Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
15. 02. 2016, 08:56

McCain

McCain

Traja americkí senátori na čele s Johnom McCainom kritizujú novú poľskú vládu, správu priniesol denník Gazeta Wyborcza. Senátori John McCain, Richard Durbin a Benjamin Cardin sa v otvorenom liste poľskej premiérke Beate Szydlo predstavujú ako „priatelia Poľska“, ktorých znepokojuje vývoj v našej susednej krajine. Prekáža im, že nová vláda „ohrozuje nezávislosť štátnych médií a Ústavného súdu“ a vyzývajú ju, aby potvrdila svoje záväzky a správala sa v súlade s demokratickými pravidlami EÚ a OBSE.

 

Na list reagovala premiérka Szydlo slovami, že si záujem troch senátorov váži a cení, ale že ich pohľad je založený na nepravdivých informáciách. Postup svojej vlády bránila výsledkom vo voľbách a „amerických priateľov“ požiadala, aby poľské voľby a rozhodnutia jej vlády rešpektovali.

 

Kritike Poľska sa venovali aj noviny Washington Post, filozofiu novej vlády zhrnuli do nadpisu: „Pravidlo číslo 1 novej pravicovej vlády v Poľsku: Ignorujeme kritiku.“

 

Na liberálnu kritiku Poľska reaguje v novom vydaní týždenníka DoRzeczy jeho šéfredaktor Pawel Lisicki. Text nesie názov Poľská sloboda a autor v ňom odmieta obvinenie z nedostatku pluralizmu v Poľsku. Naopak, tvrdí, že so slobodou slova majú problém skôr západné spoločnosti. Dôvod prečo sa Poľsku venuje taká pozornosť podľa neho spočíva v tom, že tu má pravica silnejšie postavenie ako v Nemecku, Španielsku, Francúzsku či Taliansku, pretože poľská spoločnosť po dominancii liberálnej ľavice v 90. rokoch dokázala vytvoriť vlastné komunikačné kanály a politicky sa presadiť.

 

Iste, Lisicki má v niečom podstatnom pravdu, stav slobody slova na Západe nie je optimálny (politická korektnosť, náboženská sloboda a pod.), ale ak si myslí, že Západ kritizuje Poľsko kvôli tomu, že je pravicové, tak sa mýli. Problém Kaczynského, Dudu a Szydlovej je v tom, že delikátny ústavný problém riešili silou a médiá chceli ovládnuť zbytočne rýchlo a otvorene stranícky. Je to teda skôr problém spôsobov ako ideológie.

 

Odporúčame