Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
17. 02. 2016, 17:54

Náš Sýrčan Issa

Náš Sýrčan Issa

V decembri som tu písal o príbehu sýrskeho lekára Issu Zeidana, s ktorým som sa spoznal počas svojho ročného pobytu v Taliansku. Issa prišiel s manželkou a štyrmi deťmi na ročnú formačnú školu v talianskom Loppiane, v dôsledku vojny vo svojej vlasti sa rozhodli zostať v Európe. Issa si hľadal prácu v Taliansku, ale neúspešne, preto išiel do Nemecka na niekoľkomesačný jazykový kurz v nádeji, že sa tam čoskoro s celou rodinou presťahujú a on sa bude môcť venovať svojmu milovanému povolaniu.

 

Ale ani to nevyšlo – už síce vedel ako-tak po nemecky a všetko vyzeralo nádejne, no od leta prichádzali do Nemecka státisíce utečencov, takže miestne úrady napokon Issovu žiadosť o azyl zamietli (s logickým odôvodnením, že už žije stabilne v Taliansku). Issa preto opäť s rodinou rozmýšľal, že sa predsa len vrátia domov do Sýrie, kde budú užitoční.

 

Našťastie, potom prišla ponuka zo Slovenska – Vladimír Krčméry a ľudia okolo neho zavolali Issu do poľnej nemocnice v tábore Dobova na juhu Slovinska, kde sa naši lekári starajú o prechádzajúcich utečencov. Issa je tu od začiatku februára, lieči, komunikuje so svojimi krajanmi a zároveň tlmočí, takže je pre slovenský tím obrovskou pomocou nielen ako lekár. Krčméryho lekári ocenili Issu aj na svojej facebookovej stránke: „Issa znamená v preklade Ježiš. Náš Issa je výborný lekár s velikánskym srdcom a úžasný človek. Je to náš ďalší darček z neba...“ O tábore Dobova aj o Issovi vyšla včera dobrá reportáž aj v denníku SME.   

Odporúčame