opäť smerom nahor.

 

Spojencom Ruska je Saudská Arábia, ktorej dosiaľ vyhovovali nízke ceny ropy. Saudi zaplavovali svet ropou, aby z trhu vyhnali konkurentov v iných štátoch, ktorým sa vzhľadom na náklady už neoplatilo ťažiť a radšej zatvárali ropné vrty. Saudom táto stratégia vcelku vyšla, v tejto chvíli však cítia, že cena by mohla ísť predsa len trochu nahor.

 

Ako vysvetľuje Die Welt, proti Rusku a Saudom budú stáť záujmy Iránu, ktorý dosiaľ čelil sankciám, no po ich zrušení má veľkú chuť zvýšiť si podiely na trhu. Preto sa Iránci nebudú chcieť zaviazať k zmrazeniu vlastnej ťažby ropy. A naopak, Saudom sa vôbec nebude páčiť predstava, že kým oni zmrazia svoju produkciu, ich nenávidený šíitsky rival si bude cez vyššiu ťažbu a nižšie ceny posilňovať trhové podiely na ich úkor. V tejto chvíli je teda možné, že mnohí kľúčoví aktéri sa dohodnú na zmrazení ťažby, pričom Irán si pôjde po svojom. Ale je možné aj to, že žiadna dohoda nebude a ceny ostanú naďalej nízke.

Odporúčame