Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
04. 03. 2016, 08:01

Prsteň Jany z Arku

Prsteň Jany z Arku

Prsteň Jany z Arku sa vracia do Francúzska. Mosadzný prsteň, ktorý svätici počas jej procesu zhabal biskup Cauchon, sa neskôr stal majetkom anglického kardinála Henryho Beauforta a odvtedy sa nachádzal stále v Anglicku. O autenticite šperku nie sú žiadne pochybnosti, keďže v zápise z procesu je veľmi podrobne opísaný. Na prsteni sú vyryté tri kríže a nápis „Jhesus Maria“.

Návrat do Francúzska zorganizoval podnikateľ, bývalý minister a europoslanec Philippe de Villiers prostredníctvom nadácie Puy du Fou Espérance. Na sumu 376 833 eur mohla samotná nadácia zo zákonných dôvodov prispieť len sumou 80-tisíc, a tak zvyšok bol vyzbieraný od súkromných osôb za rekordne krátkych 36 hodín. Prsteň bol kúpený na aukcii v Londýne koncom februára a po takmer 600 rokoch sa vráti do Francúzska pravdepodobne ešte tento týždeň. (Zdroj: Le Figaro, foto: Timeline Auctions)

Odporúčame

V Nemecku demonštrovali proti pravicovému teroru

V Nemecku demonštrovali proti pravicovému teroru

Tri týždne po násilnej smrti nemeckého komunálneho politika Waltera Lübckeho vyšlo do ulíc mesta Kassel, kde predsedal okresnej samospráve, približne 2-tisíc ľudí, aby protestovali proti pravicovému extrémizmu a násiliu.

Matečná sa stala podpredsedníčkou SNS

Matečná sa stala podpredsedníčkou SNS

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná sa stala podpredsedníčkou Slovenskej národnej strany (SNS). Do funkcie ju zvolili členovia strany na sobotňajšom Sneme SNS vo Zvolene.